Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Pasaulis » 2025 » Vasario » 7

USAID veikla Lietuvoje

Nuo 1990-ųjų Lietuva tapo svarbia USAID veiklos arena, kur Jungtinių Amerikos Valstijų Tarptautinės plėtros agentūra prisidėjo prie šalies transformacijos iš sovietinės sistemos į modernią demokratiją. Šiame straipsnyje aptarsime USAID indėlį Lietuvos ekonominėse reformose, pilietinės visuomenės stiprinime ir regioniniuose bendradarbiavimo projektuose, kurie tęsiasi iki šių dienų.

USAID veikla Lietuvoje

Apžvalga: Jungtinių Amerikos Valstijų Tarptautinės plėtros agentūra (USAID) yra pagrindinė JAV vyriausybės institucija, atsakinga už tarptautinės pagalbos teikimą ir vystymosi programų įgyvendinimą. Lietuvoje USAID veikla buvo ypač aktyvi po šalies nepriklausomybės atkūrimo 1990 m., siekiant padėti stiprinti demokratiją, ekonomiką ir pilietinę visuomenę.

Istorija ir poveikis:

  • Po nepriklausomybės: USAID pradėjo savo veiklą Lietuvoje, padėdama šaliai pereiti nuo sovietinės sistemos prie rinkos ekonomikos ir demokratinės valdžios. Tai apėmė techninę pagalbą ekonomikos reformoms, privačių įmonių kūrimąsi, teisinės sistemos stiprinimą ir pilietinės visuomenės plėtrą.

  • Pilietinės visuomenės stiprinimas: USAID prisidėjo prie pilietinės visuomenės organizacijų (PVO) tvarumo Lietuvoje, remdama jų iniciatyvas ir padėdama kurti teisinę bazę, kuri palengvintų NVO veiklą. PVO tvarumo indeksas, kurį finansuoja USAID, yra vienas iš instrumentų, leidžiančių įvertinti NVO sektoriaus stiprumą ir problemas.

  • Ekonominės pagalbos programos: Buvo teikiama pagalba verslo sektoriui, ypač mažoms ir vidutinėms įmonėms, skatinant verslumo kultūrą ir žemės ūkio reformas.

Naujausi projektai ir iniciatyvos:

  • Baltarusijos biuro atidarymas Vilniuje: 2024 m. rugsėjo 20 d. USAID atidarė savo Baltarusijos biurą Vilniuje, Lietuvoje, siekdama tęsti paramą Baltarusijos piliečiams demokratijos, žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės stiprinimo srityse, po to, kai dėl politinės situacijos buvo priversta uždaryti savo biurą Minske.

Regioniniai projektai:

  • Rytų partnerystė: USAID dalyvauja Rytų partnerystės iniciatyvoje, kurios tikslas yra skatinti demokratiją ir ekonomikos vystymąsi Rytų Europos šalyse, įskaitant Lietuvą. Šie projektai dažnai apima bendradarbiavimą su kitomis Baltijos ir Rytų Europos šalimis, stiprinant regioninį bendradarbiavimą ir reformas.

    • Pavyzdys: "Lietuvos vystomasis bendradarbiavimas" projektas, kur Lietuva dalijasi savo patirtimi su kitomis šalimis, padedant joms kurti demokratines institucijas ir stiprinti pilietinę visuomenę. Ši programa dažnai finansuojama ir USAID, siekiant bendradarbiavimo ir žinių mainų.

  • Regioniniai NVO projektai: USAID finansuoja projektus, kurie siekia stiprinti NVO sektorių per regionines konferencijas, mokymus ir iniciatyvas, kurios apima Lietuvą, Latviją, Estiją ir kitas buvusias sovietines respublikas.

    • Pavyzdys: "Regioniniai Rytų Partnerystės ir daugiašaliai projektai" - čia USAID remia NVO veiklą, skatinančią teisinės aplinkos gerinimą, NVO bendradarbiavimą bei pilietinės visuomenės įgalinimą per regionines programas.

  • Sienų valdymo ir vizų politika: USAID dalyvauja iniciatyvose, kurios siekia pagerinti sienų valdymą ir vizų politiką tarp Baltijos šalių ir su kaimyninėmis šalimis, stiprinant saugumą ir skatinant judėjimą.

    • Pavyzdys: "STS personalo mokymas, I etapas" - projektas, finansuojamas iš Integruoto sienų valdymo fondo, kur USAID prisideda prie Lietuvos vizų tarnybų darbuotojų mokymo, siekiant didesnio efektyvumo ir saugumo.

  • Energetikos sektorius: USAID prisideda prie regioninių energetikos projektų, skatinančių energetikos efektyvumą ir atsinaujinančios energijos naudojimą.

    • Pavyzdys: "Energijos efektyvumo fondo" (ENEF) ir "Vandentvarkos fondo" (VF) projektai, kur USAID finansuoja iniciatyvas, skirtas energijos vartojimo efektyvumo didinimui ir vandens valdymo gerinimui Baltijos šalyse.

  • Kultūros paveldo išsaugojimas: USAID palaiko projektus, kurie siekia išsaugoti ir pritaikyti kultūros paveldą turizmui ir vietos bendruomenėms.

    • Pavyzdys: "Kultūros paveldo fondo" (KPF) iniciatyvos, kurios apima Lietuvą, kur finansuojami projektai padeda atkurti ir pritaikyti kultūros paveldo objektus, skatinant turizmą ir regioninę plėtrą.

  • Internetinė ir skaitmeninė infrastruktūra: USAID investuoja į skaitmeninės infrastruktūros plėtrą, siekdama pagerinti interneto prieinamumą ir skaitmeninių įgūdžių mokymą.

    • Pavyzdys: Programos, kurios remia interneto plėtrą kaimo vietovėse Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse, taip pat skaitmeninio raštingumo iniciatyvas, kurios padeda mažinti skaitmeninę atskirtį.

Kritika ir diskusijos:

  • Finansavimo klausimai: Kai kurie šaltiniai diskutuoja apie USAID finansavimo efektyvumą ir tikslus, ypač po to, kai buvo pranešta apie finansavimo sumažinimą ar nutraukimą tam tikroms programoms. Kritikai kartais atkreipia dėmesį į galimą politinį finansavimo pobūdį.

  • Dezinformacijos verslo vystymas: Yra buvę kaltinimų, kad USAID galėjo būti susijusi su dezinformacijos skleidimu ar jos finansavimu kai kuriose šalyse, nors patikimos informacijos apie tai Lietuvoje nėra daug.

Aktualios naujienos:

  • Nors USAID jau nebevykdo tiesioginių programų Lietuvoje, kaip tai darė per pirmuosius nepriklausomybės metus, agentūra vis dar turi reikšmingą įtaką per regionines programas ir bendradarbiavimą su Lietuvos vyriausybe bei NVO.

  • Lietuva pati tapo donorine šalimi, dalijantis savo patirtimi ir resursais su kitomis šalimis, kurios pereina demokratines ir ekonominės reformas.

USAID prisidėjo prie Lietuvos pokyčių po nepriklausomybės atkūrimo, nors jos veikla šalyje dabar labiau orientuota į regioninius projektus ir paramą kaimyninėms šalims, tokioms kaip Baltarusija. Lietuvos ir USAID bendradarbiavimas išliko svarbus dėl bendrų demokratinių vertybių ir siekio skatinti regioninę stabilumą bei plėtrą.

USAID veikla Lietuvoje

@ lt.usembassy.gov/

 

USAID Lietuvoje jau nebevykdo tiesioginių programų kaip anksčiau, bet jos įtaka jaučiama per regioninius projektus, ypač per Baltarusijos biuro Vilniuje veiklą. Be to, Lietuva dabar pati dalyvauja kaip donorinė šalis, dalindamasi savo sėkmės istorija su kitomis besivystančiomis demokratijomis.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 20:15, 2025-02-07
Sužinokite, kaip USAID padėjo Lietuvai tapti demokratijos, ekonomikos ir pilietinės visuomenės lydere Europoje. Nuo pirmųjų nepriklausomybės žingsnių iki šiandienos regioninių iniciatyvų – čia atskleidžiama visas USAID kelias Lietuvoje.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-02-06 laikas 18:15 Receptai Kuo mums naudinga duona?
Naminė duona ir bandelės yra puikus sprendimas didelei šeimai. Naudojantis specialia duonkepe galima išsikepti bet kokios rūšies duonos, bandelių ar keksų su arba be įdaro. Pavyzdžiui, galima išsikepti kvapnios duonos su bulvėmis ...

Skaityti daugiau

2019-07-07 laikas 19:43 Receptai Traškūs vištienos sparneliai

Gaminame. Traškūs vištienos sparneliai. Į keptuvę pilame nemažai aliejaus (turi būti apsemta bent puse sparnelio). Kai aliejus įkaista, ugnį primažiname, nes viršus apdegs, o sparneliai dar bus neiškepę. Skanaus!

...

Skaityti daugiau

2018-09-10 laikas 09:29 Receptai Vaistažolių mišiniai nervams nuraminti

Nervinės ligos liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nervams nuraminti, nervinės ligos, receptai nervams nuraminti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-11 laikas 19:08 Psichologiniai Teigiamų Santykių Požymiai: Kaip Atpažinti Tikrąją Meilę
Atraskite psichologinius požymius, rodančius stiprius santykius, ir sužinokite, kaip kurti harmoningą ryšį su mylimu žmogumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius teigiamų santykių požymius, remdamiesi psichologijos principais, ir pateiksime prak...

Skaityti daugiau

2025-07-11 laikas 13:03 Agrastų Nauda Žmogaus Organizmui: Vitaminai, Poveikis ir Vartojimo Patarimai
Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kokią naudą agrastai teikia organizmui, kaip jie veikia biologiškai, kokius kiekius reikėtų vartoti ir kokios galimos kontraindikacijos. Pasiruoškite atrasti, kodėl šios uogos turėtų tapti jūsų mitybos dalimi!...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:52 Dėmesys ir Rūpestis Santykiuose: Kaip Vyrai ir Moterys Juos Suvokia
Kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį? Atraskite psichologines įžvalgas ir patarimus, kaip kurti harmoningus santykius. Šiame straipsnyje nagrinėjame, kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį, remdamiesi moksliniais ir psichologiniai...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:31 10 Požymių, Kad Jūsų Santykiai Gali Būti Nesuderinami: Psichologinės Įžvalgos
Šiame straipsnyje aptarsime 10 požymių, rodančių, kad jūsų santykiai gali būti nesuderinami, remdamiesi psichologinėmis įžvalgomis ir ekspertų komentarais. Taip pat pateiksime praktinius patarimus, kaip spręsti šias problemas, ir naujausius pavyzdžiu...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 20:00 Padidėjęs kraujospūdis: požymiai, kad jums trūksta magnio
Magnis padeda reguliuoti kraujospūdį ir gerina širdies veiklą. Sužinokite, kaip jo trūkumas veikia sveikatą ir kaip natūraliai sumažinti hipertenziją! Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kaip magnis veikia mūsų organizmą, kodėl jo trūkumas yra toks...

Skaityti daugiau