Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 20

Kada žmonija taps I tipo civilizacija? Naujoje knygoje nagrinėjamos mūsų galimybių ribos

Žmonijos civilizacijos pažangą galime įvertinti keliais būdais. Gyventojų skaičiaus augimas, imperijų iškilimas ir žlugimas, mūsų technologiniai gebėjimai pasiekti žvaigždes.

Tačiau vienas paprastas matas - apskaičiuoti, kiek energijos žmonės sunaudoja bet kuriuo metu. Žmonijai plintant ir tobulėjant, mūsų gebėjimas panaudoti energiją yra vienas naudingiausių įgūdžių.

Jei darysime prielaidą, kad kitų planetų civilizacijos gali turėti panašių įgūdžių, energijos suvartojimas yra geras apytikslis rūšies technologinio meistriškumo matas. Tokia yra Kardaševo skalės idėja.

Rusų astrofizikas Nikolajus Kardaševas 1964 m. pasiūlė šią skalę. Jis suskirstė civilizacijas į tris tipus: planetines, žvaigždines ir galaktines.

I tipo rūšys sugeba panaudoti tiek energijos, kiek jos gimtąją planetą pasiekia žvaigždžių energijos. II tipo rūšys gali panaudoti energiją, lygią jų gimtosios žvaigždės energijai, o III tipo rūšys gali panaudoti gimtosios galaktikos energiją.

Šią idėją dar labiau išpopuliarino Karlas Saganas (Carl Sagan), pasiūlęs ne tris tipus, o ištisinę matavimo skalę.

Taigi kokio tipo civilizacija esame mes? Nors žmonės sunaudoja milžinišką kiekį energijos, pasirodo, mes net nepriskiriami I tipui.

Žemę vidutiniškai pasiekia apie 1016 vatų saulės energijos, o žmonija šiuo metu sunaudoja apie 1013 vatų. Pagal S. Sagano slankiąją skalę šiuo metu esame maždaug 0,73.

Neblogai išsivysčiusių primatų būriui, tačiau kyla įdomus klausimas. Ar galėtume pasiekti I tipą? Juk negalime surinkti visos Žemę pasiekiančios saulės šviesos ir vis tiek turėti gyvenamą planetą.

 Žemės, Saulės sistemos ir galaktikos intarpai.
Trys Kardoševo civilizacijų tipai. (Vikipedija, cc-by-sa 3.0)

Šis klausimas nagrinėjamas neseniai arXiv paskelbtame straipsnyje. Straipsnyje nagrinėjami trys pagrindiniai energijos šaltiniai: iškastinis kuras, branduolinė energija ir atsinaujinantys energijos šaltiniai, ir apskaičiuojamas jų potencialus augimas laikui bėgant.

Viena vertus, pasiekti I tipą atrodytų gana paprasta. Padarykite energijos gamybą savo svarbiausiu prioritetu, ir galiausiai jį pasieksite. Tačiau kiekvienas energijos šaltinių tipas turi savo apribojimų.

Kraštutiniu atveju, pavyzdžiui, sudeginant kiekvieną iškastinio kuro unciją, kurią tik galime, tai gali sukelti tokio lygio klimato kaitą, kad mums visiems gali baigtis vadinamuoju Didžiuoju filtru. Negalite tapti I tipo civilizacija, jei esate išnykę.

Taigi komanda taiko labiau niuansuotą požiūrį, analizuodama kiekvieno energijos šaltinio tipo fizinius apribojimus ir derindama juos su būtinybe riboti klimato kaitą ir taršos lygį, kaip nurodyta Jungtinių Tautų Bendrojoje klimato kaitos konvencijoje ir Tarptautinėje energetikos agentūroje.

Jie nustatė, kad net ir esant realiems apribojimams žmonija gali pasiekti I tipo lygį. Neigiama yra tai, kad tokio lygio nepasieksime bent iki 2371 m.

Tai nebūtinai yra blogai. Kardaševo skalė yra labai aptakus įrankis žmonijos technologijų mastui matuoti.

Nors pažengusioms civilizacijoms reikia daug energijos, matėme, kaip mažos galios kompiuterijos ir didesnio efektyvumo pažanga leidžia mums sumažinti arba sulyginti energijos suvartojimą ir kartu toliau technologiškai tobulėti.

Nors šis tyrimas rodo, kaip galime tapti I tipo civilizacija, gali būti, kad tikrai pažengę būsime tada, kai suprasime, kad mums to nereikia.

Šį straipsnį iš pradžių paskelbė "Universe Today". Skaitykite originalų straipsnį.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
28.05.2022 laikas 15:54 Klausas Švabas grasina Brazilijos prezidentui už atsisakymą pasirašyti PSO pandemijos sutartį
Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) įkūrėjas ir vykdomasis direktorius Klausas Schwabas (Klaus Schwab) paskelbė menkai pridengtą grasinimą Brazilijos prezidentui Jairui Bolsonaro po to, kai šis stipruolis atsisakė pasirašyti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pandeminę sutartį....

Skaityti daugiau

28.05.2022 laikas 15:29 Vyriausybės duomenys įrodo, "visiškai paskiepyti" nuo kovidų, serga AIDS, todėl iš dalies jus blaško Rusijos ir Ukrainos propaganda

Ar Vuchano koronaviruso (Covid-19) "vakcinos" sukelia AIDS? Vis daugiau vyriausybinių duomenų iš viso pasaulio rodo, kad taip, ir kad Rusijos ir Ukrainos konfliktas iš esmės nukreipia dėmesį nuo to.

...

Skaityti daugiau

27.05.2022 laikas 22:00 Kineziterapeutė apie nugaros skausmą: „Gulėjimas gali tik dar labiau pakenkti“

Nugaros skausmas – viena dažniausiai daugelį žmonių užklumpančių sveikatos problemų, prie kurios paplitimo šiandien prisideda ir nepakankamas fizinis aktyvumas, ir sėdimas darbas. Kineziterapeutė Simona Povelauskienė pastebi, kad, nepaisant sparčios mokslo ir medicinos pažangos, nugaros ska...

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 20:14 Aiškėja daugiau neigiamo Covid vakcinos poveikio ir slėpimo atvejų
Nors didžioji žiniasklaida ir Didžioji farmacija deda visas pastangas, kad medikai ir nukentėję pacientai nekalbėtų apie neigiamą "Covid" vakcinų poveikį, apie šiuos atvejus pradedame girdėti vis dažniau, nes jų skaičius tampa per didelis, kad būtų galima į jį nekreipti dėmesio....

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 19:41 Nereikia panikuoti dėl beždžionių raupų

Žinomas epidemiologas ir kardiologas daktaras Peteris McCulloughas (Peter McCullough) sakė visuomenei išlikti ramiai pasirodžius pranešimams apie dar vieną virusų protrūkį, šį kartą dėl beždžionių raupų viruso

...

Skaityti daugiau

28.05.2022 laikas 20:19 Receptai | Patiekalai Kaip paruošti plėšytą kiaulieną: 6 paprasti žingsniai?
Jeigu kiaulienos šašlykai ar tradiciniai kepsniai pabodo – pasigaminkite plėšytos kiaulienos. Plėšytą mėsą ne tik nesunku paruošti, ją panaudosite labai įvairiai – ji puikiai tinka ir mėsainiams, ir takams, ir buritams, kitiems populiariems patiekalams gaminti. Tačiau net ir ruošiant tokį paprastą p...

Skaityti daugiau

27.05.2022 laikas 22:10 Receptai | Patiekalai Džiovintų vaisių ir riešutų duona (video)
Į dubenį su miltais suberkite džiovintus vaisius. Išmaišykite. Paruoštą mišinį ir smulkintus riešutus berkite į kiaušinių plakinį ir gerai išmaišykite iki vientisos masės.

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 08:25 Receptai | Patiekalai Labai skanus sveikas bananų ir rabarbarų pyragas su aliejumi be pieno

Šis rabarbarų ir bananų pyragas su aliejumi yra labai skanus ir sveikas. Jis yra gamintas be pieno, su kokybiškais riebalais, su labai nedideliu kiekiu cukraus. Ciberžolė taipogi pasižymi priešuždegiminėmis bei antioksidacinėmis savybėmis. Tikrai fantastiškas vasariškas desertas!

...

Skaityti daugiau