Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2025 » Kovo » 5

Mokslininkai įvardijo, kada Žemė vėl gali sugrįžti į ledynmetį

Ar Žemė kada nors vėl pavirs į ledo karalystę, kokią matėme prieš tūkstančius metų? Mokslininkai teigia, kad natūraliai naujas ledynmetis galėtų prasidėti po 10 tūkstančių metų, tačiau mūsų planeta jau seniai nebežaidžia pagal gamtos taisykles. Nuo pramonės revoliucijos žmogaus veikla – ypač šiltnamio dujų emisijos – perrašė klimato istoriją. Naujausias tyrimas, paskelbtas žurnale Science, atskleidžia, kaip praeities ciklai susiduria su dabarties realybe. Pasinerkime į šią mokslinę kelionę ir sužinokime, kas laukia mūsų planetos ateityje.

Kada Žemę vėl užklups ledynmetis? Mokslas turi atsakymą

Mokslininkai nustatė terminus, kada Žemė, esant natūraliam klimatiniam ciklui, vėl galėtų panirti į ledynmetį. Remiantis tyrimu, paskelbtu prestižiniame žurnale Science, jei ne žmogaus veiklos poveikis, naujas ledynmetis prasidėtų maždaug po 10 tūkstančių metų.

Tyrimo pagrindas ir metodai

Šią išvadą padarė tarptautinė mokslininkų komanda, tarp jų – Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje (UCSB) specialistai. Jie ištyrė daugiau nei milijono metų trukmės Žemės klimato istoriją, analizuodami vandenynų temperatūros svyravimus, ledynų skydų dydžio pokyčius ir jų sąsajas su planetos orbitos cikliškumu, vadinamu Milankovičiaus ciklais. Šie ciklai – Žemės sukimosi ašies pasvirimo, orbitos formos ir precesijos pokyčiai – daro įtaką Saulės spinduliuotės pasiskirstymui ir yra pagrindinis natūralių klimato svyravimų variklis.

Analizė parodė, kad per pastaruosius 900 tūkstančių metų ledynmečiai kartojosi pagal aiškų, prognozuojamą ritmą, trunkantį apie 100 tūkstančių metų. Dabartinė tarpinė šilta fazė, vadinama holocenu, trunka jau apie 11,7 tūkstančio metų. Jei žmogaus veikla neturėtų įtakos, Žemė šiuo metu būtų stabiliame tarpinio šiltumo laikotarpyje, o kitas reikšmingas atšalimas prasidėtų tik po 10 tūkstančių metų.

Žmogaus poveikis keičia scenarijų

Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad natūralus klimato ciklas jau gerokai paveiktas žmogaus veiklos. Dėl intensyvių šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ypač anglies dioksido (CO₂), išmetimų, Žemės klimato trajektorija pasikeitė neatpažįstamai. Tyrimo bendraautorius Gregoras Knorras iš Vokietijos Alfredo Wegenerio instituto teigia: „Antropogeninis faktorius taip stipriai paveikė klimatinius procesus, kad grįžimas prie ledynmečio numatytais terminais tapo itin mažai tikėtinas.“

Šiuolaikiniai CO₂ kiekiai atmosferoje (2025 m. duomenimis, jau viršijantys 420 ppm) yra aukščiausi per pastaruosius 3 milijonus metų – gerokai didesni nei bet kurioje tarpinėje šiltoje fazėje per pastarąjį milijoną metų. Palyginimui, priešindustriniu laikotarpiu CO₂ koncentracija siekė apie 280 ppm. Dėl šio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kaupimosi Žemės temperatūra kyla, o tai gali visiškai „užrakinti“ planetą šiltesnėje būsenoje, atitolindama ar net panaikindama kitą ledynmetį.

Naujausi duomenys ir perspektyvos

2025 m. kovo mėn. turimi duomenys rodo, kad klimato modeliai vis labiau linksta prie scenarijų, kuriuose ledynmečio pradžia atidedama neapibrėžtam laikui. Kai kurie mokslininkai, pavyzdžiui, Potsdamo klimato tyrimų instituto ekspertai, teigia, kad jei emisijos nesumažės, Žemė gali pereiti į vadinamąją „šiltnamio planetos“ būseną, panašią į tą, kuri buvo prieš 50 milijonų metų eoceno laikotarpiu. Tuo tarpu kiti specialistai neatmeta galimybės, kad po kelių tūkstantmečių, išsekinus iškastinio kuro atsargas, CO₂ lygis ims kristi, leisdamas klimatui pamažu grįžti prie natūralios ciklų eigos – tačiau tai tik hipotezė.

Kada Žemę vėl užklups ledynmetis? Mokslas turi atsakymą

Kodėl tai svarbu?

Šis tyrimas ne tik atskleidžia Žemės klimato praeitį, bet ir pabrėžia, kaip stipriai žmogaus veikla keičia planetos ateitį. Nors ledynmetis po 10 tūkstančių metų skamba kaip tolima perspektyva, dabartinis šiltėjimas kelia neatidėliotinas problemas – nuo jūros lygio kilimo iki ekstremalių orų. Mokslininkai ragina imtis veiksmų mažinant emisijas, kad būtų išvengta negrįžtamų pasekmių, kurios paveiktų ne tik mus, bet ir ateities kartas.

Natūraliai Žemė po 10 tūkstančių metų galėjo pradėti naują ledynmetį, tačiau žmogaus sukeltas klimato šiltėjimas šią trajektoriją keičia. Tyrimas, paskelbtas Science, yra dar vienas priminimas, kad mūsų veiksmai šiandien formuoja planetos likimą – galbūt net labiau, nei Milankovičiaus ciklai.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 21:16, 05.03.2025
Ar įsivaizduojate Žemę vėl sukaustytą ledo? Mokslas sako, kad tai galėjo nutikti, bet mes keičiame taisykles! Ką manote apie klimato ateitį – pasidalinkite mintimis!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
15.09.2019 laikas 19:41 Receptai Pyragėlių su kopūstais receptas be kiaušinių
Pasigaminkite namuose skanius pyragėlius su kopūstais. Receptas be kiaušinių!

Skaityti daugiau

31.10.2017 laikas 09:43 Receptai Smalkinis tvertikas gydo širdies ligas

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Širdies ligos. Ingredientai: Smulkintas džiovintas smalkinio tvertikas, Verdantis vanduo

Skaityti daugiau

22.11.2017 laikas 10:58 Receptai Arbata nuo laringito (šalavijas, ramunėlė, pipirmėtė)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas. Ingredientai: šalavijas, ramunėlės lapai, pipirmėtė

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
25.03.2025 laikas 21:40 Didysis Susitraukimas: Nauja Teorija apie Visatos Pabaigą 2025
Ar Visata amžinai plėsis, ar jos laukia „Didysis susitraukimas“? Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia stulbinančias teorijas apie Visatos ateitį!

Skaityti daugiau

25.03.2025 laikas 21:02 Gizos Piramidžių Paslaptys: Nauji Požeminiai Radiniai 2025

Ar žinojote, kad po Gizos piramidėmis gali slypėti dar neatrastos paslaptys? Škotijos ir Italijos mokslininkai, naudodami pažangias technologijas, atskleidė stulbinančius radinius, kurie gali pakeisti mūsų supratimą apie senovės Egipto civilizacij...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 23:03 Kodėl liekame vieni? Santykių klaidos šiuolaikiniame pasaulyje
Šiuolaikinis pasaulis pilnas galimybių bendrauti – socialiniai tinklai, pažinčių programėlės, nuolatinis ryšys. Tačiau kodėl vis daugiau žmonių jaučiasi vieniši? Psichologai teigia, kad technologijų amžius keičia mūsų požiūrį į santykius, o idealizav...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:42 Senovės Egipto piramidžių paslaptis: darbininkų palaikai perrašo istoriją
Senovės Egipto piramidės – didingi monumentai, šimtmečius laikyti karalių ir elito amžinojo poilsio vieta. Tačiau naujas archeologinis atradimas Tomboso vietovėje, netoli Nilo dabartiniame Sudane, verčia suabejoti šia legenda. Archeologai aptiko neįp...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:30 Kambato įlankos paslaptis: ar povandeninis miestas perrašys žmonijos istoriją?
Prie Vakarų Indijos krantų, Chambato įlankoje (anksčiau vadintoje Kambėjaus įlanka), 36 metrų gylyje po vandeniu slypi paslaptis, galinti perrašyti mums žinomą žmonijos istoriją. 2000 m. Indijos Nacionalinio vandenynų technologijų instituto (NIOT) ap...

Skaityti daugiau