Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Karo Paslaptys » 2022 » Birželio » 26

Otto Krechmeris - paskutinis sėkmingiausio Vokietijos povandenininko mūšis

Povandeninių laivų vadas Otto Krechmeris, pravarde Tylusis Otto, laikomas sėkmingiausiu (pagal nuskandintų laivų tonažą) Antrojo pasaulinio karo vokiečių povandenininku. Tačiau, nors jo pradinis kelias į šlovę yra gerai žinomas, nagrinėjant naujausių Kretšmerio kovų detales, galima rasti tam tikrų prieštaringų dalykų.

Keliaujate po vandeniu!

Paskutinė "Tonažo karaliaus" (dar viena Kretschmerio pravardė) kelionė povandeniniu laivu U-99 prasidėjo 1941 m. vasario 22 d. Šis įvykis sutapo su povandeninio laivyno vado Karlo Denitzo pastangomis užtikrinti visišką suderinamumą su Liuftvafės pilotais Šiaurės Atlante. Denicas tikėjosi, kad britų konvojų suradimas ir povandeninių laivų nukreipimas į juos jau netolimoje ateityje, galima sakyti, taps pramoniniu srautu.

Tačiau, nors Kriegsmarines buvo visiškai pasirengę šiai užduočiai, su dangaus valdovais viskas buvo ne taip paprasta. Juos nuvylė netikslumas nustatant sunaikinti paruoštų taikinių koordinates. U-99 plaukė į Šiaurės Lamanšo sąsiaurį, kad prisijungtų prie visos "vilkų gaujos" ir surengtų šlovingą konvojų medžioklę. Beveik visą laiką ji judėjo paviršiuje, o į gilumą pasitraukdavo tik pasirodžius priešo lėktuvams. Ieškant ir atakuojant pirmuosius tris aptiktus konvojus, Kretschmeriui ir jo įgulai neteko dalyvauti. Vieną kartą dėl tiršto rūko jie pavėlavo sunaikinti savo grobį, o dar du kartus žvalgybiniai lėktuvai buvo nesuderinti.

Denitzas kaip tik svarstė, kaip išspręsti šią opią problemą, kai kovo 6 d. gavo pranešimą iš U-47 vado Güntherio Primo apie aptiktą iš Liverpulio uosto išplaukiantį konvojų. "Vilkų kaimenė" nedelsdama surengė povandeninį reidą. Pasak U-99 įgulos narių, jie atvyko į įvykio vietą vėliau nei kiti "vilkų būriai" ir pamatė jau apgadintą motininį laivą ir tanklaivį. "Tylusis" Kretschmeris nusprendė šiuos laivus pribaigti. Apie 06:50 val. jis paleido dvi torpedas. Vienas iš jų pataikė į motininį laivą, tačiau antrasis, kuris, kaip visi laive tikėjosi, turėjo pribaigti tanklaivį, nepasiekė tikslo. Otto iš karto nusprendė sutelkti dėmesį į tanklaivio nuskandinimą. Jis tai padarė, bet tik trimis bandymais.

Kovo 7 d. konvojaus ow-293 sunaikinimo įvykiuose yra keletas ne visai aiškių momentų. Yra nuomonė, kad prieš nuskandindamas tanklaivį Kretschmerio povandeninis laivas apšaudė jį iš denio patrankos. Tačiau vėliau povandenininkai tai paneigė. Be to, išlieka paslaptis, kiek torpedų tą dieną iššauta iš "Silent Otto". Oficialiai manoma, kad "Dive Wolf" išplaukiant iš uosto jame buvo 14 torpedų. Kovo 7 d. Otto paleido penkis "ungurius". Tačiau svarbu tai, kad mažiau nei po savaitės - 13 d. - Kretschmeris gana painiai pranešė Dönitzui, kad jam dar liko daugiau nei šešios torpedos. Otto niekada nepateikė visiškai tikslaus skaičiaus.

Po šio mūšio U-99 įgula visą savaitę plaukiojo gana ramiai. Viskas pasikeitė 15 d., kai prie Šiaurės kanalo priartėjo dar du U-110 (vadas Lemp) ir U-100 (vadas Schepke). Jie prisijungė prie "vilkų" būrio, kuris buvo nukraujavęs per ankstesnio konvojaus reidą, praradęs du laivus dėl nutrūkusio ryšio; be to, dar trys laivai buvo naudojami tik kaip meteorologiniai sekėjai.

Tai buvo šlovinga medžioklė!

Kovo 15 d. vidurnaktį Lempas pranešė, kad į pietus nuo Islandijos pastebėjo konvojų. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo HX-112 (36 laivai). Jį saugojo EG 5 eskortos grupė, kuriai vadovavo "USS Walker" su kapitonu McIntyre'u ant tiltelio. Lempas nusprendė nelaukti, kol atplauks kiti povandeniniai laivai, ir nedelsdamas pradėjo ataką, pataikydamas į vieną tanklaivį. Tuomet naikintuvai privertė "Lemp" pasinerti po vandeniu. Vis dėlto kovo 16 d. rytą jam pavyko perduoti konvojaus koordinates U-37 ir U-99. Otto Kretschmeris visą tą dieną ieškojo konvojaus, bet rado jį tik labai vėlai vakare.

Buvo per vėlu pulti, todėl Otto laukė tamsos. Kaip po visų vėlesnių įvykių pranešė U-99 budėtojas, tą dieną jie nuskandino šešis laivus (visų kartu - 59 000 BRT). Pirmasis nukentėjo tanklaivis (15 000 BRT), pakrautas degalais. Pasak liudininkų, vaizdas buvo stulbinantis: viskas atrodė taip, tarsi saulė jau būtų patekėjusi. Antrasis šūvis - ir vėl į taikinį - kita cisterna (12 000 BRT), deganti melsva liepsna. Tuomet laivas pradėjo daryti posūkį ir "Silent" Otto davė įsakymą paleisti trečią torpedą. Deja, jis nepavyko. 

Tada povandeninis laivas nusitaikė į krovininį laivą. Jo tonažas (BRT) taip ir nebuvo nustatytas. Įgulos teigimu, tada jie vėl nusitaikė ir nuskandino 9 000 bendrojo tonažo tanklaivį pačiame konvojaus viduryje. Pabaigoje du prekybiniai laivai nugrimzdo į jūros dugną. "Tylusis Otto" būtų toliau naikinęs konvojų, tačiau apie 3 val. nakties povandeniniam laivui baigėsi torpedos. Todėl buvo nuspręsta baigti mūšį ir vykti į bazę.

Nepaisant įrašų

Pasak U-99 įgulos, per šią kampaniją jų povandeninis laivas pasiekė 86 000 BRT rekordą, nuskandindamas du laivus (27 000 BRT) iš OB-293 ir šešis laivus (59 000 BRT) iš HX-112. Povandenininkai teisingai įvertino savo pirmąją kampanijos sėkmę, tačiau pervertino HX-112 atakos rezultatus. Kovo 16 d. U-99 torpedavo šešis laivus, tačiau tik penki iš jų nuskendo: vienas buvo tik apgadintas ir liko plūduriuoti. Taigi Kretschmeris į savo sąskaitą įtraukė 34505 BRT nuskandinto tonažo, taigi jo kampanijos rezultatas buvo septyni sunaikinti laivai (61711 BRT). Būtent tai leidžia manyti, kad paskutinė tyliojo Otono medžioklė buvo sėkmingiausia jo gyvenime. Keletas žodžių apie turimų torpedų skaičiaus paslaptį. Taigi, kaip prisimename, kovo 13 d. Otto pasakė, kad turi daugiau nei šešias torpedas. Vėliau (jau per apklausą) jo povandenininkai teigė, kad, atakuodamas konvojų OV-293, laivas paleido penkias torpedas: keturios pataikė į taikinį, o viena buvo praleista. Tačiau įgulos pasakojime apie konvojaus nh-112 puolimą kalbama apie aštuonias torpedas: šeši šūviai buvo efektyvūs, o du - ne (viena torpeda nesprogo, o kita "dingo"). Taigi lieka visiška paslaptis, kas nutiko paskutinei - 14-ajai - torpedai.

Tylusį nuskandino!

Tačiau šiame naktiniame mūšyje taip pat dalyvavusiam senam Otto draugui Joachimo Schepke's vadovaujamam U-100, kuriam iš pradžių sekėsi kur kas prasčiau: naikintuvai jį apgadino giluminėmis bombomis. Schepke svarstė, ką dabar daryti, ar išlipti į paviršių, ar laukti baisios pabaigos, kai vandens slėgis padarys savo darbą. Schepke nusprendė išplaukti į paviršių, tikėdamasis dar kartą kovoti. Taigi, kai U-100 apie trečią valandą ryto išplaukė į paviršių, jis buvo tiesiog už pusės kilometro nuo naikintuvo "Wenock". Britai ilgai negalvojo ir tiesiog taranavo povandeninį laivą. Tuo tarpu "USS Walker", kuriam vadovavo McIntyre'as, toliau ieškojo netoliese esančių priešo povandeninių laivų.

"Tylusis Otto" ir jo U-99 buvo tik už pusės mylios nuo tos vietos, kur tuo metu žuvo Schepke. Tiltelio sargybinis pastebėjo naikintuvus ir nedelsdamas davė signalą skubiai nardyti. Tai tikriausiai buvo lemtinga klaida. Tiesa ta, kad Valkeris jau buvo aptikęs kitą povandeninį taikinį. Iš pradžių McIntyre'as negalėjo patikėti savo sėkme, bet aktyvaus sonaro operatorius pasakė, kad taikinys yra labai arti. Tuomet pradėjo veikti Walkerio giluminės bombos.

U-99 jūreiviai iš pradžių išgirdo virš jų praskriejantį naikintuvą ir tada numetė šešias bombas. Nors povandeninis laivas jau buvo 120 metrų gylyje, sprogusios bombos privertė jį akimirksniu panirti dar giliau - jau nekontroliuojamai - iki 185 metrų gylio. Tuo tarpu į vidų plūstelėjo vanduo. Apie 3:50 Kretschmeris, kuris vis dar tikėjosi išslysti iš spąstų - būdamas paviršiuje, įsakė išplaukti į paviršių. Tačiau visas jo viltis palaidojo žinia, kad sugedo vairo ir elektros varikliai.

Jei kalbėtume tikraisiais vardais, povandeninis laivas buvo sudaužytas į gabalus. Taigi "Molchun" liko tik viena išeitis: palikti laivą su įgula. Tačiau mechanikas ir budintis karininkas to nesuprato ir nusprendė, kad jie dar turi 10 minučių, kad pagreitintų nuskendimo procesą. Vis dėlto jiems abiem pavyko patekti į laivą ir rasti visą įgulą, susirinkusią ant tiltelio. Vis dar buvo tikimybė, kad britai paims valtį kaip trofėjų, todėl tas pats mechanikos inžinierius vėl nuskubėjo žemyn, kad visiškai atidarytų virtuvės liuką. Galiausiai jis nuskendo kartu su nuskendusiu povandeniniu laivu. Pamatę, kad "U-99" nuplaukė, britai nedelsdami jį apšaudė.

Tačiau vokiečiai norėjo likti gyvi ir davė šviesos signalą, kad valties išgelbėti nebegalima ir ji perduodama nugalėtojams. Lygiai ketvirtą valandą ryto povandeninis laivas nuskendo, o "USS Walker" į laivą paėmė belaisvius: tris karininkus, tarp jų labai tylų Otto, ir 35 jūreivius. Per gelbėjimo misiją nuskendo du vyrai: vienas jų neturėjo gelbėjimosi liemenės, o kitas negalėjo įlipti į laivą "USS Walker". Po to paskutiniai iš šių drąsių povandenininkų atsidūrė toje pačioje kompanijoje kaip ir jų nuskandinto garlaivio jūreiviai.

Ir dar apdovanojimas!

McIntyre'as pasirodė esąs geranoriškas vaikinas ir saugiai nugabeno nacius į Miglotąjį Albioną, kur juos perėmė Admiraliteto žvalgai. Otto Krechmeris, jau atsigavęs po liūdnai pagarsėjusios nelaisvės, pareiškė, kad britai niekada nebūtų radaru suradę jo laivo, sakydamas, kad "Walker" pastebėjo vokiečius dar būdamas virš vandens ir tada numetė bombas.

Beje, pačioje pabaigoje Otto pavyko perduoti žinutę, kad jo laivas skęsta, ir jį nuskandino du britų naikintuvai. Hitleris, kuris labai gerbė Krechmerį, neišdavė jo net tada, kai šis pateko į nelaisvę: tylusis Otto buvo apdovanotas Riterio kryžiumi su kardais. Tai reiškia, kad suteikdama šį apdovanojimą tuometinė Vokietijos vadovybė oficialiai patvirtino, jog Kretschmeris per savo, kaip povandeninio laivo vado, karjerą nuskandino 300 000 BRT. Dönitzas manė, kad Otto šį tikslą pasiekė paskutiniame mūšyje. Tačiau pats tylusis herojus nesutiko nei su Hitleriu, nei su Dönitzu, tikindamas, kad iš viso jam teko net 338100 BRT!

Pastaba: Laivo dydis yra matuojamas bruto registrinėmis tonomis (BRT) 1 BRT = 2,83 m3). Laivo keliamoji galia matuojama dedveito tonomis (dedveitas - į laivą telpančių krovinių masė).

P komentaras: tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
10.08.2022 laikas 23:56 Paskutinė santykių riba jau peržengta. Ribos ženklas

Meilės, draugystės, giminystės ir kantrybės riba – tai anaiptol ne abejingumas. Yra dar baisesnė ir galutinė riba, nors tasai žodis laikomas geru, teigiamu.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 23:50 Jei moteris praranda savo moteriškąją energiją

Jeigu taip atsitinka, ji paprasčiausiai pavirsta, atleiskite už išsireiškimą – „boba“. Be to, pati moteris labai retai pastebi šią savo transformaciją. Priešingai, jai atrodo, kad ji tapo kieta ir stipri, taip pat sėkminga ir savarankiška. Tačiau aplinkiniai ją mato visai kitaip...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:43 Naujasis Kosta Rikos prezidentas nutraukia "neteisėtus" Covid vakcinos įpareigojimus

Naujai išrinktas prezidentas Rodrigo Čavesas (Rodrigo Chaves) pareiškė: "Kosta Rikos gyventojai nėra galvijai, kuriuos reikia mušti medžio gabalu, kad jie būtų paskiepyti".

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:28 "Pfizer" pradeda Laimo ligos vakcinos 3 fazės tyrimą
Šią savaitę bendrovė "Pfizer" pranešė pradėjusi paskutinį eksperimentinės vakcinos, skirtos Laimo ligos prevencijai 5 metų ir vyresniems žmonėms, bandymų etapą.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:17 Kyla abejonių dėl JK Meteorologijos tarnybos teiginių apie kylančią JK ir pasaulio temperatūrą

Paskelbus kaltinamąją ataskaitą apie JAV meteorologijos stotis, kyla pagrįstų abejonių dėl JK meteorologijos tarnybos deklaruojamo visuotinio atšilimo masto.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.

...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:12 Tauta Siūlo Žmonės dėl civilinės sąjungos nori referendumo
Nors dabartinė Seimo dauguma vis bando prastumti įstatymų projektus, homoseksualias poras prilyginančias šeimoms, panašu, visuomenės perkalbėti nepavyksta. Naujausia apklausa rodo, kad gyventojai nepritaria tokiems siūlymams, o klausimus dėl homoseksualių šeimų įteisinimo norėtų spręsti patys refere...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 16:25 Receptai | Patiekalai Mes su vyru pamėgome šiuos skanėstus – dingsta kaip saulėgrąžos
Kiaušinius suplakame šluotele, pilame kambario temperatūros kefyrą, pabarstome kepimo milteliais ir permaišome. Dedame varškę, sūdome ir permaišome. Beriame smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus, petražoles ir permaišome....

Skaityti daugiau

Naujienos iš interneto