Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2021 » Rugsėjo » 22

Meksikos kraštovaizdyje išliko paslėpti didžiulio senovinio miesto pėdsakai

Šiuolaikiniai keliai ir gyvenvietės labiau primena senovės miestų centrus, nei dažnai galvojame - tai tikrai pasakytina apie išsiplėtusią Teotihuakano gyvenvietę, kadaise buvusią už 40 km į šiaurės rytus nuo Meksiko miesto.

Mokslininkai, naudodami LIDAR ("šviesos" ir "radaro") skenerius, nustatė, kad Teotihuakano, kurio didžioji dalis dabar užstatyta ir paslėpta, kontūrai atsispindi keliuose ir statiniuose, pastatytuose toje pačioje vietoje ir šiandien, praėjus maždaug 1500 metų.

Tas pats tyrimas taip pat atskleidė kai kuriuos nuostabius Teotihuakano gyventojų atliktus inžinerinius darbus: upių krypties keitimą pagal astronominius taškus, didžiulio kiekio dirvožemio ir uolienų perkėlimą, kad būtų suformuotas miestas.

"Mes negyvename praeityje, bet gyvename su praeities veiksmų palikimu", - sako archeologas antropologas Nawa Sugiyama iš Kalifornijos universiteto Riversaide.

"Tokio monumentalaus miesto kaip Teotihuakanas kraštovaizdyje šių veiksmų padariniai vis dar švieži."

100 m. pr. m. e. - 550 m. po Kr. Teotihuakanas buvo vienas didžiausių senovės pasaulio miestų, užėmęs apie 21 kvadratinį kilometrą arba 8 kvadratines mylias. Jį sudarė daugybė piramidžių, aikščių ir kitų komercinių bei gyvenamųjų pastatų.

Kai kurie nuostabūs Teotihuakano statiniai išliko iki šių dienų, tačiau daugelis jų buvo prarasti, todėl čia į pagalbą ateina LIDAR kartografavimo iš oro technologija. Po žeme esančioms konstrukcijoms ir medžiagoms matuoti naudojama atspindėta lazerio šviesa.

Čia tyrėjai, naudodami LIDAR, pėsčiųjų apklausas ir anksčiau surinktus žemėlapių duomenis, palygino senąjį Teotihuakaną ir šiuolaikinį Teotihuakano slėnį, dabar įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Jie nustatė, kad 65 proc. regiono miestų teritorijų yra nekilnojamojo turto objektų arba vietų, kurios buvo išdėstytos ortogonaliai per 3 laipsnius nuo 15 laipsnių į rytus nuo astronominės šiaurės, t. y. pagal tą pačią koordinaciją, pagal kurią buvo kruopščiai pastatytas Teotihuakanas. Tuo tarpu šiuolaikinės akmeninės tvoros buvo statomos pagal tas pačias linijas kaip ir senovinės sienos, dabar jos yra po žeme.

Senovės teotihuakiečiai taip pat daug investavo į upių kanalų keitimą ir kanalų statybą: mokslininkai nustatė, kad ankstyvojo klasikinio Teotihuakano kraštovaizdyje yra apie 16,9 km (10,5 mylios) esamų vandens kelių.

"Unikalios Teotihuakano slėnio ekologinės, kultūrinės ir mokslinės trajektorijos pagrindžia žmogaus, kaip geomorfinių veiksnių, daugialypę apibrėžtį", - rašoma mokslininkų paskelbtame straipsnyje.

Tyrime apskaičiuota, kad per 300 metų regione buvo supilta apie 372 056 kvadratinių metrų (4 004 777 kvadratinių pėdų) dirbtinio grunto. Iš viso aptiktos 298 vietos ir 5795 dirbtinės terasos, kurios anksčiau nebuvo užregistruotos, taip pat daugiau kaip 200 vietų, kurios kadaise egzistavo, bet buvo sunaikintos dėl kasybos darbų.

Archeologai ir toliau atskleidžia naujas Teotihuakano ir jo istorijos paslaptis - jau anksčiau matėme, kaip tyrėjai, pasitelkę naujausias technologijas, atskleidė senovinėje vietovėje paslėptus tunelius ir ritualines aukas.

Naujausi tyrimai rodo, kad daugiau nei prieš tūkstantį metų padarytos naujovės ir pasirinkimai tebedaro įtaką civilizacijai." Toliau komanda nori išplėsti savo LIDAR žemėlapius, kad jie apimtų didesnę teritoriją trimis matmenimis ir ilgesnį laiką.

"Negalime kovoti su šiuolaikine urbanizacija", - sako Sugiyama. "LIDAR žemėlapyje galima matyti, kaip grėsmingu greičiu naikinamos šios senovės vietovės, kurios kitu atveju liktų nepastebėtos. Tai vienas iš daugelio būdų išsaugoti mūsų istorinį kraštovaizdį."

Tyrimas paskelbtas žurnale "PLOS One".

paranormal.lt

Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
08.12.2021 laikas 10:22 Naujas tyrimas atskleidė, kad Kinija jau sėkmingai kontroliuoja orus

Kinijos Komunistų partija vasarą šventė šimtmečio jubiliejų. Ir dangus virš Pekino buvo giedras, taip pradžiugindamas dešimtis tūkstančių susirinkusiųjų.

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 20:12 Tibeto ilgaamžiškumo paslaptys
Jų filosofinės praktikos, gyvenimo pagrindai ir paprasti praktiški patarimai pratęsė gyvenimus daugybei žmonių, kurie į tą išmintį įsiklausė. Šį kartą ir mes nusprendėme kreiptis pagalbos į tuos, kurie išmoko gyventi be ligų ir pilni jėgų sutikti šimto metų slenkstį....

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 20:04 Liaudiškos priemonės, kad kepenys neskaudėtų
Sumaišyti 1/2 stiklinės kopūstų sūrymo ir 1/2 stiklinės šviežių pomidorų sulčių. Gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną po valgio. Vartoti ilgą laiką.

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 19:34 Apie burokėlių naudą, dilgėlės nuo skausmo, kraujospūdis
Burokėliuose yra daugybė vitaminų ir druskų: vitaminai C, B, B2, B3, B6, B9, geležies, vario, jodo, mangano, boro, vanadžio, fluoro, cinko druskos

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 18:34 Tiesa skaudina: Pfizer, Moderna COVID vakcinos sukelia širdies sutrikimų
Naujo tyrimo duomenimis, beveik 600 pacientų, gavusių "Pfizer" arba "Moderna Wuhan" koronaviruso (COVID-19) vakcinas, pasireiškė širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimo požymių, dėl kurių padidėjo širdies priepuolio ir kitų sunkių koronarinių problemų rizika....

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:50 Receptai | Patiekalai Tailandietiškas vištienos troškinys su kokosų pienu ir raudonojo kario pasta
Toks tailandietiškas vištienos troškinys gali skambėti, jog yra pagaminamas gan sudėtingai, bet iš tiesų tai yra ganėtinai paprastas patiekalas su daug skonių ir aromatų. Tikrai daug savo brangaus laiko nesugaišite jį gamindami....

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:25 Receptai | Patiekalai Brusketa (Bruschetta) su saulėje džiovintais pomidorais ir mocarela

Paprasta ir ganėtinai greitai pagaminama, bet tuo pačiu skani brusketa (bruschetta) su saulėje džiovintais pomidorais ir mocarela.

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:12 Receptai | Patiekalai Gedimino pica su saldžiųjų bulvių (batatų) pagrindu su mocarelos sūriu

Šiandien sužinosite, kad saldžiosios bulvės (dar kitaip vadinami batatai) puikiai tiks ne tik virimui, kepimui, sriuboms ir troškiniams, bet ir nuostabiai gali atstoti picos padą. Tai yra sveikesnė alternatyva tradiciniam, miltiniam picos padui.

...

Skaityti daugiau