Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2018 » Lapkričio » 27

Senovės Egipto simbolis - Horo akis

Turbūt vienas geriausiai žinomų simbolių iš senovės Egipto yra Horo akis, kuri dar yra vadinama „Wadjet“. Tikima, kad šis magiškas simbolis suteikia sveikatos, saugo ir atjaunina. Dėl savo apsaugos galių Horo akis buvo labai populiari senovės Egipte, kur ją su nešiojo ar turėjo nupieštą tiek gyvi, tiek mirę. Bet nors senovės Egipto laikai jau senai baigėsi, kai kurie žmonės dar ir dabar naudoja Horo akį. Iš kur ji kilo ir ką reiškia?

horo akis, Egiptas, istorija, senovės Egiptas, archeologija

Horo akis - vienas geriausiai žinomų senovės Egipto simbolių. 
©Commons.wikimedia.org

Dramatiška magiško simbolio kilmė

Horo akies istorija yra kilusi iš mito apie Egipto dievus Setą ir Ozirį. Senovės egiptiečiai manė, kad Osiris buvo Egipto karalius, o jo brolis Setas, norėjo iš jo atimti sostą. Po įvairių apgavysčių, Setui pavyksta nužudyti brolį ir užimti jo vietą. Bet vėliau Ozirio žmona Izidė pasitelkusi magiją laikinai prikelia savo vyrą ir nuo jo pastoja.

Keršto kaina

Po išdavystės ir laikino prisikėlimo Oziris grįžo į mirusių pasaulį ir tapo jo dievu – tuo tarpu Izidė jų sūnų Horą augino viena. Kai berniukas suaugo, jis nusprendė atkeršyti už tėvą ir pradėjo kovą su savo dėde. Po daugybės mūšių Horas įveikė savo dėdę, bet prarado vieną akį.

Čia ir kyla nesutarimai – nes mite rašoma, kad akį jam išplėšė Setas, tada sudraskė ją į 6 dalis ir išmetė. Kitoje versijoje teigiama, kad Horas pats išsiplėšė savo akį ir padavė ją kaip auką, kad grįžtų tėvas. Abejose versijoje Horo akis atkuriama, tik mite rašoma, jog ją jam grąžino išminties dievas Totas, o kitoje versijoje – deivė Hathor (manoma, kad ji nuolat lydėdavo Horą).

Horo akis – magija ar matematika?

Įdomu tai, kad nors Horo akis yra laikoma magišku simboliu, ji daug daugiau bendro turi senovės egiptiečių matematinėmis žiniomis. Horo akis yra simbolis sudarytas iš šešių dalių. Kiekviena jų yra trupmena – dešinė akies pusė 1/2, vyzdys – 1/4, antakis - 1/8, kairė akies pusė 1/16, lenkta uodegėlė 1/32, o ašara – 1/64. Sudėjus visas trupmenas, gauname 63/64 – todėl yra manoma, kad ta dalis, kurios nėra, reprezentuoja magiškas Toto galias, arba paprasčiausiai tai, kad nieko nėra tobulo.

Skirtinga dalis – skirtinga prasmė

Kiekviena Horo akies dalis reprezentuoja skirtingą juslę. Dešinė akies dalis, manoma, reprezentuoja uoslę. Taip galvojama tod4l, kad ji yra arčiausiai nosies ir yra panaši į nosį. Be abejo, vyzdys reprezentuoja regą, o antakis – gebėjimą galvoti.

Kairė akies dalis atstovauja klausą, nes ji tarsi nukreipia mus į ausies pusę ir primeną muzikinį instrumentą. Lenkta uodegėlė reiškia kviečių arba javų daigą ir reprezentuoja maistą – skonį. Manoma, kad ašara reiškia lietimą – nes kai kviečių arba javų daigas yra sodinamas į žemę, reikia fizinio kontakto ir prisilietimo.

Horo akis dabar

Nors senovės Egipto civilizacijų nebėra, žmonės vis dar naudoja Horo akies tariamai magijai. Šalyse prie Viduržiemio jūros kai kurie žvejai šį simbolį nusipiešia ant savo laikų, kad ši juos apsaugotų. Kai kurie žmonės vis dar nešioja Horo akį ir kaip papuošalą, kad apsigintų nuo blogo linkinčių žmonių. Horo akis yra populiari ir okultizme bei tarp tų, kurie domisi konspiracijos teorijomis. Jie Horo akį mato ne tik kaip apsaugos, bet ir kaip galios, žinių ir iliuzijos simbolį.

Parengta pagal „Ancient Origins“.

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
02.12.2021 laikas 19:38 Tamsios dėmės ant kaklo: 5 natūralios priemonės, padedančios jų atsikratyti
Nors tamsios dėmės ant kaklo nekelia pavojaus sveikatai, jos gali traukti akį ir dėl jų kaklo oda gali tapti šiurkšti.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:30 Kodėl man miegant tirpsta rankos?
Kai naktį ramiai miegame, ilgai būname toje pačioje padėtyje. Tai gali sukelti rankos (plaštakos, riešo) tirpimą. Tačiau mėšlungis ir tirpimas gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių. Kai kurie iš jų yra gana rimti. Pavyzdžiui, tunelinis sindromas arba riešo kanalo sindromas....

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:16 Šios bitės – tikras siaubas: turi dantis ir ėda mėsą
Menkai pažįstamos tropinių bičių rūšys išsivystė papildomą dantį, skirtą mėsai kąsti, bei žarnyną, kuris labiau panašus į grifų, nei kitų bičių.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 18:04 Aiškiaregis Krzysztofas Jackowskis žada evakuaciją, užkrėtimą ir karantiną
2021 m. gruodžio pradžioje pasaulyje palaipsniui išryškėjo ir susiformavo kelios labai rimtos problemos, kurių kiekviena kelia didelį susirūpinimą stebėtojams, kurie stebi būtent šią problemą.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 17:22 Kopūstiniai augalai ir jų naudingosios savybės
Visos kopūstinių augalų rūšys yra labai naudingos. Kopūstiniuose augaluose yra vitamino C, augalinių baltymų, skaidulų, kalio, kalcio, fosforo ir įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Tiesa, vienuose kopūstiniuose augaluose naudingųjų medžiagų yra daugiau, kituose - mažiau....

Skaityti daugiau

Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)
02.12.2021 laikas 15:37 Receptai | Patiekalai Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)

Paranormal Virtuve šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 16:41 Receptai | Patiekalai Kalėdiniai sausainiai - tirpstantys seniai besmegeniai
Šiems sausainiams "seniams besmegeniams" galite naudoti tiek pirktinį meduolių prieskonių mišinį, tiek pasigaminti patys, sumaišę tarpusavyje šiuos ingredientus

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Rosettes (rozetės) - traškūs ir saldūs sausainiai
Tai tarsi tikras skonis sugrįžęs iš vaikystės… Labai gerai pamenu, kaip dar mano mama man kepdavo šiuos traškius, burnoje tirpstančius saldžius sausainius.

Skaityti daugiau