Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 1

Tiranozaurai sumažino letenas, kad jų draugai nesukramtytų.

Pasiūlyta nauja hipotezė, paaiškinanti neįprastai trumpą iškastinio plėšrūno priekinių kojų ilgį.

Trumpos tiranozaurų priekinės kojos buvo mokslinių diskusijų objektas nuo pat jų atradimo. Jos tokios trumpos, kad net nepasiekia plėšrūno burnos. Tačiau, sprendžiant iš raumenų tvirtinimo žymių ant kaulų, jie buvo gana stiprūs.
 
Per šimtmetį buvo pasiūlyta daug hipotezių. Kai kurie mokslininkai manė, kad priekinės galūnės padėjo tiranozaurui išlaikyti patelę poravimosi metu (praleisime klausimą, kodėl tokiu atveju jas naudojo patelė, kuriai nebuvo jokio poreikio ką nors išlaikyti, ir jos buvo trumpos tokiems tikslams). Kiti teigė, kad jie buvo naudojami grobiui, kurį galingais žandikauliais sulaikydavo. Kiti mano, kad kojos buvo rudimentinės ir T. rex jomis nesinaudojo (nors neaišku, iš kur atsirado stiprūs jų raumenys). Vėliau buvo sugalvoti memai.

Paleontologas Kevinas Padianas iš Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) iškėlė savo hipotezę. Susijęs straipsnis paskelbtas žurnale "Acta Palaeontologia Polonica".

Tiranozauro skeletas Berklyje
Tiranozauro skeletas Berklyje / ©Kevin Padian

Jis pradėjo nuo paties klausimo formuluotės pakeitimo. Įprasta klausti: "Ką galėjo daryti tiranozauras su tokiomis trumpomis letenomis?" Padianas paklausė: "Kodėl tiranozauro letenos tapo trumpos?"

Iš radinių matyti, kad ankstyvieji tiranozauroidai, kaip ir kai kurie kiti teropodai, turėjo daug ilgesnes priekines galūnes. Jie sumažėjo, bet kodėl? Padianas teigia, kad medžiojant tiranozaurui nereikėjo priekinių kojų - visa tai atliko didžiuliai žandikauliai. Kitaip tariant, letenos neturėjo jokio funkcinio krūvio.

Šiuo atveju mokslininkas remiasi daugeliu "bendruomeniškų" tiranozaurų radinių. Skirtingose vietose buvo rasta įvairių tiranozaurų paleontologinių liekanų grupių. Paleontologai spėjo, kad šie plėšrūnai medžiojo grupėmis.

Padianas rašo, kad grupinės medžioklės atveju keli plėšrūnai vienu metu pretenduodavo į sugauto gyvūno skerdeną. Jie galėjo tuo pačiu metu ėsti savo grobį. Jis kviečia skaitytojus įsivaizduoti šį vaizdą: didžiuliai, galingi žandikauliai graužia ir smulkina mėsą ir kaulus. O kas, jei du tiranozaurai žandikaulius laikė per arti vienas kito? O gal vienas iš jų manė, kad kitas pretenduoja į didesnę dalį?

Tiranozauro priekinės galūnės struktūra
Tiranozauro priekinės galūnės struktūra / ©wikipedia.org

Rasta T.rex dilbių, ant kurių matyti visą gyvenimą trunkantys sužalojimai. Tačiau tiranozaurų ir ankstesnių teropodų, kurių priekinės galūnės buvo ilgesnės, sužalojimų palyginimo nėra. Padianas mano, kad medžioklėje nenaudingos letenos galėjo virsti "letenomis", kad išvengtų atsitiktinio ar tyčinio kitų medžiotojų įkandimo.

Pasak jo, sunkios įkandimo žaizdos gali sukelti infekciją, kraujavimą, šoką ir galiausiai mirtį. Todėl priekinių galūnių sumažinimas gali būti naudingas, nes jos vis tiek nenaudojamos plėšrūnams.

Mokslininkas mano, kad tai galėjo paveikti ne tik T. rex, gyvenusį Šiaurės Amerikoje vėlyvąjį kreidos periodą, bet ir Afrikos bei Pietų Amerikos vidurio kreidos periodo abelizauridus ir karcharodontosauridus, kurie gyveno Europoje ir Azijoje ankstyvuoju ir viduriniuoju kreidos periodu ir buvo dar didesni už Šiaurės Amerikos tiranozaurus.

Tačiau Padianas pripažino, kad bet kokią hipotezę, taip pat ir jo, būtų sunku patvirtinti praėjus 66 mln. metų po paskutinės tiranozauro rūšies išnykimo, tačiau koreliaciją būtų galima aptikti, jei viso pasaulio muziejuose būtų patikrinta, ar ant egzempliorių nėra įkandimo žymių. Jei ant sumažintų galūnių randama mažiau įkandimo žymių, tai gali būti ženklas, kad sumažinimas buvo veiksmingas.

Kartu naujoji hipotezė vis dar neatsako į klausimą, kodėl priekinių kojų kauluose matyti gana stiprių raumenų požymių. Jei jie nebuvo naudojami plėšrumui, kas gi palaikė šiuos raumenis? Iš visų iki šiol iškeltų hipotezių tik viena atrodo net gana patenkinama.

Tiranozaurai, kaip ir mes, žmonės, bėgo dviem užpakalinėmis galūnėmis, o toks bėgimas gali sukelti didelį sukimo momentą. Neturintiems priekinių galūnių (stručiams) tai kompensuojama energingu kūno raumenų darbu. Tačiau, jei net ir labai maži galūnių judesiai bus naudojami kompensuoti (kaip žmonės daro mojuodami rankomis bėgdami), bus šiek tiek lengviau išvengti sukimosi. Tačiau šią hipotezę patikrinti sunku: gyvų tiranozaurų stebėjimų neturime.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau