- 04.07.2023
- 0.0 Reitingas
- 571 Peržiūr
- Komentarai
Billo ir Melindos Geitsų fondas (Bill & Melinda Gates Foundation) ir "Wellcome Trust" pristatė planus finansuoti tuberkuliozės (TB) vakcinos 3 etapo klinikinį tyrimą.
Ilgai lauktos vakcinos bandymai prasidės kitais metais su 26 000 žmonių jūrų kiaulytėmis Afrikoje ir Pietryčių Azijoje ir truks nuo ketverių iki šešerių metų.
Gateso fondas šiam tyrimui skyrė 400 mln. dolerių, o "Wellcome", didžiausias medicinos tyrimų finansuotojas Jungtinėje Karalystėje ir vienas didžiausių pasaulyje, skyrė dar 150 mln. dolerių.
The Defender praneša: Bandymų metu bus bandoma vakcina M72/AS01, kurią sukūrė farmacijos milžinė GSK (buvusi GlaxoSmithKline), iš dalies finansuojama Gateso fondo.
Ekspertai laikraščiui "The Washington Post" sakė, kad ši žinia yra "didžiulė". Laikraštis "The Guardian" paskelbė, kad šis pranešimas "keičia žaidimą", o STAT pavadino jį "daug žadančiu".
Tačiau mokslų daktaras Brianas Hukeris (Brian Hooker, P.E.), Vaikų sveikatos apsaugos vyresnysis mokslo ir tyrimų direktorius, "The Defender" sakė, kad planuojami tuberkuliozės vakcinos bandymai kelia raudonų vėliavų.
"Man nerimą kelia tai, kad jie planuoja atlikti bandymus neišsivysčiusiose šalyse", - sakė B. Hookeris. "Atrodo beveik prototipiška, kad nepakankamai aprūpinti žmonės turi būti bandomaisiais triušiais likusiam pasauliui."
Jis pridūrė: "Penkiasdešimt procentų yra neįtikėtinai mažas veiksmingumas tokiai "svarbiai" intervencijai, kuri iš esmės skirta visiems besivystančio pasaulio gyventojams."
Tuberkuliozė dažnesnė tarp neturtingųjų
GSK sukūrė vakciną ir 2018 m. atliko mažesnius, "koncepcijos patvirtinimo" 2b fazės bandymus su ja, pranešdama apie 54 proc. veiksmingumą. Tačiau vakcinos gamintoja nepradėjo didelio masto tyrimų, reikalingų licencijai gauti.
Vietoj to ji perdavė licenciją V. Gateso medicinos tyrimų institutui, ne pelno siekiančiam biotechnologijų filialui, priklausančiam V. Gateso fondui, kurio tikslas - kurti "naujas biomedicinines intervencijas" pasaulinėms sveikatos problemoms spręsti.
Dabartinė vakcina nuo tuberkuliozės - BCG (Bacille Calmette-Guérin) vakcina - buvo sukurta 1921 m. Ji veiksmingai stabdo vaikų užsikrėtimą tuberkulioze, tačiau jos veiksmingumas suaugusiesiems yra ribotas.
Naujausiais skaičiavimais, iki 25 % pasaulio gyventojų serga latentine (besimptome) TB infekcija, kuri vėliau gali tapti aktyvi tarp 5-15 % latentinių infekcijos nešiotojų. Latentine infekcija užsikrėtę žmonės negali platinti ligos.
Nuo TB kasmet miršta 1,6 mln. žmonių, daugiausia mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Ji yra gydoma ir išgydoma antibiotikais. Atsirado vaistams atsparių padermių, tačiau jos taip pat gydomos ir išgydomos antros eilės vaistais.
Tuberkuliozė labiau paplitusi tarp neturtingų žmonių, kurie dažniau dirba prastai vėdinamose ir perpildytose patalpose, kenčia nuo prastos mitybos ir turi ribotas galimybes naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis.
Finansuojamu tyrimu bus tikrinama, ar eksperimentinė vakcina gali apsaugoti paauglius ir suaugusiuosius, sergančius latentine tuberkulioze, nuo ligos simptomų atsiradimo.
Dr. Maziar Divangahi, McGill tarptautinio tuberkuliozės centro - su PSO bendradarbiaujančio tyrimų centro, gaunančio dideles Gateso fondo dotacijas - asocijuotas direktorius, sakė STAT, kad vakcina yra "tikrai didelis įvykis".
Tačiau jis taip pat perspėjo, kad nereikėtų pernelyg pasitikėti ankstesniu GSK tyrimu. Tame tyrime susirgo 39 žmonės - 26 iš placebo grupės ir 13 iš vakcinos grupės, todėl, pasak jo, imtis buvo "labai maža". Be to, jis sakė, kad niekas nežino, kiek ilgai gali trukti apsauga.
Ankstesniame tyrime 67 % žmonių iš grupės, gavusios vaisto, per 30 dienų po injekcijos pateikė nepageidaujamų pranešimų apie nepageidaujamus reiškinius, palyginti su 45 % žmonių iš placebo grupės.
Gateso fondo finansavimas panašus į darbą ‘kartelyje’
Gateso fondas yra vienas didžiausių pasaulinių sveikatos iniciatyvų finansuotojų ir "jo įtaka tarptautinei sveikatos politikai ir pasaulinių sveikatos programų bei iniciatyvų kūrimui yra didelė", - 2009 m. rašė "The Lancet".
Nuo to laiko jo įtaka labai išaugo.
Pasak Toronto universiteto Dalla Lana visuomenės sveikatos mokyklos profesorės ir katedros vedėjos mokslų daktarės Anne-Emanuelle Birn, tai yra problema:
"Gateso fondas (BMGF), simbolizuojantis elitinius šiuolaikinės visuomenės interesus, pirmiausia neatsižvelgia į pagrindines blogos sveikatos priežastis, nepastebi, kokį vaidmenį čia suvaidino beprecedentis turto kaupimas keleto žmonių rankose, ir toliau įnirtingai didžiuojasi savo dosnumu ir techniniu meistriškumu, o mokslininkai ir plačioji visuomenė to nesupranta."
Jos atliktame tyrime aprašyta, kaip Gateso fondo "pelno siekimo principai kaip politikos varomoji jėga" suteikė verslo interesams "didžiulį ir precedento neturintį vaidmenį" formuojant tarptautinę politiką.
"Nepaisant įvairių trūkumų, susijusių su į technologijas orientuotu požiūriu į pasaulinę sveikatą pagal atskiras ligas, šis modelis šiuo metu vyrauja, o BMGF turi didžiausią įtaką oficialiose pasaulinės sveikatos sprendimus priimančiose institucijose", - rašė ji.
Neseniai paskelbtame straipsnyje, kuriame nagrinėjamas Gateso fondo vaidmuo pasaulio sveikatos srityje, Londono universiteto profesorius daktaras Gwilymas Davidas Bluntas rašė, kad fondas buvo plačiai kritikuojamas dėl to, kad nesilaiko duomenimis pagrįstos politikos. "Jis teikia pirmenybę technologijoms ir naujoms vakcinoms", tačiau nepripažįsta, kad mirtingumą dažnai lemia "pagrindinių išteklių, tokių kaip sanitarija, būstas ir mityba, trūkumas", - rašė D. Bluntas.
Nors žmonėms gali būti naudingi klinikiniai sprendimai, jis rašė, kad "visuomenės sveikatos intervencija, pavyzdžiui, užtikrinant galimybę naudotis švariu vandeniu ir sanitarinėmis sąlygomis, gali sumažinti mirtingumą greičiau ir mažesnėmis sąnaudomis".
Vietoj to, rašė jis, Gateso fondo įtaka "padėjo pasaulinę sveikatą nukreipti į aukštųjų technologijų, į skiepus orientuotas iniciatyvas".
Jis rašė, kad diskusijose apie tai, kaip elgtis su pasauline sveikata Vakcinų aljanse GAVI, Billas Gatesas "įnirtingai reikalavo, kad nė vienas centas jo pinigų nebūtų skiriamas viešosioms sistemoms".
Daktaras Arata Kočis, buvęs PSO maliarijos programos vadovas, palygino Gateso fondo finansavimą su darbu "kartelyje", kai tyrėjai įtraukiami į fondo darbotvarkę, kuriame "vidinis procesas yra uždaras ir, kiek galima suprasti, atskaitingas tik sau pačiam".
2009 m. net "The Lancet" išspausdino panašią kritiką Gateso fondo atžvilgiu.
"Svarbias sveikatos programas iškreipia didelės Gateso fondo dotacijos", - redakciniame straipsnyje rašė vyriausiasis redaktorius daktaras Ričardas Hortonas (Richard Horton).
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau