Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2025 » Kovo » 5

Kaip gyvūnai ir grybai saugo tropinius bei vidutinio klimato miškus

Ar kada susimąstėte, kodėl tropiniai miškai tokie įvairūs, o vidutinio klimato girios – tokios tankios? Helmholco centro mokslininkai atskleidė paslaptį: tropikuose gyvūnai neša medžių sėklas tolyn, o vidutinio klimato juostoje mikorizės grybai tampa medžių sargais. Šis tyrimas, paskelbtas žurnale Nature, parodo, kaip skirtingi gamtos mechanizmai kuria miškų įvairovę. Pasinerkime į šią istoriją ir sužinokime, kas iš tiesų palaiko mūsų planetos žaliuosius plaučius gyvus!“

Kaip gyvūnai ir grybai saugo tropinius bei vidutinio klimato miškus

Vokietijos Helmholco aplinkos tyrimų centro mokslininkai nustatė, kad tropikuose gyvūnai aktyviai prisideda prie daugelio medžių rūšių sėklų platinimo, o miško įvairovę padeda išsaugoti mikorizinius ryšius kuriantys grybai, apsaugantys jaunus medžius nuo ligų. Šio plataus masto tyrimo rezultatai paskelbti prestižiniame žurnale Nature.

Tyrimo apimtis ir metodai

Mokslininkai išanalizavo 75 miškų plotus 29 šalyse, palygindami medžių pasiskirstymą skirtingose klimato zonose – tropikuose ir vidutinio klimato juostoje. Pagrindinis tyrimo autorius Torstenas Vigandas (Torsten Wiegand) pabrėžė, kad tropikuose retos medžių rūšys retai auga šalia tos pačios rūšies individų. Tai ryškiai skiriasi nuo vidutinio klimato miškų, kur retų ir dažnų rūšių pasiskirstymo skirtumai beveik nepastebimi, o medžiai dažnai sudaro tankius sąžalynus.

Pagrindinis veiksnys, lemiantis šį skirtumą, yra sėklų platinimo būdas. Tropikuose net 80 % medžių sėklų išplatinami gyvūnų – paukščių, žinduolių ar net vabzdžių – kurie perneša jas toli nuo motininio medžio. Tai sumažina konkurenciją tarp tos pačios rūšies individų ir padeda retoms rūšims išgyventi. Tuo tarpu vidutinio klimato miškuose svarbų vaidmenį atlieka mikorizės grybai, kurie, sudarydami simbiotinius ryšius su medžių šaknimis, saugo juos nuo patogenų ir gerina maistinių medžiagų įsisavinimą.

Matematinis pagrindimas

Savo išvadoms patvirtinti mokslininkai sukūrė matematinį modelį, kuris parodė, kad tropikuose retos rūšys turi didesnes išgyvenimo galimybes, kai tos pačios rūšies medžiai auga rečiau. Vidutinio klimato zonose, kur sėklos dažniau platinamos vėjo pagalba, šis efektas silpnesnis, tačiau mikorizės grybai užtikrina medžių atsparumą, kompensuodami šį skirtumą.

„Ilgai ieškojome atsakymo, kaip miškuose sugyvena tiek daug medžių rūšių. Dabar aišku, kad tropikai ir vidutinio klimato juosta remiasi skirtingais principais, bet abu jie palaiko gamtos pusiausvyrą“, – aiškino Vigandas. Pasak jo, tropikuose gyvūnai veikia tarsi „sodininkai“, o vidutinio klimato miškuose šią funkciją perima grybai.

Naujausi duomenys ir grėsmės

Remiantis 2025 m. kovo mėn. duomenimis, tyrimai šioje srityje toliau plečiasi. Naujausi rezultatai rodo, kad tropikuose mažėjanti sėklas platinančių gyvūnų populiacija – dėl miškų kirtimo, klimato kaitos ar brakonieriavimo – kelia grėsmę bioįvairovei. Pavyzdžiui, tokie gyvūnai kaip tukanas, beždžionės ar šikšnosparniai yra būtini miško atsinaujinimui, o jų nykimas gali supaprastinti ekosistemas ir lemti retų medžių išnykimą. Vidutinio klimato zonose dirvožemio tarša, sausros ir rūgštėjimas silpnina mikorizės tinklus, kas taip pat kelia pavojų miškų stabilumui.

Pasaulinė reikšmė

Helmholco centro mokslininkų darbas atskleidžia, kokie sudėtingi ir tarpusavyje susiję yra gamtos mechanizmai, palaikantys miškų įvairovę. Tropikuose gyvūnai užtikrina dinamišką miškų atsinaujinimą, o vidutinio klimato juostoje grybai sukuria stabilią augimo bazę. Šie atradimai svarbūs ne tik teoriškai – jie gali padėti kurti miškų atkūrimo strategijas, atsižvelgiant į regioninius ypatumus. Pavyzdžiui, tropikuose būtina saugoti gyvūnų populiacijas, o vidutinio klimato zonose – rūpintis dirvožemio sveikata.

Tropiniai ir vidutinio klimato miškai išlaiko savo įvairovę skirtingais keliais: gyvūnai, platinantys sėklas, ir mikorizės grybai atlieka nepakeičiamus vaidmenis. Tyrimas, paskelbtas Nature, ne tik atskleidžia šiuos procesus, bet ir primena, kad žmogaus poveikis gamtai gali sutrikdyti šią trapią pusiausvyrą. Miškų ateitis priklauso nuo mūsų pastangų juos apsaugoti.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 22:21, 2025-03-05
Ar žinojote, kad miškus gelbsti gyvūnai ir grybai? Ką manote apie gamtos gudrybes – gal turite savo pastebėjimų? Pasidalinkite komentaruose!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2018-09-15 laikas 06:51 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo kosulio

Kosulys liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo kosulio, kosulys, kosulio gydymas, receptai kosuliui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, ...

Skaityti daugiau

2020-11-12 laikas 15:48 Receptai Kokosinis tortas su kondensuotu pienu
Dubenyje sumaišykite kukurūzų miltus su pienu. Sudėkite cukraus pudrą, įpilkite grietinėlę, kondensuotą pieną, suberkite kokosų drožles ir viską dar kartą gerai išmaišykite.

Skaityti daugiau

2019-11-05 laikas 18:20 Receptai Gardus Plikytos Tešlos Pyragas

Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems sk...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:50 5 Nesveiki Santykių Įpročiai, Kurie Žudo Meilę: Kaip Juos Įveikti?
Kaltės užglaistymas dovanomis, partnerio kaltinimas dėl savo nesėkmių, senų nuoskaudų priminimas, pavydo kontrolė ar manipuliacijos – šie įpročiai tyliai ardo net stipriausius santykius. Remdamiesi psichologiniais tyrimais ir praktiniais pavyzdžiais,...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:09 Kodėl Kai Kurie Zodiako Ženklai Negrąžina Skolų? Astrologija ir Psichologija Atsako!
Tikriausiai kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai paskolinome pinigų, bet jų taip ir neatgavome. Ar astrologija gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės vengia grąžinti skolas? Atraskite, kaip Zodiako ženklai veikia finansinius įsipareigojimus!...

Skaityti daugiau