Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Psichologija » 2025 » Kovo » 23

Narcisizmas: tarp didžiadvasiškumo ir socialinio skausmo

Dažnai manome, kad narcizai – tai pasipūtę, savimi besižavintys žmonės, kuriems nerūpi kitų jausmai. Tačiau naujausi moksliniai tyrimai piešia kitokį paveikslą: už grandiozinio fasado slypi padidėjęs jautrumas ir nuolatinis socialinio atstūmimo skausmas. Kas iš tiesų slypi narcisistinio asmenybės sutrikimo šerdyje? Kaip šie žmonės, trokštantys pripažinimo, patenka į uždarą izoliacijos ciklą? Šiame straipsnyje nagrinėjame, kas daro narcisizmą tokiu prieštaringu ir kaip jį atpažinti kasdienybėje – darbe, šeimoje ar draugų rate

Narcisizmas: tarp didžiadvasiškumo ir socialinio skausmo

Narcisizmas: didžiadvasiškumas, jautrumas ir socialinis skausmas

Nors narcisistinio asmenybės sutrikimo (NAS) pagrindas dažnai siejamas su grandioziškumu – perdėtu savęs vertinimu ir pranašumo jausmu, – šie asmenys taip pat gali slėpti netikėtą padidėjusį jautrumą. Ši dviprasmiška kombinacija daro narcisizmą sudėtingu ir sunkiai atpažįstamu reiškiniu tiek kasdienybėje, tiek moksliniuose tyrimuose.

Pasak Psychiatry.org, narcisistinis asmenybės sutrikimas apibrėžiamas kaip būsena, kuriai būdingas „plačiai paplitęs grandioziškumas (fantazijose ar elgesyje), nuolatinis susižavėjimo poreikis ir empatijos stoka“. Vis dėlto narcizai nėra tik pasipūtę ar savimylos – jų vidinis pasaulis dažnai slepia trapumą, kuris atsiskleidžia socialinėse situacijose.

Narcizą galite sutikti ne tik pasimatymų programėlėse, bet ir darbe, draugų rate ar net šeimoje. Kaip atpažinti tokį žmogų? Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia netikėtą požymį, kuris gali tapti raktu į narcisizmo supratimą.

Naujas narcisizmo požymis: ostrakizmas kaip Nr. 1 signalas

2023 m. žurnale „Journal of Personality and Social Psychology“ paskelbtame 27 puslapių straipsnyje mokslininkai iš Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos, Naujosios Zelandijos ir JAV pateikė intriguojančią išvadą: narciziškų polinkių turintys žmonės dažnai tampa ostrakizmo taikiniais – jie yra socialiai ignoruojami ar atstumiami. Šis reiškinys, anot tyrėjų, turi „sunkių, neigiamų pasekmių“ tiek pačiam narcizui, tiek jį supančiai aplinkai.

Tyrimas, paremtas apklausomis, eksperimentais ir stebėjimais, parodė, kad narcizai svyruoja tarp dviejų priešingų polių: grandioziškumo ir padidėjusio jautrumo. „Narcizai atidžiai, kartais priešiškai stebi savo socialinę aplinką, ypač reaguodami į statuso ar pripažinimo signalus“, – teigia tyrėjai. Dėl šio budrumo jie greitai pastebi menkiausius atstūmimo ženklus, o tai sukelia stiprų „socialinį skausmą“.

Pagrindinė tyrimo autorė Christiane Büttner laikraščiui „The Washington Post“ paaiškino: „Mes kėlėme klausimą, ar narcizai jaučiasi mažiau atstumti dėl savo grandiozinio savęs vaizdo, ar, priešingai, praneša apie didesnį ostrakizmą dėl jautrumo socialiniams ženklams. Mūsų rezultatai aiškiai parodė antrąjį variantą – ypač tiems, kurių narcisizmas pasižymi antagonistiniu, varžybiniu pobūdžiu.“

Narcisizmo ir ostrakizmo ciklas

Tyrimas atskleidė, kad narcizai dažnai patenka į uždarą ratą: jų elgesys – arogantiškas, reikalaujantis dėmesio ar net priešiškas – skatina bendraamžius juos atstumti. Dėl to narcizai jaučiasi ignoruojami, o tai sustiprina jų įsitikinimą, kad aplinka jų nesupranta ar nepripažįsta. „Ostrakizmas ir narcisistiniai bruožai ilgainiui stiprina vienas kitą“, – teigia mokslininkai.

Pavyzdžiui, darbe narcizas gali siekti dominuoti susirinkimuose ar pabrėžti savo nuopelnus, tikėdamasis pagyrų. Jei kolegos reaguoja abejingai ar kritikuoja, narcizas tai interpretuoja kaip asmeninį įžeidimą, o ne konstruktyvią pastabą. Tokios situacijos veda prie izoliacijos – narcizai lieka nuošalyje nuo grupės veiklos ar tampa paskutiniais pasirenkamais komandos nariais.

Šis ciklas gali turėti netikėtą pasekmę: narcizai neretai įgyja aukos mentalitetą. „Jie jaučiasi nesuprasti ar neteisingai vertinami“, – pažymi Büttner. Tačiau vietoj savirefleksijos jie dažnai reaguoja paradoksaliai – tampa dar labiau narcisistiški, siekdami kompensuoti socialinį skausmą. „Tai savaime besitęsiantis ciklas, kuris tik gilina problemą“, – priduria ji.

Platesnis poveikis: psichikos sveikata ir santykiai

Narcisizmas nėra tik socialinio elgesio ypatumas – jis siejamas su rimtomis psichikos sveikatos problemomis. Pasak Büttner, narcizai dažniau kenčia nuo nerimo, depresijos ir net savęs žalojimo tendencijų. Jų jautrumas atstūmimui ir nesugebėjimas užmegzti gilių empatinių ryšių dar labiau komplikuoja situaciją.

Pavyzdžiui, šeimoje narciziškas tėvas gali reikalauti nuolatinio vaikų dėmesio, ignoruodamas jų emocinius poreikius. Kai vaikai ima tolti, jis gali jaustis išduotas, o tai tik sustiprina jo grandiozines fantazijas apie savo „nepakeičiamumą“. Darbe narciziškas vadovas gali sukurti toksišką aplinką, kurioje kolegos vengia bendradarbiauti, bijodami kritikos ar konflikto.

„Struktūriškai sprendžiant šią dinamiką – tiek terapijoje, tiek darbo vietose ar socialiniuose santykiuose – būtų galima sumažinti neigiamas pasekmes“, – teigia Büttner. Ji siūlo, kad empatiškas, bet ribas nustatantis bendravimas gali padėti narcizams jaustis mažiau izoliuotiems, o tai sumažintų jų polinkį į kraštutines reakcijas.

Kaip elgtis su narcizais kasdienybėje?

Nors narcisizmas gali atrodyti kaip neįveikiama kliūtis, ekspertai siūlo keletą praktinių strategijų:

  1. Nustatykite ribas: Aiškiai parodykite, kokį elgesį toleruosite, bet venkite tiesioginės konfrontacijos, kuri gali išprovokuoti gynybinę reakciją.

  2. Palaikykite neutralų toną: Narcizai jautriai reaguoja į kritiką, tad ramus, faktais pagrįstas bendravimas gali sumažinti įtampą.

  3. Pripažinkite jų jausmus: Net minimalus empatijos gestas (pvz., „suprantu, kad tau tai svarbu“) gali sumažinti jų poreikį gintis ar pulti.

  4. Venkite emocinio įsitraukimo: Narcizai dažnai siekia dėmesio per dramą – išlikite ramūs ir neįsitraukite.

Ateities perspektyvos: ar galima nutraukti ciklą?

Tyrėjai pabrėžia, kad narcisizmo valdymas yra trapi pusiausvyra. Socialinės atskirties mažinimas galėtų padėti narcizams išvengti uždaro rato, tačiau tai reikalauja tiek jų pačių pastangų, tiek aplinkos supratimo. „Terapija, orientuota į emocijų reguliavimą ir socialinių įgūdžių lavinimą, gali būti veiksminga“, – sako psichologė dr. Anna Klein iš Berlyno universiteto, kurios darbai papildo Büttner tyrimus. Ji priduria, kad narcizai, pripažindami savo jautrumą, gali pradėti keisti elgesį, tačiau tam reikalingas ilgalaikis darbas.

Be to, visuomenės požiūris į narcisizmą taip pat keičiasi. „Mes linkę narcizus matyti kaip piktadarius, bet jie dažnai yra savo pačių ydų aukos“, – pažymi Klein. Šis tyrimas rodo, kad už grandioziškumo kaukės slypi žmogus, kovojantis su vidiniu trapumu, kurį sustiprina socialinė aplinka.

Narcisistinis asmenybės sutrikimas – tai ne tik savimyla ar arogancija. Naujausi tyrimai atskleidžia, kad narcizai dažnai tampa ostracizmo aukomis dėl savo padidėjusio jautrumo ir antagonistinio elgesio, patekdami į uždarą ciklą, kuris gilina jų izoliaciją. Suprasdami šią dinamiką, galime ne tik geriau atpažinti narcisizmą, bet ir rasti būdų, kaip su juo gyventi – ar tai būtų darbe, šeimoje, ar draugų rate. Galbūt atėjo laikas pažvelgti už grandioziškumo fasado ir pamatyti žmogų, kuriam socialinis skausmas yra toks pat realus, kaip ir mums visiems.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 20:36, 2025-03-23
Ar narcizai tikrai tokie savimylos, kaip manome? Nauji tyrimai atskleidžia jų jautriąją pusę ir kodėl jie dažnai lieka vieni – sužinokite, kas slypi už kaukės!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2018-08-23 laikas 20:56 Receptai Liaudiški patarimai Trumparegystės gydymui
Trumparegystė liaudies medicinoje, Trumparegystė, receptai nuo trumparegystės, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis.

Skaityti daugiau

2019-06-13 laikas 19:48 Receptai Ploni pyragėliai su bulvėmis. Skonio neperduoti žodžiais
Skanūs ir ploni pyragėliai iš bulvių. Pyragėlių receptas. Naujiena, niekada dar nevalgiau tokius bulvių pyragėlius. Būtinai gaminsiuos kitą kartą.

Skaityti daugiau

2017-10-30 laikas 12:16 Receptai Citrinų sultys su medumi, česnaku gydo stenokardija
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Stenokardija. Ingredientai: medus, citrinų sultys, česnakas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-04-16 laikas 17:11 Ar Edeno sodas buvo prie Didžiosios piramidės? Nauja hipotezė apie Rojaus vietą
Ar biblinis Edeno sodas galėjo būti prie Didžiosios piramidės Gizoje? Dr. Konstantinas Borisovas, informatikos ekspertas, pateikia radikalią hipotezę, kuri meta iššūkį tradiciniam požiūriui, jog Rojus buvo Mesopotamijoje. Šiame straipsnyje aptarsime ...

Skaityti daugiau

2025-04-16 laikas 09:46 Fibromialgija po 1989 m. Vakcinų Imuniteto: Sutapimas ar Paslėpta Tiesa?
Ar milžiniškas fibromialgijos atvejų šuolis po 1989 m. yra tik sutapimas, ar slepiama tiesa apie „Big Pharma“ įtaką? 1989 m. JAV priimtas Nacionalinis vaikų sužalojimo vakcinomis įstatymas (NCVIA) suteikė vakcinų gamintojams teisinį imunitetą, o per ...

Skaityti daugiau

2025-04-16 laikas 08:19 Jūros Garsai ir Bangų Ošimas: Ramybės Oazė Meditacijai ir Atsipalaidavimui
Ar ieškote būdo atsipalaiduoti po įtemptos dienos? Jūros garsai ir bangų ošimas yra puikus būdas nuraminti protą ir pasinerti į gamtos ramybę. Šiame straipsnyje pristatome nuostabų vaizdo įrašą, nufilmuotą prie Baltijos jūros, kuris sujungia autentiš...

Skaityti daugiau

2025-04-14 laikas 14:52 Svogūnų Lukštų Nauda: Natūralūs Gydymo Būdai ir Patarimai
Ar žinojote, kad svogūnų lukštai – ne tik virtuvės atliekos, bet ir galinga natūrali priemonė? Jau šimtmečius liaudies medicinoje naudojami svogūnų lukštai padeda stiprinti sveikatą ir kovoti su įvairiomis ligomis. Šiame straipsnyje atskleisime jų na...

Skaityti daugiau

2025-04-14 laikas 14:27 Laimingų Santykių Paslaptys: Kaip Puoselėti Meilę ir Pagarbą
Kas daro santykius tikrai laimingus? Tai ne vien aistra ar dideli gestai, bet ir kasdienis rūpestis, pagarba bei nuoširdus bendravimas. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip sukurti tvirtą ryšį, kuris džiugins abu partnerius. Raskite daugiau patarimų m...

Skaityti daugiau