Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2021 » Kovo » 16

Mėnulyje siūlo pradėti Žemės gyvybės saugyklos statybas

Mokslininkų komanda iš Arizonos universiteto pateikė drąsų pasiūlymą gyvybės Žemėje išsaugojimui globalinės krizės atveju.

Jie pristato ko prireiktų, kad toli nuo pavojų, su kuriais susiduria mūsų planeta,  būtų sukurta ne tik žmonijos, bet ir gyvūnų bei augalų gyvybės saugykla.

Toks pasiūlymas gali skambėti, kaip ištrauktas iš mokslinės fantastikos istorijos, tačiau iš tiesų yra stulbinančiai realistiškas.

Savo idėją pristatę „IEEE Aerospace Conference“ aviacijos ir kosmoso konferencijoje, mokslininkai ją vertina kaip „šiuolaikinį pasaulinį draudimo polisą“ nuo nelaimių, kurios gali ištikti žemiškąją civilizaciją.

Taigi, „Mėnulio arkoje“ (angl. Lunar Ark) galėtų būti saugiai laikomi kriogeniškai užšaldyti 6,7 milijonų rūšių spermos, kiaušinių, sporų ir sėklų pavyzdžiai.

Mėnulis gali būti nevisai ideali vieta lengvo prieinamumo atžvilgiu, tačiau jis turi pranašumų mūsų planetą ištikusio „Pasaulinio teismo dienos“ scenarijaus atveju.

Konkrečiau, Mėnulio lavos vamzdžiai ir jo paviršiaus duobės galėtų būti ideali vieta kurti šiuolaikinę Nojaus arką, savo konceptu panašią į garsiąją Svalbardo sėklų saugyklą, tačiau ji būtų įrengta tokioje vietoje, kur jos nepasiektų klimato krizė.

Po Mėnulio paviršiumi yra šimtai lavos vamzdžių. Dėl virš jų esančių uolienų, vamzdžiai yra apsaugoti nuo radiacijos ir mikrometeoritų, o po žeme vyraujanti ypač žema temperatūra, būtų naudinga pavyzdžių saugojimui, kaip ir Arktiniame Svalbarde, Norvegijos salyne, įrengtoje sėklų saugykloje ir „Arktiniame pasaulio archyve“.

Tokios infrastruktūros aprūpinimas energija taip pat atitinka dabartines galimybes. Numatant 30 procentų efektyvumą, „Mėnulio arkos“ elektros energijos užtikrinimui pakaktų 191 kvadratinio metro saulės kolektorių. Kliūtimi būtų statybos ir pristatymo misija, tačiau ir ji tikrai nėra už galimybių ribų.

Profesorius Jaken Thanga, pristatęs šį konceptą, aiškino, kad remiantis skaičiavimais, infrastruktūra rūšių pavyzdžiais būtų užpildyti per maždaug 250 skrydžių.

Palyginimui, Tarptautinės kosminės stoties (kuri, savaime suprantama, taip pat yra gerokai arčiau) statybai prireikė 40 skrydžių.

„Tai nėra beprotiškai didelė misija,“ – sakė Thanga. „Mes dėl to šiek tiek nustebome“.

Yra ir kitų kliūčių, kurias reikia įveikti ir kurių dalies sprendimai yra tikrai fantastiški. Šaltis ir vakuumui artimos sąlygos Mėnulio lavos vamzdžiuose daugybe skirtingų būdų galėtų paveikti metalus, panaudotus šiame įrenginyje. Jie gali užšalti, užstrigti ar net susivirtinti tarpusavyje šalčiu. Tačiau tam komanda pasiūlė kūrybišką sprendimą: superlaidininkų pasitelkimą.

Superlaidininkai demonstruoja išskirtines savybes, pavyzdžiui, leidžia tekėti elektrai be jokio pasipriešinimo. Dėka fenomeno, žinomo kaip kvantinė levitacija, jie gali sulaikyti daiktus vietoje.

Iš Žemės atkeliavę pavyzdžiai galėtų būti priversti levituoti vietoje virš superlaidininkų bėgių, o robotai judėtų aplink ir juos tikrintų pasinaudodami kitais bėgiais.

Nors šis ambicingas projektas galbūt ir nėra pasiruošęs būti šgyvendintas dabar pat, tačiau komanda pasiūlė būdus besirengiant tirti Mėnulio lavos vamzdžius, dėka šoliuojančių ir skraidančių robotų, pavadintų „SphereX“. Šie lavos vamzdžiai gali ne tik priglausti Žemės rūšių pavyzdžius, bet ir gali būti ideali vieta nuolatiniam žmonių buvimui Mėnulyje.

„Kas mane stulbina tokiuose projektuose, tai kad jie priverčia mane jaustis lyg mes artėtume link tapimo kosmoso civilizacija ir link artimos ateities, kurioje žmonija turės bazes Mėnulyje ir Marse,“ – sakė Álvaro Díaz-Flores Caminero, Arizonos universiteto doktorantūros studentas, vadovaujantis projekto terminei analizei. „Tarpdisciplininiai projektai yra sudėtingi dėl savo kompleksiškumo, tačiau, manau, kad tas pats kompleksiškumas ir paverčia juos nuostabiais“.

Gismeteo.lt 

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.04.2021 laikas 21:06 Aukščiausias žmogus pasaulyje Roberto Vodlou istorija

272 cm ūgis leido Robertui Vodlou tapti aukščiausiu žmogumi pasaulyje. Šis faktas oficialiai užregistruotas Gineso rekordų knygoje. Gerasis milžinas, kaip jį vadino aplinkiniai, toliau augo iki mirties. 272, Ūgis, Leido, Robertui, Vodlou, Tapti, Aukščiausiu, Žmogumi, Pasaulyje, Faktas, Oficialiai...

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 20:44 Fregatos “Dunbar” Tragedija

Apie šią baisią tragedija 1857 metais rašė visi laikraščiai. Tai buvo didžiausia tų laikų jūrų katastrofa. Iš 122 laive buvusių žmonių žuvo visi, išskyrus vieną jūreivį.

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 11:13 Klimato kaita Arktyje gali padvigubinti žaibų iškrovų skaičių
Šiauriniame poliaratyje žaibų iškrovos yra ypač retas fenomenas, tačiau globaliam klimatui pradėjus šiltėti, dažnesni tapo ir šie reiškiniai.

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 10:56 Mįslingas žaibas Portugalijoje pražudė 68 ožkas

Tuo metu kai dalis Europos susidūrė su ekstremalia balandžiui šalčio banga, kurią lydėjo vėlyvos šalnos ir sniegas, pietiniuose žemyno pakraščiuose šaltas oras susidūrė su karštomis tropinių orų masėmis, kurios suformuoja smarkias audras su perkūnija.

...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 15:48 Ką išduoda apgamai skirtingose kūno vietose?

Dauguma apgamų atsiranda iki 30 metų ir, pasak kinų astrologijos, gali atskleisti daug informacijos apie žmogų pagal tai, kurioje kūno vietoje jų yra. Pavyzdžiui, apgamas ant nosies reiškia, kad jūs esate labai darbštus, ant skruosto – sąžiningas.

...

Skaityti daugiau

17.04.2021 laikas 08:03 Covid-19 injections are spreading new “variants” of coronavirus
The illegitimate White House, in collusion with the mainstream media, is continuing to fearmonger with endless Wuhan coronavirus (Covid-19) propaganda, the latest narrative being that scary new “variants” of the alleged virus require more layers of masks and more vaccines. These so-called variants, ...

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 10:23 Pikantiškas sviestas su ciberžole ir raudonėliu

Kad pasigaminti tokį pikantišką sviestą daug pastangų tikrai nereikia, o rezultatas nuostabus. Šįkart aš jį gaminau su ciberžole ir raudonėliu. Super gerai pavyko, tad dalinuosi ir su Jumis.

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Mieliniai avižinių dribsniai blyneliai "Su nauda sveikatai"

Šį mielinių blynelių receptą radau rusiškam žurnaliuke "Septynetas su šaukštu" (bent taip išsiverstų), na ir tikrai sudomino. Šis receptas labai tinka tiems, kas nemėgsta košių iš avižinių dribsnių. Skonis man asmeniškai labai patiko, o kažkaip iki šiol niekada ir girdėjus nebuvau apie ...

Skaityti daugiau