Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Rugsėjo » 25

Kurie gyvūnai gali išnykti iki 2050 m?

Mūsų planetoje gyvena neįtikėtinai daug įvairių organizmų - įvairių rūšių vabzdžių, gyvūnų, paukščių, žuvų, varliagyvių ir kt. Tačiau visos jos sudaro tik 1 % visų Žemėje kada nors gyvenusių rūšių. Taip, sunku patikėti, bet 99 % organizmų yra išnykę. Taip atsitiko per penkis masinius išnykimus. Daugelis ekspertų mano, kad šiuo metu vyksta šeštasis masinis išnykimas. Daugelis rūšių gali išnykti ne kada nors ateityje, po šimtų metų, o iki 2050 m. Kiek tikėtina, kad taip gali nutikti, ir kurie gyvūnai gali išnykti per artimiausius 20 metų?

Šeštasis masinis išnykimas ir jo priežastys

Šeštasis išnykimo atvejis gerokai skiriasi nuo penkių ankstesnių. Visi anksčiau vykę išnykimai buvo susiję su įvairiomis natūraliomis priežastimis - ugnikalnių veikla, meteoritų kritimu ir pan. Šeštąjį išnykimą sukėlė žmogaus veikla.

Neseniai paaiškėjo, kad dėl visuotinio klimato atšilimo, kurį sukelia į atmosferą išmetamos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, planeta jau peržengė tam tikrą ribą, iš kurios nebegalima grįžti, todėl katastrofa jau neišvengiama. Žinoma, tai negalėjo neturėti įtakos augalijai ir gyvūnijai. Mokslininkai apskaičiavo, kad iki 2050 m. gali išnykti beveik 40 proc. visų gyvų rūšių.

Skaičius stulbinantis, bet ar tai tikrai nėra klaida? Pastaruoju metu mūsų pasaulis sparčiai keičiasi. Pasak Otago universiteto Naujojoje Zelandijoje profesoriaus Nicko Rawlenso, tų rūšių, kurios nesugebės prisitaikyti prie naujų sąlygų, paplitimo arealas sumažės. Pirmasis etapas bus vietinis išnykimas, o paskui išnyks visai.

Tačiau dabartinė krizė dar nėra tokia visuotinė kaip ankstesnės penkios. Jei nieko nebus daroma, krizė anksčiau ar vėliau taps visuotine.

Kurios rūšys artimiausiu metu išnyks?

Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos duomenimis, šiuo metu maždaug 41 000 rūšių (maždaug trečdaliui visų rūšių) gresia išnykimas. Tai Sumatros orangutangas, Tolimųjų Rytų leopardas, Sumatros dramblys, juodasis raganosis, Kryžminės upės gorila ir daugelis kitų. Per pastaruosius dešimt metų šių gyvūnų populiacija sumažėjo 89-90 proc.

Pavyzdžiui, laukinėje gamtoje liko tik 70 Amūro leopardų, o rečiausiu pasaulyje jūrų žinduoliu laikomų jūrų kiaulytės Vaquita - 10. Žurnale "Biological Conservation" rašoma, kad daugiau kaip 40 % vabzdžių rūšių taip pat yra nykstančios. Tai baltasparnė žiognagė, pietų Alpių krūmų vikšras, Svainpolio mėlynasis drugelis, Franklino kamanė, Seišelių bevardė cikada ir kt.

Sumatros orangutangas taip pat atsidūrė ties išnykimo riba

Sumatros orangutangas taip pat atsidūrė ties išnykimo riba

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos duomenimis, daugiau kaip 90 % pasaulio koralinių rifų gali išnykti iki 2050 m., net jei pasaulinis atšilimas neviršys 1,5 laipsnio Celsijaus. Kaip jau aptarėme anksčiau, koralinių rifų mirtingumo priežastis daugiausia yra karščio bangos jūroje.

Tačiau, pasak mokslininkų, tikslių duomenų apie rūšių, kurioms gresia išnykimas ir kurios gali išnykti iki 2050 m., skaičių dar nėra. Todėl išnykimo mastas dar nenustatytas.

Kai kurios papūgos evoliucionavo per pastaruosius 150 metų

Kai kurios papūgos evoliucionavo per pastaruosius 150 metų

Ar gyvūnai gali išgyventi visuotinį atšilimą

Pasak kai kurių ekspertų, daugelis rūšių gali prisitaikyti, tačiau tam reikia laiko. Žurnale "Trends in Ecology & Evolution" paskelbto tyrimo duomenimis. Kai kurie gyvūnai ir paukščiai gali lengvai prisitaikyti prie kintančių sąlygų. Pavyzdžiui, per pastaruosius 150 metų išsivystė kelios Australijos papūgų rūšys. Dėl padidėjusio snapo dydžio jie gali geriau reguliuoti vidaus temperatūrą.

Vadinasi, žmonija gali sumažinti visuotinio atšilimo poveikį gyvūnams bent jau sulėtindama šį procesą. Tačiau bet kuriuo atveju kai kurios rūšys negalės prisitaikyti. Tikėkimės, kad mokslininkai kada nors galės atgaivinti išnykusius gyvūnus genų inžinerijos būdu.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
28.11.2022 laikas 19:45 JK priežiūros institucija priekaištauja "Pfizer" generaliniam direktoriui dėl "klaidinančių" pareiškimų apie "Covid" vakcinas vaikams
Jungtinės Karalystės farmacijos priežiūros institucija priekaištavo "Pfizer" generaliniam direktoriui Albertui Bourlai (Albert Bourla) už "gėdingai klaidinančius" pareiškimus apie vaikams skirtas "Covid" vakcinas....

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 19:28 Brazilijos kariškiai paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" - Medijos užtemimas

Brazilijos kariškiai parodė savo paramą Brazilijos žmonėms ir paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" po to, kai paaiškėjo, kad rinkimai buvo suklastoti.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 14:55 Prieš ir po: Adamas Schiffas atsisako įsipareigoti liudyti Kongrese (po D.Trumpo)

Demokratas Adamas Šifas (Adam Schiff) daug metų stūmė suklastotą, Hillary Clinton (Hillary Clinton) finansuotą Steele'o dosjė, žinodamas, kad tai visiškas melas, finansuojamas demokratų.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:51 Receptai | Patiekalai Neįprastas skanėstas arbatai (gaminsiu Naujųjų metų išvakarėse)
Tai ne tik pyragas, bet ir tikras skanėstas! Tai neįprastas, originalus ir labai skanus skanėstas. Jį lengva paruošti ir pagaminti, be to, jis atrodo gražiai ir šventiškai! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:31 Receptai | Patiekalai Subtilus keksiukas arbatai (pagaminu per 10 minučių)
Šis keksas tarsi tirpsta burnoje! Drėgnas, švelnus, orus ir labai skanus. Pagaminti šį patiekalą užtrunka 10 minučių (tiesiog viską sumaišau ir pašaunu į orkaitę)! Privalote tai išbandyti. Dalinuosi receptu.

Skaityti daugiau

27.11.2022 laikas 21:02 Receptai | Patiekalai Blynai iš kopūstų? Nustebsite kaip fantastiškai gerai pavyksta!
Nors kopūstas ir nėra toks didelis kaip moliūgas, bet paprastai jo per vieną kartą taip pat nesunaudojame. Todėl verta turėti galvoje bent jau du patiekalus, kuriems būtų galima sunaudoti vieną kopūstą. Žinoma, tai galėtų būti pap...

Skaityti daugiau