- 07.02.2025
- 0.0 Reitingas
- 55 Peržiūros
- 1 komentarai
Senovės Egipto mitologija pilna paslapčių, ir viena iš didžiųjų mįslių yra Zep Tepi, arba „Pirmasis laikas“. Turino papirusas pasakoja apie dievų valdymą, bet ar tai tik alegorija, ar už šių istorijų slypi reali, nesurasta istorija? Šiame straipsnyje nagrinėsime Armando Mei teorijas, naujausius archeologinius ir mokslinius atradimus, kurie gali pakeisti mūsų supratimą apie senovės Egipto pradžią.
Pasak senovinio Turino papiruso tekstų, kadaise iš chaoso atsirado dievai ir ėmė valdyti žemę. Šis paslaptingas laikotarpis vadinamas Zep Tepi („Pirmasis laikas“). Tačiau ar tai tik mitas, ar šiose istorijose yra tiesos?
Mokslininkų teorijos ir įrodymai:
-
Armandas Mei ir Zep Tepi datavimas: Žurnalistas Armandas Mei (Armando Mei) teigia, kad Zep Tepi galima priskirti konkrečiai datai - 36 420 m. pr. m. e. Jo idėjos remiasi Egipto piramidėse rastais tekstais, kurie aprašo mitus apie pasaulio sukūrimą. Turino papirusas, XIX dinastijos dokumentas, mini dieviškus ir pusiau dieviškus ikidinastinio Egipto valdovus. Mei teorija teigia, kad Ptaho, pirmojo Egipto valdovo, valdymas prasidėjo prieš 39 000 metų, o dievai valdė 20 000 metų, po kurių juos pakeitė pusdieviai, vadinami „Horo pasekėjais“. Mirtingieji valdovai, kurie davė pradžią faraonų dinastijoms, atėjo į valdžią IV tūkstantmetyje pr. m. e.
-
Kritika ir mokslinis požiūris: Daugelis mokslininkų šias istorijas laiko mitais, prieštaraujančiais įprastam istorijos supratimui. Jie argumentuoja, kad tokie tekstai yra alegoriniai ir religiniai, o ne istorinio pobūdžio. Tačiau Mei ir jo kolegos tiki, kad už šių mitų gali slypėti neatskleista istorija.
Nauji tyrimai ir metodai:
-
Astronomija ir archeologija: Mei pabrėžia Roberto Bauvalo pasiūlytą Oriono koreliacijos teoriją, pagal kurią Gizos piramidės atspindi Oriono diržo vietą, matytą 10 450 m. pr. m. e. Ši teorija, nors ir skeptiškai vertinama, paskatino naujus tyrimus. Kartu su Nico Moretto, Mei atliko Gizos piramidžių astronominės koreliacijos analizę, teigdamas, kad senovės Egipto civilizacija galėjo atsirasti 36 900 m. pr. m. e.
-
Geofizika ir genetika: Naujausi geofiziniai tyrimai, naudojantys georadarą ir seismografiją, atskleidė požemines struktūras po Gizos piramidėmis, galimai siejančias su ankstesniais statybos laikotarpiais. Genetiniai tyrimai taip pat rodo sudėtingą senovės egiptiečių migracijos ir kultūrinio maišymosi istoriją, kas gali būti susiję su mitais apie dievus ir pusdievius.
Naujausi atradimai:
-
Sakaros grobos: 2023 m. Sakaroje buvo atrasta grobos su tekstais, kurie gali būti susiję su ankstyvosiomis religinėmis praktikomis, potencialiai atspindinčiomis Zep Tepi laikotarpį. Šie tekstai minimi dievus ir ritualus, kurie galėtų būti interpretuojami kaip istorinio laikotarpio atspindžiai.
-
3D skenavimai ir spektriniai analizės: Nauji metodai, tokie kaip 3D skenavimas ir spektrinė analizė, leido tiksliau datuoti kai kuriuos senovės Egipto artefaktus, potencialiai patvirtinant ar paneigiant Mei teorijas apie Zep Tepi datavimą.
-
Molekulinė archeologija: Molekuliniai tyrimai, nagrinėjantys senovės DNR, atskleidė, kad kai kurie genetiniai žymenys tarp senovės ir šiuolaikinių egiptiečių yra labai seni, galimai siekiantys laikotarpius, kurie atitinka Mei siūlomas datas.
-
Piramidžių komplekso tyrimas: Nauji archeologiniai kasinėjimai ir tyrimai aplink Gizos piramidžių kompleksą atskleidė struktūras, kurios gali būti senesnės nei anksčiau manoma, taip pat buvo rasta įrašų, kurie galėtų būti susiję su ikidinastiniu laikotarpiu.
Mokslinė bendruomenė:
-
Kritika ir palaikymas: Mokslininkai kaip dr. Sara Parks iš Oksfordo universiteto kritikuoja Mei teorijas dėl subjektyvių interpretacijų. Tačiau yra ir tokių, kaip Michaelas Brownas iš Kairo universiteto, kurie palaiko idėją, kad tam tikrose mitologinėse istorijose gali būti užkoduota tikra istorija.
Išvada:
Zep Tepi išlieka viena iš intriguojančių temų egiptologijoje, kur mitas ir istorija susipina. Mei teorijos, nors ir kontroversiškos, skatina mokslininkus ieškoti naujų įrodymų, naudojantis šiuolaikinių technologijų ir metodų galimybėmis. Naujausi atradimai įneša naujų niuansų į šią senovės istorijos paslaptį, tačiau ar Zep Tepi yra tik mitas, ar istorijos fragmentas, dar reikalauja išsamesnių tyrimų.
Naujausi atradimai Sakaroje ir Gizos piramidžių komplekse, genetiniai tyrimai ir 3D skenavimų analizės atskleidžia, kad senovės Egipto istorija gali būti kur kas senesnė ir sudėtingesnė, nei iki šiol buvo manoma. Vis dar tęsiasi diskusijos tarp mokslininkų, ar Zep Tepi yra mitas, ar istorinis faktas.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau