Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Mokslo Afiša » 2021 » Rugpjūčio » 24

Vanduo buteliuose yra iki 3500 kartų blogesnis planetai nei vanduo iš čiaupo

(Paranormal) Atlikus tyrimą nustatyta, kad vanduo buteliuose yra apie 3500 kartų kenksmingesnis aplinkai nei vanduo iš čiaupo.

Barselonos pasaulinės sveikatos instituto (ISGlobal) mokslininkai tyrė skaičius, siekdami išsiaiškinti, kokį neigiamą poveikį aplinkai gali turėti vanduo buteliuose. Tyrimo metu daugiausia dėmesio skirta Barselonai (Ispanija), kurioje gyvena apie 1,35 mln. žmonių, iš kurių apie 60 proc. vartoja į butelius išpilstytą vandenį.

Mokslininkai naudojo "gyvavimo ciklo vertinimą", pagal kurį apskaičiuojamas daikto poveikis aplinkai per visą jo gyvavimo laikotarpį. Tai apima žaliavų gavybą, gamybą, transportavimą, platinimą, naudojimą ir šalinimą.

Tyrimo metu nustatyta, kad jei kiekvienas Barselonos gyventojas pereitų prie vandens buteliuose, žaliavų gavyba kainuotų daugiau kaip 60 mln. eurų (70,6 mln. JAV dolerių). Taip pat dėl to kasmet galėtų išnykti 1,43 gyvūnų rūšių. Tai būtų 3500 kartų didesnės išlaidos aplinkai už išteklius, nei tuo atveju, jei visas miestas vietoj to gertų vandenį iš čiaupo.

Vandens, išpilstyto į butelius, poveikis ekosistemoms 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo

Tyrėjai taip pat nustatė, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis ekosistemoms yra 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo.  Jie teigė, kad poveikio aplinkai mažinimas turėtų daugiau nei kompensuoti nedidelę šlapimo pūslės vėžio riziką, susijusią su geriamu vandentiekio vandeniu.

Valant geriamąjį vandenį susidaro mažas trihalometanų (THM) kiekis, kuris siejamas su didesne šlapimo pūslės vėžio rizika. THM kiekis geriamajame vandenyje yra reguliuojamas Europos Sąjungoje.

Pagrindinė tyrimo autorė Cristina Villanueva teigė, kad sveikatos apsaugos priežastys nepateisina plataus vandens, išpilstyto į butelius, vartojimo. "Taip, griežtai kalbant, geriant vandenį iš čiaupo, vietinė sveikata yra blogesnė, tačiau, pasvėrus abu dalykus, tai, ką gauname gerdami vandenį buteliuose, yra minimalu. Visiškai akivaizdu, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis aplinkai yra didesnis, palyginti su vandeniu iš čiaupo", - sakė ji.

JAV plastikui pagaminti reikia apie 17 mln. barelių naftos, kad būtų patenkintas metinis vandens buteliuose poreikis. Jungtinėje Karalystėje vanduo buteliuose yra bent 500 kartų brangesnis už vandenį iš čiaupo. Villanueva teigė, kad šis tyrimas gali padėti sumažinti vandens, išpilstyto į butelius, suvartojimą, tačiau pridūrė, kad turėtų būti vykdoma aktyvesnė politika, siekiant pakeisti požiūrį, kad vanduo buteliuose yra saugesnis.

"Pavyzdžiui, Barselonoje galėtume rengti daugiau švietimo kampanijų, kad visuomenė suprastų, jog geriant vandenį buteliuose nauda sveikatai yra nedidelė, palyginti su poveikiu aplinkai", - sakė ji. "Turime pagerinti prieigą prie viešojo vandens, viešųjų fontanų, viešųjų pastatų, kur galima atsinešti savo butelį ir nereikia jo pirkti. Turime palengvinti prieigą prie viešojo vandens viešosiose gatvėse."

Per pastaruosius kelerius metus vandens buteliuose vartojimas išaugo, nes nepasitikima vandentiekio vandens kokybe. Tačiau per pastaruosius kelerius metus Barselonoje gerokai pagerėjo vandentiekio vandens kokybė.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis planetai

Plastikinių butelių gamybai per metus sunaudojama apie 17 mln. barelių naftos, o buteliams pagaminti reikia maždaug tris kartus daugiau vandens nei jiems pripildyti.

Kadangi plastikiniai vandens buteliai gaminami iš naftos produkto polietileno tereftalato (PET), jiems pagaminti ir transportuoti reikia daug iškastinio kuro. Vandens buteliui pagaminti taip pat reikia maždaug 2000 kartų daugiau energijos nei vandeniui iš čiaupo gaminti.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis tuo nesibaigia. JAV žmonės per dieną išmeta daugiau kaip 60 mln. plastikinių vandens butelių arba 35 mlrd. tuščių vandens butelių per metus, kurių didžioji dalis patenka į gatves, parkus, vandens kelius ir sąvartynus kaip šiukšlės. Iš jų tik 12 proc. perdirbama.

Plastikiniai vandens buteliai - ne vieninteliai daiktai, kurie prisideda prie žemės ar vandens taršos. Daugiau apie šią pasaulinę problemą skaitykite svetainėje Pollution.news.

Šaltiniai:

EuroNews.com

TheGuardian.com

HealthyHumanLife.com

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
01.08.2018 laikas 19:45 Receptai Ką daryti esant dirgliosios žarnos sindromui, ką galima naudoti, ko ne?
Probiotikai su prebiotikais ir žymiai didesniais kiekiais nei rekomenduoja medicina oficianallis... bet ar yra šis sindromas iš tikro? Pasidarykite burokėlių testą... suvalgius 150-200 gr burokėlių salotų šlapimas neturi raudonuot...

Skaityti daugiau

13.10.2019 laikas 11:16 Receptai Šokoladinis Pyragas Su Karamele + Receptas (Video)

Pirma paruoškite pyrago pagrindą. Į dubenį įmuškite kiaušinius, supilkite cukrų, aliejų ir išmaišykite el. maišytuvu. Maišant supilkite vanilės ekstraktą ir pasukas. Atskirame dubenyje sumaišykite miltus, kakavos miltelius, kep...

Skaityti daugiau

01.11.2017 laikas 17:10 Receptai Česnakas, pienas gydo bronchitą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Česnakas, Pienas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
23.11.2024 laikas 22:46 Lipofuscinas: senėjimo pigmentas ir kaip jį sulėtinti
Lipofuscinas – tai paslaptingas pigmentas, kuris kaupiasi mūsų organizme su amžiumi, tačiau jo poveikio sužinojimas gali padėti geriau suprasti senėjimo procesus. Nors lipofuscinas nėra žalingas, jo kaupimasis gali turėti įtakos odos senėjimui ir kit...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 19:13 Vitaminas D: svarba, šaltiniai ir trūkumo pasekmės
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra esminė maistinė medžiaga, kuri daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir imuniteto funkcijai. Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, kai saulėtų dienų sumažėja, svarbu žinoti, kaip užtikrinti pakankamą šio...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Antarktidą daugeliui mūsų įsivaizduojame kaip negyvo, amžinai šalto krašto erdvę, tačiau šis žemynas slepia nuostabų gamtos fenomeną — Onikso upę. Ši unikali upė, kuri atsiranda vasarą, kai ledynai tirpsta, ne tik rodo, kaip gamta išgyvena ekstremali...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 13:42 Žemę pasiekė galinga galaktikų susidūrimo smūginė banga
Kosmosas nuolat stebina mus savo neįtikėtinomis dramomis ir paslaptimis. Neseniai astronomai atskleidė, kad galaktika NGC 7318b susidūrė su keturiomis kaimyninėmis galaktikomis Stefano kvintete, sukeldama galingą smūginę bangą. Šis fenomenas ne tik a...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 12:09 Vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi skirtumai
Nepasitikėjimas savimi yra universali patirtis, tačiau kaip jis pasireiškia vyrams ir moterims, gali labai skirtis. Šiame straipsnyje nagrinėsime septynis esminius skirtumus tarp vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi, siekdami geriau suprasti, k...

Skaityti daugiau