- 20.09.2021
- 4.0 Reitingas
- 1777 Peržiūros
- Komentarai
Stepheno Hawkingo gyvenimas baigėsi 2018 m. kovo 14 d. Sirgdamas reta liga, beveik visiškai paralyžiuotas, jis sugebėjo sulaukti 76 metų ir tapo savotišku mokslo pasaulio pranašu. Jis parašė daugybę mokslinių straipsnių ir atrado ypatingą juodųjų skylių spinduliavimą, kuris buvo pavadintas jo vardu. 1988 m. Hawkingas parašė monografiją "Trumpa laiko istorija" (A Brief History of Time), po kurios tapo populiariosios mokslinės literatūros žvaigžde.
1. Ateiviai tikrai egzistuoja
Nuotrauka © Shutterstock
Mokslininkas nemažai spėliojo apie ateivius, manydamas, kad kažkur šiame pasaulyje jie tikrai egzistuoja.
- Mano matematinėms smegenims pakanka pačių skaičių, kad būtų galima pripažinti ateivių egzistavimą. Tai labai racionalu", - sakė Hawkingas, atsižvelgdamas į visatos dydį.
Tačiau savo samprotavimuose jis priėjo prie nemalonios išvados, kad kontaktas su ateiviais nežada nieko gero Žemės gyventojams. Tikėtina, kad būtybės, turinčios technologiją ir gebėjimą skristi iš tolimų pasaulių į mūsų sistemą, yra iš esmės kitokio išsivystymo lygio nei mes. Pasak mokslininko, galimas skirtumas panašus į Amerikos kolonizavimą, kai saujelė užkariautojų užkariavo ir sunaikino didžiausią Mezoamerikos valstybę. Susidūrę su ateiviais žemiečiai gali tikėtis tik vergijos ir išlygų.
2. Dirbtinio intelekto grėsmė
Nuotrauka © Shutterstock
Profesorius Hawkingas tikėjo, kad ateityje kompiuteriai savo intelekto galia gali pralenkti žmoniją. 2017 m. interviu jis sakė nerimaujantis, kad technologijos gali tapti nekontroliuojamos ir kada nors nuspręsti, kad žmonės nebereikalingi:
- Tai džinas iš butelio. Turime judėti į priekį ir vystyti dirbtinį intelektą, tačiau taip pat turime nepamiršti, kad jis iš tiesų yra pavojingas. Bijau, kad dirbtinis intelektas gali visiškai pakeisti žmones. Jei žmonės sukuria kompiuterinius virusus, kas nors sukurs ir save replikuojantį dirbtinį intelektą. Tai bus nauja gyvybės forma, kuri bus pranašesnė už žmones.
Nors Hawkingas davė šiai pranašystei išsipildyti šimtą metų, manydamas, kad problema taps aktuali maždaug XII amžiuje, ji jau pradėjo pildytis. Mašinų gebėjimas analizuoti, lyginti ir siūlyti scenarijus jau kelia grėsmę milijonams žmonių. Šiandien pasaulio IT milžinės jau beveik pasirengusios paleisti bepilotį automobilį, kurio prototipai bandomi visame pasaulyje, o Rusijoje panašią sistemą kuria "Yandex". Ilgainiui, po 10-15 metų, išmanūs automobiliai gali atsirasti miestų gatvėse. Tai reiškia, kad šimtai tūkstančių sunkvežimių ir taksi vairuotojų liks be darbo. Robotas nepavargs, neužmigs prie vairo, nuolat stebės kelią ir laikysis leistino greičio, nepriklausomai nuo išorinių veiksnių.
3. Apie supermeno gimimą
Nuotrauka © Shutterstock
Hawkingas manė, kad homo sapiens turės toliau evoliucionuoti, tobulinti savo fizines ir intelektines savybes, išmesdamas tuos, kurie nesugeba gyventi vis sudėtingesniame pasaulyje. Tokiu būdu žmonės keisis netolygiai, todėl atsiras būtybių, kurios išnaikins likusią žmoniją.
- Atsiradus antžmogiams, kils rimtų politinio pobūdžio problemų, susijusių su nepatobulitais žmonėmis. Tikėtina, kad jie arba išnyks, arba taps nereikšmingi. Vietoj jų atsiras save tobulinančių būtybių rasė, kuri vis sparčiau tobulės, rašoma 2018 m. išleistoje knygoje "Trumpi atsakymai į didelius klausimus".
Prielaidos šiai pranašystei išsipildyti tikrai yra. Kitaip nei senovės žmonėms, šiuolaikiniams žmonėms nereikia asmeniškai paimti į rankas kalavijo ar karabino, tereikia duoti komandą. Jei šiuolaikinėje visuomenėje atsiras tam tikras žmonių sluoksnis, kuris staiga suvoks, kad jų ir likusios žmonijos interesų, intelekto, intelektinės veiklos ir kitų gebėjimų skirtumai pasiekė tokią ribą, kad vargu ar dabar juos galima laikyti lygiaverčiais žmonėmis, tuomet su siaubinga logika kils idėja sunaikinti likusius.
4. Apie kelionės laiku neįmanomybę
Nuotrauka © Shutterstock
Stephenas Hawkingas netikėjo, kad žmonija kada nors galės keliauti laiku. Jo nuomone, moksliniu požiūriu tai visiškai nerealus konstruktas.
- Net jei ateityje bus atrasta kokia nors kita teorija, nemanau, kad kelionės laiku kada nors bus įmanomos. Priešingu atveju jau dabar mus užplūstų turistų srautas iš ateities", - sakė profesorius.
Norėdamas įsitikinti savo patirtimi, profesorius Hawkingas kartą atliko eksperimentą ir surengė vakarėlį keliautojams laiku. Žinoma, niekas nepasirodė.
- Beje, turiu eksperimentinių įrodymų, kad keliauti laiku neįmanoma. Kartą, - tęsė Stephenas Hawkingas, - surengiau vakarėlį keliautojams laiku. Kitą dieną išsiunčiau kvietimus. Ilgai, ilgai sėdėjau ir laukiau. Tačiau niekas neatėjo.
5. Tamsus kosmoso šauksmas
Nuotrauka © Shutterstock
2010 m. duodamas interviu Larry Kingui Hawkingas pastebėjo, kad žmonijai gresia didelis pavojus sunaikinti save dėl savo kvailumo ir godumo.
- Negalime žvelgti tik į save, į mažą, vis labiau užterštą ir perpildytą planetą... Jei mums pavyks išgyventi per ateinančius kelis šimtus metų, turėsime plėstis į kosmosą. Tuomet pavienė nelaimė neišnaikins visos žmonijos", - sakė jis.
Viena iš visų nelaimių priežasčių, jo nuomone, buvo nuolatinis žmonių populiacijos augimas. Jei 1900 m. pasaulyje gyveno kiek daugiau nei 1,5 mlrd. žmonių, tai 2021 m. žmonija jau beveik pasiekė aštuonių milijardų ribą. Hawkingo teigimu, 11 milijardų gyvybės Žemėje būtų labai svarbu. Jis teigė, kad vienintelė išeitis - žvelgti už Žemės ribų ir ieškoti kitų planetų, kuriose galėtų apsigyventi žmonija. Jis manė, kad ieškant vietos gyvybei, reikės pradėti kolonizuoti kitas žvaigždžių sistemas.
Nors tarpžvaigždinio skrydžio perspektyva akivaizdžiai viršija vieno žmogaus gyvenimo ribas, ji tikriausiai yra neišvengiama. Kaip žmonės išsiplėtė po visą planetą, iš dalies apgyvendindami net ledinę Antarktidą, taip jie persikels ir į tolimąjį kosmosą. Planetą krečiant epidemijoms ir trūkstant išteklių, nebebus įmanoma statyti laivų, galinčių mus nugabenti į tokią tolimą erdvę.
6. Lengvi pinigai internete
Nuotrauka © Shutterstock
Stephenas Hawkingas visada šiltai bendravo su internetu, pripažindamas, kad amžinai paralyžiuotam žmogui ši bendravimo priemonė suteikia laisvės. Tačiau jis pabrėžė, kad pasaulinis žiniatinklis veda pasaulį į finansinį krachą. Jo nuomone, paslaugų ir informacijos išteklių savininkai, palyginti nedidelėmis sąnaudomis uždirbantys itin didelį pelną, labai didina socialinę atskirtį tarp jų ir likusių žmonių.
Verta pažymėti, kad finansinis atotrūkis tarp skurdžiausių ir turtingiausiųjų didėja nuolat, o keičiantis ekonominėms epochoms - vis sparčiau. Tačiau internetas sukūrė iliuziją, kad kiekvienas gali užsidirbti pinigų be didelių pastangų. Dėl to iš pažiūros išauklėtą žmoniją kartas nuo karto sukrečia piramidžių griūtys, kriptovaliutų nepastovumas ir kitos abejotinų pinigų darymo formos. Galiausiai, nesukurdami nieko naujo, žmonės perskirsto lėšas tų pačių paslaugų turėtojų naudai. Per aukso karštligę JAV daugiausia pelno gavo kastuvų pardavėjai, tačiau dabar aukso ieško visa žmonija.
7. Virusas iš laboratorijos
Nuotrauka © Shutterstock
Hawkingas baiminosi, kad daugybėje pusiau slaptų laboratorijų tiriami įvairūs patogenai gali prasiveržti ir išnaikinti žmoniją.
- Ilgalaikėje perspektyvoje man labiau rūpi biologija. Branduoliniams ginklams reikia didelių įrenginių, o genų inžinerija gali būti atliekama nedidelėje laboratorijoje. Negalite sekti kiekvienos laboratorijos. Taigi kyla pavojus, kad atsitiktinai ar tyčia galime sukurti virusą, kuris mus pražudys", - sakė profesorius Hawkingas laikraščiui "Daily Telegraph".
Ir tai galėtų likti tik grėsminga baimė, jei ne 2020 m. prasidėjusi koronaviruso pandemija. Šiuo metu tiriamos priežastys ir kol kas nėra aiškaus įvertinimo, kaip tai galėjo nutikti. Tačiau viena iš išbandytų teorijų yra ta, kad Vuchano miesto biolaboratorijoje įvyko nuotėkis, dėl kurio į aplinką pateko mirtinas virusas.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau