Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Gegužės » 29

Mokslininkai teigia, kad "paslaptinga cheminė medžiaga" Žemės atmosferoje sukelia staiga padažnėjusias širdies problemas

Mokslininkai Žemės atmosferoje aptiko naują itin reaktyvią cheminę medžiagą, kuri, jų teigimu, per pastaruosius dvejus metus sukėlė staiga išaugusį širdies problemų skaičių.

Kopenhagos universiteto mokslininkai teigia, kad atmosferos sąlygomis susidaro trioksidai - cheminiai junginiai, kuriuose vienas prie kito prijungti trys deguonies atomai.

Trioksidai yra reaktyvesni už peroksidus, kurie turi du vienas prie kito prijungtus deguonies atomus, todėl yra labai reaktyvūs ir sprogūs.

Dailymail.co.uk praneša: Buvo numatyta, kad atmosferoje gali būti ir trioksidų, tačiau iki šiol tai nebuvo vienareikšmiškai įrodyta.

Dabar mums tai pavyko, - sako Kopenhagos universiteto Chemijos fakulteto profesorius Henrikas Grumas Kjærgaardas (Henrik Grum Kjærgaard).

"Mūsų atrasti junginiai yra unikalūs savo struktūra. Ir kadangi jie yra labai oksiduojantys, greičiausiai sukelia daugybę poveikių, kuriuos mums dar teks atskleisti".

Jų aptikti specifiniai trioksidai, vadinami hidrotrioksidais (ROOOH), yra visiškai nauja cheminių junginių klasė.

Hidrotrioksidai susidaro vykstant reakcijai tarp dviejų tipų radikalų (molekulių, turinčių bent vieną nesuporuotą elektroną). 

Atlikdami laboratorinius eksperimentus - naudodami laisvojo srauto vamzdelį kambario temperatūroje ir 1 baro oro slėgį, kartu su labai jautriais masės spektrometrais - mokslininkai įrodė, kad hidrotrioksidai susidaro atmosferoje skylant kelioms žinomoms ir plačiai išsiskiriančioms medžiagoms, įskaitant izopreną ir dimetilsulfidą. 

Izoprenas yra vienas iš dažniausiai į atmosferą išmetamų organinių junginių. Jį gamina daugelis augalų ir gyvūnų, o jo polimerai yra pagrindinė natūralaus kaučiuko sudedamoji dalis.

Tyrimas rodo, kad maždaug vienas procentas viso išsiskiriančio izopreno virsta hidrotrioksidais. 

Tačiau mokslininkai tikisi, kad beveik visi cheminiai junginiai atmosferoje sudarys hidrotrioksidus, ir apskaičiavo, kad jų gyvavimo trukmė svyruoja nuo kelių minučių iki kelių valandų.

Dėl to jie yra pakankamai stabilūs, kad galėtų reaguoti su daugeliu kitų atmosferos junginių.

Tyrėjai apskaičiavo, kad hidrotrioksidų koncentracija atmosferoje yra maždaug 10 milijonų kubiniame centimetre. 

Palyginimui, OH radikalų (vienų svarbiausių oksidantų atmosferoje) koncentracija yra apie 1 mln. kubiniame centimetre.

"Dabar tiesioginiais stebėjimais galime įrodyti, kad šie junginiai iš tikrųjų susidaro atmosferoje, kad jie yra stebėtinai stabilūs ir kad jie susidaro beveik iš visų cheminių junginių", - sakė Chemijos katedros doktorantūros studentas ir antrasis tyrimo autorius Jingas Čenas (Jing Chen).

"Dabar reikia baigti visas spekuliacijas.

Tyrėjų grupė teigia, kad hidrotrioksidai greičiausiai gali prasiskverbti į smulkias ore esančias daleles, vadinamuosius aerozolius, kurie kelia pavojų sveikatai ir gali sukelti kvėpavimo takų bei širdies ir kraujagyslių ligas. 

Jie greičiausiai pateks į aerozolius, kur sudarys naujus junginius su nauju poveikiu, - sakė profesorius Kjærgaardas.

"Nesunku įsivaizduoti, kad aerozoliuose susidaro naujos medžiagos, kurios yra kenksmingos įkvėpus. Tačiau norint atkreipti dėmesį į šį galimą poveikį sveikatai, reikia atlikti tolesnius tyrimus.

Pasak tyrėjų, taip pat yra didelė tikimybė, kad hidrotrioksidai turi įtakos tam, kiek aerozolių susidaro, o tai savo ruožtu daro įtaką klimatui.

Kadangi aerozoliai atspindi ir sugeria saulės šviesą, tai turi įtakos Žemės šilumos balansui, t. y. saulės šviesos, kurią Žemė sugeria ir siunčia atgal į kosmosą, santykiui, - paaiškino bendraautorė ir doktorantė Eva R. Kjærgaard (Eva R. Kjærgaard).

"Kai aerozoliai sugeria medžiagas, jie auga ir prisideda prie debesų formavimosi, o tai taip pat turi įtakos Žemės klimatui".

Tyrėjai tikisi, kad hidrotrioksidų atradimas padės mokslininkams daugiau sužinoti apie mūsų išmetamų cheminių medžiagų poveikį.

"Dėl daugumos žmogaus veiklos į atmosferą išmetamos cheminės medžiagos, - sakė vienas iš autorių ir doktorantas Kristanas H. Mølleris (Kristan H. Møller).

'Taigi, žinios apie reakcijas, lemiančias atmosferos cheminę sudėtį, yra svarbios, jei norime numatyti, kaip mūsų veiksmai paveiks atmosferą ateityje'.

Prof. Kjærgaardas pridūrė: "Šie junginiai visada egzistavo, tik mes apie juos nežinojome. 

Tačiau tai, kad dabar turime įrodymų, jog šie junginiai susidaro ir gyvuoja tam tikrą laiką, reiškia, kad galima tikslingiau ištirti jų poveikį ir reaguoti, jei paaiškėtų, kad jie yra pavojingi.

Tyrimas paskelbtas žurnale "Science".

P komentaras: tiesa slypi kažkur anapus, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"...

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
03.07.2022 laikas 21:13 Mokslininkai įspėja, kad dirvožemis staiga sukelia "žudikišką" širdies ligą

Mokslininkai įspėja sodininkus, kad dirvožemyje randama paslaptinga medžiaga sukelia staigų širdies ligų protrūkį.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 17:58 Singapūro alaus darykla pristato naują alų, pagamintą iš perdirbto nuotekų vandens

Kaip sunkiai klostosi situacija pasaulyje? Ką gi, Singapūre pradedamas gaminti naujas "susižavėjimo vertas" alus, gaminamas iš "perdirbtų nuotekų".

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 14:57 Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją

Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją, nes tai gali įžeisti LGBTQ+ bendruomenės narius

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:52 Prancūzijos vyriausybė "rekomenduoja" žmonėms vėl pradėti dėvėti veido kaukes ir svarsto dar vieną įpareigojimą
Prancūzijos vyriausybės pareigūnai pradėjo "kviesti" arba "rekomenduoti" žmonėms vėl dėvėti veido kaukes, nes sergančiųjų kokliušu* skaičius pradeda augti.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:34 Honkongo įstatymų leidėjo Covid testas po nuotraukos su Xi teigiamas
Honkongo įstatymų leidėjas, kuris pozavo bendrai nuotraukai su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Xi Jinping) per šią savaitę vykusį šalies vadovo vizitą į šį finansų centrą, sekmadienį patvirtino, kad jo koronaviruso testas buvo teigiamas....

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 22:16 Receptai | Patiekalai Virta kepta karka orkaitėje su raugintais kopūstais
Ar mėgstate ruošti kiaulienos karką? Man asmeniškai tai vienas skaniausių patiekalų iš kiaulienos, kurį galėčiau valgyti, kad ir kasdien.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Skaniai keptas upėtakis ant grotelių su petražolėmis ir citrina

Greitai pagaminamas, lengvas, fantastiško skonio kepto upėtakio ant grotelių patiekalas. Man šitaip skaniai paruošta žuvis yra kažkas tokio. Atrodo, kad galėčiau valgyti tiesiog nesustodama.

Skaityti daugiau