- 05.01.2024
- 0.0 Reitingas
- 512 Peržiūros
- Komentarai
Fermio paradoksas (angl. Fermi paradox) - tai akivaizdus prieštaravimas tarp lūkesčių, kad protinga gyvybė turėtų būti paplitusi Visatoje, ir to, kad nėra jokių jos įrodymų.
Vienas iš galimų šio galvosūkio sprendimų yra zoologijos sodo hipotezė, kurioje teigiama, kad nežemiškos civilizacijos egzistuoja, bet sąmoningai nuo mūsų slepiasi, galbūt norėdamos netrukdyti mūsų vystymuisi arba stebėti mus kaip kosminio eksperimento dalį.
Pirmasis zoologijos sodo hipotezę 1973 m. iškėlė Džonas Balas (John Ball), teigdamas, kad bet kuri pakankamai pažengusi civilizacija turi galimybę nuslėpti savo buvimą nuo mažiau pažengusių civilizacijų ir kad tai gali būti įprastas etinis ar praktinis tokių civilizacijų pasirinkimas.
Jis rašė: "Jos pasitenkina palikdamos mus ramybėje, galbūt tol, kol mes pasieksime tam tikrą brandos ar technologijų lygį, o tada jos mums atsiskleis".
Yra kelios galimos priežastys, kodėl ateivių civilizacija gali pasirinkti zoologijos sodo hipotezę. Viena iš jų yra pagrindinė direktyva - mokslinės fantastikos seriale "Žvaigždžių kelias" išpopuliarinta sąvoka, kurioje teigiama, kad negalima kištis į natūralią kitų kultūrų ar visuomenių evoliuciją.
Kitas - atsargumo principas, pagal kurį bet koks kontaktas su nežinoma civilizacija gali turėti nenuspėjamų ir potencialiai žalingų pasekmių tiek jai, tiek mums.
Trečias principas - mokslinio smalsumo principas, kuris reiškia, kad civilizacijos stebėjimas nedarant jai įtakos gali suteikti vertingų žinių apie jos istoriją, kultūrą, psichologiją ir biologiją.
Tačiau zoologijos sodo hipotezė taip pat susiduria su keliomis problemomis ir iššūkiais. Viena iš jų - koordinavimo problema, kuri kelia klausimą, kaip kelios ateivių civilizacijos galėtų susitarti dėl bendros slėpimosi nuo mūsų politikos ir kaip jos galėtų ją vykdyti tarpusavyje.
Kita - motyvacijos problema, kuri kelia klausimą, kodėl ateivių civilizacijai apskritai turėtume rūpėti mes ir kodėl jie nebūtų suinteresuoti su mumis bendrauti ar sąveikauti.
Trečioji - nutekėjimo problema, kuri nurodo, kad slėptis nuo mūsų gali būti nelengva ar neklaidinga ir kad gali būti jų egzistavimo ar veiklos ženklų, kuriuos galėtume aptikti naudodami dabartines ar būsimas technologijas.
Vienas iš būdų patikrinti zoologijos sodo hipotezę - ieškoti tokių nutekėjimo požymių, pavyzdžiui, dirbtinių radijo signalų, megastruktūrų, kosminių laivų, zondų ar artefaktų.
Tai yra pagrindinis SETI (nežemiško intelekto paieškos), kuri jau dešimtmečius nesėkmingai skenuoja dangų, tikslas.
Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad zoologijos sodo hipotezė yra klaidinga, nes gali būti, kad ateivių civilizacijos naudoja pažangesnius arba slaptus komunikacijos ar inžinerijos metodus, kurių mes negalime aptikti ar atpažinti.
Papildomas būdas patikrinti zoologijos sodo hipotezę - bandyti ištrūkti iš jo, siunčiant pranešimus ar signalus, kurie galėtų patraukti jų dėmesį arba išprovokuoti jų atsaką.
Tokia yra pagrindinė METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence), kuri nuo 1974 m. siunčia tikslingas žinutes į netolimas žvaigždes, idėja. Tačiau šis metodas yra prieštaringas ir rizikingas, nes gali sukelti mums priešiškų ar kenksmingų ateivių pavojų arba pažeisti jų taisykles ar pageidavimus.
Zoologijos sodo hipotezė yra vienas iš labiausiai tikėtinų Fermio paradokso sprendimų, tačiau ją taip pat yra vienas iš sunkiausiai ir neaiškiausiai patikrinamų. Ji numato, kad Visatoje esame ne vieni, bet esame izoliuoti ir jos nepažįstame.
Vienintelis būdas išsiaiškinti, ar tai tiesa, ar ne, - toliau tyrinėti ir ieškoti nežemiško intelekto įrodymų, ieškant jų buvimo ženklų arba bandant tiesiogiai su jais susisiekti.
O, ką jūs manote?
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau