- 10.04.2023
- 0.0 Reitingas
- 492 Peržiūrų
- Komentarai
Pirmieji veiksmai įkandus gyvatei
Gyvatė yra labai savita gyvūnų grupė, turinti unikalių anatominių, fiziologinių ir elgsenos bruožų. Gyvatės yra atskiras žvynuotųjų būrio pošeimis. Iš pirmo žvilgsnio jas lengva atskirti nuo driežų pagal galūnių buvimą ar nebuvimą. Tačiau iš tiesų kojų nebuvimas nėra pagrindinis gyvatėms būdingas bruožas, yra ir bekojų driežų rūšių, kurias išoriškai sunku atskirti nuo gyvatės. Šie ropliai pasiekė didžiulę įvairovę - pasaulyje yra 2500 gyvatės rūšių!
Pavasario pabaiga, vasara ir rudens pradžia - tai metas, kai daugelis žmonių vyksta į mūsų Lietuvos miškus rinkti grybų ir uogų. Kartais tai susiję su tam tikrais pavojais. Norėčiau apsistoti ties vienu iš jų - gyvatėmis. PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) duomenimis, kasmet pasaulyje daugiau kaip 10 mln. žmonių įkanda nuodingi gyvūnai. Apie 50 tūkst. iš jų miršta. Ypač didelis nuodų pavojus kyla vaikams. Todėl svarbu, kad gyventojai žinotų apie mūsų šalyje esančius nuodinguosius gyvūnų pasaulio atstovus ir ikikarinės pagalbos priemones jiems pakenkus.
Pirmieji veiksmai įkandus gyvatei
1. Nepanikuokite
Jokiomis aplinkybėmis negalima panikuoti. Pirma, apimti panikos neįmanoma ramiai suteikti veiksmingos pagalbos. Antra, panikuojant pakyla kraujospūdis ir pagreitėja kraujotaka - nuodai greičiau pasklis su kraujotaka. Pirmiausia reikia nusiraminti.
2. Išsiurbti nuodus
Atvirai kalbant, įvykis "Aš ramus" turėtų būti atliekamas tuo pačiu metu kaip ir nuodų siurbimas. Šiuo atveju atidėliojimas yra netinkamas. Po kelių minučių nuodai išsisklaidys kraujyje ir juos išsiurbti bus beprasmiška. Beje, šios procedūros metu beveik neįmanoma apsinuodyti gyvatės nuodais. Bent jau taip teigia gyvatės prižiūrėtojai. Ir nepamirškite, kad siurbti reikia ilgai, bent 15 minučių, spjaudyti nuodus ir skalauti burną vandeniu.
3. "Atidarykite" įgėlimo angą
Gyvatės danties dūriai greitai susitraukia. Prieš išsiurbdami nuodus, "atidarykite" žaizdas. Suimkite odos raukšlę įkandimo vietoje ir švelniai paminkite ją pirštais. Apie pradurtos žaizdos atsivėrimą rodys išsiveržę skysčio lašeliai. Dabar tęskite siurbimą.
4. Imobilizacija
Įkąstą kūno dalį reikia imobilizuoti. Tai galima padaryti naudojant įtvarą arba marlę. Jei įtvaro nėra, tiesiog leiskite įkandimo vietai pailsėti ir nejudėti.
5. Skatinimas gerti
Gerti daug skysčių rekomenduojama visų rūšių apsinuodijimų, įskaitant apsinuodijimą gyvatės nuodais, atvejais. Organizme esantys nuodai turi būti labai praskiesti, o jų pašalinimu pasirūpins inkstai. Beje, gerti daug vandens - tai įprastas geriamasis vanduo, o ne arbata, kava ir tikrai ne alkoholis.
6. Antihistamininiai (priešnuodžiai) vaistai
Nepriklausomai nuo to, ar bus duodamas priešnuodis, ar ne, reikėtų išgerti 1-2 tablečių antihistamino. Suprastin, Tavegil ar bet kuris kitas yra skonio reikalas. Sunkiais atvejais vaistas nuo alergijos leidžiamas į raumenis.
7. Neperspauskite.
Įprasta gyvatės įkandimo praktika - dėti varžtį. To daryti kategoriškai nereikėtų. Varžtis suspaudžia arterijas, todėl atsiranda mikrocirkuliacijos sutrikimų ir nekrozinių audinių pokyčių. Labai lengva netekti galūnės, jei po gyvatės įkandimo uždedamas varžtis. Galima uždėti kompresinį tvarstį, kuris blokuos limfos tekėjimą, bet leis arterijoms funkcionuoti. Svarbiausia - netaikyti per didelio spaudimo.
8. Neuždeginkite.
Uždegimas yra dar vienas neteisingas reagavimo būdas. Tai ne tik nenaudinga, bet ir pavojinga. Uždegdami žaizdą užblokuosite galimybę nuodams išsiurbti.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau