- 05.09.2021
- 0.0 Reitingas
- 1072 Peržiūrų
- Komentarai
Pirmojo Pūnų karo metu Roma turėjo didelį pranašumą vandenyje.
241 m. pr. m. e. prie Sicilijos krantų nuskendusiuose romėnų laivuose buvo rasti keturi senoviniai bronziniai taranai, kurių kiekvienas svėrė net 200 kilogramų (paranormal).
Kiekviename tarane buvo įtaisyti išsikišę aštrūs dantys, kurie galėjo pradurti medinius priešo laivų korpusus. Kai kurių pabūklų apgadinimai rodo, kad laivai susidūrė akis į akį.
Tai ne vienintelis povandeninis radinys, kurį šią vasarą archeologai aptiko prie Sicilijos krantų. Jie taip pat rado trijų prekybinių laivų, prikrautų keraminių indų, nuolaužas.
Pritvirtinti prie karo laivų priekinių bėgių, taranai buvo naudojami prieš Kartaginos laivyną per Egatų salų mūšį, kuriuo baigėsi Pirmasis Pūnų karas.
RPM Jūrų laivybos fondas. Vienas iš jūros dugne rastų taranų
Pirmasis Pūnų karas tarp finikiečių ir romėnų, vykęs Sicilijos ir Šiaurės Afrikos vandenyse, truko 23 metus (264-241 m. pr. m. e.). Tai ilgiausias senovės karinis jūrų karas. Tai buvo pirmasis iš trijų Kartaginos ir Romos karų III a. pr. m. e. pradžioje.
Kovos prasidėjo, kai romėnų pajėgos įsitvirtino Sicilijoje ir, susivienijusios su Sirakūzų gyventojais, apgulė pagrindinę kartaginiečių bazę Akrago saloje (dabar Agridžento).
Po to Roma pastatė laivyną ir po kelių nedidelių pergalių pradėjo invaziją į Šiaurės Afriką, kuri buvo sustabdyta Eknomo kyšulio mūšyje. Daugelio ekspertų nuomone, šis mūšis galėjo būti didžiausias visų laikų jūrų mūšis pagal karių skaičių.
Wikimedia Commons. Triremos, kurią romėnai naudojo Pirmajame Pūnų kare, modelis
Tada romėnų pajėgos sėkmingai apgulė Drepanos ir Lilibėjos garnizonus. 241 m. Kartagina išsiuntė laivyną išlaisvinti savo postų, bet buvo sulaikyta ir nugalėta Egatų mūšyje, kuriame vikrūs romėnų laivai prieš savo priešininkus naudojo taranus. Po mūšio Kartagina pareikalavo taikos ir galiausiai atidavė Siciliją Romos kontrolei.
Mūšio vietą 2010 m. nustatė italų archeologas Sebastiano Tusa, kai vietinis žvejys ištraukė kare naudotą taraną ir atidavė jį Sicilijos odontologui. Nuo to laiko buvo rasti dar 25 taranai.
Yra duomenų, kad romėnai nuskandino 50 kartaginiečių laivų ir paėmė į nelaisvę dar 70, nors 30 savo laivų nuskandino ir dar 50 apgadino.
Archeologiniams tyrimams vadovavo Sicilijos jūrų archeologijos skyrius kartu su JAV ne pelno siekiančia organizacija "RPM Nautical Foundation". Skaitykite, kaip povandeniniai archeologai dirba senovės Graikijos polio Fanagorijoje.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau