Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Karo Paslaptys » 2015 » Rugsėjo » 27

Kaip naciai ir sovietai Europą dalinosi (II dalis)

Nuo Lietuvos likimą nulėmusio slapto Molotovo-Ribbentropo pakto pasirašymo prabėgo 76 metai. Leidykos „Alma Littera“ išleistoje Rogerio Moorhouse knygoje „Velniška sąjunga“ išsamiai pateikiamos šio pakto pasirašymo aplinkybės ir detalės, su kuriomis istorijos mėgėjai susipažins pirmą kartą.

Vokietijai susidūrus su išmėginimais, teritorinės ekspansijos idėja dešiniosios orientacijos politikams išties atrodė panacėja, apsauganti nuo skurdo, bado ir gyventojų pertekliaus. Laikui bėgant Hitleris papildė vokiečių ideologiją pasmerkdamas bolševikų iškrypimus ir jų nesaikingumą bei gindamas savo tautos teisę į plėtrą jų sąskaita. 1925 m. parašytoje knygoje Mein Kampf jis atskleidė savo dar ne visai nusistovėjusias idėjas šia tema. Jis rašė, kad Rusija per revoliuciją prarado „vokiečių valdančiąją klasę“, ją užvaldė žydai, tad dabar ji esanti „užkrėsta puvėsio“ ir „turėsianti suirti“. Dėl to vokiečių tautai atėjęs laikas „nukreipti akis į Rytus“, jei norima susidoroti su gyvenamosios erdvės – Lebensraum – trūkumu.

Žinoma, partnerystė, pasiūlyta 1939 m., dar toli gražu nepriminė Hitlerio numatyto nuožmaus

užkariavimo ar žygio į Vakarus, kurį planavo Stalinas, tačiau abu jie tai vertino kaip pirmą žingsnį. Stalinas buvo gerai perpratęs Lenino posakį, kad istorijos tėkmę apibūdina ne tiesė, bet „zigzagai ir kreivės“, o Hitleris kaip reikiant pasistengė, norėdamas įgyvendinti nacistų siekius pasitelkdamas oportunizmą ir „realios politikos“ principus, tad daugeliui atrodė logiška, jog paktas su priešu gali pasitarnauti numatytam tikslui. Abu tikėjo, kad jiems bus atleista, jei įvykdys tai, ką juodviem diktavo ideologija.

Vokietijos užsienio reikalų ministras, be abejo, lengvai pasidavė tokioms didingoms mintims. Ribbentropas buvo išpuikęs ir išdidus, itin nepopuliarus net tarp bičiulių nacistų. Buvęs šampano prekeivis tiesiog dievino pinigus ir buvo prisiskyręs pavardei aristokratišką priedėlį „fon“, apgaulės būdu prasibrovęs į Trečiojo reicho aukštuomenę ir įgijęs tarptautinių ryšių tapo Hitlerio palankiai vertinamu užsienio politikos patarėju.

Jo landumas ir pataikūniškos manieros padėjo 1936 m. užimti ambasadoriaus Londone postą, o 1938 m. pradžioje galutinai įsitvirtino užsienio reikalų ministro pareigose. Karingas nemokša Ribbentropas per pastaruosius mėnesius daug prisidėjo prie tarptautinių santykių sujaukimo. Ištikimas savo šeimininkui ir įnirtingu tonu kartojantis jo žodžius jis sukurstė konfliktą (kuris pačiam atrodė neišvengiamas ar net pageidautinas) dėl Vokietijos hegemonijos Europoje. Beje, Ribbentropas buvo vienas pagrindinių veikėjų, išplėtojusių santykius su Sovietų Sąjunga: ši, nuošalyje palikusi ideologinius skirtumus, ne tik suteikė Vokietijai galimybę apsaugoti rytinį flangą, bet ir užtikrino ekonominio bendradarbiavimo, kurio svarba itin išaugo prasidėjus konfliktui, perspektyvą. Paktas, dėl kurio jis siekė susitarti, turėjo būti staigus posūkis, sukelsiantis šoką pasaulyje, tačiau jis užtikrino itin palankias sąlygas Hitlerio suplanuotam karui. Ribbentropas suprato, kad išmušė jo šlovės valanda.

Po sutikimo Chodynkoje vokiečių delegacijos nariai buvo pristatyti į buvusį Austrijos pasiuntinybės pastatą, kur buvo įrengta jų rezidencija. Tuomet daugelis pasinaudojo galimybe kiek praplėsti žinias apie miestą ir šalį, kurioje svečiavosi. Heinrichas Hoffmannas aplankė Novodevičės kapines, kad pamatytų antrosios Stalino žmonos Nadeždos Alilujevos kapą. Fotografas jį apibūdino kaip „vieną gražiausių“ iš kada nors matytų. Paulis Schmidtas pasirinko trumpą ekskursiją po sostinę lydint vertėjui. Jis prisiminė:

„Iš pirmo žvilgsnio beveik nuvylė panašumas į kitus Europos didmiesčius. Tačiau įdėmiau įsižiūrėjus man išryškėjo esminiai skirtumai. Laimės išraiška, įprasta gatvėje sutiktų berlyniečių, paryžiečių ir londoniečių veiduose, atrodė neįmanoma Maskvoje. Žmonės buvo rimti ir susirūpinę žvelgė tiesiai priešais save. Tik labai retai mačiau besišypsantį veidą.“

Schmidtas galbūt jautėsi kaltas, kad jo prisiminimai paveikti išankstinių prietarų, o lakūnui Hansui Baurui nekilo daug abejonių apie gyvenimo tikrovę Sovietų Sąjungoje. Išvažiuojant iš Vokietijos karo atašė rezidencijos Bauro palydovas parodė į saugumietį, kuriam buvo patikėta pranešti valdžiai apie jų išvykimą ir kur jie vyksta. Jis paaiškino, kad netrukus „prie mūsų prisigretins kitas automobilis ir seks iš paskos maždaug už penkiasdešimties jardų; kad ir kur eitume, ką veiktume, saugumo policijos darbuotojai lips mums ant kulnų“. Politiškai neišprususį Baurą teko kelis kartus perspėti, kad negalima fotografuoti, be to, jis sukėlė skandalą pamėginęs duoti arbatpinigių rusui vairuotojui atsidėkodamas už darbą. „Žmogus tiesiog įsiuto. Jis klausė, ar tai tinkamas būdas padėkoti už viską, ką dėl mūsų padarė, – pasiųsti jį į kalėjimą. Mes aiškiausiai suvokėme, kad draudžiama duoti arbatpinigių.“

Ambasadoje atvykėliams buvo patiekta gausių užkandžių. Heinrichas Hoffmannas buvo apstulbęs, nes nesitikėjo SSRS sostinėje aptikti tokios prabangos. Netrukus jis suvokė, kad apsigavo manydamas, jog visi čia išdėlioti patiekalai yra vietinės gamybos: iš tikro „viskas buvo atvežta iš užsienio – netgi duona iš Švedijos, sviestas iš Danijos, o visa kita – taip pat iš įvairių kitų kraštų“. Paini situacija su maistu Maskvoje Hansui Baurui buvo akivaizdi gerokai anksčiau, nusileidus aerodrome. Norėdamas atsikratyti produktų, likusių iš ankstesnio skrydžio, jis pasiūlė bandelių, sausainių ir šokolado sovietų mechanikų ir valytojų komandai, užsiėmusiai lėktuvų tvarkymu. Tačiau, jo nuostabai, pasiūlymas buvo atmestas, o komandos viršininkas pareiškė, kad tai uždrausta ir kad rusai turi pakankamai maisto. Sumišęs, bet nusprendęs neišmesti maisto veltui, Bauras nutarė palikti produktus angare ant suolo. Visai netrukus jie, kaip ir dera, buvo dingę.

Kol palyda pažindinosi su SSRS sostine, Ribbentropas nekantriai laukė derybų su sovietų kolegomis pradžios. Nepaisydamas ambasados darbuotojų patarimų ir siūlymų elgtis apgalvočiau, nerodant per didelio entuziazmo, Ribbentropas tik atvykęs nuskubėjo tiesiai į pirmąjį derybų su sovietais posėdį. Buvo ir kitų reikalų. Ambasados patarėjas ir vertėjas Gustavas Hilgeris prisiminė, kaip Ribbentropas pakeliui į Kremlių su juo pasitraukė į šalį ir netikėtai parodė tėvišką rūpestį. „Atrodai toks sunerimęs, – tarė Ribbentropas. – Ar kas nors nutiko?“ Hilgeris, gimęs Maskvoje ir Rusijoje pragyvenęs didžiąją gyvenimo dalį, neslėpė nuogąstaująs dėl vykdomos užduoties: „Manau, kad tai, ką ruošiatės daryti Kremliuje, bus sėkminga tik tol, kol Vokietija bus stipri.“ Ribbentropas liko ramus ir atsakė: „Jei tik tiek, tai aš galiu tau pasakyti, kad Vokietija susidoros su bet kokia iškilusia situacija.“

Tada Ribbentropas ir Hilgeris, lydimi Vokietijos ambasadoriaus Maskvoje Friedricho-Wernerio von der Schulenburgo bei Stalino apsaugos vado Nikolajaus Vlasiko, sėdo į sovietinio NKVD limuziną ir nurūko per Raudonąją aikštę. Įvažiavę pro įspūdinguosius Spaso vartus jie nuvyko į Senatą – elegantišką triaukštį pastatą šiaurrytinėje Kremliaus pusėje, kitapus Lenino mauzoliejaus sienos. Jiems pravažiuojant nerimastingai skambėjo nematomas varpas.

Išlipančią iš automobilio kompaniją pasitiko praplikęs, apkūnus Stalino asmeninės kanceliarijos vadovas Aleksandras Poskrebyševas ir laiptais trumpai palydėjo iki ministro pirmininko kabineto, įrengto pirmame aukšte. Čia apsuptas spartietiškų, funkcionalių baldų stovėjo pats Stalinas, apsirengęs paprastu kiteliu ir apsmukusiomis vilnonėmis kelnėmis, apsiavęs blauzdas siekiančiais odiniais batais. Jį buvo galima iškart atpažinti iš siaurų, pageltonavusių akių ir rauplėtos odos. Greta stovėjo užsienio reikalų ministras Viačeslavas Molotovas – mažas, beveik niekuo neišsiskiriantis žmogelis pilku kostiumu, o jo garsioji pensnė kabojo ant nosies virš tvarkingai apkarpytų žilstančių ūsų. Užsieniečiui retai pasitaikydavo proga susidurti su tokia sutelkta sovietinės valdžios galia, ir Schulenburgas tiesiog suriko iš nuostabos išvydęs Staliną. Penkerius metus ėjęs ambasadoriaus pareigas Maskvoje jis nė karto nebuvo sutikęs SSRS vadovo. Net Ribbentropas buvo sujaudintas ir vėliau poetiškai atsiliepė apie Staliną kaip apie „ypatingo kalibro asmenybę“, kuri patvirtino savo įvaizdį. Stalinas iš principo vengdavo bendrauti su užsieniečiais, tad jo pasirodymas turbūt buvo kruopščiai apskaičiuotas strateginis žingsnis, kuriuo siekta įbauginti svečius ir užklupti juos netikėtai. Kad ir kokie būtų buvę motyvai, visa tai rodė, kaip rimtai buvo vertinamos šios derybos.

Po įžanginių prisistatymų ir mandagybių, kurių metu Stalinas atrodė „paprastas ir nepretenzingas“ ir demonstravo „tikrą draugiškumą“ savo svečiams, keturi pagrindiniai veikėjai – Stalinas ir Molotovas, Ribbentropas ir Schulenburgas – susėdo aplink stalą ir tiesiogiai aptarė reikalus. Stalinui už nugaros įsitaisė jo vertėjas, jaunasis Vladimiras Pavlovas, o Hilgeris, vertėjavęs Ribbentropui, įsiterpė tarp užsienio reikalų ministro ir ambasadoriaus Schulenburgo. Derybos, jų pradėtos tą popietę, turėjo sukelti politinį žemės drebėjimą.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
03.01.2018 laikas 14:29 Receptai – Patiekalai Maitinamoji, tonizuojamoji kaukė
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Sausos veido odos. Ingredientai: Kiaušinio trinys, Grietinė, Citrinos žievelė, Alyvuogių aliejaus

Skaityti daugiau

22.06.2019 laikas 09:21 Receptai – Patiekalai Cukinijų blynai
Gardžių cukinijų blynų receptas. Skanaus

Skaityti daugiau

26.06.2019 laikas 21:32 Receptai – Patiekalai Šviežios bulvės kepimo popieriuje. Kažkas naujo tavo virtuvėje!
Skanus šviežių bulvių patiekalas. Jis labai paprastas ir labai skanus. Aš savaite valgau tokias bulves ir dar neatsibodo. Kvapnios bulvės su apskrudusia odele ir minkštu vidumi. Labai skanu!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
25.04.2024 laikas 07:30 Japonija pirmauja reikalaudama didžiosios farmacijos ir politikų atsakomybės už COVID marmalų genocidą

Žmonių, kurie mirė "pasiskiepiję" nuo Vuchano koronaviruso (COVID-19), artimieji reikalauja kompensacijų iš Japonijos vyriausybės, kuri, kaip ir Jungtinių Valstijų vyriausybė, skiepus stūmė panašiu formatu kaip operacija "Warp Speed...

Skaityti daugiau

25.04.2024 laikas 07:07 Kodėl kai kurie COVID-19 "vakcinos" šalutiniai poveikiai primena ŽIV simptomus?

Žurnale "AIDS Research and Therapy" paskelbtame atvejo aprašyme atskleidžiama, kad Wuhan koronaviruso (COVID-19) "vakcinos" šalutinis poveikis beveik visiškai atitinka simptomus, susijusius su ūmia ŽIV (žmogaus imunodeficito vi...

Skaityti daugiau

25.04.2024 laikas 06:50 Koks yra geriausias romėnų inžinerijos pavyzdys?
Visi žino akveduko veikimo principą - transportuoti vandenį pasitelkiant gravitaciją. Tai jau sudėtingas menas, nuolydis turi būti taisyklingas dideliais atstumais (ir švelnus, kad nenusidėvėtų akmuo), o tais laikais jie neturėjo šiuolaikinių geodezi...

Skaityti daugiau