Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2022 » Balandžio » 9

Čilėje rastos pterozauro kapinės

Čilės universiteto mokslininkų komanda, vadovaujama Džonatano Alarkono-Muñozo (Jhonatan Alarcón-Muñoz), jau daugelį metų ieško dinozaurų palaikų. Ir dabar jie rado vietą, kuri yra ne kapinės, ją sunku pavadinti ne kapinėmis - ten buvo tiek daug kaulų. Juos aprašantis mokslinis straipsnis paskelbtas žurnale "Cretaceous Research".

Vieta, kurioje jie atrado šį atradimą, vadinama Cerro Tormento (Cerro Tormento) ir yra Cerros Bravos (Cerros Bravos) kalnuose šiaurės rytuose, Atakamos dykumoje šiaurės Čilėje. Mokslininkai mano, kad prieš 100 mln. metų, apatinėje kreidoje, čia buvo užtvindyta potvynių ir atoslūgių žiočių teritorija, kuri dabar yra Monardeso kebrada. Apskritai mezozojaus laikotarpiu Žemės klimatas buvo daug šiltesnis nei dabar, todėl dabartinėse dykumų teritorijose iškrito daugiau kritulių - ne išimtis ir Atakama.

Atakamos kasinėjimai. Kreidos periodu vietovė buvo daug drėgnesnė
Atakamos kasinėjimai. Kreidos periodu vietovė buvo daug drėgnesnė / ©Reuters

Kaulai priklauso pterozaurams - skraidantiems ropliams, kurie gyveno kartu su dinozaurais ir maitinosi filtruodami vandenį ilgais, plonais dantimis (tačiau buvo ir be dantų). Nors jų iškasenų liekanų randama retai, mokslininkų teigimu, pterozaurai buvo gausiausi sparnuoti dinozaurų eros stuburiniai gyvūnai.

Dauguma rastų kaulų yra smarkiai pažeisti - sulaužyti arba suplokštėję. Nepaisant to, Alarcón-Muñoz grupei pavyko rasti pakankamai tinkamų analizei palaikų. Savo darbe jie aprašo keturis kaklo slankstelius, iš kurių vienas priklauso mažam individui, taip pat pečių juostos kaulų atliejas ir kairiojo šlaunikaulio bei blauzdikaulio atliejas.

Ištirtos fosilijos priklausė Ctenochasmatidae. Ši pterozaurų šeima, priklausanti pterodaktilų pošeimiui, turėjo daugiau dantų nei jos giminaičiai.

Kai kurie kaulai taip gerai išsilaikė
Kai kurie kaulai taip gerai išsilaikė, kad mokslininkams pavyko atsekti jų susidarymą / ©Jhonatan Alarcón-Muñoz et al.

"Cerro Tormento "kapinės" - tai antrasis Atakamos kalnuose aptiktas didelis kiekis ctenochasmatidų kaulų. Mokslininkai mano, kad šie pterozaurai buvo plačiai paplitę dabartinės Čilės šiaurėje juros (prieš 145-201 mln. metų) ir apatinės kreidos (prieš 100-145 mln. metų) laikotarpiu. Be to, straipsnio autoriai rašo, kad toks didelis fosilijų susikaupimas vienoje vietoje liudija apie šių roplių gyvenimo būdą: jie gyveno kolonijomis.

Dabartinės Atakamos dykumos apylinkės kažkada buvo superkontinento Gondvanos dalis. Tik maždaug prieš 180 mln. metų ji suskilo į Afriką, Pietų Ameriką, Australiją ir Antarktidą. Nors čia rastos fosilijos yra naujesnės, neatmetama galimybė, kad pterozaurai tarp palyginti artimų žemynų galėjo keliauti oru.

Jonathanas Alacorn-Muñozas tiki, kad tolesni Cerro Tormento, kuris aptinkamas itin retai, tyrimai leis jo komandai sužinoti ne tik apie pterozaurų anatomiją, bet ir ištirti jų elgesį bei išsiaiškinti, kaip šie gyvūnai formavo kolonijas ir maitino (jei maitino) savo jauniklius.

Pterozaurai buvo pirmoji stuburinių grupė, kuri pradėjo gyventi ore. Apie 90 milijonų metų, kol vėlyvojoje juroje pasirodė aiškiai skraidantys paukščiai, jie neturėjo konkurentų ore.

Ankstyviausios žinomos ctenochasmatoidų liekanos datuojamos vėlyvosios juros cimeridų stadijos (prieš 150,8 ± 4-155,7 ± 4 mln. metų). Šiandien paleontologai mano, kad dauguma jų buvo vandens arba pusiau vandens pterozaurai, kurių užpakalinės kojos buvo su dideliais tinklais, o ilgas kūnas - plaukimo ir skraidymo priemonė.

Iki šiol nustatytos kelios šios šeimos roplių rūšys. Kai kurie iš jų buvo plėšrūnai, tačiau dauguma jų maitinosi filtrais. Tikimasi, kad Atakamos radinys ne tik praplės mūsų žinias apie ctenochasmatoidus, bet ir padės atrasti naujų pterozauro rūšių kitose šeimose.
 

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau