Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2021 » Vasario » 19

Daug kas iš to, ką jums pasakojo apie dinozaurus, buvo netiesa

Daug kas vaikystėje mėgo dinozaurus. Daug kas tiesiog dievino filmą „Jūros periodo parkas“. Bet ne visi žino, kad beveik viskas, ką mums pasakojo apie dinozaurus masinė kultūra – netiesa.

ką jums pasakojo apie dinozaurus, buvo netiesa

Dinozaurai buvo patys didžiausi gyvūnai iš visų gyvenusių žemėje

Visų pirma: ne visi dinozaurai buvo dideli. Žinoma, kai kurių dydis buvo įspūdingas. Bet tai buvo vienetinės rūšys. Buvo ir daugybė mažiau įspūdingų dinozaurų, savo dydžiu panašių į avį, šunį ar vištą. Pats mažiausias iš visų mokslui žinomų dinozaurų išvis svėrė maždaug 200 gramų. Visų antra: nustebsite, bet pats didžiausias iš visų kada nors Žemėje gyvenusių gyvūnų yra mūsų amžininkas - mėlynasis banginis. Taigi, jei nusiminėte, kad niekada neišvysite gyvo megalodono, žinokite, kad turite šansą pamatyti gyvą gerokai didesnį gigantą.

Dinozaurai buvo patys didžiausi gyvūnai iš visų gyvenusių žemėje

Dinozaurai gyveno tik tropikuose

Šis mitas gyvas, matyt, dėl to, kad klimatas anksčiau buvo gerokai šiltesnis, negu dabar. Dėl to kai kas rimtai galvoja, kad beveik visą sausumą tada dengė tankūs tropiniai miškai. Iš tikrųjų buvo ne taip. Dinozaurų laikais, kaip ir dabar, Žemėje jau buvo ir dykumos, ir lygumos, ir normalūs miškai, ir džiunglės. Dar daugiau, per tuos milijonus metų, kai dinozaurai vaikščiojo po mūsų planetą, ir kraštovaizdis, ir klimatas nuolat keitėsi. O dinozaurai sėkmingai įsisavino įvairias ekosistemas.

Dinozaurai gyveno tik tropikuose

Dinozaurai buvo kvaili padarai su mažomis smegenimis

Gana sudėtinga spręsti apie intelektą būtybių, gyvenusių prieš 100 milijonų metų, iš kurių liko tik suakmenėję kaulų likučiai. Vienintelis dalykas, ką žinome beveik tiksliai - tai jų smegenų dydis. Visų dinozaurų jis buvo skirtingas: ir pagal absoliutinį dydį, ir pagal kūno dydį.

Pavyzdžiui, iš stegozauro dažnai šaipomasi dėl jo mažyčių smegenų, iš tikrųjų jis turėjo graikinio riešuto dydžio smegenis, kurios svėrė maždaug 70 gramų. Iš kitos pusės, mūsų mylimų keturkojų draugų - šunų - smegenys yra maždaug tokio paties dydžio. Bet šuo sveria daugiausia 100 kilogramų, tai 20 kartų mažiau, negu svėrė stegozauras. Tiranozauro smegenys buvo tris kartus didesnės už delfino smegenis. Bet pagal smegenų ir kūno dydžio santykį jos maždaug atitinka šiuolaikinių reptilijų smegenis.

Dinozaurai buvo kvaili padarai su mažomis smegenimis

Jūros periodas buvo dinozaurų “aukso amžius”

Pirmiausia reikia pasakyti, kad, anot statistikos, daugiausia dinozaurų rūšių buvo ne jūros, o vėlesniame - kreidos - periode. Net ir tokia akivaizdi įvairovė yra tik, ko gero, iliuzija, nes būtent vėlesnio kreidos periodo uolienos yra labiau ištyrinėtos, negu kitų mezozojaus eros periodų uolienos. Todėl kol kas užtikrintai negalima pasakyti, kada dinozaurų buvo daugiau.

Jūros periodas buvo dinozaurų “aukso amžius”

Tiranozauras yra stambiausias iš visų kažkada žeme vaikščiojusių plėšrūnų

Tai irgi yra masinės kultūros mitas. Tiranozauras buvo taip dažnai minimas, kad praktiškai virto bendru visų dinozaurų įsikūnijimu. Paprastai, išgirdus žodį “dinozauras”, dauguma įsivaizduoja arba tiranozaurą, arba triceratopsą. O tiranozauras vadinamas pačiu didžiausiu ir pavojingiausiu iš visų mokslui žinomų plėšrūnų. Apie jo pavojingumą dar pakalbėsime, pirmiau pakalbėkime apie dydį.

Šiandien tiksliai žinoma, kad tiranozauras nebuvo pats stambiausias sausumos plėšrūnas istorijoje. Didžiausias rastas skeletas yra 12,3 m ilgio. O spinozauro ilgis siekė 16 metrų. Bet šie du gigantai niekada nebuvo susitikę, nes tiranozauras buvo “jaunesnis” už savo konkurentą daugiau kaip 30 milijonų metų. Per visus tuos metus evoliucija nestovėjo vietoje, todėl pagal daugelį parametrų tiranozauras atrodo gerokai baisesnis ir grėsmingesnis, negu jo senesnis giminaitis.

Tiranozauras yra stambiausias iš visų kažkada žeme vaikščiojusių plėšr

Dinozaurai buvo evoliucijos akligatvis

Jie nestatė namų ir nekariavo dėl resursų, todėl tai nereiškia, kad jie buvo evoliucijos akligatvis. Dinozaurai puikiai integravosi į tuometinę aplinką. Tai buvo dominuojanti rūšis planetoje ir iš esmės ne tik žemės, bet ir oro bei jūrų šeimininkai. Nors objektyviai kalbant, nei jūrinių reptilijų, nei skraidančių driežų dinozaurais vadinti negalima, bet vis dėlto jie buvo gerokai artimesni giminaičiai, negu, pavyzdžiui, mes ir delfinai. Ir vis dėlto... Žmonės evoliucionuoja vos du milijonus metų ir jau beveik sukėlė globalines krizes ir grėsmę susinaikinti. O dinozaurai puikiausiai evoliucionuoja 135 milijonus metų. Ir jei ne globaliniai, ne nuo jų priklausę kataklizmai, būtų gyvenę ir dabar.

Dinozaurai buvo evoliucijos akligatvis

Dinozaurų laikais visi žinduoliai buvo pelės dydžio

Ne, tais laikais jau buvo gerokai stambesnių žinduolių. Žinoma, reikėtų susitarti, ką laikysime stambiu žinduoliu. Jie kalbėtume apie mamuto dydį, tai tokio dydžio žinduolių dinozaurų laikais, žinoma, nebuvo. Vidutinis žinduolių dydis tais laikais buvo ne didesnis už šiuolaikinės katės. Tačiau net ir tada (maždaug prieš 125-122 milijonus metų) jau buvo tokių žinduolių, kaip, pavyzdžiui, repenomamas. Jis buvo maždaug 1 metro ilgio, svėrė 12-14 kg ir, kaip rodo rastos fosilijos, net ėdė kai kuriuos smulkius dinozaurus.

Dinozaurų laikais visi žinduoliai buvo pelės dydžio

Visi dinozaurai gyveno tik ekvatorinėje planetos dalyje, o rastas jų fosilijas vidutinėse platumose galima paaiškinti kontinentų judėjimui

Ir vėl netiesa. Taip, per milijonus metų, kol gyveno dinozaurai, keitėsi ne tik klimatas, bet ir Žemės kraštovaizdis. Tačiau daug šiuolaikinių radinių įrodo, kad dinozaurai gyveno net Antarktidoje. Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad tais laikais Australija, Naujoji Zelandija ir Antarktida buvo susijungusios į vieną poliarinį žemyną. Klimatas tais laikais, žinoma, buvo gerokai šiltesnis negu dabar.

Tačiau ten gyvenusiems dinozaurams vis vien teko prisitaikyti prie atšiauresnių oro sąlygų. Vasarą šiame žemyne visą parą švietė saulė, o penkis mėnesius per metu karaliavo poliarinė naktis. Visai įmanoma, kad plėšrūs ir žolėdžiai dinozaurai šiose vietose leisdavo vasaras, o žiemą keliaudavo į šiltesnius kraštus šiaurėje.

Visi dinozaurai gyveno tik ekvatorinėje planetos dalyje, o rastas jų

Dinozaurai išmirė, nukritus meteoritui

Daug žmonių tvirtina būtent  taip. Bet tai tik viena iš dinozaurų išnykimo versijų. Moksliniai ginčai, kodėl išnyko dinozaurai, ar jie išmirė staiga ar palaipsniui, tęsiasi iki šiol, ir vieningos nuomonės nėra. Tikrai žinoma, kad dinozaurų išmirimas buvo tik dalis taip vadinamo “didžiojo išmirimo”, kuris vyko tuo pačiu laiku. Kartu su dinozaurais išmirė jūrų reptilijos, skraidantys driežai, daug moliuskų ir kt. Manoma, kad išnyko 16 % jūrų gyvūnų rūšių ir 18 % sausumos stuburinių. Viena iš labiausiai paplitusių teorijų, kaip išnyko dinozaurai, teigia, kad dinozaurai galėjo išmirti dėl to, kad netoli mūsų Saulės sistemos sprogo supernova. Dėl sprogimo Žemę užgriuvo mirtina gama-spindulių liūtis. Rentgeno spinduliuotė galėjo nušluoti dalį Žemės atmosferos, ir 20-80 km aukštyje virš Žemės paviršiaus susidarė karštas sluoksnis.

Dinozaurai išmirė, nukritus meteoritui

Velociraptoriai galėjo išvystyti greitį iki 100 km/val.

Realus velociraptoriaus vaizdas, kurį pavyko rekonstruoti mokslininkams, labai toli nuo to, ką matėme filme “Jūros periodo parkas”. Daugiausia tai paaiškinama tuo, kad, kuriant filmą, buvo naudojama kito dinozauro - deinonicho - rekonstrukcija. Šis dinozauras anksčiau buvo priskirtas velociraptoriams. Tačiau net ir deinonichai filme buvo padidinti du kartus, palyginti su realiais jų dydžiais. Kalbant apie tikrus velociraptorius, tai jie evoliuciškai buvo artimesni paukščiams, turėjo plunksnas, buvo šiltakraujai gyvūnai, 60-70 cm dydžio ir maždaug 20 kg svorio. Šiuo metu nėra jokio mokslinio pagrindo galvoti, kad velociraptoriai mokėjo labai greitai bėgti, medžiojo bandomis (visos jų rastos fosilijos - atskirų individų) ir, juo labiau, turėjo kažkokį labai išvystytą intelektą. Tai tik pramanai.

Velociraptoriai galėjo išvystyti greitį iki 100 km/val.

paranormal.lt

Įvertink šį straipsnį. Parašykite komentarą! Įvertinkite skaitomą Paranormal.lt turinį. Paremkite pasidalindami su kitais: .
Sveiki, nesuspėju, o info tiek daug! Kas Jums svarbu?
Iš viso atsakymų: 204
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
03.03.2021 laikas 22:47 Nepakeičiamas magnis mūsų kūnui
Magnis dalyvauja daugybėje organizme vykstančių procesų - energijos gamyboje, gliukozės įsisavinime, nervų signalų perdavime, baltymų sintezėje, kaulinio audinio kūrime, kraujagyslių bei raumenų atsipalaidavimo ir įtempimo reguliavime. Jis daro raminamąjį poveikį, slopindamas nervų sistemos jaudrumą...

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 22:26 Išgydykite padidėjusią prostatą, diabetą, gastritą ir ne tik! Gerkite šią gydomąją arbatą iš 1 komponento!
Neįtikėtina gydomoji priemonė! Moliūgas yra labai sveika daržovė, tačiau jo sėklos yra dar sveikesnės. Kaip vieno ingrediento arbata gydo padidėjusią prostatą, diabetą ir gastritą

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 20:27 Krzysztofas Jackowskis apie ateitį, geopolitiką ir karą Viduriniuose Rytuose

Kaip pirmadienį, 2021 m. kovo 1 d. pranešė „DW, NY Times“ ir visa kita svarbi žiniasklaida, atrodo, kad Iranas atsitraukia iš branduolinių derybų su Jungtinėmis Valstijomis: Teheranas atsisakė susitikti su JAV ir keliomis Europos šalimis dėl atnaujinto 2015 m. dėl branduolinio susitar...

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 17:57 Skiepytis atsisakęs G.Akelaitis: „Aš - gydytojas, ne avinas“

Nors Lietuvoje nuo COVID-19 pirmiausiai buvo skiepijami medikai, tačiau „Vakaro žinios" jau rašė, kad, pavyzdžiui, Marijampolės ligoninės chirurgas-ortopedas Gediminas Akelaitis skiepytis nesutiko. Gal jau persigalvojo ir gavo dozę? Juk kai kurie žmonės net be eilės vakcinuotis veržias...

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 11:00 Kur galima panaudoti bananų žievę?
Suvalgius bananą – neišmeskite jo. Pasirodo, jo žievę galima panaudoti įvairioms reikmėms.

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 17:40 Veganišku Įdaryta Saldžioji Bulvė Su Grikiais Ir Rudosiomis Pupelėmis
Šį kartą noriu Jums pristatytą veganišką patiekalą (patiks ne veganams ar vegetarams), kuris labai tinka tingiai dienai, kai norisi, kad orkaitėje didžiąją darbo dalį padarytu už Jus. Pastaruoju metu vienas iš mano pačių mėgstamiausių patiekalų tapo orkaitėje kepta saldžioji bulvė....

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 17:40 Žaliavalgiškos Apelsinų Ir Kivi Salotos Su Razinomis Ir Medumi
Jei kas kada nors pasakė, kad žaliai valgyti būna neskanu, tai tikrai dar negamino tokių vaisių salotų. Tokios salotos yra ne tik labai skanios, bet tuo pačiu tai gali būti patys skaniausi pusryčiai, kuriuos kada valgysite. Pamėginkite nuostabiai dienos pradžiai....

Skaityti daugiau

03.03.2021 laikas 17:28 Skaniausias omletas su rūkyta šonine, sūriu ir svogūnų laiškais
Visai nedaug ingredientų, o šis omletas su šonine, sūriu bei svogūnų laiškais gaunasi pasakiškai skanus. Tikrai rekomenduoju išmėginti ir pasilepinti.

Skaityti daugiau