Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 7

Astronomai ką tik nustatė tolimiausią kada nors atrastą galaktiką

Ankstyvojoje Visatoje švytintis raudonas objektas buvo identifikuotas kaip tolimiausia iki šiol atrasta galaktika.

Astronomai atskleidė, kad tai galaktika, egzistavusi praėjus vos 330 mln. metų po Didžiojo sprogimo.

Dėl Visatos plėtimosi ištempta jos silpna šviesa turėjo nukeliauti 13,5 mlrd. šviesmečių, kad pasiektų mus, čia, Žemėje.

Atradėjai galaktiką pavadino HD1 ir ji yra tam tikra paslaptis. Mokslininkai nėra visiškai tikri, kokia tai galaktika: ar tai žvaigždėdaros galaktika, kurioje teigiamai verda žvaigždžių formavimasis, ar kvazaras, kurio centre yra masyvi, aktyvi supermasyvi juodoji skylė.

Jei tai pastaroji, juodosios skylės išaugimas iki supermasyvaus dydžio taip greitai po to, kai Visata pradėjo egzistuoti, yra iššūkis juodųjų skylių formavimosi ir evoliucijos modeliams.

"Atsakyti į klausimus apie taip toli esančio šaltinio prigimtį gali būti sudėtinga, - sako Harvardo ir Smithsono astrofizikos centro astrofizikas Fabio Pacucci.

"Tai tarsi spėlioti laivo tautybę iš vėliavos, su kuria jis plaukioja, būnant toli nuo kranto, kai laivas yra vidury audros ir tiršto rūko. Galbūt galima įžvelgti kai kurias vėliavos spalvas ir formas, bet ne visas. Galiausiai tai ilgas analizės ir neįtikėtinų scenarijų atmetimo žaidimas."

Aptikti ankstyvosios Visatos objektus yra nepaprastai sunku. Net kvazarai, ryškiausi viso kosmoso objektai, yra pritemdyti didžiulėje erdvėlaikio erdvėje tiek, kad galingiausi mūsų teleskopai sunkiai fiksuoja jų šviesą.

HD1 buvo atrastas atliekant tyrimą, kurio rezultatai išsamiai aprašyti straipsnyje, priimtame publikuoti žurnale "The Astrophysical Journal" ir paskelbtame arXiv.

"Galaxy HD1"

HD1 ir antrosios galaktikos, pavadintos HD2, kuri yra beveik taip pat toli, analizė buvo priimta į Karališkosios astronomijos draugijos mėnesinius pranešimus, taip pat paskelbta arXiv.

Tyrime buvo naudojami keturi galingi optiniai ir infraraudonųjų spindulių teleskopai: Subaru teleskopas, VISTA teleskopas, Jungtinės Karalystės infraraudonųjų spindulių teleskopas ir Spitzerio kosminis teleskopas. Visi šie teleskopai stebėjo daugiau nei 1200 valandų, žvelgdami į Kosminę aušrą ir ieškodami šviesos ankstyvojoje Visatoje.

"Buvo labai sunku rasti HD1 iš daugiau nei 700 000 objektų, - sako Tokijo universiteto (Japonija) astronomas Juičis Harikanė (Yuichi Harikane).

"HD1 raudona spalva stebėtinai gerai atitiko tikėtinas už 13,5 mlrd. šviesmečių esančios galaktikos charakteristikas, todėl ją suradus mane šiek tiek pagavo šiurpas."

Raudona spalva vadinama raudonuoju poslinkiu, kuris atsiranda, kai šviesos šaltinis nuo mūsų tolsta. Dėl to iš to šaltinio sklindančios šviesos bangos ilgis padidėja į raudonąją elektromagnetinio spektro dalį, todėl tai vadinama raudonuoju poslinkiu.

Kadangi Visata plečiasi, kitos galaktikos atrodo raudonai pasislinkusios; kuo didesnis atstumas erdvėlaikyje, tuo didesnis raudonasis poslinkis. Šis efektas leidžia astronomams apskaičiuoti, kokį atstumą šviesa nukeliavo, kad mus pasiektų.

Tačiau HD1 šviesa yra klaidinanti. Ji itin ryški ultravioletiniuose bangų ilgiuose, o tai rodo, kad galaktikoje vyko labai energingas procesas. Iš pradžių tyrėjai manė, kad tai įprastas žvaigždžių spiečių aktyvumas - kol apskaičiavo, kiek žvaigždžių turėtų susiformuoti, kad susidarytų tiek daug šviesos.

Skaičius buvo neįtikėtinai didelis - daugiau nei 100 žvaigždžių per metus. Tai 10 kartų daugiau, nei tikėtasi ankstyvosios Visatos galaktikai. Tačiau šią įtampą būtų galima išspręsti, jei gimstančios žvaigždės būtų kitokios nei tos, kurias matome gimstančias šiandien.

"Pati pirmoji Visatoje susiformavusi žvaigždžių populiacija buvo masyvesnė, šviesesnė ir karštesnė nei šiuolaikinės žvaigždės, - sako Pacucci.

"Jei darytume prielaidą, kad HD1 susidariusios žvaigždės yra šios pirmosios, arba III populiacijos, žvaigždės, tuomet jos savybes būtų galima lengviau paaiškinti. Iš tikrųjų III populiacijos žvaigždės gali skleisti daugiau ultravioletinės šviesos nei įprastos žvaigždės, o tai galėtų paaiškinti itin didelį HD1 ultravioletinį švytėjimą."

Kitas variantas - jei galaktika būtų kvazaras. Tai sutrumpintas terminas, reiškiantis "kvazižvaigždinius radijo šaltinius" - neįtikėtinai ryškius aktyvaus galaktikos branduolio, kuriame supermasyvi juodoji skylė ryja medžiagą tokiu greičiu, kad karštis sukelia šviesos pliūpsnius visoje Visatoje, rezultatus.

Komanda apskaičiavo, kad supermasyvi juodoji skylė galėtų skleisti stebimą šviesą, jos masė turėtų būti maždaug 100 milijonų kartų didesnė už Saulės masę.

Astronomai ką tik nustatė tolimiausią kada nors atrastą galaktiką

Pirmosios visatos žvaigždės, kaip jas matė dailininkas. Credit: N.R.Fuller, National Science Foundation

Toks dydis yra rimtas iššūkis supermasyvių juodųjų skylių augimo modeliams. Tai labai čionykštė, labai ankstyva Visatos dalis.

"HD1 juodoji skylė, susiformavusi praėjus keliems šimtams milijonų metų po Didžiojo sprogimo, turėjo neregėtu greičiu išaugti iš masyvios sėklos", - sako astrofizikas Avi Loebas (Avi Loeb) iš Harvardo ir Smitsono astrofizikos centro.

"Ir vėl pasirodo, kad gamta yra išradingesnė už mus."

Komanda tikisi, kad būsimi stebėjimai Džeimso Vebso kosminiu teleskopu, kuris yra optimizuotas žvalgytis į ankstyvąją Visatą, atskleis šios paslaptingos aušros šviesos prigimtį.

Tyrimai buvo įtraukti į žurnalus "The Astrophysical Journal" ir "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". Straipsnius galima rasti arXiv čia ir čia.

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau