- 08.11.2024
- 0.0 Reitingas
- 21 Peržiūr
- 1 komentarai
Archeologijos mokslininkai iš Bolonijos universiteto padarė įspūdingą atradimą, kuris gali pakeisti mūsų suvokimą apie rašto raidą senovėje. Nustatyta, kad piešiniai ant cilindrinių antspaudų, naudotų senoviniame Uruko mieste, tapo pirmojo Mesopotamijoje protoklino rašto, atsiradusio prieš 5,5 tūkst. metų, pagrindu. Šis atradimas atskleidžia, kaip ekonominiai poreikiai ir prekyba skatino rašto vystymąsi.
Italijos archeologai rado įrodymų, kad piešiniai ant cilindrinių antspaudų, kuriuos senovinio Uruko miesto, esančio dabartinio Irako pietuose, gyventojai naudojo prekėms ir įvairiems ženklams žymėti, tapo pirmojo Mesopotamijoje maždaug prieš 5,5 tūkst. metų sukurto protoklino rašto pagrindu. Tai pranešė Bolonijos universiteto spaudos tarnyba.
„Daugiausia dėmesio skyrėme piešinių ant cilindrinių antspaudų, kurie buvo daromi dar prieš atsirandant klišiniam raštui, taip pat tais laikais, kai pradėjo rastis pirmieji užrašai ant protoklinopės, tyrimams. Tai leido mums nustatyti visą rinkinį piešinių ant antspaudų, susijusių su tekstilės ir keramikos gabenimu, kurie vėliau tapo protoklinopės simboliais“, - sakė Bolonijos universiteto (Italija) mokslininkė Catherine Kelly, kurios žodžius cituoja universiteto spaudos tarnyba.
Kaip pažymėjo C. Kelly ir jos kolegos, istorikai mano, kad pirmasis istorijoje raštas, sudarytas iš abstrakčių simbolių skiemenų ir garsų žymėjimo, atsirado šiuolaikinio Irako pietuose maždaug prieš 5 tūkst. metų. Tikėtina, kad ji atsirado Uruko ir gretimų Šumero miestų teritorijoje vystantis protoklinopijai - piktografinių ženklų rinkiniui, kurio didelės dalies reikšmė iki šiol neiššifruota.
Kol kas mokslininkai negali tiksliai pasakyti, kaip atsirado protoklinopis ir kaip jis išsivystė į visavertį raštą, tačiau daro prielaidą, kad jo atsiradimą lėmė poreikis apskaityti įvairias vertybes ir prekes vykdant prekybą ar apmokestinimą. Su šiais procesais dažniausiai siejami du artefaktų rinkiniai: vadinamieji žetonai - nedidelės molinės skaldos su ženklais, žyminčiais konkrečias prekes, ir cilindriniai antspaudai, kurie buvo dedami ant indo su žetonais.
Italų archeologai pastebėjo, kad kai kurie protoklinikinio rašto simboliai, pastebėti ant molinių 5 200-5 35 000 metų senumo Uruko lentelių, buvo labai panašūs į raštus ant cilindrinių antspaudų, susijusių su prekyba audiniais, indais ir nendrėmis. Ši aplinkybė paskatino mokslininkus ištirti daugybės panašių dirbinių, rastų trijose dešimtyse senovės Mesopotamijos gyvenviečių, kurių amžius svyruoja nuo 6,4 iki 4,9 tūkst. metų, rinkinį.
Lygindami piešinius ant antspaudų ir molinių lentelių iš šių Mesopotamijos regionų, Kelly ir jos kolegos rado daugiau nei tuziną protoklinopų simbolių, panašių į piešinius ant cilindrinių antspaudų. Visi jie buvo vienaip ar kitaip susiję su prekyba įvairiomis prekėmis, taip pat su administracine veikla, o tai byloja apie svarbų cilindrinių antspaudų vaidmenį rašto raidoje, apibendrino mokslininkai.
Naujausi tyrimai parodė, kad senovinių cilindrinių antspaudų piešiniai, datuojami 5,5 tūkst. metų atgal, yra labai panašūs į simbolius, rastus protoklinopėse. Archeologai daro prielaidą, kad raštas atsirado siekiant apskaityti prekes ir vertybes, o tai atskleidžia rašto ir prekybos ryšį.
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau