Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2025 » Kovo » 3

Kokią formą turi Visata? Mokslininkai ieško atsakymo

O kas, jei Visata – tai ne tik begalinė erdvė, o milžiniška sfera ar net „riestainis“? Tarptautinė mokslininkų komanda narplioja vieną didžiausių mokslo paslapčių – kokia iš tikrųjų yra kosmoso, kuriame gyvename, forma. Pasitelkę matematiką, fiziką ir pažangiausias technologijas, jie siekia išsiaiškinti, kaip atrodo mūsų tikrovė. Šie atradimai gali visiškai pakeisti tai, ką manome žiną apie pasaulį.

Kokią formą turi Visata? Mokslininkai ieško atsakymo

Tarptautinė mokslininkų komanda tyrinėjo galimas Visatos formas, ir paaiškėjo, kad erdvė gali būti kur kas sudėtingesnė nei mums įprasta trimatė tikrovė. Apie tai praneša portalas „The Conversation“, remdamasis naujausiais geometrinės topologijos ir kosmologijos tyrimais.

Visatos forma išlieka viena intriguojančių mokslo paslapčių. Matematikai ir fizikai taiko geometrinės topologijos metodus, siekdami išsiaiškinti, kokia iš tikrųjų gali būti erdvė, kurioje gyvename. Ilgus dešimtmečius mokslininkai bando atsakyti į klausimą: ar mūsų Visata yra begalinė plokštuma, uždara struktūra, o gal dar keistesnė sistema?

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad mus supanti erdvė yra begalinė ir trimatė – su mums įprastu ilgiu, pločiu ir aukščiu. Vis dėlto mokslininkai svarsto įvairias hipotezes: galbūt Visata primena milžinišką sferą, torą (matematikoje vadinamą „riestainiu“) ar net turi dar egzotiškesnių topologinių savybių, kurias sunku įsivaizduoti kasdieniame gyvenime. Kai kurios teorijos leidžia manyti, kad erdvė gali būti „susukta“ taip, jog keliaujant viena kryptimi teoriškai grįžtum į pradinį tašką – tarsi žaidime su periodinėmis ribomis.

Kaip kadaise žmonės klydo manydami, kad Žemė yra plokščia, taip ir mūsų dabartinis Visatos supratimas gali būti tik dalinis. Šiuolaikinis mokslas siekia nustatyti, ar erdvė yra uždara (pavyzdžiui, kaip sferos paviršius), begalinė, ar pasižymi neįprastomis topologinėmis savybėmis. Šios pastangos atveria duris naujiems požiūriams į tai, ką laikome tikrove.

Fizikai taip pat nagrinėja galimybę, kad egzistuoja papildomi matmenys. Pavyzdžiui, stygų teorija teigia, kad Visatoje gali būti net 10 ar 11 matmenų, įskaitant tris erdvinius ir vieną laiko matmenį, kuriuos suvokiame, bei „susuktus“ mikroskopinius matmenis. Jei ši teorija teisinga, Visatos forma galėtų būti sudėtinga daugiamatė struktūra, tokia kaip „Calabi-Yau“ daugdaras, kurios savybės lemia pagrindinius fizikos dėsnius.

Siekdami patikrinti šias hipotezes, mokslininkai analizuoja didžiulius duomenų kiekius. Galaktikų ir jų spiečių pasiskirstymas kosmose gali suteikti užuominų apie Visatos globalią geometriją. Ypatingas dėmesys skiriamas kosminiam mikrobangų fonui (CMB) – Didžiojo sprogimo „aidui“, kuris saugo informaciją apie ankstyvąją Visatą. Naujausi matavimai, atlikti teleskopais, tokiais kaip „Planck“, rodo, kad dideliu mastu erdvė atrodo beveik plokščia, tačiau nedideli duomenų nuokrypiai gali reikšti uždarą ar sudėtingesnę topologiją. Pavyzdžiui, 2019 metais kai kurie mokslininkai teigė, kad CMB duomenys rodo sferinės Visatos požymius, nors šiai idėjai dar trūksta visuotinio pritarimo.

Be to, mokslininkai naudoja superkompiuterius, kad modeliuotų galimas erdvės struktūras, tyrinėdami, kaip gravitacija, tamsioji materija ir tamsioji energija galėjo ją formuoti per milijardus metų. Topologiniai tyrimai taip pat gilinasi į mikropasaulį: kvantinė fizika ir Didžiajame hadronų greitintuve atliekami eksperimentai ieško papildomų matmenų pėdsakų, kurie galėtų atsispindėti elementariųjų dalelių elgsenoje.

Nepaisant reikšmingos pažangos, tiksli Visatos forma išlieka neįminta mįsle. Kiekvienas naujas eksperimentas ir teorinis modelis prideda po dalelę prie šios dėlionės, tačiau galutinio atsakymo dar nėra. Ateityje gravitacinių bangų stebėjimai ar tikslesni CMB matavimai galbūt leis mokslininkams žengti lemiamą žingsnį į priekį. Kol kas žmonija tebesvarsto: kokioje „erdvėje“ – ar tai būtų sfera, toras, ar dar keistesnė forma – mes gyvename? Kaip šis supratimas pakeis mūsų vietos Visatoje suvokimą?

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 19:45, 2025-03-03
Ar Visata – sfera, riestainis, o gal dar keistesnė? Sužinok, ką atrado mokslas, ir pasidalink savo mintimis komentaruose!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-11-05 laikas 19:32 Receptai Plikytos Tešlos (Ne)paprasti Kąsneliai
Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems skoniams ir...

Skaityti daugiau

2018-09-10 laikas 09:07 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo nudegimų

Nudegimai liaudies medicinoje, Nudegimai, Vaistažolių mišiniai nuo nudegimų, receptai nuo nudegimų, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gyd...

Skaityti daugiau

2019-11-04 laikas 21:36 Receptai Super drėgnas šokolado pyragas be kiaušinių
Minimalus produktų kiekis, laiko ir ant stalo turite nuostabų drėgną šokoladinį pyragą be kiaušinių!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-04-27 laikas 20:50 Luksoro Obeliskas: Paslėptos Žinutės ir Egipto Paslaptys
Ar 3300 metų senumo obeliskas Paryžiuje slepia paslapčių? Luksoro obeliskas, stovintis Place de la Concorde, atskleidžia naujas paslėptas žinutes, kurias atrado egiptologas Jean-Guillaume Olette-Pelletier. Šiame straipsnyje nagrinėjame hieroglifų kri...

Skaityti daugiau

2025-04-27 laikas 19:46 Devintoji Planeta: Nauji Įrodymai ir Kosmoso Paslaptys
Ar Saulės sistemoje slepiasi dar viena planeta? Naujausias tyrimas, vadovaujamas mokslininko Terry Long Fan, atveria duris į intriguojančią galimybę – Devintosios planetos egzistavimą. Šiame straipsnyje aptarsime naujausius mokslinius atradimus, kosm...

Skaityti daugiau

2025-04-27 laikas 19:30 Filadelfijos Eksperimentas: Sąmokslo Teorijos ir JAV Technologijos
Ar JAV slepia technologijas, galinčias manipuliuoti laiku ir erdve? Filadelfijos eksperimentas – viena paslaptingiausių sąmokslo teorijų, kuri iki šiol kaitina vaizduotę. Nuo tariamos laivo teleportacijos iki šiuolaikinių pareiškimų apie laiko kontro...

Skaityti daugiau

2025-04-25 laikas 10:05 Zodiako ženklų nemaloniausi bruožai meilės santykiuose: kas trukdo harmonijai?
Kiekvienas Zodiako ženklas turi unikalių savybių, kurios formuoja mūsų elgesį ir požiūrį į meilės santykius. Tačiau kai kurie bruožai gali tapti iššūkiais, sukeliančiais nesusipratimus ar konfliktus. Šiame straipsnyje aptarsime nemaloniausius kiekvie...

Skaityti daugiau

2025-04-25 laikas 06:50 Kodėl Moterys Tampa Piktos? Priežastys ir Sprendimai
Moterys dažnai laikomos švelniomis ir rūpestingomis būtybėmis, tačiau pastaruoju metu vis dažniau pastebima jų pyktis ir agresija – tiek internete, tiek realiame gyvenime. Kodėl taip nutinka? Ar tai visuomenės spaudimas, asmeninės nesėkmės, ar tiesio...

Skaityti daugiau