- 19.02.2021
- 5.0 Reitingas
- 919 Peržiūros
- Komentarai
Daug kas vaikystėje mėgo dinozaurus. Daug kas tiesiog dievino filmą „Jūros periodo parkas“. Bet ne visi žino, kad beveik viskas, ką mums pasakojo apie dinozaurus masinė kultūra – netiesa.
Dinozaurai buvo patys didžiausi gyvūnai iš visų gyvenusių žemėje
Visų pirma: ne visi dinozaurai buvo dideli. Žinoma, kai kurių dydis buvo įspūdingas. Bet tai buvo vienetinės rūšys. Buvo ir daugybė mažiau įspūdingų dinozaurų, savo dydžiu panašių į avį, šunį ar vištą. Pats mažiausias iš visų mokslui žinomų dinozaurų išvis svėrė maždaug 200 gramų. Visų antra: nustebsite, bet pats didžiausias iš visų kada nors Žemėje gyvenusių gyvūnų yra mūsų amžininkas - mėlynasis banginis. Taigi, jei nusiminėte, kad niekada neišvysite gyvo megalodono, žinokite, kad turite šansą pamatyti gyvą gerokai didesnį gigantą.
Dinozaurai gyveno tik tropikuose
Šis mitas gyvas, matyt, dėl to, kad klimatas anksčiau buvo gerokai šiltesnis, negu dabar. Dėl to kai kas rimtai galvoja, kad beveik visą sausumą tada dengė tankūs tropiniai miškai. Iš tikrųjų buvo ne taip. Dinozaurų laikais, kaip ir dabar, Žemėje jau buvo ir dykumos, ir lygumos, ir normalūs miškai, ir džiunglės. Dar daugiau, per tuos milijonus metų, kai dinozaurai vaikščiojo po mūsų planetą, ir kraštovaizdis, ir klimatas nuolat keitėsi. O dinozaurai sėkmingai įsisavino įvairias ekosistemas.
Dinozaurai buvo kvaili padarai su mažomis smegenimis
Gana sudėtinga spręsti apie intelektą būtybių, gyvenusių prieš 100 milijonų metų, iš kurių liko tik suakmenėję kaulų likučiai. Vienintelis dalykas, ką žinome beveik tiksliai - tai jų smegenų dydis. Visų dinozaurų jis buvo skirtingas: ir pagal absoliutinį dydį, ir pagal kūno dydį.
Pavyzdžiui, iš stegozauro dažnai šaipomasi dėl jo mažyčių smegenų, iš tikrųjų jis turėjo graikinio riešuto dydžio smegenis, kurios svėrė maždaug 70 gramų. Iš kitos pusės, mūsų mylimų keturkojų draugų - šunų - smegenys yra maždaug tokio paties dydžio. Bet šuo sveria daugiausia 100 kilogramų, tai 20 kartų mažiau, negu svėrė stegozauras. Tiranozauro smegenys buvo tris kartus didesnės už delfino smegenis. Bet pagal smegenų ir kūno dydžio santykį jos maždaug atitinka šiuolaikinių reptilijų smegenis.
Jūros periodas buvo dinozaurų “aukso amžius”
Pirmiausia reikia pasakyti, kad, anot statistikos, daugiausia dinozaurų rūšių buvo ne jūros, o vėlesniame - kreidos - periode. Net ir tokia akivaizdi įvairovė yra tik, ko gero, iliuzija, nes būtent vėlesnio kreidos periodo uolienos yra labiau ištyrinėtos, negu kitų mezozojaus eros periodų uolienos. Todėl kol kas užtikrintai negalima pasakyti, kada dinozaurų buvo daugiau.
Tiranozauras yra stambiausias iš visų kažkada žeme vaikščiojusių plėšrūnų
Tai irgi yra masinės kultūros mitas. Tiranozauras buvo taip dažnai minimas, kad praktiškai virto bendru visų dinozaurų įsikūnijimu. Paprastai, išgirdus žodį “dinozauras”, dauguma įsivaizduoja arba tiranozaurą, arba triceratopsą. O tiranozauras vadinamas pačiu didžiausiu ir pavojingiausiu iš visų mokslui žinomų plėšrūnų. Apie jo pavojingumą dar pakalbėsime, pirmiau pakalbėkime apie dydį.
Šiandien tiksliai žinoma, kad tiranozauras nebuvo pats stambiausias sausumos plėšrūnas istorijoje. Didžiausias rastas skeletas yra 12,3 m ilgio. O spinozauro ilgis siekė 16 metrų. Bet šie du gigantai niekada nebuvo susitikę, nes tiranozauras buvo “jaunesnis” už savo konkurentą daugiau kaip 30 milijonų metų. Per visus tuos metus evoliucija nestovėjo vietoje, todėl pagal daugelį parametrų tiranozauras atrodo gerokai baisesnis ir grėsmingesnis, negu jo senesnis giminaitis.
Dinozaurai buvo evoliucijos akligatvis
Jie nestatė namų ir nekariavo dėl resursų, todėl tai nereiškia, kad jie buvo evoliucijos akligatvis. Dinozaurai puikiai integravosi į tuometinę aplinką. Tai buvo dominuojanti rūšis planetoje ir iš esmės ne tik žemės, bet ir oro bei jūrų šeimininkai. Nors objektyviai kalbant, nei jūrinių reptilijų, nei skraidančių driežų dinozaurais vadinti negalima, bet vis dėlto jie buvo gerokai artimesni giminaičiai, negu, pavyzdžiui, mes ir delfinai. Ir vis dėlto... Žmonės evoliucionuoja vos du milijonus metų ir jau beveik sukėlė globalines krizes ir grėsmę susinaikinti. O dinozaurai puikiausiai evoliucionuoja 135 milijonus metų. Ir jei ne globaliniai, ne nuo jų priklausę kataklizmai, būtų gyvenę ir dabar.
Dinozaurų laikais visi žinduoliai buvo pelės dydžio
Ne, tais laikais jau buvo gerokai stambesnių žinduolių. Žinoma, reikėtų susitarti, ką laikysime stambiu žinduoliu. Jie kalbėtume apie mamuto dydį, tai tokio dydžio žinduolių dinozaurų laikais, žinoma, nebuvo. Vidutinis žinduolių dydis tais laikais buvo ne didesnis už šiuolaikinės katės. Tačiau net ir tada (maždaug prieš 125-122 milijonus metų) jau buvo tokių žinduolių, kaip, pavyzdžiui, repenomamas. Jis buvo maždaug 1 metro ilgio, svėrė 12-14 kg ir, kaip rodo rastos fosilijos, net ėdė kai kuriuos smulkius dinozaurus.
Visi dinozaurai gyveno tik ekvatorinėje planetos dalyje, o rastas jų fosilijas vidutinėse platumose galima paaiškinti kontinentų judėjimui
Ir vėl netiesa. Taip, per milijonus metų, kol gyveno dinozaurai, keitėsi ne tik klimatas, bet ir Žemės kraštovaizdis. Tačiau daug šiuolaikinių radinių įrodo, kad dinozaurai gyveno net Antarktidoje. Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad tais laikais Australija, Naujoji Zelandija ir Antarktida buvo susijungusios į vieną poliarinį žemyną. Klimatas tais laikais, žinoma, buvo gerokai šiltesnis negu dabar.
Tačiau ten gyvenusiems dinozaurams vis vien teko prisitaikyti prie atšiauresnių oro sąlygų. Vasarą šiame žemyne visą parą švietė saulė, o penkis mėnesius per metu karaliavo poliarinė naktis. Visai įmanoma, kad plėšrūs ir žolėdžiai dinozaurai šiose vietose leisdavo vasaras, o žiemą keliaudavo į šiltesnius kraštus šiaurėje.
Dinozaurai išmirė, nukritus meteoritui
Daug žmonių tvirtina būtent taip. Bet tai tik viena iš dinozaurų išnykimo versijų. Moksliniai ginčai, kodėl išnyko dinozaurai, ar jie išmirė staiga ar palaipsniui, tęsiasi iki šiol, ir vieningos nuomonės nėra. Tikrai žinoma, kad dinozaurų išmirimas buvo tik dalis taip vadinamo “didžiojo išmirimo”, kuris vyko tuo pačiu laiku. Kartu su dinozaurais išmirė jūrų reptilijos, skraidantys driežai, daug moliuskų ir kt. Manoma, kad išnyko 16 % jūrų gyvūnų rūšių ir 18 % sausumos stuburinių. Viena iš labiausiai paplitusių teorijų, kaip išnyko dinozaurai, teigia, kad dinozaurai galėjo išmirti dėl to, kad netoli mūsų Saulės sistemos sprogo supernova. Dėl sprogimo Žemę užgriuvo mirtina gama-spindulių liūtis. Rentgeno spinduliuotė galėjo nušluoti dalį Žemės atmosferos, ir 20-80 km aukštyje virš Žemės paviršiaus susidarė karštas sluoksnis.
Velociraptoriai galėjo išvystyti greitį iki 100 km/val.
Realus velociraptoriaus vaizdas, kurį pavyko rekonstruoti mokslininkams, labai toli nuo to, ką matėme filme “Jūros periodo parkas”. Daugiausia tai paaiškinama tuo, kad, kuriant filmą, buvo naudojama kito dinozauro - deinonicho - rekonstrukcija. Šis dinozauras anksčiau buvo priskirtas velociraptoriams. Tačiau net ir deinonichai filme buvo padidinti du kartus, palyginti su realiais jų dydžiais. Kalbant apie tikrus velociraptorius, tai jie evoliuciškai buvo artimesni paukščiams, turėjo plunksnas, buvo šiltakraujai gyvūnai, 60-70 cm dydžio ir maždaug 20 kg svorio. Šiuo metu nėra jokio mokslinio pagrindo galvoti, kad velociraptoriai mokėjo labai greitai bėgti, medžiojo bandomis (visos jų rastos fosilijos - atskirų individų) ir, juo labiau, turėjo kažkokį labai išvystytą intelektą. Tai tik pramanai.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau