Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2025 » Vasario » 19

Marsas: senoviniai ežerai ir skystas vanduo

Marsas jau seniai intriguoja žmoniją savo paslaptimis. Naujausi moksliniai atradimai, publikuoti žurnale „Science Advances“, keičia mūsų supratimą apie šią planetą, rodydami, kad skystas vanduo kadaise tekėjo jos paviršiumi. Šis straipsnis apžvelgia, kaip šie atradimai pakeičia mūsų požiūrį į Marso istoriją ir galimybes rasti gyvybės pėdsakus.

Marsas: senoviniai ežerai ir skystas vanduo

Mokslininkai aptiko įrodymų, kad senoviniuose negiliuose Marso ežeruose kadaise buvo skysto vandens.

Marsą tyrinėjantys geologai ir astronomai jau kelis dešimtmečius žinojo, kad kadaise planetoje greičiausiai buvo vandens – po to, kai praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje NASA misija „Mariner 9“ užfiksavo vandens sukurtų tarpeklių vaizdus. Tačiau iki šiol vyksta diskusijos dėl to, kokios formos buvo tas vanduo ir kiek laiko jis išsilaikė. Kai kurie modeliai numato, kad bet koks skystas vanduo Marso paviršiuje iki išnykimo turėjo būti padengtas ledo sluoksniais.

Tačiau naujieji rezultatai, kurie sausio 15 d. buvo paskelbti žurnale „Science Advances“, pasakoja ką kita. Modeliai, kuriuos nufotografavo NASA marsaeigis „Curiosity“, vadinami bangų bangelėmis (angl. wave ripples) – smulkiomis į keteras panašiomis struktūromis, kurios susidaro ežerų pakrantės dugne. Tai reiškia, kad tam tikru Marso istorijos laikotarpiu jo paviršiumi turėjo tekėti atviras skystas vanduo. Šios bangos buvo dviejuose atskiruose ežero dugnuose Gale'o krateryje, kurį „Curiosity“ tyrinėja nuo 2012 m. rugpjūčio.

„Bangų forma galėjo susiformuoti tik vandenyje, kuris buvo atviras atmosferai ir veikiamas vėjo“, – teigia Kalifornijos technologijos universiteto sedimentologė ir pagrindinė tyrimo autorė Claire Mondro.

Viltis nežemiškai gyvybei?

Mokslininkai taip pat analizavo šių bangų aukštį ir atstumus tarp jų – kad nustatytų jas suformavusio ežero dydį. Struktūros yra maždaug 6 milimetrų aukščio ir maždaug 4–5 centimetrų atstumu viena nuo kitos, o tai rodo, kad jas paliko nedidelės bangos. Remdamiesi šiais matmenimis, tyrėjai mano, kad šis Marso ežeras turėjo būti mažiau nei 2 metrų gylio.

Abu ežerų dugnai, atrodo, susiformavo maždaug prieš 3,7 mlrd. metų – o tai rodo, kad Marso atmosfera buvo pakankamai tanki ir šilta, kad joje ilgiau nei manyta iki šiol galėjo būti skysto vandens – o tai gali turėti intriguojančių pasekmių.

„Pailgėjus skysto vandens buvimo laikui, padidėja mikrobiologinio apgyvendinimo galimybės vėlesnėje Marso istorijos dalyje“, – sako C. Mondro. Kitaip tariant, gyvi organizmai galėjo turėti ilgesnį laiko tarpą, per kurį galėjo išsivystyti Raudonojoje planetoje.

Papildoma informacija:

Naujausi duomenys iš „Curiosity“ ir kiti Marsą tyrinėjantys marsaeigiai, kaip „Perseverance“, toliau patvirtina šiuos atradimus. „Perseverance“ taip pat rado įrodymų apie senovinius upelius ir deltas, kas dar labiau sustiprina teoriją apie ilgalaikį skysto vandens egzistavimą Marso paviršiuje. Šie atradimai svarbūs ne tik dėl gyvybės paieškų, bet ir dėl supratimo apie Marso klimato ir geologijos istoriją.

Be to, „Mars Express“ orbitinis zondas neseniai patvirtino, kad po Marso pietinio poliaus ledo kepurėmis gali būti dideli kiekiai ledo, kas gali būti dar viena vandens rezervuaro forma. Šie atradimai leidžia mokslininkams geriau suprasti, kaip vanduo cirkuliavo Marso paviršiuje ir požemiuose.

Didžioji dalis Marso atmosferos ir paviršinio vandens vėliau per milijardus metų buvo sunaikinta. Mokslininkai mano, kad taip atsitiko, nes planeta prarado savo magnetinį lauką ir tapo pažeidžiama Saulės spinduliuotės. Galingam Saulės vėjui bombarduojant Marso atmosferą, didžioji dalis planetos anglies dioksido ir vandens išgaravo į kosmosą, palikdami šaltą dykumą, kokią matome šiandien. Tačiau šie naujieji atradimai suteikia optimizmo, kad senovės Marsas galėjo būti kur kas gyvybingesnė vieta, nei anksčiau buvo manyta.

Papildomi atradimai:

Naujausi „Curiosity“ ir „Perseverance“ marsaeigių duomenys patvirtina senovinių upelių ir deltų egzistavimą, ką tik patvirtina ilgalaikį skysto vandens buvimą. „Mars Express“ orbitinis zondas taip pat atrado, kad po Marso pietiniu poliumi gali būti dideli ledo kiekiai, rodantys, kad vanduo galėjo būti ir požeminis.

Per milijardus metų, Marso vanduo ir atmosfera dingo dėl praradusio magnetinio lauko, palikdami sausą ir šaltą planetą. Tačiau šie nauji atradimai leidžia manyti, kad senovės Marsas galėjo būti kur kas labiau gyvybinga vieta.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 19:12, 2025-02-19
Atradimai, kurie keičia Marsą: nauji įrodymai apie skystą vandenį suteikia vilties rasti gyvybės ženklus. Ar Marsas kadaise buvo gyvenama planeta?
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-09-22 laikas 15:04 Receptai Bulvių duona
Bulves su lupenomis išvirkite pasūdytame vandenyje. Mieles ištrinkite su cukrumi. Į šią masę įdėkite 2 arbatinius šaukštelius miltų, išmaišykite ir atidėkite. Nulupkite lupenas ir sutrinkite bulves ir t.t. Skanaus!...

Skaityti daugiau

2019-12-31 laikas 17:56 Receptai Kaip Marinuoti Pipirus? Receptas
Receptas pas mane seniai. Ruošiu kasmet, apie 40-50 vieno litro stiklainių. Mėgaujamės skaniais marinuotais pipirais vis žiemą! Kaip marinuoti pipirus galite pasiūižrėti vaizdo įraše:

Skaityti daugiau

2018-08-21 laikas 10:13 Receptai Vaistažolių mišiniai žaizdoms gydyti

Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Žaizdos liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai žaizdoms gydyti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, receptai žaizdoms...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-15 laikas 21:16 Kaip Išvalyti Termosą nuo Pelėsio Kvapo: 5 Veiksmingi Būdai
Kaip pašalinti pelėsio kvapą iš termoso? 5 paprasti ir veiksmingi namų būdai su soda, actu ir citrina! Šiame straipsnyje dalinamės penkiais moksliniais principais pagrįstais būdais, kaip pašalinti pelėsio kvapą iš termoso, naudojant paprastas namų pr...

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 20:54 Vyrų ir Moterų Skirtumai: Kaip Elgiamės Skirtingai Kasdienėse Situacijose
Vyrų ir moterų elgesio skirtumai kasdienėse situacijose – nuo miego iki sąskaitos dalinimosi. Sužinokite, kaip priimti šiuos skirtumus!

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 20:41 Kaip Priimti Kitą Žmogų ir Kurti Harmoningus Santykius
Praktiniai patarimai, kaip priimti kitą žmogų ir kurti harmoningus santykius, gerbiant asmenines ribas ir ugdant empatiją.

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 07:50 Pienas su medumi: nauda ir žala žmogaus organizmui

Pienas su medumi – natūralus būdas gerinti miegą ir kaulų sveikatą, tačiau gali sukelti alergijas ar svorio priaugimą. Sužinokite mokslinius faktus! Sužinokite, kaip šis gėrimas gali pagerinti jūsų miegą, stiprinti kaulus ar net padėti širdi...

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 07:31 Vakarų žemės ūkio verslo įmonės kolonizuoja Ukrainą, teigia Vengrijos naujienų portalas
„Šių gigantų pagrindinis interesas yra, kad Ukraina kuo greičiau taptų ES nare, kad ne tik sustiprintų savo nuosavybės teises, bet ir gautų prieigą prie didžiulės neapmokestinamos rinkos savo produktams“, rašo Mandiner...

Skaityti daugiau