Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2025 » Vasario » 14

Antarktinės musės išlikimo paslaptis

Antarktidoje, kur temperatūra gali nukristi žemiau -40°C, gyvena vienintelis vabzdys – antarktinė musė. Tarptautinė mokslininkų komanda, kuriai vadovauja Osakos Metropoliteno universitetas, atskleidė šių musių išlikimo paslaptį, sujungdama du skirtingus hibernacijos tipus: poilsį ir privalomąją diapauzę.

Antarktinės musės išlikimo paslaptis

Tarptautinė mokslininkų komanda, vadovaujama Osakos Metropoliteno universiteto, atskleidė vieną iš antarktinės musės (Belgica antarctica) – vienintelio Antarktidos vabzdžio – gyvenimo ciklo mįslių. Tyrimas buvo publikuotas moksliniame žurnale "Scientific Reports" (SciRep).

Antarktinė musė išgyvena sąlygose, kai temperatūra nukrenta žemiau -40°C. Tyrimo rezultatai parodė, kad vabzdys susidoroja su atšiauriu klimatu naudodamas du hibernacijos tipus: poilsį ir obligacinę (privalomą) diapauzę.

Musės lervos iki pirmos žiemos pasiekia antrąją vystymosi stadiją ir pereina į poilsio būseną, kas leidžia joms greitai suaktyvėti esant laikinam atšilimui. Tačiau iki antros žiemos lervos pasiekia ketvirtąją stadiją ir įeina į privalomąją diapauzę – poilsio periodą, kuris baigiasi tik prasidėjus žemoms temperatūroms. Tai leidžia visoms individams sinchroniškai virsti lėliukėmis ir tapti suaugusiomis musėmis vasaros pradžioje.

„Mes sukūrėme metodą antarktinių musių auginimui laboratorijoje, kas padėjo mums suprasti jų adaptaciją prie ekstremalių sąlygų“, – paaiškino daktaras Mizuki Yoshida, vienas iš tyrimo autorių.

Unikali musių strategija, derinanti poilsį ir diapauzę, anksčiau nebuvo pastebėta kituose organizmuose. Mokslininkai spėja, kad panašūs mechanizmai gali būti naudojami vabzdžių ir kitose griežtose sąlygose, tokiose kaip Arktika ar aukštikalnės.

Šis atradimas gali turėti praktinį pritaikymą, pavyzdžiui, kuriant metodus biologinių medžiagų išsaugojimui esant ekstremaliai žemoms temperatūroms. Be to, šis tyrimas atveria naujas galimybes suprasti biologinių sistemų atsparumą ekstremalioms sąlygoms, kas galėtų būti pritaikyta kosmoso tyrinėjimuose, kuriant gyvybės palaikymo sistemas kitose planetose.

Papildomai, tyrimas parodė, kad antarktinės musės turi krioprotekcijos gebėjimą, t.y., jos gamina specialias medžiagas, kurios apsaugo jų ląsteles nuo pažeidimų užšąlant. Šis atradimas gali paskatinti naujų antifrizų ir krioprotektorių, naudojamų biomedicinoje, kūrimą.

Žinant klimato kaitos poveikį, supratimas apie antarktinės musės adaptacinius mechanizmus gali padėti prognozuoti pokyčius Antarktidos ekosistemose, kur kiekviena gyvybės forma vaidina svarbų vaidmenį palaikant trapią biologinę pusiausvyrą.

Prenumeruokite Youtube kanalą apie Lietuvos gamtą:

Naujausios žinios apie tai:

  • Tyrimas publikuotas "Scientific Reports".
  • Musės naudoja poilsį ir obligacinę diapauzę.
  • Atradimas turi potencialą biomedicinos srityje.
  • Laboratorijoje sukurtos sąlygos musių auginimui.
Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 16:32, 14.02.2025
Atverkite duris į paslaptingą Antarktidos gyvybės pasaulį! Sužinokite, kaip vienintelis šios ledinės žemės vabzdys išlieka gyvas, kai termometras rodo -40°C. Šis atradimas gali pakeisti jūsų požiūrį į biologinę ištvermę ir atverti naujas galimybes medicinoje!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
26.06.2019 laikas 18:22 Receptai Orkaitėje kepta lašišos filė
Lašišos filė nuplauname, nusausiname, dedame į pailgą indą, apibarstome pipirais, prieskoninėmis žolelėmis ir užpilame su šlakeliu vandens atskiestu sojos padažu ir paliekame pastovėti 10-15 minučių.

Skaityti daugiau

19.08.2019 laikas 08:29 Receptai Organizmo draugės – gervuogės
Dabar miškuose gausu įvairių uogų, taip pat ir gervuogių. Jos ne tik skanios, bet ir turi daug naudingų medžiagų. Be to, vartojamos kaip vaistas įvairioms ligoms gydyti. Gervuogėmis gardinami įvairūs desertai, kepiniai ir kokteili...

Skaityti daugiau

03.07.2019 laikas 21:24 Receptai Pyragas kuris tiesiog tirpsta burnoje!
Labai skanus. Tiesiog tirpsta burnoje. Pyragą galima gaminti su uogomis ir vaisiais. Žemiau, išsamus skanaus pyrago paruošimas. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
25.03.2025 laikas 21:40 Didysis Susitraukimas: Nauja Teorija apie Visatos Pabaigą 2025
Ar Visata amžinai plėsis, ar jos laukia „Didysis susitraukimas“? Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia stulbinančias teorijas apie Visatos ateitį!

Skaityti daugiau

25.03.2025 laikas 21:02 Gizos Piramidžių Paslaptys: Nauji Požeminiai Radiniai 2025

Ar žinojote, kad po Gizos piramidėmis gali slypėti dar neatrastos paslaptys? Škotijos ir Italijos mokslininkai, naudodami pažangias technologijas, atskleidė stulbinančius radinius, kurie gali pakeisti mūsų supratimą apie senovės Egipto civilizacij...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 23:03 Kodėl liekame vieni? Santykių klaidos šiuolaikiniame pasaulyje
Šiuolaikinis pasaulis pilnas galimybių bendrauti – socialiniai tinklai, pažinčių programėlės, nuolatinis ryšys. Tačiau kodėl vis daugiau žmonių jaučiasi vieniši? Psichologai teigia, kad technologijų amžius keičia mūsų požiūrį į santykius, o idealizav...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:42 Senovės Egipto piramidžių paslaptis: darbininkų palaikai perrašo istoriją
Senovės Egipto piramidės – didingi monumentai, šimtmečius laikyti karalių ir elito amžinojo poilsio vieta. Tačiau naujas archeologinis atradimas Tomboso vietovėje, netoli Nilo dabartiniame Sudane, verčia suabejoti šia legenda. Archeologai aptiko neįp...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:30 Kambato įlankos paslaptis: ar povandeninis miestas perrašys žmonijos istoriją?
Prie Vakarų Indijos krantų, Chambato įlankoje (anksčiau vadintoje Kambėjaus įlanka), 36 metrų gylyje po vandeniu slypi paslaptis, galinti perrašyti mums žinomą žmonijos istoriją. 2000 m. Indijos Nacionalinio vandenynų technologijų instituto (NIOT) ap...

Skaityti daugiau