Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Technologijos, Mokslas » 2025 » Gegužės » 20

5G ir elektromagnetinio lauko stebėsena Lietuvoje: faktai, atradimai ir cepelinų receptas

Ar 5G technologijos kelia grėsmę mūsų sveikatai? Kaip Lietuva stebi elektromagnetinį lauką? Atraskite naujausius faktus, archeologinį atradimą ir skanų cepelinų receptą!

Įvadas

Lietuva sparčiai plečia 5G ryšio tinklą, tačiau kartu auga visuomenės nerimas dėl elektromagnetinio lauko (EML) poveikio. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) aktyviai stebi EML, užtikrindamas, kad jis neviršytų saugumo normų. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip vykdoma EML stebėsena, kokie yra saugūs atstumai, kas gresia sveikatai, jei jų nesilaikoma, ir pateiksime įdomų archeologinį atradimą bei tradicinį lietuvišką cepelinų receptą, kad skaitymas būtų ne tik informatyvus, bet ir įtraukiantis!

Mobiliojo ryšio bokštas (asociatyvi nuotr.). | AS Photography | Pexels

5G ir elektromagnetinio lauko stebėsena Lietuvoje

Lietuvoje 5G ryšį užtikrina vis daugiau radiotechninių objektų, įskaitant mažos aprėpties belaidžio ryšio taškus. NVSC vykdo projektą „Penktosios kartos judriojo ryšio (5G) elektromagnetinio lauko stebėsenos modulio sukūrimas ir stebėsenos diegimas“, kurio metu įsigytos trys kilnojamosios EML matavimo stotelės. Jos naudojamos Telšių, Alytaus, Tauragės, Klaipėdos ir Panevėžio apskrityse, ypač jautriose vietose, tokiose kaip vaikų žaidimų aikštelės, mokyklos ar ligoninės. Interaktyvus žemėlapis leidžia gyventojams stebėti EML lygius realiuoju laiku.

[](https://madeinvilnius.lt/naujienos/lietuvos-naujienos/atliekama-elektromagnetinio-lauko-stebesena-lietuvoje/)

2025 metais NVSC planuoja užbaigti EML modeliavimo įrankio diegimą, kuris leis tiksliau prognozuoti EML lygius ir reaguoti į pokyčius. Matavimai atliekami pagal Lietuvos higienos normą HN 80:2015, kuri nustato, kad EML energijos srauto tankis gyvenamojoje aplinkoje negali viršyti 2 W/m². Iki šiol viršijimų nenustatyta, tačiau visuomenės susirūpinimas išlieka.

Saugūs atstumai ir sveikatos rizikos

Remiantis tarptautinėmis gairėmis, tokiomis kaip ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection), rekomenduojamas minimalus atstumas nuo 5G bazinių stočių gyvenamosiose vietovėse yra apie 20–50 metrų, priklausomai nuo stoties galios. Artimas kontaktas su aukšto dažnio EML šaltiniais (per kelis metrus) gali kelti riziką, pavyzdžiui:

  • Šiluminis poveikis: Per didelis EML gali sukelti audinių įkaitimą.
  • Neurologiniai simptomai: Kai kurie tyrimai sieja ilgalaikį EML poveikį su galvos skausmais ar miego sutrikimais.
  • Psichologinis stresas: Nerimas dėl 5G gali paveikti psichinę sveikatą.

2023 m. atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale Environmental Health Perspectives, ištyrė EML poveikį ir nustatė, kad trumpalaikis poveikis, laikantis normų, yra saugus, tačiau ilgalaikiai efektai vis dar tiriami. Sužinokite daugiau apie EML tyrimus.

EML stebėsenos matavimų žemėlapis. | Nacionalinis visuomenės sveikatos centras

Archeologinis atradimas: Vilniaus kario kapas

2024 m. netoli Vilniaus archeologai aptiko XIII a. kario kapą, kuriame rasta ginklų, papuošalų ir net užrašų, galinčių atskleisti daugiau apie to meto baltų kultūrą. Šis atradimas sujaudino visuomenę ir paskatino diskusijas apie Lietuvos istoriją. Kai kurie net juokauja, kad karys galėjo būti „pirmasis 5G skeptikas“, bijojęs „nematomų bangų“! Skaitykite apie kitus archeologinius atradimus.

Lietuviškas cepelinų receptas

Kad straipsnis būtų ne tik informatyvus, bet ir skanus, dalinamės populiariausiu lietuvišku patiekalu – cepelinais!

Ingredientai (4 porcijoms):

  • 1,5 kg bulvių
  • 200 g maltos mėsos (kiaulienos ar jautienos)
  • 1 svogūnas
  • 2 valg. š. krakmolo
  • Druska, pipirai pagal skonį
  • Grietinė ir spirgučiai patiekimui

Gaminimo eiga:

  1. Nutarkuokite bulves, nusunkite skystį, sumaišykite su krakmolu.
  2. Paruoškite įdarą: pakepinkite svogūną, sumaišykite su mėsa, pagardinkite druska ir pipirais.
  3. Formuokite cepelinus: iš bulvių masės darykite plokščius paplotėlius, dėkite įdarą ir užlipdykite.
  4. Virkite cepelinus verdančiame vandenyje apie 20–25 min.
  5. Patiekite su grietine ir spirgučiais.

Ieškokite daugiau lietuviškų receptų.

Liaudies medicina: liepžiedžių arbata

Stresas dėl technologijų? Išbandykite lietuvišką liaudies receptą – liepžiedžių arbatą, kuri ramina nervus ir gerina miegą.

Paruošimas:

  • 1 valg. š. džiovintų liepžiedžių
  • 200 ml verdančio vandens
  • Palikite pritraukti 10 min., nukoškite, pagardinkite medumi.

2022 m. Vilniaus universiteto tyrimas patvirtino, kad liepžiedžiai turi antioksidantų, mažinančių stresą. Daugiau apie liaudies mediciną.

Kodėl šis straipsnis svarbus?

5G technologijos keičia mūsų gyvenimą, tačiau svarbu žinoti, kaip jos veikia mūsų sveikatą ir aplinką. NVSC pastangos užtikrina, kad Lietuva išlieka saugi, o tokie straipsniai padeda suprasti, kaip technologijos ir tradicijos gali egzistuoti kartu. Pasidalinkite šiuo straipsniu ir išbandykite cepelinų receptą!

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 06:49, 2025-05-20
Ar nerimaujate dėl 5G poveikio? O gal jau išbandėte cepelinų receptą? Pasidalinkite mintimis komentaruose ir užsukite į mūsų YouTube kanalą @gamtosgarsai – ten rasite raminančių gamtos vaizdų!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-03-20 laikas 15:30 Receptai Kuršėnų vyniotinis be orkaitės
Labai skanus ir be proto lengvai pagaminamas varškės vyniotinis, skoniu labai primenantis nostalgiškąjį Kuršėnų vyniotinį.

Skaityti daugiau

2019-06-12 laikas 12:55 Receptai Purus pyragas per penkias minutes

Kepiniai su kefyru – daugelio šeimininkių, mokančių gaminti ne tik skaniai, bet ir greitai, mėgiamas ingredientas. Iš kefyro stiklinės galima iškepti visą dubenį keksiukų arba didelį purų pyragą…

...

Skaityti daugiau

2020-11-28 laikas 11:22 Receptai Virtinukai (ravioliai) su moliūgu ir rikota
Tenka pripažinti, kad mes su šeima nesame išprotėję dėl moliūgų. Bet kartas nuo karto užsinori pagaminti ir su šia daržoves. Galiu tik patikinti, kad moliūgas su rikota idealiai dera kartu, tad šie virtinukai (ravioliai) gaunasi n...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-06-23 laikas 14:50 Psoriazė: Priežastys, Gydymas ir Liaudies Medicinos Paslaptys
Nors tikslios priežastys lieka paslaptimi, mokslas atskleidžia, kaip genai, aplinka ir imuninė sistema prisideda prie šios ligos. Šiame straipsnyje nagrinėjame psoriazės priežastis, biologinį veikimo mechanizmą, gydymo būdus ir 10 liaudies medicinos ...

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 13:29 Nauja teorija keičia fizikos pagrindus: trijų dimensijų laikas ir Visatos kilmė
Šiame straipsnyje išnagrinėsime šią revoliucinę teoriją, jos mokslinius pagrindus, eksperimentinius įrodymus ir galimą poveikį ateities mokslui. Taip pat aptarsime intriguojantį istorinį atradimą, susijusį su laiku, ir liaudies medicinos receptą, kur...

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 12:57 Žemės Magnetinių Polių Inversija: Planetos Paslaptys ir Lietuvos Pėdsakai
Žemės magnetinių polių inversija atskleidžia planetos paslaptis. Skaitykite apie Kernavės atradimus ir ramunėlių naudą sveikatai! Kas kelis šimtus tūkstančių metų Žemės magnetiniai poliai apsikeičia vietomis, atverdami langą į mūsų planetos širdies p...

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 12:36 Milžiniškas Romėnų Kario Batas: 2000 Metų Paslaptis Prie Hadriano Sienos
Milžiniškas romėnų kario batas, rastas prie Hadriano sienos, ir Kernavės archeologiniai radiniai atskleidžia praeities paslaptis. Sužinokite apie istoriją ir liaudies mediciną!

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 08:23 Nosies plovimas: nauda sveikatai, moksliniai tyrimai ir liaudies receptai
Šaltuoju metų laiku, kai nosis dažnai užgula, o kvėpavimas tampa sunkus, nosies plovimas druskos tirpalu tampa tikru išsigelbėjimu. Šiame straipsnyje nagrinėjame, kaip veikia nosies plovimas, ką sako moksliniai tyrimai, dalinamės praktiniais patarima...

Skaityti daugiau