Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Mokslo Afiša » 2021 » Kovo » 17

Fizikai sako, kad kirmgraužas perskrieti įmanoma

Jei planavote atostogas kaimyninėje galaktikoje, gali būti, bent signalą nusiųsti, kad neatvyksite, bus įmanoma.

Daugelyje mokslinės fantastikos filmų svarbų vaidmenį atlieka kirmgraužos — dažnai, kaip trumpas kelias tarp tolimų erdvės taškų. Tačiau fizikoje šie erdvėlaikio tuneliai lig šiol buvo grynai hipotetiniai. Tarptautinė mokslininkų komanda, vadovaujama Dr. Jose Luis Blázquez-Salcedo iš Oldenburgo universiteto mokslo žurnale Physical Review Letters pristatė naują teorinį modelį, kuriame mikroskopinės kirmgraužos atrodo nebe tokios fantastiškos, kaip ankstesnėse teorijose.

Kirmgraužos, kaip ir juodosios bedugnės pasirodė 1916 metais publikuotoje A. Einšteino Bendrojoje reliatyvumo teorijoje. Svarbus šios teorijos postulatas skelbia, kad visata yra keturmatė — trys erdvės matmenys ir ketvirtas laiko matmuo. Kartu jie sudaro erdvėlaikį, kurį masyvūs objektai, tokie, kaip žvaigždės, gali iškreivinti, panašiai, kaip po metaliniu rutuliuku išsigaubia guminis užtiesalas. Erdvėlaikio kreivumas apsprendžia, kaip jame juda objektai, tarkime, erdvėlaiviai ir planetos, o taip pat ir šviesa.

„Teoriškai, erdvėlaikis gali būti išlenktas ir be masyvių objektų“, sako Blázquez-Salcedo, perėjęs į Complutense Madrido universitetą Ispanijoje. Pagal šį scenarijų, kirmgrauža būtų ekstremaliai išlenktas erdvėlaikio regionas, primenantis du tarpusavyje sujungtus piltuvėlius, jungiančius du nutolusius erdvės taškus nelyg tuneliu.“ Matematiniu požiūriu, toks „kampo kirtimas“ yra įmanomas, tačiau tikrų kirmgraužų kol kas niekas nėra stebėjęs,“ paaiškina fizikas.

Negana to, tokia kirmgrauža būtų nestabili. Jeigu į ją įskristų, pavyzdžiui, erdvėlaivis, ji kaipmat kolapsuotų į juodąją bedugnę — objektą, kuriame materija dingsta visam laikui. Jos sukurta jungtis su kita vieta būtų atkirsta. Ankstesniuose modeliuose kirmgraužas atviras išlaikyti įmanoma tik pasitelkus neigiamos masės materiją, t.y. sveriančią mažiau nei nieko, ir egzistuojančią tik teorijoje.

Tačiau, Blázquez-Salcedo bei kolegos Dr. Christian Knoll iš Oldenburgo universiteto ir Eugen Radu iš Aveiro universiteto Portugalijoje, savo modeliu demonstruoja, kad kirmgraužas galima kirsti ir be tokios materijos.

Tyrėjai pasirinko santykinai paprastą „pusiau klasikinį“ būdą. Jie sujungė reliatyvumo teorijos ir kvantų teorijos elementus su klasikine elektrodinamikos teorija. Jų modelyje per kirmgraužą turi pereiti materija iš tam tikrų elementarių dalelių, tokių, kaip elektronai su savo krūviu. Matematiškai tai aprašyti jie pasirinko Diraco lygtį, formulę, aprašančią dalelės tikimybių tankio funkciją pagal kvantinę teoriją ir reliatyvumą kaip vadinamą Diraco lauką.

Kaip fizikai rašo straipsnyje, būtent Diraco lauko įtraukimas į modelį leidžia kirmgraužos, kurią gali pereiti medžiaga, egzistavimą, jei elektrinio krūvio ir kirmgraužos masės santykis viršija tam tikrą ribą. Be materijos, tokius mažus erdvėlaikio tunelius galėtų kirsti ir signalai — pavyzdžiui, elektromagnetinės bangos. Komandos postuluojamos mikroskopinės kirmgraužos tarpžvaigždinėms kelionėms tikriausiai netiktų. Be to, šį modelį dar reikėtų patobulinti ir išsiaiškinti, ar tokios neįprastos struktūros iš viso galėtų egzistuoti. „Manome, kad kirmgraužos galėtų egzistuoti ir išsamiame modelyje,“ sako Blázquez-Salcedo.

Šaltinis technologijos.lt

University of Oldenburg
scitechdaily.com

Parengta pagal:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.04.2021 laikas 21:06 Aukščiausias žmogus pasaulyje Roberto Vodlou istorija

272 cm ūgis leido Robertui Vodlou tapti aukščiausiu žmogumi pasaulyje. Šis faktas oficialiai užregistruotas Gineso rekordų knygoje. Gerasis milžinas, kaip jį vadino aplinkiniai, toliau augo iki mirties. 272, Ūgis, Leido, Robertui, Vodlou, Tapti, Aukščiausiu, Žmogumi, Pasaulyje, Faktas, Oficialiai...

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 20:44 Fregatos “Dunbar” Tragedija

Apie šią baisią tragedija 1857 metais rašė visi laikraščiai. Tai buvo didžiausia tų laikų jūrų katastrofa. Iš 122 laive buvusių žmonių žuvo visi, išskyrus vieną jūreivį.

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 11:13 Klimato kaita Arktyje gali padvigubinti žaibų iškrovų skaičių
Šiauriniame poliaratyje žaibų iškrovos yra ypač retas fenomenas, tačiau globaliam klimatui pradėjus šiltėti, dažnesni tapo ir šie reiškiniai.

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 10:56 Mįslingas žaibas Portugalijoje pražudė 68 ožkas

Tuo metu kai dalis Europos susidūrė su ekstremalia balandžiui šalčio banga, kurią lydėjo vėlyvos šalnos ir sniegas, pietiniuose žemyno pakraščiuose šaltas oras susidūrė su karštomis tropinių orų masėmis, kurios suformuoja smarkias audras su perkūnija.

...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 15:48 Ką išduoda apgamai skirtingose kūno vietose?

Dauguma apgamų atsiranda iki 30 metų ir, pasak kinų astrologijos, gali atskleisti daug informacijos apie žmogų pagal tai, kurioje kūno vietoje jų yra. Pavyzdžiui, apgamas ant nosies reiškia, kad jūs esate labai darbštus, ant skruosto – sąžiningas.

...

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 10:23 Pikantiškas sviestas su ciberžole ir raudonėliu

Kad pasigaminti tokį pikantišką sviestą daug pastangų tikrai nereikia, o rezultatas nuostabus. Šįkart aš jį gaminau su ciberžole ir raudonėliu. Super gerai pavyko, tad dalinuosi ir su Jumis.

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Mieliniai avižinių dribsniai blyneliai "Su nauda sveikatai"

Šį mielinių blynelių receptą radau rusiškam žurnaliuke "Septynetas su šaukštu" (bent taip išsiverstų), na ir tikrai sudomino. Šis receptas labai tinka tiems, kas nemėgsta košių iš avižinių dribsnių. Skonis man asmeniškai labai patiko, o kažkaip iki šiol niekada ir girdėjus nebuvau apie ...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Orkaitėje keptas perlinių kruopų troškinys su daržovėmis ir antiena arba vištiena
Jeigu mėgstate įvairiausius troškinius su paukštiena, tada ir šis patiekalas neabejotinai Jums patiks. Jį pagaminti itin paprasta, reikia visus produktus sudėti į kepimo indą ir dėti į orkaitę, kuri atliks visus darbus už Jus....

Skaityti daugiau