- 15.06.2021
- 0.0 Reitingas
- 745 Peržiūros
- Komentarai
(Paranormal) Raketų paleidimas - tikrai triukšmingas reikalas, tačiau ne visi jo metu skleidžiami garsai yra girdimi žmogaus ausiai. Raketoms skrendant iš Žemės, jos skleidžia infragarsą - žemo dažnio garso bangas, kurioms aptikti reikia specialių prietaisų.
Mokslininkai iš tiesų jas aptinka. Naujajame tyrime išsamiai aprašomas infragarsas, sklindantis per 1001 raketų paleidimą, įskaitant erdvėlaivių "Space Shuttle", raketų "Falcon 9", raketų "Sojuz", raketų "Ariane 5", rusiškų raketų "Proton" ir kiniškų raketų "Long March".
Šie įrašai buvo padaryti naudojant Tarptautinę stebėsenos sistemą (IMS) - daugiau kaip 50 stebėsenos stočių tinklą visame pasaulyje, sukurtą pagal 1996 m. Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartį. Šis tinklas buvo sukurtas branduoliniams sprogimams aptikti, tačiau puikiai tinka ir raketų paleidimams aptikti.
Vieną iš tokių paleidimų galite išgirsti toliau - 2009 m. lapkričio 16 d. iš Kenedžio kosmoso centro Floridoje paleistas erdvėlaivis "Atlantis". Čia garso bangos pagreitintos 250 kartų, kad būtų girdimos žmonėms.
Kai kuriais atvejais IMS naudojami prietaisai yra pakankamai tiksliai sureguliuoti, kad būtų galima nustatyti atskirus kiekvienos raketos paleidimo etapus, tačiau kadangi šios raketos skrieja greičiau už garsą, pirmiau pateiktame pavyzdyje girdimas raketų stiprintuvų purslų pliūpsnis vandenyne, o ne starto riksmas.
Tyrėjai tikisi, kad tokie įrašai leis jiems įvertinti atskirų raketų paleidimų sėkmę ir nustatyti visas problemas, kurios galėjo kilti pakeliui. Jei raketos paleidimas nepavyko taip, kaip planuota, infragarsiniai signalai galėtų padėti mokslininkams išsiaiškinti priežastis.
Šios infragarso bangos gali sklisti labai dideliais atstumais, todėl IMS tinklas jas galėtų aptikti net už 9 000 km. 1001 raketos paleidimas buvo užregistruotas kaip dalis iš 7 637 infragarso signatūrų, užfiksuotų ir išanalizuotų 2009-2020 m. IMS stotyse.
Mokslininkams pavyko atpažinti 733 raketų paleidimų infragarsinius parašus, t. y. kiek daugiau nei 73 proc. Likusių buvo per mažos traukos jėgos, kad juos būtų galima atpažinti, arba jie buvo paleisti tokiomis atmosferos sąlygomis, kurios neleido garso bangoms nukeliauti pakankamai toli ir pakankamai detaliai.
Floridos technologijos instituto kompiuterių inžinerijos ir mokslų profesorius Adrianas Piteris (Adrian Peter) tiesiogiai tyrime nedalyvavo, tačiau anksčiau yra tyrinėjęs infragarsinius raketų parašus. Peteris sako, kad džiugu matyti, jog IMS naudojamas kitiems tikslams, o surinkti duomenys ateityje gali būti įvairiai pritaikomi.
"Dabar mes ją panaudojame kitoms mokslinėms reikmėms", - sako Peteris. "Galimybė aptikti įvairių tipų raketas gali būti naudinga".
Tyrimas paskelbtas žurnale "Geophysical Research Letters".
- Parengtas pagal: Scientists Track The Secret Sounds of Rocket Launches That Humans Can't Hear
- Nuotrauka: (Scott Andrews/NASA)
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau