Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2025 » Sausio » 5

Ar supernovos sprogimas sunaikins Žemę?

Betelgeizė, viena ryškiausių žvaigždžių naktiniame danguje, gali tapti supernova ir apšviesti mūsų planetą neįprastu būdu. Tačiau šis įvykis kelia daugybę klausimų – kiek arti turėtų sprogti ši žvaigždė, kad ji galėtų padaryti žalos Žemei? Šiame straipsnyje išnagrinėsime galimas pasekmes ir tai, ar mes iš tikrųjų esame saugūs.

Betelgeizė: ar supernovos sprogimas gali kelti grėsmę Žemei?

Žvaigždės anksčiau ar vėliau pasmerktos sprogti ir tapti supernovomis - toks pat likimas laukia ir Betelgeizės. Ją galima pamatyti net dieną, o naktį supernovos šviesoje galima drąsiai skaityti knygas. Ir tai su sąlyga, kad Betelgeizė yra maždaug už 650 šviesmečių nuo Žemės ir nepakenks žmonijai. Portalas livescience.com išsiaiškino, ar supernovos sprogimas kada nors gali sunaikinti planetą.

Norint įvertinti, kaip arti turėtų sprogti supernova, kad padarytų rimtą žalą Žemei, reikia suprasti jos griaunamąją galią. Pirmiausia, žalą galėtų padaryti sprogimo banga... Tačiau žvaigždės skleidžiama spinduliuotė žmogų pražudytų anksčiau nei sprogimo banga. Turėtumėte būti labai arti žvaigždės, kad sprogimas jus sužeistų.

Dar yra šviesos blyksnis. Jis pakankamai stiprus, kad apakintų žmogų, bet Žemei nepakenktų. Kalbant apie energijos gamybą, didžioji dalis supernovos energijos išsiskirs neutrinų - vaiduokliškų dalelių, kurios beveik nesąveikauja su materija - pavidalu. Tiesą sakant, pro jūsų kūną dabar praeina trilijonai neutrinų, tik jūs to nepastebite. Lygiai taip pat niekas nepastebėtų neutrinų išmetimo po supernovos sprogimo.

O kaip dėl kitų šviesos spektrų, pavyzdžiui, rentgeno ar gama spindulių? Gera žinia yra ta, kad supernovos paprastai neskleidžia didžiulių skvarbiosios spinduliuotės kiekių. Bloga žinia ta, kad jos nėra didžiulės tik santykine prasme. Absoliučiu masteliu, taip, supernova sukuria daug kenksmingos spinduliuotės. Jau nekalbant apie tai, kad supernovos sprogimas gali generuoti didelį kosminių spindulių srautą. O tie spinduliai gali padaryti didelę žalą Žemei.

Kodėl? Todėl, kad rentgeno, gama ir kosminiai spinduliai gali suardyti azoto ir deguonies - elementų, esančių mūsų planetos atmosferoje - molekulinius ryšius. Paprastai jie egzistuoja kaip laisvos molekulės, tačiau „suardyti“ jie gali sudaryti įvairius junginius. Pavyzdžiui, azoto oksidas - arba juoko dujos. O tai lemia ozono sluoksnio nykimą.

Nelikus ozono sluoksnio, Žemė neteks apsaugos nuo ultravioletinių saulės spindulių. Žmonės pradės greičiau nudegti nuo saulės spindulių, padidės odos vėžio rizika. Fotosintetinantys mikroorganizmai, pavyzdžiui, dumbliai, tiesiogine to žodžio prasme iškeps saulėje. Kadangi mikroorganizmai yra mitybos grandinės pagrindas, daugelis ekosistemų suirs, o visoje planetoje masiškai išnyks gyvūnai.

Jei kalbėsime apie mūsų galaktikoje vykstančias supernovas, tai mirštanti žvaigždė turėtų būti maždaug už 25-30 šviesmečių nuo Žemės, kad sunaikintų apie pusę ozono sluoksnio. Tokios žalos jau pakanka, kad prasidėtų pirmiau aprašyta grandininė reakcija. Laimei, per 25-30 šviesmečių atstumą nėra supernovų kandidačių. Artimiausia (Spica) yra tik už 250 šviesmečių nuo Žemės.

Mažai tikėtina, kad aplinkinės žvaigždės įžengs į supernovos fazę ir dar bus pakankamai arti Žemės, tačiau yra vienas užimtas niuansas. Mūsų Saulės sistema palaipsniui įžengia į Oriono ranką - spiralinę Pieno kelio sritį. O tokie regionai garsėja padidėjusiu žvaigždžių formavimosi tempu, o tai atitinkamai reiškia ir padidėjusį žvaigždžių žūties tempą. Kitaip tariant, yra šiek tiek didesnė nei vidutinė tikimybė, kad per artimiausius 10 mln. metų pavojingai priartėsime prie supernovos.

Įvertinus visus šiuos veiksnius kartu, statistika rodo, kad potencialiai mirtinas supernovų susidūrimas įvyksta porą kartų per milijardą metų. Tačiau net ir čia būtina patikslinti: aukščiau pateikta analizė aktuali tik paprastosioms supernovoms. Kartais mirštančias žvaigždes supa storas dulkių sluoksnis. Jei sprogimo banga atsitrenkia į šį sluoksnį, supernova ne tik išskiria rentgeno spindulius, bet ir paleidžia kosminių spindulių srautą.

Galiausiai paskutinis rizikos veiksnys yra Ia tipo supernovos, gimusios iš baltųjų nykštukių. Baltąsias nykštukes dėl jų mažo dydžio ir silpnos šviesos sunkiau aptikti, o jų galutinį perėjimą į supernovos stadiją daug sunkiau prognozuoti. Žemiečiams pasisekė - artimiausia baltoji nykštukė nuo mūsų planetos yra saugiu 150 šviesmečių atstumu.

Betelgeizė yra raudonas supergigantas, esantis apie 650 šviesmečių nuo Žemės, ir jau seniai buvo numatoma, kad ji taps supernova. Tyrimai rodo, kad jos sprogimas gali būti labai ryškus, matomas net dienos metu. Tačiau atstumas leidžia manyti, kad tai nesukels tiesioginės grėsmės mūsų planetai. Mokslininkai taip pat atsargiai vertina galimas pasekmes atmosferai ir ekosistemoms.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt/

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 12:09, 2025-01-05
Ar žinojote, kad Betelgeizė gali tapti supernova ir apšviesti mūsų dangų? Sužinokite, kas nutiktų mūsų planetai, ir ar mes iš tikrųjų esame saugūs! Diskutuokite apie tai su mumis!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-02 laikas 08:09 Receptai Kaip pasigaminti varškės plokštainį su moliūgų gabaliukais?

Moliūgą nuvalykite, supjaustykite nedideliais gabalėliais. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 20 min. arba iki kol suminkštės. Juos sumeskite į sandarų indą. Iš vandens ir cukraus išvirkite sirupą. Pagardinkite prieskoniais, a...

Skaityti daugiau

2020-03-28 laikas 19:59 Receptai Labai Skanu. Aštraus Pomidorų Padažo Receptas

Pradžiai nuplauk baklažanus ir pipirus, nusausink ir išdėliok ant skardos. Kepk daržoves įkaitintoje iki 250 laipsnių orkaitėje. Pipirus išimk po 30 min, o baklažanus kepk apie valandą. Tuo metu užsiimk pomidorais. Gerai juos n...

Skaityti daugiau

2020-03-23 laikas 09:59 Receptai Cukinijų Lazanija: Jei Reikia Saugotis Alerginių Reakcijų

Cukinija - puiki uždegimą slopinanti daržovė, ir ją tokia paverčia karotenoidų liuteinas, zeaksantinas ir beta karotenas, esantis cukinijos žievėje. Dar geriau tai, kad cukinija galima pakeisti kviečių makaronus. Kaip pagaminti...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau