- 25.09.2022
- 0.0 Reitingas
- 968 Peržiūros
- Komentarai
Mūsų planetoje gyvena neįtikėtinai daug įvairių organizmų - įvairių rūšių vabzdžių, gyvūnų, paukščių, žuvų, varliagyvių ir kt. Tačiau visos jos sudaro tik 1 % visų Žemėje kada nors gyvenusių rūšių. Taip, sunku patikėti, bet 99 % organizmų yra išnykę. Taip atsitiko per penkis masinius išnykimus. Daugelis ekspertų mano, kad šiuo metu vyksta šeštasis masinis išnykimas. Daugelis rūšių gali išnykti ne kada nors ateityje, po šimtų metų, o iki 2050 m. Kiek tikėtina, kad taip gali nutikti, ir kurie gyvūnai gali išnykti per artimiausius 20 metų?
Šeštasis masinis išnykimas ir jo priežastys
Šeštasis išnykimo atvejis gerokai skiriasi nuo penkių ankstesnių. Visi anksčiau vykę išnykimai buvo susiję su įvairiomis natūraliomis priežastimis - ugnikalnių veikla, meteoritų kritimu ir pan. Šeštąjį išnykimą sukėlė žmogaus veikla.
Neseniai paaiškėjo, kad dėl visuotinio klimato atšilimo, kurį sukelia į atmosferą išmetamos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, planeta jau peržengė tam tikrą ribą, iš kurios nebegalima grįžti, todėl katastrofa jau neišvengiama. Žinoma, tai negalėjo neturėti įtakos augalijai ir gyvūnijai. Mokslininkai apskaičiavo, kad iki 2050 m. gali išnykti beveik 40 proc. visų gyvų rūšių.
Skaičius stulbinantis, bet ar tai tikrai nėra klaida? Pastaruoju metu mūsų pasaulis sparčiai keičiasi. Pasak Otago universiteto Naujojoje Zelandijoje profesoriaus Nicko Rawlenso, tų rūšių, kurios nesugebės prisitaikyti prie naujų sąlygų, paplitimo arealas sumažės. Pirmasis etapas bus vietinis išnykimas, o paskui išnyks visai.
Tačiau dabartinė krizė dar nėra tokia visuotinė kaip ankstesnės penkios. Jei nieko nebus daroma, krizė anksčiau ar vėliau taps visuotine.
Kurios rūšys artimiausiu metu išnyks?
Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos duomenimis, šiuo metu maždaug 41 000 rūšių (maždaug trečdaliui visų rūšių) gresia išnykimas. Tai Sumatros orangutangas, Tolimųjų Rytų leopardas, Sumatros dramblys, juodasis raganosis, Kryžminės upės gorila ir daugelis kitų. Per pastaruosius dešimt metų šių gyvūnų populiacija sumažėjo 89-90 proc.
Pavyzdžiui, laukinėje gamtoje liko tik 70 Amūro leopardų, o rečiausiu pasaulyje jūrų žinduoliu laikomų jūrų kiaulytės Vaquita - 10. Žurnale "Biological Conservation" rašoma, kad daugiau kaip 40 % vabzdžių rūšių taip pat yra nykstančios. Tai baltasparnė žiognagė, pietų Alpių krūmų vikšras, Svainpolio mėlynasis drugelis, Franklino kamanė, Seišelių bevardė cikada ir kt.
Sumatros orangutangas taip pat atsidūrė ties išnykimo riba
Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos duomenimis, daugiau kaip 90 % pasaulio koralinių rifų gali išnykti iki 2050 m., net jei pasaulinis atšilimas neviršys 1,5 laipsnio Celsijaus. Kaip jau aptarėme anksčiau, koralinių rifų mirtingumo priežastis daugiausia yra karščio bangos jūroje.
Tačiau, pasak mokslininkų, tikslių duomenų apie rūšių, kurioms gresia išnykimas ir kurios gali išnykti iki 2050 m., skaičių dar nėra. Todėl išnykimo mastas dar nenustatytas.
Kai kurios papūgos evoliucionavo per pastaruosius 150 metų
Ar gyvūnai gali išgyventi visuotinį atšilimą
Pasak kai kurių ekspertų, daugelis rūšių gali prisitaikyti, tačiau tam reikia laiko. Žurnale "Trends in Ecology & Evolution" paskelbto tyrimo duomenimis. Kai kurie gyvūnai ir paukščiai gali lengvai prisitaikyti prie kintančių sąlygų. Pavyzdžiui, per pastaruosius 150 metų išsivystė kelios Australijos papūgų rūšys. Dėl padidėjusio snapo dydžio jie gali geriau reguliuoti vidaus temperatūrą.
Vadinasi, žmonija gali sumažinti visuotinio atšilimo poveikį gyvūnams bent jau sulėtindama šį procesą. Tačiau bet kuriuo atveju kai kurios rūšys negalės prisitaikyti. Tikėkimės, kad mokslininkai kada nors galės atgaivinti išnykusius gyvūnus genų inžinerijos būdu.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau