Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2024 » Gruodžio » 31

Ar augalinės mėsos alternatyvos yra sveikos?

Augalinės kilmės mėsos pakaitalai (PBMA) pastaraisiais metais sulaukė didelio populiarumo kaip alternatyva tradicinei mėsai. Tačiau šių produktų poveikis sveikatai vis dar kelia diskusijų. Nors daugelis jų reklamuojami kaip sveiki ir ekologiški, naujausi tyrimai rodo, kad jie gali turėti neigiamų pasekmių. Šiame straipsnyje nagrinėsime naujausius tyrimus ir specialistų nuomones apie PBMA, taip pat pateiksime sveikesnes augalinės kilmės maisto pasirinkimo galimybes.

Augalinės Mėsos Pakaitalai: Ar Jie Tikrai Sveiki?

Dažnai girdime, kad itin perdirbtas maistas gali pakenkti mūsų sveikatai, tačiau kaip yra su netikra mėsa? Augalinės kilmės mėsos pakaitalai (PBMA) laikomi itin perdirbtais, todėl kyla klausimų, ar jie iš tikrųjų yra sveiki.

Naujo tyrimo, paskelbto žurnale „Food Frontiers“, išvadose į PBMA pažvelgta atidžiau ir iškeltas susirūpinimas, apie kurį ekspertai jau diskutavo. Laimei, kad ir koks būtų jūsų požiūris į PBMA, yra daugybė augalinės kilmės patiekalų, kuriuos galite pasigaminti namie ir kurie nekelia pavojaus sveikatai, kurį gali kelti itin apdorotas maistas.

Tyrimo rezultatai

Tyrimo rezultatai parodė, kad PBMA nekelia aiškios rizikos, tačiau kelia susirūpinimą, dėl kurio verta atlikti tolesnius tyrimus. PBMA buvo susiję su padidėjusia depresija, uždegimu ir didesniu kraujospūdžiu, taip pat su mažesniu medžiagos, susijusios su mažesniu didelio tankio lipoproteinų, arba „gerojo“ cholesterolio, kiekiu, kiekiu.

Nepaisant šio neigiamo poveikio, nustatyta, kad PBMA turi keletą teigiamų poveikių, įskaitant mažesnę dirgliosios žarnos sindromo, nutukimo ir medžiagų apykaitos ligų, tokių kaip diabetas, riziką.

Kodėl PBMA gali kelti pavojų

Yra žinoma, kad itin apdorotame maiste yra daugiau natrio, pridėtinio cukraus ir sočiųjų riebalų nei neperdirbtame arba mažai apdorotame maiste. Pažymėtina, kad šiame tyrime mokslininkai kontroliavo socialinius ir ekonominius veiksnius bei skirtingą suvartojamo itin apdoroto maisto kiekį.

Galimi veiksniai, galintys lemti neigiamą poveikį sveikatai, yra didesnis perdirbtų sudedamųjų dalių, priedų ir konservantų, kurių dažnai yra PBMA ir kurie gali prisidėti prie uždegimo, kiekis, pažymėjo tyrėjai.

Žurnale „Nutrients“ paskelbtoje apžvalgoje pažymima, kad didelis natrio, pridėtinio cukraus, sočiųjų riebalų ir transriebalų kiekis itin apdorotuose maisto produktuose skatina lėtinį uždegimą. Kiti su šiais maisto produktais susiję veiksniai, galintys sukelti uždegimą, yra priedai, pavyzdžiui, dirbtiniai saldikliai ir emulsikliai, taip pat pakuotėse esančios cheminės medžiagos, pavyzdžiui, ftalatai ir bisfenolis.

Helen Taylor, holistinio sveikatingumo trenerė, įgijusi biomedicinos mokslų, genetinės ir regeneracinės medicinos magistro laipsnį ir besispecializuojanti molekulinės ir ląstelinės imunologijos genetikos srityje, pateikė papildomų įžvalgų šia tema. Laikraščiui „The Epoch Times“ atsiųstame elektroniniame laiške ji paaiškino, kad daugelis PBMA gaminami iš sintetinių ingredientų, pavyzdžiui, baltymų izoliatų, taip pat augalinių aliejų ir priedų, imituojančių mėsos skonį.

„Nors iš pažiūros jie gali atrodyti kaip geras pasirinkimas, mūsų organizmas sunkiai atpažįsta ir tinkamai panaudoja šias dirbtines medžiagas“, - sakė Taylor.

„Mačiau, kaip šie produktai gali sutrikdyti natūralų žarnyno ir smegenų ryšį, sukelti uždegimą ir, kaip rodo „Food Frontiers“ tyrimas, net prisidėti prie depresijos. Organizmas tarsi klausia: „Kas tai?“ - nes tai tikrai nėra tikras maistas.“

Ekspertų nuomonė

Sveikatos priežiūros specialistai nesutaria dėl PBMA keliamos rizikos sveikatai. Kai kurie ekspertai pataria visiškai jų vengti, o kiti mano, kad saikingai vartojami jie yra tinkami.

Visiškas vengimas

„Esu tvirtai įsitikinęs, kad žmonės turėtų vengti šių produktų, net jei jie yra augalinės kilmės, - sakė Tayloras. „Jiems trūksta maistinių medžiagų tankio ir biologinio įsisavinamumo kaip tikram, visaverčiam maistui, ir, mano patirtimi, jie dažnai padaro daugiau žalos nei naudos.“

Ji rekomendavo į mitybos racioną įtraukti žole šeriamą mėsą kaip „daug sveikesnį pasirinkimą“. Jos teigimu, žole šertoje mėsoje gausu aukštos kokybės baltymų, omega-3 riebalų rūgščių ir gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų, tokių kaip B12, kurios palaiko smegenų sveikatą ir padeda mažinti uždegimus.

„Jei kas nors yra pasiryžęs visiškai atsisakyti mėsos, rekomenduočiau rinktis visavertį vegetarišką maistą, pavyzdžiui, kiaušinius ar pieno produktus, o ne itin perdirbtus PBMA“, - apibendrina Taylor. „Jūsų kūnas nusipelno tikros mitybos, o ne mokslinio eksperimento.“

Saikingumas

Pasak Catherine Gervacio, registruotos mitybos specialistės ir „Superfood Green Fusion“ dietologės konsultantės Catherine Gervacio, saikingas PBMA vartojimas nėra kenksmingas. Laikraščiui „The Epoch Times“ atsiųstame elektroniniame laiške ji teigė, kad tai, ar juos įtraukti į mitybą, priklauso nuo individualių sveikatos tikslų, pageidavimų ir nuo to, kaip šie produktai dera su bendra mityba.

PBMA yra geras pasirinkimas norint mėgautis pažįstamomis tekstūromis ir skoniais nevalgant mėsos, tačiau jų trūkumas yra tai, kad jie yra labai perdirbti, tęsė Gervacio. Ji teigė, kad jei žmonės retkarčiais mėgaujasi PBMA ir šie produktai padeda laikytis vegetariško ar veganiško gyvenimo būdo, saikingai juos vartoti galima. Vis dėlto ji rekomendavo juos derinti su sveiku, minimaliai apdorotu augaliniu maistu, pavyzdžiui, pupelėmis, lęšiais, daržovėmis ir riešutais.

Nors Gervacio pridūrė, kad daugiausia dėmesio skiriant visaverčiam maistui pasiekiama geresnės sveikatos, „svarbiausia yra pusiausvyra ir tai, kas tinka jūsų kūnui, gyvenimo būdui ir vertybėms. Įsiklausykite į savo kūną, išbandykite naujus dalykus ir raskite derinį, kuris padės jums jaustis kuo geriau.“

Neperdirbtų augalinių patiekalų idėjos

Žmonės gyvena įtemptą gyvenimą, todėl griebtis PBMA vilioja, nes tai greitas ir lengvas maistas. Shoba Balaji, registruota dietologė mitybos specialistė, paragino žmones pereiti nuo PBMA prie namuose gaminamo augalinio maisto, nes tai yra geresnis pasirinkimas.

„Nors iš pradžių pereiti yra sunku, su laiku tampa lengviau, nes randate sau patinkančių receptų ir jūsų skonio receptoriai prisitaiko prie pokyčių“, - sakė jis interviu laikraščiui „The Epoch Times“.

Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale „Food Frontiers“, atskleidžia, kad PBMA gali kelti tam tikrą riziką, susijusią su psichine ir fizine sveikata, tačiau taip pat gali turėti teigiamų poveikių, tokių kaip sumažėjusi nutukimo ir metabolinių ligų rizika. Ekspertai atkreipia dėmesį į tai, kad itin apdorotuose maisto produktuose, tokiuose kaip PBMA, gali būti per daug natrio, cukraus ir sočiųjų riebalų, kas gali sukelti uždegimą ir kitas sveikatos problemas.

The Epoch Times

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 11:23, 2024-12-31
Ką manote apie augalinių mėsos pakaitalų (PBMA) vartojimą? Ar manote, kad jie gali būti sveikas pasirinkimas, ar vis dėlto reiktų jų vengti? Pasidalinkite savo nuomone ir patirtimi komentaruose!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-26 laikas 08:01 Receptai Fantastiškai gardūs šie sausainiai voveraitės
Kokie fantastiškai gardūs šie sausainiai, kurių išvaizda labai primena grybus voveraites. Šio recepto paslapčių išmokau iš savo močiutės, o dabar pasidalinsiu ir su Jumis!

Skaityti daugiau

2019-11-06 laikas 16:01 Receptai Bulviniai Blynai Su Grybų Ir Kumpio Padažu

Bulves nuskutame, nuplauname, sutarkuojame smulkia tarka. Nupilame susidariusį skystį (jeigu bulvės šviežios). Į bulvių tarkius įmušame kiaušinį, įtarkuojame svogūną, beriame miltus, druską, pipirus ir viską gerai išm...

Skaityti daugiau

2020-03-28 laikas 15:30 Receptai Labai Skanu. "Tinginys" smaližiams ir tinginiams iš 4 ingredientų

Kaip savaitgaliui nepasigaminti kokio nors deserto prie kavos ar arbatos puodelio? Greitai pasigaminkite tinginį vos iš 4 ingredientų, be kepimo, o visus produktus galite turėti namuose. Gaunasi puikiai.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau