Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Istorija » 2022 » Lapkričio » 20

Mokslininkai aptiko šeštąjį masinį išnykimą senoje Žemės praeityje

Mūsų planetoje periodiškai vyksta išnykimai, t. y. per geologiškai trumpą laiką išnyksta daug gyvūnų ir augalų rūšių. Taip atsitinka dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, paskutinį išnykimą sukėlė prieš 65 mln. metų nukritęs Čuksulubo meteoritas, dėl kurio žuvo 70-75 % visų sausumos rūšių, įskaitant visus ne paukščių dinozaurus. Ilgą laiką buvo manoma, kad mūsų planetos istorijoje buvo tik penki masiniai išmirimai, o dabar atrodo, kad prasidėjo šeštasis. Tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad iš tikrųjų jų buvo dar bent vienas. Šeštasis, iki šiol mokslui nežinomas, išnykimas įvyko prieš 550 mln. metų, gyvybės vandenyne klestėjimo metu. Tačiau kodėl tai įvyko ir kokios buvo to pasekmės?

Ar buvo šeštasis išnykimas

Seniausias žinomas išnykimo atvejis įvyko prieš 440 mln. metų. Jis vadinamas ordoviku-silūru. Po to, prieš 365 milijonus metų, sekė devono periodo išnykimas. Dėl šių dviejų išnykimų išnyko daugybė jūros organizmų. Po to sekė didysis išnykimas, arba permo ir triaso periodas, kuris įvyko prieš 250 mln. metų. Po to prieš 201 mln. metų įvyko triaso ir juros periodo išnykimas, kurį aprašėme anksčiau.

Paskutinis išnykimas, kaip jau minėjome, įvyko prieš 65 milijonus metų ir apėmė dinozaurus. Ar į šį išnykimų sąrašą reikėtų įtraukti dar vieną išnykimą? Šis klausimas jau seniai atviras. Tiesa ta, kad mokslininkai jau seniai užfiksavo staigų biologinės įvairovės sumažėjimą prieš 550 mln. metų. Tačiau masinio išnykimo įrodymų nebuvo.

Per visą Žemės istoriją įvyko penki masiniai išnykimai
Per visą Žemės istoriją įvyko penki masiniai išnykimai

Biologinės įvairovės mažėjimą galima paaiškinti įvairiais procesais, pavyzdžiui, senovinė fauna galėjo išnykti, nes pradėjo konkuruoti toje pačioje buveinėje su jūrų šarvuotaisiais nariuotakojais. O gal Ediakaro fauna apskritai neišnyko, tiesiog tuo metu nebuvo sąlygų fosilizacijai. Kaip jau minėjome, fosilizacija yra sudėtingas procesas, vykstantis gana retai ir reikalaujantis tam tikrų sąlygų.

Kodėl vyko masiniai išnykimai?

Apibendrinant galima teigti, kad mokslininkai žino, jog prieš 550 mln. metų faunai kažkas atsitiko, tačiau nežino, kas tiksliai. Norėdami tai išsiaiškinti, mokslininkai iš mokslinės literatūros surinko ediakaro fosilijų duomenų bazę. Jie klasifikavo fosilijas pagal kelis požymius, įskaitant geografiją, mitybos ypatumus ir kūno dydį.

Išnykę Ediakaro gyvūnai labai skiriasi nuo šiuolaikinių gyvūnų
Išnykę Ediakaro gyvūnai labai skiriasi nuo šiuolaikinių gyvūnų

Komanda galiausiai suskaičiavo 70 gyvūnų rūšių, egzistavusių prieš tariamą išnykimą. Iš jų 56 rūšys išnyko po 10 milijonų metų. Tačiau mokslininkai nepastebėjo jokių sąlygų, turėjusių įtakos fosilijų susidarymui, pokyčių. Be to, jie nenustatė, kad išnykusių ir po 10 mln. metų dar gyvų būtybių mitybos įpročiai skirtųsi. Tai reiškia, kad Ediakaro gyvūnai neišnyko dėl konkurencijos su vėliau atsiradusiais gyvūnais.

Tada mokslininkai atidžiau ištyrė išlikusias būtybes ir nustatė, kad jos turi vieną bendrą bruožą, apie kurį pranešė žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences". Visų išlikusių rūšių kūno sandara rodė, kad jos gali gyventi aplinkoje, kurioje trūksta deguonies. Kartu su geocheminiais deguonies kiekio sumažėjimo įrodymais tai leidžia manyti, kad Ediakaro periodas baigėsi masiniu išmirimu, kurį sukėlė deguonies kiekio sumažėjimas vandenyje.

Šeštąjį išnykimą sukėlė deguonies kiekio sumažėjimas vandenynuose
Šeštąjį (pirmąjį) išnykimą sukėlė deguonies kiekio sumažėjimas vandenynuose

Šeštasis išnykimas - kodėl svarbu apie jį žinoti

Dėl ko sumažėjo deguonies kiekis? Mokslininkai negali atsakyti į šį klausimą. Galimos įvairios priežastys: ugnikalnių išsiveržimai, tektoninių plokščių judėjimas, asteroidų kritimas į Žemę ir pan. Vienintelis tikrumas yra tas, kad masinis išmirimas turėjo įtakos tolesnei evoliucijai, kaip ir visi kiti išmirimai.

Pasak mokslininkų, šis darbas padeda suprasti deguonies trūkumo vandenyje ekologines ir geologines pasekmes. Tiesa ta, kad dėl žmogaus veiklos daugėja deguonį ardančių dumblių. Jau dabar kai kuriose vietovėse nepakanka deguonies gyvybei palaikyti. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų problemų šiuolaikiniams gyvūnams.

P komentaras: tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-05-03 laikas 22:31 Receptai Skanus Trupininis Pyragas Su Uogiene

Jau seniai kirbėjo man reikalas rasti skanaus trupininio pyrago receptą, kad galėčiau kartas nuo karto sunaudoti senesnes uogienes, kurias vienas ar su blynais valgyti jau nebesinori, o panaudoti pyragui - pats tas. Radau puikų...

Skaityti daugiau

2020-10-12 laikas 17:53 Receptai Tradicinis kalėdinis pyragas
Po to kai pyragas atvės, subadome jo viršų virbalu bei apšlakstome likusiu brendžiu. Pyragą suvyniojame į kepimo popierių bei laikome sandariame inde, vėsioje vietoje.

Skaityti daugiau

2019-05-20 laikas 14:19 Receptai Vaistažolių mišiniai esant kojų skausmams

Kojų skausmai liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai esant kojų skausmams, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydytis vaisiais.

...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-11 laikas 19:08 Psichologiniai Teigiamų Santykių Požymiai: Kaip Atpažinti Tikrąją Meilę
Atraskite psichologinius požymius, rodančius stiprius santykius, ir sužinokite, kaip kurti harmoningą ryšį su mylimu žmogumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius teigiamų santykių požymius, remdamiesi psichologijos principais, ir pateiksime prak...

Skaityti daugiau

2025-07-11 laikas 13:03 Agrastų Nauda Žmogaus Organizmui: Vitaminai, Poveikis ir Vartojimo Patarimai
Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kokią naudą agrastai teikia organizmui, kaip jie veikia biologiškai, kokius kiekius reikėtų vartoti ir kokios galimos kontraindikacijos. Pasiruoškite atrasti, kodėl šios uogos turėtų tapti jūsų mitybos dalimi!...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:52 Dėmesys ir Rūpestis Santykiuose: Kaip Vyrai ir Moterys Juos Suvokia
Kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį? Atraskite psichologines įžvalgas ir patarimus, kaip kurti harmoningus santykius. Šiame straipsnyje nagrinėjame, kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį, remdamiesi moksliniais ir psichologiniai...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:31 10 Požymių, Kad Jūsų Santykiai Gali Būti Nesuderinami: Psichologinės Įžvalgos
Šiame straipsnyje aptarsime 10 požymių, rodančių, kad jūsų santykiai gali būti nesuderinami, remdamiesi psichologinėmis įžvalgomis ir ekspertų komentarais. Taip pat pateiksime praktinius patarimus, kaip spręsti šias problemas, ir naujausius pavyzdžiu...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 20:00 Padidėjęs kraujospūdis: požymiai, kad jums trūksta magnio
Magnis padeda reguliuoti kraujospūdį ir gerina širdies veiklą. Sužinokite, kaip jo trūkumas veikia sveikatą ir kaip natūraliai sumažinti hipertenziją! Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kaip magnis veikia mūsų organizmą, kodėl jo trūkumas yra toks...

Skaityti daugiau