- 15.01.2025
- 0.0 Reitingas
- 42 Peržiūrų
- 1 komentarai
Prieš 162 metus, kai pasaulis dar tik pradėjo įsisavinti mechanizaciją, britų rašytojas Samuelis Butleris vizionieriškai prognozavo ateitį, kurioje mašinos galėtų tapti mūsų lygiavertėmis būtybėmis. Jo 1863 m. laiške aprašyta mašinų evoliucija ir galimas jų sąmoningumas šiandien skamba kaip intriguojanti prognozė, kuri, atrodo, išsipildo dirbtinio intelekto laikais.
Prieš 162 metus, kai pasaulis dar tik pradėjo įsisavinti mechanizaciją, britų rašytojas ir vizionierius Samuelis Butleris (Samuel Butler) prognozavo ateitį, kurioje mašinos ne tik tarnaus žmonėms, bet ir taps jiems lygiomis ar net pranašesnėmis būtybėmis. 1863 m. birželio 13 d. laikraštyje „New Zealand Press“ išspausdintame laiške Butleris, pasivadinęs slapyvardžiu „Sellarius“, aprašė mašinų evoliuciją ir galimą jų sąmonę, kuri šiandien skamba kaip būsimos dirbtinio intelekto eros pranašystė. Apie tai praneša IFLScience.
Atviro šaltinio nuotrauka
Neseniai laiškas sulaukė naujo dėmesio, nes socialiniame tinkle X (anksčiau vadintame „Twitter“) pasirodė Dirbtinio intelekto politikos ir strategijos instituto darbuotojo Peterio Wildfordo (Peter Wildeford ) įrašas. Savo žinutėje Butleris sujungė idėjas apie spartų technologijų vystymąsi su natūralios atrankos teorija, teigdamas, kad mašinos gali evoliucionuoti iki tokio lygio, kad jų gebėjimai pranoks žmonių gebėjimus.
„Mes kuriame savo įpėdinius“, - rašė jis, perspėdamas, kad žmonės galiausiai gali pasirodyti esantys „prastesnė rasė“.
Butlerio žodžiai, kad „diena iš dienos tampame vis labiau priklausomi nuo mašinų“, skamba ypač aktualiai šiandienos realijų šviesoje, kai technologijos skverbiasi į kiekvieną gyvenimo sritį. Jis prognozavo, kad mašinos gali tapti tokios galingos, kad mes nebegalėsime jų sunaikinti, ir tai paskatins naują sambūvio formą. Įdomu tai, kad Butleris nevaizdavo niūraus žmonių ir mašinų konflikto paveikslo. Jis numatė, kad žmonės galėtų tapti dirbtinio intelekto „augintiniais“, gyvenančiais jo „geranoriškoje valdžioje“.
„Žmogus mašinai taps tuo, kuo arklys ir šuo yra žmogui“, - teigė jis, manydamas, kad pagal tokį scenarijų žmonių gyvenimas galėtų tapti dar laimingesnis ir visavertiškesnis. Butleris pabrėžė, kad kaip mes rūpinamės savo augintiniais, taip ir mašinos elgtųsi su mumis geranoriškai, nes jų egzistavimas priklauso nuo mūsų.
Įdomu tai, kad 1863 m., kai Butleris rašė savo laišką, pasaulis tik pradėjo suvokti tokių technologijų, kaip telefonas ir automobilis, potencialą, o Čarlzo Darvino „Rūšių kilmė“ buvo išleista Čarlzas Darvinas ką tik pakeitė požiūrį į biologinę evoliuciją. Dabar, kai esame ant dirbtinio intelekto revoliucijos slenksčio, Butlerio mintys apie būsimą žmonių ir mašinų sąveiką atrodo kaip niekada aktualios.
Mes vis dar nežinome, ar dirbtinio intelekto vystymasis lems jo viršenybę prieš žmoniją, ar naują sambūvio formą. Vis dėlto svarbu nepamiršti Samuelio Butlerio įspėjimų ir apmąstymų, kurie gali padėti mums geriau suprasti ir pasiruošti tam, kas laukia ateityje. Galbūt būtent dabar, kai technologijos tampa vis sudėtingesnės ir vis labiau integruotos į mūsų gyvenimą, verta pagalvoti, kaip galime sukurti darnius santykius su savo mechaniniais „paveldėtojais“.
Dabar, kai dirbtinio intelekto technologijos, tokios kaip mašininis mokymasis ir natūralios kalbos apdorojimas, sparčiai vystosi, Butlerio idėjos apie mašinų evoliuciją ir jų galimą sąveiką su žmonėmis atrodo itin aktualios. Tai skatina diskusijas apie technologijų etikos ir mūsų ateities viziją.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau