- 09.04.2022
- 0.0 Reitingas
- 502 Peržiūrų
- Komentarai
Čilės universiteto mokslininkų komanda, vadovaujama Džonatano Alarkono-Muñozo (Jhonatan Alarcón-Muñoz), jau daugelį metų ieško dinozaurų palaikų. Ir dabar jie rado vietą, kuri yra ne kapinės, ją sunku pavadinti ne kapinėmis - ten buvo tiek daug kaulų. Juos aprašantis mokslinis straipsnis paskelbtas žurnale "Cretaceous Research".
Vieta, kurioje jie atrado šį atradimą, vadinama Cerro Tormento (Cerro Tormento) ir yra Cerros Bravos (Cerros Bravos) kalnuose šiaurės rytuose, Atakamos dykumoje šiaurės Čilėje. Mokslininkai mano, kad prieš 100 mln. metų, apatinėje kreidoje, čia buvo užtvindyta potvynių ir atoslūgių žiočių teritorija, kuri dabar yra Monardeso kebrada. Apskritai mezozojaus laikotarpiu Žemės klimatas buvo daug šiltesnis nei dabar, todėl dabartinėse dykumų teritorijose iškrito daugiau kritulių - ne išimtis ir Atakama.
Atakamos kasinėjimai. Kreidos periodu vietovė buvo daug drėgnesnė / ©Reuters
Kaulai priklauso pterozaurams - skraidantiems ropliams, kurie gyveno kartu su dinozaurais ir maitinosi filtruodami vandenį ilgais, plonais dantimis (tačiau buvo ir be dantų). Nors jų iškasenų liekanų randama retai, mokslininkų teigimu, pterozaurai buvo gausiausi sparnuoti dinozaurų eros stuburiniai gyvūnai.
Dauguma rastų kaulų yra smarkiai pažeisti - sulaužyti arba suplokštėję. Nepaisant to, Alarcón-Muñoz grupei pavyko rasti pakankamai tinkamų analizei palaikų. Savo darbe jie aprašo keturis kaklo slankstelius, iš kurių vienas priklauso mažam individui, taip pat pečių juostos kaulų atliejas ir kairiojo šlaunikaulio bei blauzdikaulio atliejas.
Ištirtos fosilijos priklausė Ctenochasmatidae. Ši pterozaurų šeima, priklausanti pterodaktilų pošeimiui, turėjo daugiau dantų nei jos giminaičiai.
Kai kurie kaulai taip gerai išsilaikė, kad mokslininkams pavyko atsekti jų susidarymą / ©Jhonatan Alarcón-Muñoz et al.
"Cerro Tormento "kapinės" - tai antrasis Atakamos kalnuose aptiktas didelis kiekis ctenochasmatidų kaulų. Mokslininkai mano, kad šie pterozaurai buvo plačiai paplitę dabartinės Čilės šiaurėje juros (prieš 145-201 mln. metų) ir apatinės kreidos (prieš 100-145 mln. metų) laikotarpiu. Be to, straipsnio autoriai rašo, kad toks didelis fosilijų susikaupimas vienoje vietoje liudija apie šių roplių gyvenimo būdą: jie gyveno kolonijomis.
Dabartinės Atakamos dykumos apylinkės kažkada buvo superkontinento Gondvanos dalis. Tik maždaug prieš 180 mln. metų ji suskilo į Afriką, Pietų Ameriką, Australiją ir Antarktidą. Nors čia rastos fosilijos yra naujesnės, neatmetama galimybė, kad pterozaurai tarp palyginti artimų žemynų galėjo keliauti oru.
Jonathanas Alacorn-Muñozas tiki, kad tolesni Cerro Tormento, kuris aptinkamas itin retai, tyrimai leis jo komandai sužinoti ne tik apie pterozaurų anatomiją, bet ir ištirti jų elgesį bei išsiaiškinti, kaip šie gyvūnai formavo kolonijas ir maitino (jei maitino) savo jauniklius.
Pterozaurai buvo pirmoji stuburinių grupė, kuri pradėjo gyventi ore. Apie 90 milijonų metų, kol vėlyvojoje juroje pasirodė aiškiai skraidantys paukščiai, jie neturėjo konkurentų ore.
Ankstyviausios žinomos ctenochasmatoidų liekanos datuojamos vėlyvosios juros cimeridų stadijos (prieš 150,8 ± 4-155,7 ± 4 mln. metų). Šiandien paleontologai mano, kad dauguma jų buvo vandens arba pusiau vandens pterozaurai, kurių užpakalinės kojos buvo su dideliais tinklais, o ilgas kūnas - plaukimo ir skraidymo priemonė.
Iki šiol nustatytos kelios šios šeimos roplių rūšys. Kai kurie iš jų buvo plėšrūnai, tačiau dauguma jų maitinosi filtrais. Tikimasi, kad Atakamos radinys ne tik praplės mūsų žinias apie ctenochasmatoidus, bet ir padės atrasti naujų pterozauro rūšių kitose šeimose.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau