- 22.01.2025
- 0.0 Reitingas
- 69 Peržiūros
- 1 komentarai
Burokėliai, šiandien vis labiau populiarėjanti daržovė, turi gilias šaknis Viduržemio jūros regione, kur jie auginami jau daugiau nei keturis tūkstančius metų. Šiame straipsnyje panagrinėsime ne tik burokėlių istoriją ir kulinarines savybes, bet ir jų unikalias naudingas savybes, kurios gali turėti teigiamą poveikį mūsų akims ir bendrai sveikatai.
Burokėliai yra daržovė, turinti turtingą istoriją. Jo tėvyne laikoma Viduržemio jūros regionas, o žmonės jį augina jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Burokėliai buvo naudojami ne tik kulinarijoje, šis augalas buvo laikomas vaistu nuo daugelio ligų, naudotas pramonėje, buvo naudojamas kaip natūrali dažomoji medžiaga. Pastaruoju metu oftalmologai vis dažniau pradeda kalbėti apie jo naudą žmonėms, kenčiantiems nuo regėjimo sutrikimų.
Mokslininkai itin domisi šia daržove dėl joje esančio unikalaus antioksidantų derinio. O dėl neįprasto maistinių ir biologiškai aktyvių medžiagų derinio ji yra unikalus vaisius, nesudėtingas auginti ir gaminti.
Naudingosios burokėlių savybės
Natūralūs burokėlių komponentai, padedantys plėsti kraujagysles, juose esantys natūralūs dažikliai, augaliniai pigmentai ir organinis azotas - esminis augalų mitybos elementas - paskatino farmacijos koncernus atidžiai tyrinėti neįprastas jų savybes. Visų laimei, nepaisant didžiulio gydomųjų savybių sąrašo, augalo neįmanoma užpatentuoti, todėl burokėlių vaisiai išlieka skanus ir itin naudingas mitybos komponentas, kuris taip pat pasitarnauja kaip daugelio organizmo sutrikimų profilaktika ir gydymas.
Kai kalbama apie augale esančių cheminių komponentų antioksidantų grupes, suteikiančias augalui ryškią sodrią spalvą, dažniausiai kalbama apie antocianiną - pigmentą, kuris sudaro raudoną, mėlyną ir violetinę gėlių, uogų ir vaisių spalvą. Tačiau gražią spalvą ir unikalias savybes burokėliai įgijo dėl pigmento betalaino ir tik po to dėl nedidelio kiekio antocianino. Be to, jame yra antioksidantų mangano ir askorbo rūgšties.
Šiuo metu atliekama daug tyrimų, kuriais siekiama ištirti burokėlių antioksidantų poveikį tinklainės ir nervinių skaidulų veiklai. Jau pasirodė pirmieji duomenys, patvirtinantys neabejotiną jų naudą akių sveikatai ir bendrai organizmo anitioksidacinei apsaugai.
Burokėliai, turintys daug naudingų mikroelementų, laikomi viena galingiausių uždegimą mažinančių priemonių ir puikiai padeda detoksikacijai - toksinų šalinimui iš organizmo. Tačiau, be to, ši daržovė laikoma turtingu maistinių nitratų šaltiniu.
Įtaka regėjimo gerinimui
Mokslininkai tiria natūralių nitratų farmacines savybes, azoto oksido sintezę organizme ir jo poveikį mikroskopinėms tinklainės kraujagyslėms. Nors šių tyrimų detalės nėra plačiai prieinamos, tapo žinomas ryšys tarp azoto įtraukimo į kasdienę mitybą ir vėliau pagerėjusios plokščiųjų ląstelių, dengiančių vidinį kraujo kanalų paviršių, funkcijos.
Dr. Edvardas Kondrotas (Edward Kondrot) jau daugelį metų tyrinėja burokėlių savybes ir pripažįsta jų naudą atstatant regėjimą ir palaikant normalų spalvinį matymą. Homeopatų asociacijos prezidentas teigia, kad vaisiuose yra daug nitratų, kurie, viena vertus, yra liūdnai pagarsėję, bet, kita vertus, gyvybiškai svarbūs azoto oksido gamybai. O jis padeda išplėsti kraujagyslių kanalus, padidinti kraujotaką ir tiekti deguonį bei maistines medžiagas į viso organizmo ląstelių struktūras, ypač į akis. Dr. Kondrotas ypač domina azoto oksido gebėjimas atkurti ragenos audinio stiprumą, kuris labai svarbus esant akių kraujagyslių sutrikimams.
Kiek burokėlių reikėtų vartoti?
Amerikiečių mokslininkas mano, kad 200 g žalių daržovių azoto kiekis yra apie 500 mg, tai yra paros dozė, pakankama gydomajam poveikiui gauti. Dr. Kondrotas patikina, kad jei toks kiekis žalių burokėlių bus vartojamas kasdien , teigiamas tinklainės mikrocirkuliacijos gerinimo rezultatas bus pastebėtas ketvirtą vartojimo mėnesį.
Burokėliuose taip pat yra šiek tiek vitamino C, kuris padeda įsisavinti azotą, tačiau vartojant tam tikrus vaistus ar higienos produktus gali sutrikti jo veikimas ir trukdyti azoto oksido susidarymui. Todėl, daktaro Kondroto nuomone, geriausiomis naudingomis savybėmis pasižymi burokėlių sultys, kurias reikėtų ruošti iš žalių daržovių. Sulčių vartojimas bus puikus alternatyvus būdas tiems, kuriems sunku kasdien ruošti sau maistą iš kietųjų burokėlių vaisių.
Be to, reikėtų nepamiršti, kad žalios daržovės gali sutrikdyti kai kuriuos virškinimo sistemos sutrikimus ir lėtines ligas, todėl, prieš drastiškai keisdami mitybą, turėtumėte pasitarti su gydytoju, kad nepablogintumėte savo sveikatos būklės.
Mokslininkai vis plačiau tyrinėja burokėlių antioksidantų poveikį, ypač jų naudą akims. Nustatyta, kad burokėlių sudėtyje esantys natūralūs nitratų šaltiniai gali pagerinti kraujotaką ir padėti išlaikyti tinklainės sveikatą. Tiriama jų įtaka azoto oksido gamybai organizme, kuris yra svarbus gerai akių funkcijai.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau