Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2024 » Birželio » 24

Viduramžių šulinyje rastas baskų dievybei Larrahe skirtas aukuras

Viduramžių šulinyje rastas baskų dievybei Larrahe skirtas aukuras

Archeologai atkasė romėnų laikų votą, skirtą senovės baskų dievybei Larrahei, viduramžių vienuolyne Doneztebe ant Arriaundi kalno, šiaurės Ispanijoje.

Šis artefaktas yra vienas iš keturių baskų regionuose rastų Larrahei skirtų altorių. Tačiau naujasis altorius yra vienintelis, kada nors rastas per archeologinius kasinėjimus. Šis altorius, datuojamas I a. po Kristaus, yra reikšmingas radinys, padedantis suprasti baskų regiono senųjų gyventojų vaskonų kultūrinę ir religinę praktiką.

Šis atradimas suteikia naujų žinių apie ankstyvuosius baskus ir jų kultūrinius tikėjimus.

Arriaundi buvo užimtas nuo romėnų eros iki viduramžių ir beveik be pertraukų iki naujųjų laikų. Arriaundi kalnas yra 3100 pėdų aukščio ir yra Gulinos upės slėnyje, už penkių mylių į šiaurės vakarus nuo Pamplonos, netoli nedidelio Larunbės miestelio. Pietinėje pusėje esantis neįveikiamas iškyšulys leidžia lengvai apginti šią puikią apžvalgos vietą, nuo kurios viršūnės atsiveria platus Pamplonos baseino vaizdas.

Akmeninis aukuras buvo skirtas dievybei Larrahe.
Tyrėjas duobės su altoriumi viduje. Nuotrauka: Juantxo Agirre / Aranzadi mokslo draugija

Nuo I a. pr. m. e. vykusio Sertorių karo Pamplonos baseine buvo įsikūrę romėnai. Pagrindiniai susisiekimo keliai buvo nutiesti I a. pr. m. e. Jis buvo virš svarbaus kelio, kuris nuo romėnų laikų vedė į Pamploną, o XI a. čia buvo pastatytas vienuolynas, skirtas šventajam Steponui pagerbti.

Siekdami surasti viduramžių vienuolyno, kurio vietą prarado laikas, liekanas, archeologai ir sezoniniai savanoriai dešimt metų kasinėjo viršūnę.

Pasak Aranzadi mokslo draugijos pranešimo spaudai, baskų altorius buvo aptiktas 2022 m. kasinėjant viduramžių Doneztebės vienuolyno šulinio dugne. Nedideliame votų altoriuje yra moters, žinomos kaip Valerija Vitella, parašyta dedikacija dievybei Larrahei.

Tyrėjas duobės su altoriumi viduje.
Viduramžių Doneztebės vienuolyne aptiktas aukuras. Nuotrauka: Aranzadi mokslo draugija

Užrašas skamba taip: VAL(eria) V[i]

TEL.LA

M(erito?) LA R

A HE VO(tum)

L(ibens) S(olvit)

Tai verčiama taip: "Valerija Vitella laisvai ir pelnytai vykdo savo įžadus Larrahei".

Šis radinys, pasak tyrėjų, rodo, kaip savita baskų kultūra išliko net romėnų laikais, derindama romėnų ir baskų tikėjimo elementus.

Viduramžių Doneztebės vienuolyne aptiktas aukuras.
Akmeninis aukuras buvo skirtas dievybei Larrahe. Nuotrauka: Aranzadi mokslo draugija. 

Apie Larrahe žinoma nedaug, nes aptikta nedaug kitų dievybės garbinimo pavyzdžių. "Šio vietinio dievo ar deivės vardas paliudytas tik trijuose kituose altoriuose iš baskų teritorijos", - aiškino tyrėjai pranešime. Tačiau šis altorius buvo rastas daug šiauriau nei ankstesni Larrahei skirti aukurai, taigi išplėtė teritorinę dievybės garbinimo sritį.

Altorius buvo pastatytas maždaug prieš 1000 metų iki vienuolyno, ir tyrėjai nežino, kaip jis atsidūrė šulinyje. Neaišku, ar jis buvo įmestas vėliau, ar tyčia padėtas šulinio statybos metu.

Aranzadi mokslo draugija

Viršelio nuotrauka: Aranzadi mokslo draugija

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
02.11.2017 laikas 12:31 Receptai Žolelės vaisingumui skatinti
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Vaisingumas. Ingredientai: Šalpusnių, Vaistinių ramunėlių, Barkūno, Širdažolės, Kalendulos žiedų, Verdančio vandens

Skaityti daugiau

30.10.2017 laikas 13:03 Receptai Rugiagėlės nuoviras gydo širdies ligas

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Širdies ligos. Ingredientai: Džiovinti smulkinti rugiagėlių žiedai, Verdantis vanduo.

Skaityti daugiau

17.09.2018 laikas 08:08 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo karščiavimo

Karščiavimas liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo karščiavimo, karščiavimas, karščiavimo gydymas, karščiavimo receptai, vaistažolės karščiavimui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kai...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
13.07.2024 laikas 20:30 Meilė virš 50 atrodo būtent taip…
Ji atėjo į miegamąjį jau po ketvirtos ryto. Jis knarkė. Gulėjo ant nugaros ir tyliai šnarpštė. Maža lempelė šalia jos spintelės degė – kad ji nesukluptų prietemoje. Jis rūpestingai paliko ją degti specialiai dėl jos....

Skaityti daugiau

13.07.2024 laikas 19:15 Kaip vartoti kalcį, kad nepakenktumėte organizmui?
KALIS yra mikroelementas, dalyvaujantis žmogaus organizmo ląstelių kūrime. Jis užtikrina kaulų, dantų, nagų tvirtumą, prisideda prie normalios širdies ir kitų gyvybiškai svarbių organų veiklos, mažina kraujospūdį ir teigiamai veikia kraujo krešėjimą....

Skaityti daugiau

13.07.2024 laikas 18:12 Naktiniai kojų mėšlungiai: pavojus!

Net 60 proc. suaugusiųjų yra patyrę nemalonų ir neretai skausmingą reiškinį, kai naktį sutraukia kojų mėšlungis, neretai sukeliantis nemigą.

Skaityti daugiau