Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2021 » Rugsėjo » 5

Prie Sicilijos krantų aptikti keturi senoviniai taranai. Jie padėjo romėnams nugalėti Kartaginą

Pirmojo Pūnų karo metu Roma turėjo didelį pranašumą vandenyje.

241 m. pr. m. e. prie Sicilijos krantų nuskendusiuose romėnų laivuose buvo rasti keturi senoviniai bronziniai taranai, kurių kiekvienas svėrė net 200 kilogramų (paranormal).

Kiekviename tarane buvo įtaisyti išsikišę aštrūs dantys, kurie galėjo pradurti medinius priešo laivų korpusus. Kai kurių pabūklų apgadinimai rodo, kad laivai susidūrė akis į akį. 

Tai ne vienintelis povandeninis radinys, kurį šią vasarą archeologai aptiko prie Sicilijos krantų. Jie taip pat rado trijų prekybinių laivų, prikrautų keraminių indų, nuolaužas. 

Pritvirtinti prie karo laivų priekinių bėgių, taranai buvo naudojami prieš Kartaginos laivyną per Egatų salų mūšį, kuriuo baigėsi Pirmasis Pūnų karas.

Vienas iš jūros dugne rastų taranų
RPM Jūrų laivybos fondas. Vienas iš jūros dugne rastų taranų

 
Pirmasis Pūnų karas tarp finikiečių ir romėnų, vykęs Sicilijos ir Šiaurės Afrikos vandenyse, truko 23 metus (264-241 m. pr. m. e.). Tai ilgiausias senovės karinis jūrų karas. Tai buvo pirmasis iš trijų Kartaginos ir Romos karų III a. pr. m. e. pradžioje. 

Kovos prasidėjo, kai romėnų pajėgos įsitvirtino Sicilijoje ir, susivienijusios su Sirakūzų gyventojais, apgulė pagrindinę kartaginiečių bazę Akrago saloje (dabar Agridžento).

Po to Roma pastatė laivyną ir po kelių nedidelių pergalių pradėjo invaziją į Šiaurės Afriką, kuri buvo sustabdyta Eknomo kyšulio mūšyje. Daugelio ekspertų nuomone, šis mūšis galėjo būti didžiausias visų laikų jūrų mūšis pagal karių skaičių.

Triremos, kurią romėnai naudojo Pirmajame Pūnų kare, modelis
Wikimedia Commons. Triremos, kurią romėnai naudojo Pirmajame Pūnų kare, modelis

Tada romėnų pajėgos sėkmingai apgulė Drepanos ir Lilibėjos garnizonus. 241 m. Kartagina išsiuntė laivyną išlaisvinti savo postų, bet buvo sulaikyta ir nugalėta Egatų mūšyje, kuriame vikrūs romėnų laivai prieš savo priešininkus naudojo taranus. Po mūšio Kartagina pareikalavo taikos ir galiausiai atidavė Siciliją Romos kontrolei.

Mūšio vietą 2010 m. nustatė italų archeologas Sebastiano Tusa, kai vietinis žvejys ištraukė kare naudotą taraną ir atidavė jį Sicilijos odontologui. Nuo to laiko buvo rasti dar 25 taranai.

Yra duomenų, kad romėnai nuskandino 50 kartaginiečių laivų ir paėmė į nelaisvę dar 70, nors 30 savo laivų nuskandino ir dar 50 apgadino.

Archeologiniams tyrimams vadovavo Sicilijos jūrų archeologijos skyrius kartu su JAV ne pelno siekiančia organizacija "RPM Nautical Foundation". Skaitykite, kaip povandeniniai archeologai dirba senovės Graikijos polio Fanagorijoje.

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
27.10.2021 laikas 21:26 CDC pagautas meluojantis: Covid vakcinos nužudo 15 žmonių už kiekvieną 1 išgelbėtą gyvybę
Federalinė vyriausybė primygtinai reikalauja, kad amerikiečiai nekreiptų dėmesio į didžiulį su vakcinomis susijusių sužeidimų ir mirčių, apie kurias šiais metais pranešta VAERS (Pranešimų apie nepageidaujamus įvykius, susijusius su vakcinomis, sistemai), skaičių, teigdama, kad nė vienas iš jų nėra s...

Skaityti daugiau

27.10.2021 laikas 20:13 Ekspresinis veido atnaujinimas, kurį galite atlikti patys
Norint kokybiškai prižiūrėti odą ir suteikti jai reikalingų medžiagų, nebūtina pirkti kremų kosminėmis kainomis ar nuolat gyventi grožio salonuose.

Skaityti daugiau

27.10.2021 laikas 19:47 Kaip atsikratyti lūpų pūslelinės per 1 dieną: 7 liaudies metodai

Herpesas yra viena klastingiausių ligų. Net jei ši liga yra lengvos formos ir vargina tik kartą per pusmetį, tai nėra malonu. Ypač erzina būdingi bėrimai ant lūpų, kurie ne tik stipriai niežti, bet ir atrodo tiesiog negražiai, verčia kelias dienas slėptis nuo smalsių akių.

...

Skaityti daugiau

27.10.2021 laikas 17:22 NSO virš Springfildo, Misūrio valstija, JAV

17:00 10/18/21. Stebėjau šį objektą, skrendantį per Springfildą Mo, trumpam sustojusį virš miesto centro. Buvau spūsties valandą ir galėjau tik trumpam sustoti, kad padaryčiau šį vaizdo įrašą

Skaityti daugiau

27.10.2021 laikas 16:24 Atstovų Rūmų Žvalgybos komitetas ragina suimti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn daktarą Anthony Fauci

Atstovų rūmų Žvalgybos komiteto vyriausiasis narys, JAV atstovas Devinas Nunesas (Devin Nunes) (R-CA), ragina patraukti baudžiamojon atsakomybėn daktarą Anthony Fauci.

Skaityti daugiau

27.10.2021 laikas 19:27 Receptai | Patiekalai Trupininis obuolių pyragas su maskarpone
Tai tobulasis obuolių pyragas su maskarpone, kurį aš galėčiau valgyti ir valgyti, jei tik po to kelnių saga ant manęs nepyktų. Gal jis ir nėra pats sveikiausias, bet kad vienas iš skaniausių trupininių pyragų, tai garantuotai....

Skaityti daugiau

27.10.2021 laikas 19:14 Receptai | Patiekalai Nuostabaus skonio obuolių pyragas
Na kokie namie rudenį be nuostabaus obuolių pyrago, kai pasklinda obuolių ir cinamono kvapas... Kažkada perskaičiau šį receptą kažkuriame žurnale, pagalvojau, kad nieko ypatingo čia nebus... Tačiau jis gavosi tobulas, skanesnio net nesu ragavusi....

Skaityti daugiau

26.10.2021 laikas 16:56 Receptai | Patiekalai Beef steak Tartare - totoriškas bifšteksas
Negalintiems žiūrėti į žalią mėsą, toliau skaityti mano recepto tikrai nepatariu, nes šį kartą Jums parodysiu, kaip pasigaminti tai, kas angliškai vadinasi "Beef Steak Tartare", prancūziškai - "Filet americain" arba tiesiog "steak tartare", o lietuviškai būtų "Totoriškas bifšteksas", na arba kaip da...

Skaityti daugiau