- 28.12.2024
- 0.0 Reitingas
- 74 Peržiūrų
- 1 komentarai
Vėžys yra viena didžiausių sveikatos problemų visame pasaulyje, o amžius dažnai laikomas pagrindiniu rizikos veiksniu. Nors rizika susirgti vėžiu didėja sulaukus 60-70 metų dėl genetinių mutacijų, naujausi tyrimai rodo, kad po 80 metų ši rizika netikėtai mažėja. Mokslininkai, atlikdami tyrimus su pelėmis, siekia suprasti šios dėsningumo priežastis ir atskleisti potencialius gydymo būdus, kurie gali padėti vyresnio amžiaus žmonėms.
Sulaukus 60-70 metų, dėl genetinių mutacijų kaupimosi didėja rizika susirgti vėžiu, tačiau sulaukus 80 metų ši rizika mažėja. Tarptautinė mokslininkų komanda atliko tyrimą, kuris gali paaiškinti šį dėsningumą. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Nature“.
Tyrimo duomenimis, vėžio rizika padidėja sulaukus 60-70 metų, kai organizme kaupiasi genetinės mutacijos. Tačiau sulaukus 80 metų ši rizika netikėtai sumažėja. Kodėl taip atsitinka? Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti šio klausimo esmę, tirdami pelių plaučių vėžį ir 2 tipo alveolinių kamieninių ląstelių (AT2), kurios atlieka svarbų vaidmenį plaučių regeneracijai ir yra potencialūs vėžinių navikų šaltiniai, elgseną.
Tyrimas parodė, kad vyresnių pelių organizme buvo gerokai daugiau NUPR1 baltymo. Šis baltymas turi įtakos geležies apykaitai ląstelėse. Įdomu tai, kad nepaisant to, jog senstančios ląstelės turėjo daugiau geležies, jos veikė taip, tarsi jos trūktų, o tai ribojo jų gebėjimą atsinaujinti ir prisidėjo prie mažesnio tiek sveikų ląstelių, tiek vėžinių navikų augimo.
"Senstančios ląstelės praranda gebėjimą atsinaujinti, todėl atsiranda nekontroliuojamas augimas, kuris pasireiškia vėžio metu, - aiškina biologas Xueqian Zhuang (Xueqian Zhuang) iš Memorial Sloan-Kettering vėžio centro Niujorke.
Tyrėjai nustatė, kad sumažinus NUPR1 kiekį arba padidinus ląstelėms prieinamos geležies kiekį, galima atkurti ląstelių gebėjimą augti, todėl atsiveria naujos geležies metabolizmu pagrįstos terapijos galimybės, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
Be to, šios išvados gali būti svarbios gydant vėžį, kurio pagrindą sudaro ląstelių mirtis, vadinama ferroptoze, kuri taip pat priklauso nuo geležies. Mokslininkai nustatė, kad vyresnio amžiaus ląstelės yra mažiau jautrios šio tipo ląstelių mirčiai, o tai gali apsunkinti gydymą.
„Mūsų išvados rodo, kad vėžio prevencijos požiūriu jaunystėje vykstantys įvykiai tikriausiai yra daug pavojingesni nei tie, kurie įvyksta vėliau“, - teigia onkologijos biologas Tuomas Tammela (Tuomas Tammela).
Šis atradimas pabrėžia prevencinių priemonių, tokių kaip metimas rūkyti ir apsauga nuo nudegimų saulėje, būtinybę, ypač jauniems žmonėms.
6 val. miško vaizdo, jus nuramins:
Tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature“, parodė, kad vyresnių pelių organizme padidėja NUPR1 baltymo kiekis, kuris veikia geležies apykaitą ląstelėse. Nepaisant to, kad senstančios ląstelės turi daugiau geležies, jos veikia tarsi jos trūktų, ir tai riboja jų atsinaujinimo gebėjimus. Šios įžvalgos galėtų turėti didelę reikšmę gydant vėžį ir plėtojant naujas terapijas, skirtas vyresnio amžiaus pacientams.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau