Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2021 » Rugsėjo » 5

Prie Sicilijos krantų aptikti keturi senoviniai taranai. Jie padėjo romėnams nugalėti Kartaginą

Pirmojo Pūnų karo metu Roma turėjo didelį pranašumą vandenyje.

241 m. pr. m. e. prie Sicilijos krantų nuskendusiuose romėnų laivuose buvo rasti keturi senoviniai bronziniai taranai, kurių kiekvienas svėrė net 200 kilogramų (paranormal).

Kiekviename tarane buvo įtaisyti išsikišę aštrūs dantys, kurie galėjo pradurti medinius priešo laivų korpusus. Kai kurių pabūklų apgadinimai rodo, kad laivai susidūrė akis į akį. 

Tai ne vienintelis povandeninis radinys, kurį šią vasarą archeologai aptiko prie Sicilijos krantų. Jie taip pat rado trijų prekybinių laivų, prikrautų keraminių indų, nuolaužas. 

Pritvirtinti prie karo laivų priekinių bėgių, taranai buvo naudojami prieš Kartaginos laivyną per Egatų salų mūšį, kuriuo baigėsi Pirmasis Pūnų karas.

Vienas iš jūros dugne rastų taranų
RPM Jūrų laivybos fondas. Vienas iš jūros dugne rastų taranų

 
Pirmasis Pūnų karas tarp finikiečių ir romėnų, vykęs Sicilijos ir Šiaurės Afrikos vandenyse, truko 23 metus (264-241 m. pr. m. e.). Tai ilgiausias senovės karinis jūrų karas. Tai buvo pirmasis iš trijų Kartaginos ir Romos karų III a. pr. m. e. pradžioje. 

Kovos prasidėjo, kai romėnų pajėgos įsitvirtino Sicilijoje ir, susivienijusios su Sirakūzų gyventojais, apgulė pagrindinę kartaginiečių bazę Akrago saloje (dabar Agridžento).

Po to Roma pastatė laivyną ir po kelių nedidelių pergalių pradėjo invaziją į Šiaurės Afriką, kuri buvo sustabdyta Eknomo kyšulio mūšyje. Daugelio ekspertų nuomone, šis mūšis galėjo būti didžiausias visų laikų jūrų mūšis pagal karių skaičių.

Triremos, kurią romėnai naudojo Pirmajame Pūnų kare, modelis
Wikimedia Commons. Triremos, kurią romėnai naudojo Pirmajame Pūnų kare, modelis

Tada romėnų pajėgos sėkmingai apgulė Drepanos ir Lilibėjos garnizonus. 241 m. Kartagina išsiuntė laivyną išlaisvinti savo postų, bet buvo sulaikyta ir nugalėta Egatų mūšyje, kuriame vikrūs romėnų laivai prieš savo priešininkus naudojo taranus. Po mūšio Kartagina pareikalavo taikos ir galiausiai atidavė Siciliją Romos kontrolei.

Mūšio vietą 2010 m. nustatė italų archeologas Sebastiano Tusa, kai vietinis žvejys ištraukė kare naudotą taraną ir atidavė jį Sicilijos odontologui. Nuo to laiko buvo rasti dar 25 taranai.

Yra duomenų, kad romėnai nuskandino 50 kartaginiečių laivų ir paėmė į nelaisvę dar 70, nors 30 savo laivų nuskandino ir dar 50 apgadino.

Archeologiniams tyrimams vadovavo Sicilijos jūrų archeologijos skyrius kartu su JAV ne pelno siekiančia organizacija "RPM Nautical Foundation". Skaitykite, kaip povandeniniai archeologai dirba senovės Graikijos polio Fanagorijoje.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
12.07.2019 laikas 18:36 Receptai Skanus ir purus omletas “su paslaptim”
Bandžiau gaminti pagal įvairiausius receptus – kartais rezultatas džiugindavo, kartais nelabai. Ir štai pagaliau aš sugalvojau savo puikaus, puraus omleto receptą! Išeina tiesiog burnoj tirpstantis, nessmenga aušdamas, nebėga, sk...

Skaityti daugiau

15.06.2019 laikas 12:09 Receptai Klasiški kotletukai

Paprastas ir labai geras receptas! Išsamus gaminimo būdas, kaip pasigaminti labai skanius kotletus žiūrėkite žemiau esančiame vaizdo įraše. Skanaus!

Skaityti daugiau

10.07.2019 laikas 21:12 Receptai Cepelinai su varške
Gaminame namuose. Cepelinai su varške. Skanių tradicinių cepelinų su varške receptas. Cepelinai tiekiami su spirgučiais ir grietine arba sviesto-grietinės padažu. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
17.01.2025 laikas 22:09 Draugystė ir meilė: Ar verta dirbti dėl santykių?
Draugystė ir meilė – tai dviejų skirtingų, tačiau labai artimų santykių formų junginys. Dažnai susiduriame su klausimu: ar verta pastangų, kai santykiai atrodo nebe tokie, kokie turėtų būti? Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip elgesys, abipusis palai...

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 21:47 10 ženklų, kad vyras nori rimtų santykių su jumis
Santykiai gali būti sudėtingi ir kupini niuansų, tačiau yra tam tikri ženklai, kurie gali padėti jums suprasti, ar vyras rimtai žiūri į jus. Šiame straipsnyje aptarsime 10 požymių, kurie rodo, kad jis nori ne tik praleisti laiką kartu, bet ir plėtoti...

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 08:24 Senųjų civilizacijų paslaptis: ar protingos rūšys galėjo egzistuoti anksčiau nei žmonės?
Klausimas, ar Žemėje egzistavo aukštai išsivysčiusios civilizacijos dar prieš žmonių atsiradimą, jau seniai intriguoja mokslininkus ir mokslo mėgėjus. Šiame straipsnyje analizuojame Kembridžo universiteto tyrėjų keliamą hipotezę apie „silūriečius“ — ...

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 07:49 Šaltalankio uogos: natūralus vitaminų šaltinis sveikatai
Šaltalankio uogos, savo ryškia oranžine spalva ir sultingu rūgštoku skoniu, ne tik džiugina akis, bet ir yra puikus sveikatos palydovas. Šios uogos, gausios vitaminų ir antioksidantų, turi ilgą istoriją kaip natūrali gydomoji priemonė. Šiame straipsn...

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 07:34 Kaip ilgiau išlaikyti gėlių šviežumą: patarimai ir triukai
Gėlės namuose ne tik suteikia džiaugsmo, bet ir puošia interjerą. Norint, kad šios grožybės ilgiau išliktų šviežios ir žavios, reikia žinoti kelis paprastus priežiūros triukus. Šiame straipsnyje dalinamės svarbiausiais patarimais, kurie padės jūsų gė...

Skaityti daugiau