Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Gruodžio » 7

Dūmų žiedas paslaptingai dingsta iš naktinio dangaus

2019 m. rugsėjį Anna Kapinska per pristatymą demonstravo įdomius objektus, kuriuos ji rado naršydama naujus Australijos radioteleskopu ASKAP (angl. the Australian Square Kilometre Array Pathfinder) surinktus radijo astronomijos duomenis. Ji aptiko labai keistas formas, kurių negalėjo pritaikyti jokiems žinomiems objektų tipams.

Tarp tokių buvo vaiduokliškas radijo emisijos ratas, kabantis kosmose tarsi kosminis dūmų žiedas. Niekas iš ASKAP astronomų dar nebuvo matęs nieko panašaus – ir neturėjo supratimo, kas tai yra. Po kelių dienų Emilis Lencas rado antrą tokį objektą – dar vaiduokliškesnį, nei surasti A. Kapinskos.

A.Kapinska ir E.Lencas nagrinėjo naujus vaizdus iš bandomųjų stebėjimų, skirtų projektui „Evoliucinis Visatos žemėlapis“ (angl. Evolutionary Map of Universe, EMU) ir surinktų kvadratinio kilometro jutiklio dydžio teleskopu.

Dūmų žiedas, Astronomija, Visata

Vaiduokliškas ORC1 optiškai matomų galaktikų fone. ORC centre yra oranžinė galaktika, tačiau nežinoma, ar tai yra ORC dalis, ar tik atsitiktinis sutapimas. ©„Dark Energy Survey“ nuotr.

EMU tikslas – ištirti tas Visatos dalis, į kurias dar nebuvo nukreiptas joks teleskopas. Tai tampa įmanoma, nes ASKAP gali labai greitai peržiūrėti didelius dangaus plotus, tyrinėdamas gylį, kuris anksčiau buvo įmanomas tik keliose nedidelėse dangaus teritorijose – ir yra ypač jautrus silpniems, difuziniams objektams – tokiems kaip šie rastieji.

„Jau prieš porą metų prognozavau, kad šis nežinomų teritorijų tyrimas tikriausiai prives prie netikėtų atradimų. Tačiau nė vienas iš mūsų nesitikėjo taip greitai atrasti ką nors tokio netikėto. Dėl milžiniškos duomenų apimties tikėjausi, kad atradimai bus padaryti pasinaudojus mašininiu mokymusi. Bet šie atradimai buvo padaryti senomis geromis akimis“, – teigia Vakarų Sidnėjaus universiteto profesorius Rayus Norrisas.

ORC medžioklė

„Mūsų komanda įprastu būdu peržiūrėjo likusius duomenis ir rado dar keletą paslaptingų apvalių dėmių. Pavadinome jas ORC, kas reiškia „keistus radijo ratus“ (angl. odd radio circles, lrytas.lt past.). Tačiau, žinoma, kyla didelis klausimas – kas tai?“ – teigia mokslininkas.

Pasak jo, iš pradžių tyrėjai įtarė paprasčiausią vaizdo defektą, kurį galbūt sukėlė programinės įrangos klaida. Tačiau pasinaudojus kitais radioteleskopais, netrukus buvo patvirtinta, kad rastieji objektai yra tikri. „Mes vis dar neįsivaizduojame, kokio jie dydžio ar kiek toli šie objektai yra. Tai gali būti objektai iš mūsų pačių galaktikos, esantys galbūt vos už kelių šviesmečių – arba jie gali būti toli Visatoje, už galbūt milijonų šviesmečių“, – sako Australijos universiteto profesorius.

Pažvelgus į tas vietas, kur radijo teleskopais užfiksuoti ORC, optiniais teleskopais nieko neįprasto nematyti. „Radijo signalų žiedus tikriausiai sukelia elektronų debesys – tačiau kodėl nematome matomosios šviesos bangos ilgiuose? Nežinome, bet aptikti tokį galvosūkį – kiekvieno astronomo svajonė“, – džiaugiasi R.Norrisas.

Atmetė keletą versijų

Mokslininkai atmetė keletą versijų, kuo ORC būti tikrai negali.

Ar tai gali būti supernovos liekanos, šiukšlių debesys, likę sprogus žvaigždei? Ne. ORC yra toli nuo daugumos Paukščių Tako žvaigždžių – ir jų yra per daug.

Ar tai gali būti radijo bangų žiedai, kartais matomi galaktikose, kuriose vyksta intensyvūs žvaigždžių formavimosi pliūpsniai? Vėl gi, ne. Mokslininkai nemato jokios galaktikos, kurioje vyktų žvaigždžių formavimas.

Ar tai gali būti milžiniški radijo spinduliuotės fragmentai, kurie matomi radijo galaktikose ir kuriuos sukelia elektronų srautai, ištryškę iš supermasyvios juodosios skylės aplinkos? Ne, nes ORC yra labai taisyklingai apvalūs – skirtingai nei „susivėlę“ debesys, kuriuos mokslininkai aptinka radijo galaktikose.

Dūmų žiedas, Astronomija, Visata

Ar tai gali būti Einšteino žiedai, kuriuos iš radijo bangų suformuoja toli esančių galaktikų klasterių gravitacija ? Irgi ne. ORC yra per daug simetriški, ir jų centre nematyti klasterio.

„Taigi, turime ištirti dalykus, kurie galbūt egzistuoja, bet dar nebuvo pastebėti – pavyzdžiui, didžiulę smūginę bangą, įvykusią dėl sprogimo tolimoje galaktikoje. Tokie sprogimai gali būti susiję su greitaisiais radijo pliūpsniais (angl. fast radio bursts, FRB) arba neutroninių žvaigždžių ir juodųjų skylių susidūrimais, generuojančiais gravitacines bangas“, – sako R.Norrisas.

O galbūt tai išvis yra visai kas nors kita. Du rusų mokslininkai netgi iškėlė versiją, kad ORC galėtų būti kirmgraužų „gerklės“.

„Remiantis ligšioliniais radiniais, mes skaičiuojame, kad danguje yra apie 1000 ORC. Mano kolega Bärbelas Koribalskis pažymi, kad dabar prie ORC paieškos prisijungė viso pasaulio teleskopai, siekiant aptikti jų daugiau ir suprasti šių reiškinių atsiradimo priežastis“, – teigia R.Norrisas.

Tai keblus darbas, nes ORC yra labai silpni ir sunkiai randami.

„Tačiau mums tai – nuostabus laikas. Daugumos astronominių tyrimų paskirtis – patobulinti mūsų žinias apie Visatą arba patikrinti teorijas. Labai retai mums kyla iššūkis užkliūti už naujo tipo objektų, kurių dar niekas nematė – ir bandyti išsiaiškinti, kas tai yra“, – džiaugiasi mokslininkas.

„Ar tai visiškai naujas reiškinys, ar kažkas, apie ką jau žinome, bet pamatėme neįprastu kampu? Ir jei tai iš tikrųjų yra visiškai naujas dalykas, kaip tai keičia mūsų supratimą apie Visatą?“, – svarsto jis.

Parengta pagal „The Conversation“.

Šaltinis lrytas.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį. Norite sužinoti daugiau, sutikite gauti naujienas arba pasidalinkite spausdami .
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.01.2021 laikas 21:07 Kaip sumažinti cholesterolio kiekį?
Hipercholesterinemija - padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje – dar ne liga. Bet šios medžiagos perteklius skatina aterosklerozės, išeminės širdies ligos, stenokardijos ir infarkto vystymąsi. Ypač vyresniame amžiuje, kasmet vertėtų pasitikrinkite lipidų (triglicerinų ir cholesterolio) kiekį kraujy...

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 20:21 Liaudiški patarimai kaip gydytis Paprastaja kraujažole
Paprastoji kraujažolė liaudies medicinoje. Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą.

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 20:01 Liaudiški patarimai kaip gydytis paprastuoju raudonėliu
Liaudiški patarimai kaip gydytis paprastuoju raudonėliu. Užkimimas. 30 g raudonėlio žolės užplikyti 1 litru verdančio vandens, palaukti 1 val. ir perkošti (nors tai nebūtina). Gerti po 1-1,5 stiklinės 3-4 kartus per dieną....

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 16:16 Baltieji rūmai jau trečią dieną atrodė tušti. Ar vyriausybė laukia mega meteorito? Kas vyksta?
Kaip pranešė sausio 21 d. visa Amerikos žiniasklaida, naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas persikėlė į biurą ir nedelsdamas ėmėsi darbo - kovojo su pandemija, sustabdė D.Trampo sienos statybas ir kitus neatidėliotinus reikalus....

Skaityti daugiau

23.01.2021 laikas 23:36 Mokslininkų siūlymas kovoje su „Covid-19“ vitaminas D
eigiamas vitamino D poveikis imuninei sistemai žinomas seniai. Atliktų tyrimų metu pastebėta, kad šis vitaminas taip pat padeda apsisaugoti nuo „Covid-19". Žmonės, kuriems trūko šio vitamino, sirgo sunkesne viruso forma....

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 23:24 Biden and Harris blatantly lied when they said before the election they would not ban fracking
In case you didn’t know it, the Washington Post has decided it is going out of the presidential fact-checking business.

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 21:41 Why is Bill Gates buying up farmland across America?
The fourth richest person in the world and the top financier of the World Health Organization, Bill Gates, has silently become the biggest farmland owner in the United States.

Skaityti daugiau

24.01.2021 laikas 21:34 Kepti kalakutienos kepsneliai patiekti su įdarytomis paprikomis su sūriu
Fantastiškai iškepti kalakutienos kepsneliai pagaminti iš kalakutienos kumpelio. Ir vos vieno kumpelio užteko net 4 porcijoms! Neįtikėtina. Kartu su kalakutiena dar patieksime įdarytas paprikas su sūriu, jos čia labai tinka. Labai rekomenduoju ir Jums pabandyti tokį derinį....

Skaityti daugiau