- 14.01.2025
- 0.0 Reitingas
- 56 Peržiūros
- 1 komentarai
Psichikos sveikata yra viena iš svarbiausių mūsų gerovės sudedamųjų dalių, tačiau traumuojantys prisiminimai gali rimtai paveikti emocinę būseną. Neseniai tarptautinė tyrėjų komanda atrado naują metodą, leidžiantį modifikuoti šiuos prisiminimus, kuris gali suteikti vilčių daugeliui žmonių, kenčiančių nuo psichikos sutrikimų. Šis tyrimas atskleidžia, kaip teigiamų prisiminimų aktyvavimas gali padėti sumažinti neigiamus vaizdinius ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Mokslininkai sukūrė naują traumuojančių prisiminimų gydymo metodą, kuris galėtų padėti daugeliui žmonių. Mokslininkai nustatė, kad aktyvavus teigiamus prisiminimus galima susilpninti neigiamus vaizdinius, o tai galėtų pagerinti psichikos sveikatos sutrikimų gydymą.
Tarptautinės tyrėjų komandos atlikto eksperimento metu 37 dalyviai atsitiktinius žodžius siejo su neigiamais vaizdiniais, pavyzdžiui, trauma ar pavojingais gyvūnais. Tada komanda bandė perprogramuoti pusę šių asociacijų, kad „sužlugdytų“ blogus prisiminimus ir sustiprintų teigiamus.
„Nustatėme, kad ši procedūra iš tiesų susilpnino nemalonius prisiminimus ir sustiprino teigiamas asociacijas“, - rašo tyrėjai savo straipsnyje, paskelbtame žurnale PNAS.
Savo hipotezei patikrinti komanda naudojo duomenų bazes su vaizdais, suskirstytais į neigiamas arba teigiamas kategorijas. Pirmajame eksperimento etape dalyvių buvo prašoma susieti neigiamus vaizdus su bereikšmiais žodžiais. Kitą dieną, po sapno, įtvirtinančio šiuos prisiminimus, tyrėjai bandė pusę žodžių susieti su teigiamais vaizdais.
Antrąją naktį, miego metu, kai vyko fazė be greitų akių judesių (REM), tyrėjai paleido beprasmių žodžių įrašus. Smegenų aktyvumas buvo stebimas naudojant elektroencefalografiją, ir rezultatai parodė, kad aktyvumas teta-diapazonas, kuri yra susijusi su emocinės atminties apdorojimu, gerokai padidėjo, kai buvo naudojami teigiami ženklai.
Kitą dieną ir praėjus kelioms dienoms po eksperimento atliktos apklausos parodė, kad dalyviai rečiau prisimindavo neigiamus vaizdinius, kurie buvo sumaišyti su teigiamais vaizdais. Teigiami prisiminimai dažniau iškildavo jų sąmonėje ir buvo suvokiami su pozityvesniu emociniu atspalviu.
„Taigi, neinvazinė intervencija miego metu gali pakeisti nemalonius prisiminimus ir emocines reakcijas“, - pabrėžia tyrėjai.
Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šis tyrimas yra griežtai kontroliuojamas laboratorinis eksperimentas, todėl rezultatai gali nevisiškai atspindėti tikrąjį mąstymą ir atminties formavimąsi.
Tyrėjų komanda taip pat pažymėjo, kad nemalonių vaizdų žiūrėjimas laboratorinėmis sąlygomis neturės tokio stipraus poveikio atminties formavimuisi kaip traumuojančio įvykio patyrimas. Realius įvykius gali būti sunkiau „ištrinti“ iš atminties.
Nepaisant to, tyrimo rezultatai atveria naujas galimybes susilpninti nemalonius ar traumuojančius prisiminimus.
„Mūsų rezultatai gali suteikti naujų įžvalgų gydant patologinius ar su traumomis susijusius prisiminimus“, - apibendrina mokslininkai.
Tyrimai, atlikti su 37 dalyviais, parodė, kad perprogramuojant neigiamas asociacijas su teigiamais vaizdais, asmenys rečiau prisimena nemalonius įvykius. Smegenų aktyvumas miego metu, stebimas elektroencefalografija, parodė, kad teigiami ženklai padeda gerinti emocinį atminties apdorojimą. Rezultatai skelbiami žurnale PNAS.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau