Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 8

Aptiktas galingas 'Kosminis Lazeris' sklindantis iš giliojo kosmoso

Aptikta galinga radijo bangų ilgio lazerio šviesa, sklindanti iš kol kas didžiausio atstumo giliajame kosmose.

Tai - masės neturintis kosminis objektas, vadinamas megamaseriu, o jo šviesa nukeliavo žandikaulį atimančius 5 mlrd. šviesmečių, kad pasiektų mus Žemėje. Astronomai, kurie jį atrado naudodami MeerKAT radijo teleskopą Pietų Afrikoje, pavadino jį Nkalakatha - isiZulu žodis, reiškiantis "didysis bosas".

Šis atradimas buvo patalpintas žurnale "The Astrophysical Journal Letters" ir paskelbtas preprintų serveryje "arXiv".

"Įspūdinga, kad vos po vienos nakties stebėjimų jau radome rekordinį megamaserį, - sakė Australijos Curtin universiteto Tarptautinio radijo astronomijos tyrimų centro (ICRAR) mazgo astronomas Marcinas Glowackis (Marcin Glowacki).

"Tai rodo, koks geras yra teleskopas".

Maseris yra mikrobangų lazerio (šviesos stiprinimas stimuliuotu spinduliuotės skleidimu) atitikmuo. Užuot skleidęs matomą šviesą, maseris skleidžia mikrobangų ir radijo bangas, kurios yra stimuliuojamos ir stiprinamos. Astrofizikinio maserio atveju šviesą stiprinantys procesai yra kosminiai; planetos, kometos, debesys ir žvaigždės gali sukurti maserius.

Taigi, kaip jau supratote, megamaseris - tai maseris, pasižymintis didele jėga. Paprastai šiuos spindulius skleidžia objektas, kuris kokiu nors būdu yra visiškai šunkeliais; pavyzdžiui, aktyvios supermasyvios juodosios skylės gali skleisti megamaserius.

Glovackis ir jo komanda, gavę duomenis iš pirmosios nakties, kai buvo planuojama atlikti 3 000 valandų trukmės tyrimą, nustatė, kad tai labai specifinis megamaserio tipas, ryškus bangų ilgiuose, kuriuos sustiprina stimuliuojamos hidroksilo molekulės, sudarytos iš vieno vandenilio atomo ir vieno deguonies atomo.

Hidroksilo megamazerių gamybos mechanizmas yra žinomas. Juos skleidžia galaktikos, kurios šiuo metu susiduria arba neseniai susidūrė su kita galaktika ir dėl to sparčiai formuojasi žvaigždės. Gravitacinė tokio masyvaus susidūrimo sąveika suspaudžia žvaigždes formuojančias dujas, todėl jos milžinišku greičiu suyra į mažas žvaigždutes.

Glovackio ir jo kolegų aptikto megamaserio šaltinis yra būtent tokia galaktika, pavadinta WISEA J033046.26-275518.3 - dabar žinoma kaip Nkalakata.

"Kai susiduria dvi galaktikos, pavyzdžiui, Pieno kelias ir Andromedos galaktika, nuo susidūrimo išsiskiria šviesos spinduliai, kurie gali būti matomi kosmologiniu atstumu, - sakė astrofizikas Džeremis Darlingas (Jeremy Darling) iš Kolorado universiteto.

"Hidroksilo megamazeriai veikia kaip ryškios šviesos, kurios sako: čia susiduria galaktikos, kurios kuria naujas žvaigždes ir maitina masyvias juodąsias skyles."

MeerKAT tyrimas nebuvo skirtas megamazeriams ieškoti. Jis vadinasi "Tolimosios Visatos stebėjimas su "Meerkat Array" (LADUMA) ir jo metu ieškoma 21 cm ilgio bangos, kurią ankstyvojoje Visatoje skleidžia neutralus vandenilis, ištemptas (perslinkęs) dėl Visatos plėtimosi.

Tačiau hidroksilo megamaserio bangos ilgis yra 18 centimetrų; perslinkus jos dar ilgesnės, o tas perslinkęs signalas pateko į teleskopo matricos aptinkamą diapazoną.

Kadangi šis dangaus regionas buvo intensyviai stebimas ir kituose bangų ilgiuose, atsekti signalą iki galaktikos šeimininkės buvo gana paprasta. Nkalakata yra ryški infraraudonųjų bangų ilgiuose, o vienoje jos pusėje yra ilga uodega, kuri ryškiai švyti radijo bangomis, greičiausiai dėl to, kad ją traukia dviejų dabar susijungusių galaktikų gravitacinė sąveika.

Komanda jau suplanavo tolesnius šio įspūdingo objekto stebėjimus ir tikisi, kad tęsiant tyrimą pavyks rasti dar daugiau megamaserų.

"MeerKAT tikriausiai padvigubins žinomą šių retų reiškinių skaičių", - sakė Darlingas. "Anksčiau buvo manoma, kad galaktikos jungiasi dažniau, o naujai atrasti hidroksilo megamaserai leis mums patikrinti šią hipotezę."

Tyrimas priimtas į "The Astrophysical Journal Letters" ir paskelbtas arXiv.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau