Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Teisė | Patarimai » 2022 » Rugpjūčio » 26

Nepasisekęs malkų pirkimas – svarbu turėti įrodymus

Už rankos nepagautas – ne vagis. Nors vasara lepina šiluma, besibaigiantis rugpjūtis ir artėjantis ruduo skatina suskubti ruoštis žiemos šildymo sezonui. Daugelis gyventojų namų šildymui naudoja malkas. Į „Bangos“ redakciją kreipėsi skaitytojas, kuris liko apgautas būtent sudarant sandorį dėl malkų pirkimo. Anot specialistų, perkant ir parduodant prekes, ypač tariantis žodžiu, svarbu konkretumas ir įrodymai apie būsimą ar įvykusį sandorį.

„Išmaudė“ kaip avį

Skaitytojas Arūnas į redakciją kreipėsi su problema. Prieš pirkdamas malkas, su pardavėju jis kalbėjosi, kad nupirks tam tikrą kiekį kubinių metrų malkų, buvo tartasi žodžiu. Tačiau, kai pardavėjas atvežė malkas, priekaboje jos buvo suverstos netvarkingai. „Sumokėjau iškart, grynaisiais. Atvežė ir išvertė. Vėliau dėlioju ir matau – trūksta net apie 12 kubinių metrų malkų! „Išmaudė“ kaip avį“, ‒ piktinosi Arūnas. Mat paskambinus pardavėjui ir užsiminus, kad yra malkų trūkumas, šis atsakė, kad esą atvežė erdvinius kubinius metrus malkų tiek, kiek sutarta. „Apie kitą matavimo būdą – erdvinius kubinius metrus išgirdau pirmą kartą. Iki tol kalbėjomės būtent apie kubinius metrus. Nors galima pirkti ir erdviniais kubiniais metrais malkas, tačiau iki pat sandorio pabaigos buvo tartasi kitaip. Nuostolis – apie 700 Eur už orą!“ ‒ pasakojo Arūnas. Deja, pardavėjas nesileidžia į kalbas ir nesutinka su Arūno nuomone, kad jis liko apgautas. Į prašymus atvežti likusį malkų kiekį ar grąžinti pinigus nesutinka. „Perspėju tautą. Labai svarbu perkant ir kalbant su pardavėju aiškiai susitarti, kokiais matavimo vienetais parduodamos malkos. Kad „neišsidurti“, kaip tai nutiko man“, ‒ apgailestavo Arūnas.

Būtini įrodymai

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė pastebėjo, kad pagal aprašytą situaciją, panašu, kad vartotojas neturi įrodymų apie tai, koks užsakymas buvo padarytas, dėl ko su pardavėju buvo sutarta, taip pat negalėtų pateikti ir mokėjimą patvirtinančio dokumento. „Šie įrodymai yra esminiai, nagrinėjant ginčą tarp vartotojo ir pardavėjo. Tik jais remiantis būtų galima įrodyti pirkimo-pardavimo faktą ir vartotojo patirtą žalą“, ‒ komentuoja specialistė. Esą jeigu pardavėjas yra komercine veikla besiverčiantis asmuo, jis turi pateikti mokėjimo kvitą, sąskaitą-faktūrą arba kitą mokėjimą bei prekių pristatymą patvirtinantį dokumentą. O jeigu pardavėjas tokį dokumentą pateikti atsisako, vartotojai turėtų iš jo nepirkti. „Taip pat reikėtų nepamiršti, kad vartotojas visada turi teisę patikrinti prekę. Šiuo atveju vartotojas turėjo teisę apžiūrėti atvežtas malkas ir matydamas, kad pristatytų malkų kiekis kelia įtarimų, atsisakyti užsakymo ir jo neapmokėti. Tais atvejais, kai vartotojai priima pristatytą prekę (o dažnai pasirašydami patvirtina, kad gavo prekes bei jokių pretenzijų neturi), vėliau įrodyti patirtą žalą dėl ne tų ar netinkamo kiekio pristatytų prekių, yra beveik neįmanoma“, ‒ mini D. Malinauskienė. Anot jos, prieš atliekant bet kokį užsakymą, patariama pasidomėti pardavėju ar paslaugos teikėju, patikrinti, ar jis skelbia savo kontaktus, paieškoti viešojoje erdvėje atsiliepimų apie pardavėją ir juos įvertinti. „Kiekvienu atveju vartotojas dėl nekokybiškos prekės pirmiausia turi kreiptis į pardavėją ir išdėstyti savo reikalavimą. Tik nepavykus susitarti taikiai, vartotojas gali kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl ginčo nagrinėjimo ne teismo tvarka. Kreipiantis į Tarnybą būtina pateikti reikalingus dokumentus. Kadangi šiuo atveju vartotojas negalėtų pateikti nei mokėjimą patvirtinančio dokumento, nei užsakymo įrodymų, tikėtina, kad toks ginčas nebūtų nagrinėjamas“, ‒ paaiškina specialistė.

Svarbu konkretumas

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėja Asta Zbarauskienė pastebi, kad perkant bet kokią prekę tarp šalių susiklosto pirkimo-pardavimo santykiai, kuriuose didelę reikšmę turi rašytinės sutarties sudarymas. „Kai tokios sutarties nėra, iškilus ginčytinai situacijai, yra sudėtinga tiksliai nustatyti šalių susitarimus“, ‒ įvardija pareigūnė. Pasak jos, kai asmuo įsigyja prekę iš fizinio asmens, kuris prekybos nevykdo ir savo veiklos nėra įteisinęs, ginčai dėl įsigytos prekės turėtų būti sprendžiami šalių susitarimu, o nepavykus sutarti – bendrosios kompetencijos teisme. „Todėl perkant prekę, kai tarp pirkėjo ir pardavėjo yra tik žodinis sutarimas, svarbu labai aiškiai ir konkrečiai apibrėžti kokią prekę pageidaujate pirkti, koks turėtų būti tikslus kiekis, numatant konkretų mato vienetą. Gavus prekę, rekomenduojama ją nedelsiant apžiūrėti ir įvertinti“, ‒ akcentuoja A. Zbarauskienė. Esą pardavėjui reikėtų nepamiršti, kad LR Civilinis kodeksas nustato pareigą pardavėjui, pagal kurią jis, nesudaręs galimybės pirkėjui gauti atitinkamą informaciją apie daiktus, atsako už daiktų trūkumus, atsiradusius po daiktų perdavimo pirkėjui, jeigu pirkėjas įrodo, kad trūkumai atsirado dėl to, kad jis neturėjo atitinkamos informacijos.

Monika CALZONAITĖ

gargzdai.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
03.10.2022 laikas 18:00 Aiškiaregis Krzysztofas Jaczkowskis: spalio 7-9 d. gali įvykti naujas valstybinis terorizmo aktas
Paskutiniame nuotolinio matymo seanse lenkų mėgstamas aiškiaregys Krzysztofas Jaczkowskis didžiąją dalį savo prognozių skyrė Lenkijai ir tik trumpai užsiminė apie padėtį pasaulyje. Visų pirma jis perspėjo, kad spalio mėnesį laukiniai kaip nors pakeis...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 21:40 "Nord Stream Spėlionės: CŽV pirštas į ukrainiečius

Toliau aiškinamasi, kas ir kodėl įvykdė didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo laikų pramoninio sabotažo aktą - pirmadienį, rugsėjo 26 d., susprogdino "Nord Stream 1" ir "Nord Stream 2" dujotiekius.

...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 20:47 Atvejo ataskaitoje patvirtinta, kad mirusio vyro širdyje ir smegenyse rasta mRNA smailių baltymų

Dr. Michaelis Mörzas (Michael Mörz), dirbantis Drezdeno-Friedrichštato ligoninėje Vokietijoje, pateikė 76 metų vyro, sergančio Parkinsono liga (PD), kuris mirė praėjus trims savaitėms po trečiosios COVID-19 injekcijos, atvejo ataskaitą.

...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:41 Receptai | Patiekalai Saldžios baltos duonos riekelės su cinamonu
Kiaušinius išplakame su pienu ir cukrumi. Plakinyje mirkome forminės duonos riekeles ir kepame keptuvėje įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Iškeptas, dar karštas, riekeles apibarstome cinamonu. Skanaus!...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:37 Receptai | Patiekalai Netikras zuikis su žaliaisiais žirneliais
Jeigu netikras zuikis keliaus ant vaišių stalo, galima jį papuošti... iš kvapiųjų pipirų padaryti akytes ir nosytę, o iš lauro lapų – auseles. Skanaus!

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau