Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Mokslo Afiša » 2021 » Rugpjūčio » 24

Vanduo buteliuose yra iki 3500 kartų blogesnis planetai nei vanduo iš čiaupo

(Paranormal) Atlikus tyrimą nustatyta, kad vanduo buteliuose yra apie 3500 kartų kenksmingesnis aplinkai nei vanduo iš čiaupo.

Barselonos pasaulinės sveikatos instituto (ISGlobal) mokslininkai tyrė skaičius, siekdami išsiaiškinti, kokį neigiamą poveikį aplinkai gali turėti vanduo buteliuose. Tyrimo metu daugiausia dėmesio skirta Barselonai (Ispanija), kurioje gyvena apie 1,35 mln. žmonių, iš kurių apie 60 proc. vartoja į butelius išpilstytą vandenį.

Mokslininkai naudojo "gyvavimo ciklo vertinimą", pagal kurį apskaičiuojamas daikto poveikis aplinkai per visą jo gyvavimo laikotarpį. Tai apima žaliavų gavybą, gamybą, transportavimą, platinimą, naudojimą ir šalinimą.

Tyrimo metu nustatyta, kad jei kiekvienas Barselonos gyventojas pereitų prie vandens buteliuose, žaliavų gavyba kainuotų daugiau kaip 60 mln. eurų (70,6 mln. JAV dolerių). Taip pat dėl to kasmet galėtų išnykti 1,43 gyvūnų rūšių. Tai būtų 3500 kartų didesnės išlaidos aplinkai už išteklius, nei tuo atveju, jei visas miestas vietoj to gertų vandenį iš čiaupo.

Vandens, išpilstyto į butelius, poveikis ekosistemoms 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo

Tyrėjai taip pat nustatė, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis ekosistemoms yra 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo.  Jie teigė, kad poveikio aplinkai mažinimas turėtų daugiau nei kompensuoti nedidelę šlapimo pūslės vėžio riziką, susijusią su geriamu vandentiekio vandeniu.

Valant geriamąjį vandenį susidaro mažas trihalometanų (THM) kiekis, kuris siejamas su didesne šlapimo pūslės vėžio rizika. THM kiekis geriamajame vandenyje yra reguliuojamas Europos Sąjungoje.

Pagrindinė tyrimo autorė Cristina Villanueva teigė, kad sveikatos apsaugos priežastys nepateisina plataus vandens, išpilstyto į butelius, vartojimo. "Taip, griežtai kalbant, geriant vandenį iš čiaupo, vietinė sveikata yra blogesnė, tačiau, pasvėrus abu dalykus, tai, ką gauname gerdami vandenį buteliuose, yra minimalu. Visiškai akivaizdu, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis aplinkai yra didesnis, palyginti su vandeniu iš čiaupo", - sakė ji.

JAV plastikui pagaminti reikia apie 17 mln. barelių naftos, kad būtų patenkintas metinis vandens buteliuose poreikis. Jungtinėje Karalystėje vanduo buteliuose yra bent 500 kartų brangesnis už vandenį iš čiaupo. Villanueva teigė, kad šis tyrimas gali padėti sumažinti vandens, išpilstyto į butelius, suvartojimą, tačiau pridūrė, kad turėtų būti vykdoma aktyvesnė politika, siekiant pakeisti požiūrį, kad vanduo buteliuose yra saugesnis.

"Pavyzdžiui, Barselonoje galėtume rengti daugiau švietimo kampanijų, kad visuomenė suprastų, jog geriant vandenį buteliuose nauda sveikatai yra nedidelė, palyginti su poveikiu aplinkai", - sakė ji. "Turime pagerinti prieigą prie viešojo vandens, viešųjų fontanų, viešųjų pastatų, kur galima atsinešti savo butelį ir nereikia jo pirkti. Turime palengvinti prieigą prie viešojo vandens viešosiose gatvėse."

Per pastaruosius kelerius metus vandens buteliuose vartojimas išaugo, nes nepasitikima vandentiekio vandens kokybe. Tačiau per pastaruosius kelerius metus Barselonoje gerokai pagerėjo vandentiekio vandens kokybė.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis planetai

Plastikinių butelių gamybai per metus sunaudojama apie 17 mln. barelių naftos, o buteliams pagaminti reikia maždaug tris kartus daugiau vandens nei jiems pripildyti.

Kadangi plastikiniai vandens buteliai gaminami iš naftos produkto polietileno tereftalato (PET), jiems pagaminti ir transportuoti reikia daug iškastinio kuro. Vandens buteliui pagaminti taip pat reikia maždaug 2000 kartų daugiau energijos nei vandeniui iš čiaupo gaminti.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis tuo nesibaigia. JAV žmonės per dieną išmeta daugiau kaip 60 mln. plastikinių vandens butelių arba 35 mlrd. tuščių vandens butelių per metus, kurių didžioji dalis patenka į gatves, parkus, vandens kelius ir sąvartynus kaip šiukšlės. Iš jų tik 12 proc. perdirbama.

Plastikiniai vandens buteliai - ne vieninteliai daiktai, kurie prisideda prie žemės ar vandens taršos. Daugiau apie šią pasaulinę problemą skaitykite svetainėje Pollution.news.

Šaltiniai:

EuroNews.com

TheGuardian.com

HealthyHumanLife.com

Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
08.12.2021 laikas 10:22 Naujas tyrimas atskleidė, kad Kinija jau sėkmingai kontroliuoja orus

Kinijos Komunistų partija vasarą šventė šimtmečio jubiliejų. Ir dangus virš Pekino buvo giedras, taip pradžiugindamas dešimtis tūkstančių susirinkusiųjų.

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 20:12 Tibeto ilgaamžiškumo paslaptys
Jų filosofinės praktikos, gyvenimo pagrindai ir paprasti praktiški patarimai pratęsė gyvenimus daugybei žmonių, kurie į tą išmintį įsiklausė. Šį kartą ir mes nusprendėme kreiptis pagalbos į tuos, kurie išmoko gyventi be ligų ir pilni jėgų sutikti šimto metų slenkstį....

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 20:04 Liaudiškos priemonės, kad kepenys neskaudėtų
Sumaišyti 1/2 stiklinės kopūstų sūrymo ir 1/2 stiklinės šviežių pomidorų sulčių. Gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną po valgio. Vartoti ilgą laiką.

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 19:34 Apie burokėlių naudą, dilgėlės nuo skausmo, kraujospūdis
Burokėliuose yra daugybė vitaminų ir druskų: vitaminai C, B, B2, B3, B6, B9, geležies, vario, jodo, mangano, boro, vanadžio, fluoro, cinko druskos

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 18:34 Tiesa skaudina: Pfizer, Moderna COVID vakcinos sukelia širdies sutrikimų
Naujo tyrimo duomenimis, beveik 600 pacientų, gavusių "Pfizer" arba "Moderna Wuhan" koronaviruso (COVID-19) vakcinas, pasireiškė širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimo požymių, dėl kurių padidėjo širdies priepuolio ir kitų sunkių koronarinių problemų rizika....

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:50 Receptai | Patiekalai Tailandietiškas vištienos troškinys su kokosų pienu ir raudonojo kario pasta
Toks tailandietiškas vištienos troškinys gali skambėti, jog yra pagaminamas gan sudėtingai, bet iš tiesų tai yra ganėtinai paprastas patiekalas su daug skonių ir aromatų. Tikrai daug savo brangaus laiko nesugaišite jį gamindami....

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:25 Receptai | Patiekalai Brusketa (Bruschetta) su saulėje džiovintais pomidorais ir mocarela

Paprasta ir ganėtinai greitai pagaminama, bet tuo pačiu skani brusketa (bruschetta) su saulėje džiovintais pomidorais ir mocarela.

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:12 Receptai | Patiekalai Gedimino pica su saldžiųjų bulvių (batatų) pagrindu su mocarelos sūriu

Šiandien sužinosite, kad saldžiosios bulvės (dar kitaip vadinami batatai) puikiai tiks ne tik virimui, kepimui, sriuboms ir troškiniams, bet ir nuostabiai gali atstoti picos padą. Tai yra sveikesnė alternatyva tradiciniam, miltiniam picos padui.

...

Skaityti daugiau