- 31.03.2021
- 0.0 Reitingas
- 818 Peržiūros
- Komentarai
Pavasariniai beržų pumpurai ir lapai daržovėms bei įvairiems patiekalams gali suteikti ne tik pikantišką skonį bei prieskoninį aromatą, bet ir pasižymi gydomosiomis savybėmis.
Apie gydomąsias ir naudingąsias beržų lapų savybes
- Beržų lapuose gausu vitaminų, mikroelementų ir kitų žmogaus organizmui bei jo sveikatai būtinų medžiagų. Pavyzdžiui, beržų lapuose gausu vitamino C, kuris stiprina imuninę sistemą. Šio vitamino beržų lapuose daugiau nei erškėtrožių uogose.
- Beržų lapuose yra ir nikotino rūgšties, kuri reguliuoja medžiagų apykaitą. Ši rūgštis padeda mažinti antsvorį.
- Beržų lapuose yra gliutamino rūgšties, kuri normalizuoja raumenų veiklą. Beje, XX amžiuje medikai beržų lapų patarė vartoti tiems, kurių raumenis pažeidė distrofija.
- Žmogaus organizmui reikalinga ir beržų lapuose esanti amino acto rūgštis, nes ji padeda geriau įsisavinti mineralines medžiagas.
- Beržų lapuose yra žalingąsias bakterijas, virusus ir grybelius naikinančių fitoncidų, kurie neretai vadinami natūraliais antibiotikais. Beržų lapai stabdo diarėją, nes juose yra rauginių medžiagų, kurios taip pat padeda greičiau sugyti pažeistiems audiniams. Beržų lapuose ir pumpuruose esančios karčiosios medžiagos gerina apetitą bei normalizuoja skrandžio ir žarnyno darbą.
- Kraujavimą gana greitai stabdo beržų lapuose esanti askorbo rūgštis. Be to, ši medžiaga stiprina kraujagyslių ir arterijų sieneles. Eterinis beržų aliejus ne tik ramina sudirgusią nervų sistemą, bet ir naikina žalinguosius mikrobus bei stabdo uždegiminius procesus.
- Spazmus atpalaiduoja ir širdies raumenį stiprina beržų lapuose esantys ypatingieji glikozidai - flavonoidai.
- Beržų lapuose esantys saponinai padeda atsikosėti bei numalšinti žalingąjį streso poveikį.
- Pavasarį surinktuose beržų lapuose naudingųjų medžiagų koncentracija yra ypač didelė. Beržų lapuose gausu vitamino E (tokoferolio), kuris dar vadinamas jaunystės vitaminu, nes dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose bei ląstelių sieneles apsaugo nuo žalingojo mechaninio ar cheminių medžiagų poveikio.
- Pavasarį surinktuose beržų lapuose gausu karotino, kuris naudingas savo antioksidantinėmis savybėmis. Karotinas iš audinių ir žmogaus organizmo šalina laisvuosius radikalus.
Beržų pumpurų užkandėlė
- 30 g beržų pumpurų;
- 1 svogūno galvutės;
- 1 skardinės raudonųjų pupelių savo sultyse;
- krapų;
- petražolių;
- svogūnų laiškų;
- aliejaus;
- druskos.
Iš pradžių aliejuje lengvai apkepkite beržų pumpurus ir smulkiai supjaustytus svogūnus. Suberkite konservuotas pupeles, susmulkintus žalumynus, paskaninkite druska, išmaišykite. Vietoje beržų pumpurų galite panaudoti beržų žirginėlius ir jaunus pavasarinius beržų lapelius. Vietoj konservuotų pupelių galite panaudoti grikius ar ryžius.
Beržų pumpurai su pupelėmis
- 30 g beržų pumpurų,
- 120 g pupelių;
- 20 g taukų;
- 5 g svogūnų;
- žalumynų,
- druskos (pagal skonį).
Pupeles išvirkite, sutrintus beržų pumpurus užpilkite nedideliu kiekiu labai karšto ar verdančio pupelių nuoviro, sumaišykite su virtomis pupelėmis, paskaninkite druska ir pakepintais aliejuje susmulkintais svogūnais. Šias salotas patiekite pabarstę smulkiai supjaustyta petražolių, krapų ar svogūnų žaluma.
Salotos su beržų lapais
- 80 g beržų lapų;
- 1-2 kiaušinių;
- 40 g grietinės;
- petražolių;
- svogūnų laiškų;
- česnakų;
- cukraus;
- obuolių acto;
- aliejaus;
- druskos.
Stambiai supjaustytus pavasarinius beržų lapelius, petražolių žalumą ir svogūnų laiškūs sumaišykite su grietine, kapotais kietai virtais kiaušiniais, druska ir cukrumi. Vietoje grietinės salotas galite paskaninti aliejumi ir obuolių actu bei keliomis česnakų skiltelėmis.
Rauginti beržų lapai
Perplautus beržų lapus užpilkite verdančiu vandeniu, indą uždenkite dangčiu, leiskite nusistovėti pusę valandos. Nukoštą skystį užvirkite. Paruoštus beržų lapus sudėkite į 1 litro talpos stiklainį, užpilkite 15-20 ml obuolių acto ir verdančiu antpilu. Stiklainį uždenkite dangteliu, laikykite šaltoje vietoje.
Raugintus beržų lapus galima panaudoti kaip garnyrą, jais skaninti sriubas, salotas ir daržovių patiekalus.
Marinuoti beržų lapai
Jaunus beržų lapelius užpilkite verdančiu vandeniu, indą uždenkite dangčiu, leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite. Skystį virinkite su druska ir cukrumi. Paruoštus beržų lapus sudėkite į 1 litro talpos stiklainį, užpilkite 20-30 ml obuolių acto ir užvirusiu beržų lapų antpilu. Stiklainį uždenkite plastmasiniu dangteliu, laikykite vėsioje vietoje. Marinuotus beržų lapus galima panaudoti kaip garnyrą, jais skaninti salotas, sriubas ir troškinamas daržoves.
Pekino kopusių salotos su beržų lapais
Smulkiai supjaustytų Pekino kopūstų;
- 1 kubeliais supjaustyto šviežio agurko;
- 2-3 valgomųjų šaukštų smulkiai supjaustytų beržų lapų;
- 2-4 česnakų skiltelių;
- krapų ir petražolių žalumos;
- cukraus ir druskos (pagal skonį);
- grietinės pagal skonį.
Paruoštus produktus sumaišykite su grietine, paskaninkite druska ir cukrumi. Jei norite, vietoje grietinės galite panaudoti aliejų ir obuolių actą.
Sriuba su beržų lapais
Į verdantį sultinį ar vandenį suberkite kubeliais supjaustytas bulves, morkas, petražolių ir salierų šaknis. Vėliau suberkite smulkiai supjaustytus beržų lapus. Į sriubą tai pat suberkite aliejuje pakepintus svogūnus. Prieš baigdami virti sriubą, ją paskaninkite druska, prieskoniais, priberkite susmulkintos petražolių ir krapų žalumos bei svogūnų laiškų. Šią sriubą galima patiekti su grietine.
Centrinę nervų sistemą raminantis gėrimas
50 g susmulkintų paprastųjų jonažolių užpilkite į litru beržų sulos, leiskite nusistovėti 7-8 valandas, nukoškite, perpilkite į stiklainį. Šį atšaldytą gėrimą patiekite supilstę į aukštas taures. Šis gėrimas yra malonaus skonio, malšina ne tik troškulį, bet ir sudirgusią centrinę nervų sistemą bei galvos skausmus. Nuo seno žmonės gerdavo ant vaistinių augalų nusistovėjusios beržų sulos. Ruošdami gėrimus, galite panaudoti pavasarinių raktažolių, juodųjų serbentų, miško žemuogių lapus, vaistines melisas ir kitus vaistingus augalus. Kiekvienas šių augalų beržų sulai ne tik suteikia ypatingo skonio ir aromato, bet ir pasižymi tam tikromis gydomosiomis savybėmis. Pavyzdžiui, ant mėtų lapų nusistovėjusi beržų sula normalizuoja skrandžio ir žarnyno darbą bei stiprina nusilpusį organizmą.
- Ant vaistinių ramunėlių žiedų nusistovėjusi beržų sula gerina miegą, malšina kolito skausmus, normalizuoja menstruacijų ciklą.
- Skani ir naudinga beržų sula, sumaišyta su laukinių obuolių ir kriaušių, juodavaisių aronijų, spanguolių ir kaukazinių slyvaičių sultimis.
Naudingoji beržų gira
Beržų sulą pakaitinkite maždaug iki 35°C. Į 1 litrą sulos patariama suberti 10 g mielių. Indą su sula sandariai uždarykite, laikykite vėsioje patalpoje. Po 2-3 parų turėsite rūgštelėjusios beržų giros. Beržų girą galima laikyti 2-3 mėnesius. Ši gira troškulį numalšins dirbant lauko darbus. Be to, beržų gira žvalina ir suteikia jėgų.
Dar vienas beržų giros receptas
Į medines statinaites supilkite beržų sulą, priberkite džiovintos ruginės duonos žievelių. Kai sula pradės rūgti, duonos žieveles išgriebkite, įberkite ąžuolo žievės, vyšnių ir obelų šakelių su lapais bei krapų. Taip ruošiamą beržų girą laikykite vėsioje vietoje.
Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau