Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2022 » Lapkričio » 20

Mokslininkai aptiko šeštąjį masinį išnykimą senoje Žemės praeityje

Mūsų planetoje periodiškai vyksta išnykimai, t. y. per geologiškai trumpą laiką išnyksta daug gyvūnų ir augalų rūšių. Taip atsitinka dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, paskutinį išnykimą sukėlė prieš 65 mln. metų nukritęs Čuksulubo meteoritas, dėl kurio žuvo 70-75 % visų sausumos rūšių, įskaitant visus ne paukščių dinozaurus. Ilgą laiką buvo manoma, kad mūsų planetos istorijoje buvo tik penki masiniai išmirimai, o dabar atrodo, kad prasidėjo šeštasis. Tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad iš tikrųjų jų buvo dar bent vienas. Šeštasis, iki šiol mokslui nežinomas, išnykimas įvyko prieš 550 mln. metų, gyvybės vandenyne klestėjimo metu. Tačiau kodėl tai įvyko ir kokios buvo to pasekmės?

Ar buvo šeštasis išnykimas

Seniausias žinomas išnykimo atvejis įvyko prieš 440 mln. metų. Jis vadinamas ordoviku-silūru. Po to, prieš 365 milijonus metų, sekė devono periodo išnykimas. Dėl šių dviejų išnykimų išnyko daugybė jūros organizmų. Po to sekė didysis išnykimas, arba permo ir triaso periodas, kuris įvyko prieš 250 mln. metų. Po to prieš 201 mln. metų įvyko triaso ir juros periodo išnykimas, kurį aprašėme anksčiau.

Paskutinis išnykimas, kaip jau minėjome, įvyko prieš 65 milijonus metų ir apėmė dinozaurus. Ar į šį išnykimų sąrašą reikėtų įtraukti dar vieną išnykimą? Šis klausimas jau seniai atviras. Tiesa ta, kad mokslininkai jau seniai užfiksavo staigų biologinės įvairovės sumažėjimą prieš 550 mln. metų. Tačiau masinio išnykimo įrodymų nebuvo.

Per visą Žemės istoriją įvyko penki masiniai išnykimai
Per visą Žemės istoriją įvyko penki masiniai išnykimai

Biologinės įvairovės mažėjimą galima paaiškinti įvairiais procesais, pavyzdžiui, senovinė fauna galėjo išnykti, nes pradėjo konkuruoti toje pačioje buveinėje su jūrų šarvuotaisiais nariuotakojais. O gal Ediakaro fauna apskritai neišnyko, tiesiog tuo metu nebuvo sąlygų fosilizacijai. Kaip jau minėjome, fosilizacija yra sudėtingas procesas, vykstantis gana retai ir reikalaujantis tam tikrų sąlygų.

Kodėl vyko masiniai išnykimai?

Apibendrinant galima teigti, kad mokslininkai žino, jog prieš 550 mln. metų faunai kažkas atsitiko, tačiau nežino, kas tiksliai. Norėdami tai išsiaiškinti, mokslininkai iš mokslinės literatūros surinko ediakaro fosilijų duomenų bazę. Jie klasifikavo fosilijas pagal kelis požymius, įskaitant geografiją, mitybos ypatumus ir kūno dydį.

Išnykę Ediakaro gyvūnai labai skiriasi nuo šiuolaikinių gyvūnų
Išnykę Ediakaro gyvūnai labai skiriasi nuo šiuolaikinių gyvūnų

Komanda galiausiai suskaičiavo 70 gyvūnų rūšių, egzistavusių prieš tariamą išnykimą. Iš jų 56 rūšys išnyko po 10 milijonų metų. Tačiau mokslininkai nepastebėjo jokių sąlygų, turėjusių įtakos fosilijų susidarymui, pokyčių. Be to, jie nenustatė, kad išnykusių ir po 10 mln. metų dar gyvų būtybių mitybos įpročiai skirtųsi. Tai reiškia, kad Ediakaro gyvūnai neišnyko dėl konkurencijos su vėliau atsiradusiais gyvūnais.

Tada mokslininkai atidžiau ištyrė išlikusias būtybes ir nustatė, kad jos turi vieną bendrą bruožą, apie kurį pranešė žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences". Visų išlikusių rūšių kūno sandara rodė, kad jos gali gyventi aplinkoje, kurioje trūksta deguonies. Kartu su geocheminiais deguonies kiekio sumažėjimo įrodymais tai leidžia manyti, kad Ediakaro periodas baigėsi masiniu išmirimu, kurį sukėlė deguonies kiekio sumažėjimas vandenyje.

Šeštąjį išnykimą sukėlė deguonies kiekio sumažėjimas vandenynuose
Šeštąjį (pirmąjį) išnykimą sukėlė deguonies kiekio sumažėjimas vandenynuose

Šeštasis išnykimas - kodėl svarbu apie jį žinoti

Dėl ko sumažėjo deguonies kiekis? Mokslininkai negali atsakyti į šį klausimą. Galimos įvairios priežastys: ugnikalnių išsiveržimai, tektoninių plokščių judėjimas, asteroidų kritimas į Žemę ir pan. Vienintelis tikrumas yra tas, kad masinis išmirimas turėjo įtakos tolesnei evoliucijai, kaip ir visi kiti išmirimai.

Pasak mokslininkų, šis darbas padeda suprasti deguonies trūkumo vandenyje ekologines ir geologines pasekmes. Tiesa ta, kad dėl žmogaus veiklos daugėja deguonį ardančių dumblių. Jau dabar kai kuriose vietovėse nepakanka deguonies gyvybei palaikyti. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų problemų šiuolaikiniams gyvūnams.

P komentaras: tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
08.12.2022 laikas 20:39 Prasideda: Nigerija riboja grynųjų pinigų išėmimą iki 45 JAV dolerių, kad pradėtų veikti WEF patvirtinta ‘visuomenė be grynųjų pinigų’
Stulbinantis skaičius nigeriečių mėgsta bitkoinus, bet nekenčia vyriausybinės kriptovaliutos (CBDC).

Skaityti daugiau

08.12.2022 laikas 20:22 Geriausias pasaulyje virusologas: Spyglių baltymas sukelia ‘smurtinį širdies sprogimą’
Kovid-19 injekcijų sudėtyje esantys "Spike" baltymai verčia žmonių širdis smarkiai sprogti, neseniai Dr. Drew laidoje pareiškė geriausias virusologas Ryanas Cole'as (Ryan Cole).

Skaityti daugiau

08.12.2022 laikas 19:54 DeSantis sako, kad laikys "Pfizer", "Moderna" atsakingais už šalutinį "marmalo" poveikį
Floridos gubernatorius Ronas DeSantis (Ron DeSantis) pareiškė, kad ketina reikalauti vakcinų gamintojų "atsakomybės" už melagingus teiginius apie jų skiepus.

Skaityti daugiau

08.12.2022 laikas 23:55 Receptai | Patiekalai "Kartą suvalgęs kąsnelį, nebegali sustoti": erdvūs pyragėliai (gaminu juos Naujųjų metų išvakarėms)
Šiuos pyragaičius lengva pagaminti, juos tiekiu ir šventėms, ir tiesiog prie arbatos. Švelnus, aromatingas ir labai skanus! Paprastas, visiems prieinamas receptas.

Skaityti daugiau

05.12.2022 laikas 19:16 Receptai | Patiekalai "Štai, kaip teisingai pagaminti bandeles su razinomis: purios, minkštos ir lengvai pagaminamos (mano nuomone, tai geriausias receptas)
Minkštos, purios, erdvios ir labai skanios bandelės su razinomis! Jie gaminami paprastai, iš dažniausiai naudojamų ingredientų. Juos mėgsta visa mano šeima, todėl gaminu dažnai. Man tai yra geriausias receptas!

Skaityti daugiau

05.12.2022 laikas 18:58 Receptai | Patiekalai "Paimu bulves, šiek tiek maltos mėsos ir per 10 minučių pagaminu skanų patiekalą": greitas, sotus ir ekonomiškas.
Šiandien noriu pasidalyti su jumis biudžetui draugišku receptu skaniai pavalgyti! Jį pagaminti greitai ir lengvai, o patiekalas gaunasi sotus ir labai skanus. Visa šeima prašė dar! Jei dar nebandėte - labai rekomenduoju....

Skaityti daugiau