Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 5

Astronomai teigia, kad ši milžiniška egzoplaneta susiformavo labai keistu būdu

Dujinės egzoplanetos milžinės, kuri dar tik formuojasi, atradimas gali pakeisti mūsų supratimą apie planetų formavimąsi.

Spėjama protoplaneta buvo pavadinta AB Aurigae b ir atrodo, kad ji formuojasi dideliu atstumu nuo savo žvaigždės AB Aurigae ir susidaro gana neįprastu būdu.

Įrodymai rodo, kad planeta formuojasi dėl gravitacinio dujų debesų kolapso iš viršaus į apačią, o ne pagal labiau priimtiną modelį iš apačios į viršų, pagal kurį planetos formuojasi palaipsniui kaupiantis dulkėms ir uolienoms.

Tai patvirtina mintį, kad egzistuoja daugybė planetų formavimosi būdų, o tai leidžia manyti, kad Pieno kelyje egzistuoja didelė ir nuostabi planetų sistemų įvairovė.

Pastaraisiais metais AB Aurigae buvo intensyviai tyrinėjama. Tai labai jauna, dar tik besiformuojanti žvaigždė, kuriai ne daugiau kaip 5 mln. metų (Saulės amžius - 4,6 mlrd. metų).

Žvaigždę vis dar supa storas, turbulentinis dujų ir dulkių diskas. Kai protožvaigždė auga, šios dujos ir dulkės maitina jos augimą. Kadangi žvaigždė yra palyginti arti - vos už 508 šviesmečių, ji yra puiki laboratorija planetinių sistemų formavimuisi tirti.

Iš to, kas liks iš to disko, vėliau susiformuos kiti planetinę sistemą sudarantys elementai - planetos ir mažesni objektai, pavyzdžiui, asteroidai, nykštukinės planetos, kometos ir kitos uolienos. Remiantis dabartiniu planetų formavimosi supratimu, šie mažesni objektai gali pradėti formuoti planetas pagal vadinamąjį branduolio akrecijos modelį.

Pagal šį modelį protoplanetiniame dulkių ir dujų diske esantys uolienų gabalėliai iš pradžių dėl elektrostatinių jėgų, o vėliau dėl gravitacijos sulimpa tarpusavyje, sudarydami vis didesnį ir didesnį kūną ir taip iš apačios į viršų kurdami planetą. Susidariusi egzoplaneta turi kietą branduolį, kuris yra palyginti vėsus ir neryškus.

Kitas planetų formavimosi modelis vadinamas disko nestabilumo modeliu. Kad planeta susiformuotų šiuo būdu, aušėjantis protoplanetinis diskas sukelia gravitacinį nestabilumą ir subyra. Tuomet dalis disko gravitaciniu būdu tiesiogiai suyra į dujinę milžinę. Pagal šį modelį egzoplaneta neturi kietojo branduolio, todėl ji susiformuoja karštesnė ir ryškesnė.

Sunku išsiaiškinti, kas vyksta AB Aurigae, protožvaigždės, kurios masė maždaug 2,4 karto didesnė už Saulės masę, diske.

Iš pradžių astronomai manė, kad mato egzoplanetą, besiformuojančią panašiu atstumu kaip Neptūnas. Vėliau šia interpretacija suabejojo kiti astronomai, kurie teigė, kad objektas gali būti antroji žvaigždė.

Naujame tyrime, kuriam vadovavo astrofizikas Thayne'as Currie'is (Thayne Currie) iš Japonijos nacionalinės astronomijos observatorijos "Subaru" teleskopo, mokslininkų grupė, pasitelkusi "Subaru" ir "Hubble" kosminį teleskopą, atliko išsamesnius žvaigždės stebėjimus.

Stebėjimai atskleidė, kad diske yra gumulas ir kitos ypatybės, atitinkančios egzoplanetos susiformavimą ne tokiu atstumu nuo Saulės, kaip Neptūnas, bet daugiau nei tris kartus toliau, maždaug 93 astronominių vienetų atstumu nuo AB Aurigae.

"Šiame diske pastebėtos spiralinės rankos ypatybės yra kaip tik tai, ko turėtume tikėtis, jei šalia šių dulkių struktūrų būtų Jupiterio ar didesnės masės planeta", - sako astronomas Kevinas Vagneris (Kevin Wagner) iš Arizonos universiteto Stewardo observatorijos.

"Masyvi planeta turėtų jas iškreipti taip, kaip mes čia matome."

Tokiu atstumu diske esančių uolienų kiekio nepakaktų planetai, juolab tokios masės, kaip AB Aurigae b, susiformuoti. Komandos skaičiavimai rodo, kad mažosios egzoplanetos masė yra maždaug devynis kartus didesnė už Jupiterio masę. Pasak tyrėjų, labiausiai tikėtinas formavimosi būdas yra disko nestabilumo modelis.

"Gamta yra gudri, ji gali sukurti planetas įvairiais būdais", - sako Currie.

Komanda taip pat aptiko disko ypatybių 430 ir 580 astronominių vienetų atstumu nuo AB Aurigae, kurios leidžia daryti prielaidą, kad egzoplanetos gali formuotis ir tose vietose.

Šie rezultatai atskleidžia naujus planetų formavimosi procesus ir netgi gali padėti geriau suprasti mūsų pačių Saulės sistemą. Yra duomenų, leidžiančių manyti, kad Jupiteris susiformavo maždaug keturis kartus toliau nei dabartinė jo orbita. 

Todėl būsimi besiformuojančios AB Aurigae sistemos tyrimai, atlikti naudojant galingesnius prietaisus, gali leisti ištirti mūsų pačių mažo galaktikos kampelio evoliuciją.

"Šis naujas atradimas yra svarus įrodymas, kad kai kurios dujinės planetos milžinės gali susiformuoti pagal disko nestabilumo mechanizmą", - sako Karnegio mokslo instituto astrofizikas Alanas Bosas (Alan Boss), kuris tyrime nedalyvavo, bet pirmasis 1997 m. pasiūlė disko nestabilumo mechanizmą.

"Galiausiai svarbiausia yra gravitacija, nes žvaigždžių formavimosi proceso likučius galiausiai gravitacija suvienys ir jie vienaip ar kitaip suformuos planetas."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Astronomy".

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
17.01.2018 laikas 14:12 Receptai Medaus ir kiaušinių kaukė

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: riebios veido odos. Ingredientai: Baltymai, Medus, Migdolų arba persikų aliejus, Permalti avižiniai dribsniai.

Skaityti daugiau

26.06.2019 laikas 08:26 Receptai Varškės apkepas su razinomis

Tobulas varškės apkepas su razinomis. Manų kruopas užpilame pienu ir palaikome 30-45 min. Razinas užmerkiame vandenyje. Sviestą laikome kambario temperatūroje, kad suminkštėtų. Varškės apkepas kepamas 35-40 minučių&nb...

Skaityti daugiau

11.06.2019 laikas 13:47 Receptai Gardžių beliašų receptas
Pasigaminkime skanius ir gardžius beliašus. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau