Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Kovo » 18

Pastebėta, kad viena Žemės pusė vėsta sparčiau nei kita: kas čia vyksta?

Naujame tyrime mokslininkai iš Oslo universiteto teigia, kad viena Žemės vidinė pusė karštį praranda kur kas greičiau už kitą, o to kaltininkas – senas kaip pats pasaulis.

Tyrime, kuris paskelbtas žurnale „Geophysical Research Letters“, naudojami paskutinių 400 mln. metų kompiuteriniai modeliai, apskaičiuojantys kaip žemyninė masė „izoliavo“ kiekvieną pusrutulį, o tai yra pagrindinė savybė, sulaikanti šilumą viduje, užuot ją išleidusi.

Šios tendencijos siekia iki pat Pangėjos.

Žemė turi raudoną, karštą, skysto pavidalo vidų, kuris šildo visą planetą. Jis taip pat sukasi, taip generuodamas tiek gravitaciją, tiek Žemės magnetinį lauką. Tai apsauginę mūsų atmosferą sulaiko arti Žemės paviršiaus, rašo popularmechanics.com. 

Per ekstremaliai ilgą laiką, šis vidus toliau vės iki kol Žemė taps panašesnė į Marsą. Naujojo tyrimo staigmena tapo ta, kaip nevienodai karštis sklaidosi, o to priežastis turi intuityvų paaiškinimą: kai kurios Žemės dalys yra izoliuotos didesniu žemyninės masės kiekiu, kas sukuria kai ką panašaus į „termosinį“ sluoksnį, sulaikantį karštį.

Tai skiriasi nuo to, kaip Žemė prarandą didžiąją dalį savo šilumos: „Žemės terminė evoliucija yra daugiausia kontroliuojama karščio praradimo per vandenyninę litosferą masto,“ – rašo tyrimo autoriai. Kodėl tai yra didžiausių nuostolių vieta? Kad tai išsiaiškintų mokslininkams prireikė peržvelgti žemynų dreifavimą.

Žemės mantija yra tarsi konvekcinė krosnelė, kuri tiekia energiją bėgimo takeliui. Kiekvieną dieną jūros dugno paviršius šiek tiek pajuda; ties skirtimis tarp žemynų iš išsiveržusios magmos formuojasi naujas jūros dugnas, o senasis dugnas yra griaunamas ir tirpdomas po egzistuojančiomis žemyninėmis masėmis.

Kad ištirtų, kaip elgiasi Žemės vidinis karštis, mokslininkai sukūrė modelį, kuris padalina Žemę į Afrikos ir Ramiojo vandenyno pusrutulius, o tuomet suskirsto visą Žemės paviršių pusės laipsnio platumų ir ilgumų tinkleliu.

Mokslininkai apjungė kelis ankstesnius modelius, tokius kaip jūros dugno amžius ir žemyno padėtis per paskutinius 400 mln metų.

Tuomet komanda apdorojo skaičius ir įvertino, koks karščio kiekis yra kiekviename tinklo gardelyje. Tai padėjo pagrindą bendro vėsimo masto apskaičiavimui, kuomet mokslininkai ir nustatė, kad Ramiojo vandenyno pusė vėsta kur kas greičiau.

Jūros dugnas yra gerokai plonesnis už didžiules žemynines mases, o temperatūrą, sklindančią iš Žemės vidaus, „vėsina“ milžiniški, virš jo esančio šalto vandens kiekiai. Pagalvokite apie milžinišką Ramųjį vandenyną ir palyginkite jį su priešingoje pusėje esančiomis Afrikos, Europos ir Azijos žemynų masėmis, taigi nenuostabu, kad karštis kur kas sparčiau sklinda pro didžiausią jūros dugną pasaulyje.

Ankstesni šio jūros dugno efekto tyrimai siekė tik iki 230 mln metų, o tai reiškia, kad naujasis modelis, kuris siekia 400 mln metų, beveik padvigubina tiriamą laiką.

Išvadose esama stulbinančių prieštaravimų. Ramiojo vandenyno pusrutulis atvėso maždaug 50 Kelvinų labiau už Afrikos pusrutulį, tačiau „pastoviai didesni Ramiojo vandenyno pusrutulio plokščių greičiai per pastaruosius 400 milijonus metų“ rodo, kad Ramusis vandenynas, tam tikru momentu, buvo daug karštesnis.

Galbūt jį kažkada tolimoje praeityje dengė sausumos, išlaikydamos viduje daugiau šilumos? Yra ir kitų galimų paaiškinimų, tačiau bet kuriuo atveju didelis Ramiojo vandenyno tektoninis aktyvumas šiandien rodo šilumos skirtumus. 

Gismeteo.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
19.04.2021 laikas 19:43 Jei vargina plaukų ir galvos odos ligos, rekomenduoju
Nuo pleiskanų ir riebios galvos odos įtrinti mišinį iš 10 dalių spiritinės medetkų trauktinės ir 1 dalies ricinos aliejaus. Nuo sausos galvos odos medetkų trauktinės ir ricinos aliejaus imti vienodomis dalimis.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:25 Lauro lapų paslaptis ir panaudojimo būdai
Lauriuko laukia vienas kelias: į sriubą arba į antrą patiekalą; taip galvoja daugelis iš mūsų. Tačiau taip manome dėl nežinojimo. Lauro lapai turi daug magiškų ir gydomųjų savybių, žinomų nuo seniausių laikų.

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 19:09 Drebulės žievė nuo vyriškų negalavimų
Dažnai prisimenu, kaip kartą pavasarį ėjome su tėčiu į drebulyną. Ką tik buvo nutirpęs sniegas, pradėjo tekėti medžių sula. O tėtis nuo jaunų drebulės šakelių lupo žievę. Prieina prie medžio, nusilenkia jam, atsiprašo ir lupa....

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 13:45 Nerimo ženklai: paaiškėjo, kad Grenlandijoje kadaise nebuvo ledo
Pasaulio trijų didžiųjų ledo dangų stabilumas yra vienas svarbiausių klimato mokslininkų klausimų. Bet kuriam iš jų ištirpus, šimtai milijonai žmonių, gyvenančių žemai esančiose vietovėse, turėtų palikti savo namus....

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 22:34 Didžiažiedė Tūbė Ir Lipikai Nuo Baisių Negalavimų

Kaip puiku, kad mes, žmonės, draugiškai sugyvename su didingais medžiais ir gydomosiomis kvapniosiomis žolelėmis. Juk ir pats žmogus - gamtos dalis. Tai reiškia, kad turime sumaniai ir protingai naudoti dosnias gamtos dovanas savo sveikatos labui.

...

Skaityti daugiau

19.04.2021 laikas 17:34 Ėriuko kumpis orkaitėje

Ėriuko kumpis iškeptas orkaitėje tikrai gali būti ne tik eiliniai, bet ir prabangios šventės pietūs. Mėsa nerealiai skani. Turiu pripažinti, kad ėriuko kumpį su kaulu aš gaminau pirmą kartą, bet sakyčiau, kad pasiskaičius daug receptų internete išsirinkau tinkamą ir pavyko viskas labai gerai. Tad...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 07:36 Naminis veganiškas baltasis šokoladas be glitimo
Veganiškas baltasis šokoladas vis dar ganėtinai sunkiai randamas įvairiuose prekybos centruose, o ir suradus - kaina ganėtinai didelė. Todėl sugalvojau gerą išeitį - iš įvairių internete rastų receptų susidėliojau savąjį ir pasigaminau baltąjį šokoladą savo virtuvėje. Niekada pati nebuvau gaminusi b...

Skaityti daugiau

18.04.2021 laikas 05:59 Sočios virtų kiaušinių salotos su rūkyta šonine
Sočios, maistingos ir mūsų šeimai labai patinkančios salotos su virtais kiaušiniais. O jeigu yra kiaušinis, privalo būti ir avokadas. Dar pridėkime rūkytos šoninės ir turime nuostabų rezultatą.

Skaityti daugiau