Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Mokslo Afiša » 2021 » Rugpjūčio » 24

Vanduo buteliuose yra iki 3500 kartų blogesnis planetai nei vanduo iš čiaupo

(Paranormal) Atlikus tyrimą nustatyta, kad vanduo buteliuose yra apie 3500 kartų kenksmingesnis aplinkai nei vanduo iš čiaupo.

Barselonos pasaulinės sveikatos instituto (ISGlobal) mokslininkai tyrė skaičius, siekdami išsiaiškinti, kokį neigiamą poveikį aplinkai gali turėti vanduo buteliuose. Tyrimo metu daugiausia dėmesio skirta Barselonai (Ispanija), kurioje gyvena apie 1,35 mln. žmonių, iš kurių apie 60 proc. vartoja į butelius išpilstytą vandenį.

Mokslininkai naudojo "gyvavimo ciklo vertinimą", pagal kurį apskaičiuojamas daikto poveikis aplinkai per visą jo gyvavimo laikotarpį. Tai apima žaliavų gavybą, gamybą, transportavimą, platinimą, naudojimą ir šalinimą.

Tyrimo metu nustatyta, kad jei kiekvienas Barselonos gyventojas pereitų prie vandens buteliuose, žaliavų gavyba kainuotų daugiau kaip 60 mln. eurų (70,6 mln. JAV dolerių). Taip pat dėl to kasmet galėtų išnykti 1,43 gyvūnų rūšių. Tai būtų 3500 kartų didesnės išlaidos aplinkai už išteklius, nei tuo atveju, jei visas miestas vietoj to gertų vandenį iš čiaupo.

Vandens, išpilstyto į butelius, poveikis ekosistemoms 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo

Tyrėjai taip pat nustatė, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis ekosistemoms yra 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo.  Jie teigė, kad poveikio aplinkai mažinimas turėtų daugiau nei kompensuoti nedidelę šlapimo pūslės vėžio riziką, susijusią su geriamu vandentiekio vandeniu.

Valant geriamąjį vandenį susidaro mažas trihalometanų (THM) kiekis, kuris siejamas su didesne šlapimo pūslės vėžio rizika. THM kiekis geriamajame vandenyje yra reguliuojamas Europos Sąjungoje.

Pagrindinė tyrimo autorė Cristina Villanueva teigė, kad sveikatos apsaugos priežastys nepateisina plataus vandens, išpilstyto į butelius, vartojimo. "Taip, griežtai kalbant, geriant vandenį iš čiaupo, vietinė sveikata yra blogesnė, tačiau, pasvėrus abu dalykus, tai, ką gauname gerdami vandenį buteliuose, yra minimalu. Visiškai akivaizdu, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis aplinkai yra didesnis, palyginti su vandeniu iš čiaupo", - sakė ji.

JAV plastikui pagaminti reikia apie 17 mln. barelių naftos, kad būtų patenkintas metinis vandens buteliuose poreikis. Jungtinėje Karalystėje vanduo buteliuose yra bent 500 kartų brangesnis už vandenį iš čiaupo. Villanueva teigė, kad šis tyrimas gali padėti sumažinti vandens, išpilstyto į butelius, suvartojimą, tačiau pridūrė, kad turėtų būti vykdoma aktyvesnė politika, siekiant pakeisti požiūrį, kad vanduo buteliuose yra saugesnis.

"Pavyzdžiui, Barselonoje galėtume rengti daugiau švietimo kampanijų, kad visuomenė suprastų, jog geriant vandenį buteliuose nauda sveikatai yra nedidelė, palyginti su poveikiu aplinkai", - sakė ji. "Turime pagerinti prieigą prie viešojo vandens, viešųjų fontanų, viešųjų pastatų, kur galima atsinešti savo butelį ir nereikia jo pirkti. Turime palengvinti prieigą prie viešojo vandens viešosiose gatvėse."

Per pastaruosius kelerius metus vandens buteliuose vartojimas išaugo, nes nepasitikima vandentiekio vandens kokybe. Tačiau per pastaruosius kelerius metus Barselonoje gerokai pagerėjo vandentiekio vandens kokybė.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis planetai

Plastikinių butelių gamybai per metus sunaudojama apie 17 mln. barelių naftos, o buteliams pagaminti reikia maždaug tris kartus daugiau vandens nei jiems pripildyti.

Kadangi plastikiniai vandens buteliai gaminami iš naftos produkto polietileno tereftalato (PET), jiems pagaminti ir transportuoti reikia daug iškastinio kuro. Vandens buteliui pagaminti taip pat reikia maždaug 2000 kartų daugiau energijos nei vandeniui iš čiaupo gaminti.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis tuo nesibaigia. JAV žmonės per dieną išmeta daugiau kaip 60 mln. plastikinių vandens butelių arba 35 mlrd. tuščių vandens butelių per metus, kurių didžioji dalis patenka į gatves, parkus, vandens kelius ir sąvartynus kaip šiukšlės. Iš jų tik 12 proc. perdirbama.

Plastikiniai vandens buteliai - ne vieninteliai daiktai, kurie prisideda prie žemės ar vandens taršos. Daugiau apie šią pasaulinę problemą skaitykite svetainėje Pollution.news.

Šaltiniai:

EuroNews.com

TheGuardian.com

HealthyHumanLife.com

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-09-05 laikas 14:35 Receptai Avižinių dribsnių duona su graikišku jogurtu kepta orkaitėje
Šį kartą išsikepiau dar kitokią, avižinių dribsnių duoną. Labai skani, skalsi, tik truputėlį ji man linkusi trupėti. Reikia būtinai sulaukti, kol visiškai atvėsta. Įtrauksiu šią duoną į savo mėgstamiausių duonų top3....

Skaityti daugiau

2020-12-10 laikas 08:28 Receptai Traški kiauliena su saldžiarūgščiu padažu
Tai tikrai labai skanus būdas paruošti kiaulieną, su nuostabiu saldžiarūgščiu padažu ir makaronais. Kiauliena gaunasi traški, todėl labai skaniai valgosi.

Skaityti daugiau

2020-07-21 laikas 11:00 Receptai Gaivus Tortas 4 Rūšių Biskvitais
Kiaušinius plakite su cukrumi kol mase pabals ir padvigubės. Miltus, krakmolą ir kepimo miltelius, išsijokite į kiaušiniu mase gerai išmaišykite. Tuomet į mase dalimis įmaišykite grietinė. Mase padalinkite į keturias dalis....

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-06 laikas 21:31 Vokietija: Irano pilietis, prašantis prieglobsčio, teisiamas už savo kalbos mokytojos Isabelle D. nužudymą ir jos kūno išmetimą į upę
Irano pilietis kalbos mokytoja daugiausia dėstė prieglobsčio prašytojams, tačiau, kai ji norėjo susitikti ir su kitais vyrais, jos mokinys tapo pernelyg pavydus ir ją nužudė, teigia Vokietijos prokurorai.

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 20:56 🌊 Rami jūra: švelnios bangos ir paplūdimio garsai | miegas ir meditacija
Pasinerk į ramybės oazę su šiuo ASMR įrašu! Klausykis švelnaus bangų ošimo, žuvėdrų klyksmo ir tolimų žvejų laivų garsų (galimų), įrašytų prie Šventosios seno tilto Baltijos jūros pakrantėje.

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 14:34 Unikali Gigantiška Atmosferos Iškrova: Nikole Ayers Nuotrauka iš MKS
NASA astronautė Nikole Ayers užfiksavo retą gigantišką atmosferos iškrovą virš Meksikos. Sužinokite apie šį įspūdingą gamtos fenomeną ir jo reikšmę! Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kas yra šie paslaptingi atmosferos reiškiniai, kaip jie formuojasi, ...

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 14:13 Paslaptingi „Dievų vartai“: legendos ir faktai apie mįslingą paminklą Peru
Aramu-Muru – paslaptingas akmeninis paminklas Peru, siejamas su portalais į kitus pasaulius. Atraskite jo legendas, faktus ir mokslinius tyrimus! Šis septynių metrų aukščio ir pločio statinys, atrastas 1996 metais vietinio gido Jose Luis Delgado Mama...

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 12:40 Kapitalizmas be kaukės: tamsioji globalios ekonomikos pusė
Sužinokite, kaip kapitalizmas slepia krizes, korporacijų kontrolę ir galios žaidimus, formuojančius mūsų pasaulį. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip kapitalizmas, remdamasis sąmokslu, korupcija ir prievarta, veikia po paviršiumi. Ar esame pasiruošę ...

Skaityti daugiau