- 08.05.2020
- 4.2 Reitingas
- 2872 Peržiūrų
- Komentarai
Norint suprasti, nuo ko priklauso gera kaulų būklė, reikia gerai išmanyti apie mineralus. Svarbiausias mineralas, sudarantis mūsų skeletą, - kalcis, tačiau kaulus sudaro ne tik šis elementas. Numeskite ant grindų kreidos (kalcio karbonatas) gabalėlį, ir jis lengvai subyrės.
Magnis kaulams suteikia atsparumo ir stangrumo. Be magnio kaulai negali pasisavinti kalcio, tad jis bus tiesiog pašalintas iš organizmo per inkstus arba kaupsis kraujyje ir minkštuosiuose audiniuose. Dėl kalcio pertekliaus gali susidaryti kaulų ataugų, inkstų akmenų, prasidėti vidurių užkietėjimas ir sąnarių skausmai, be to, tai didina širdies priepuolio ir insulto riziką. Per didelis kalcio kiekis kraujyje gali sukelti ir priešingą poveikį - dėl to gali padidėti kaulų trapumas.
Tiesa, maisto gamintojai į daugelį produktų, ypač skirtų moterims, deda kalcio, o štai magnio į maistą dedama retai, išskyrus tuos atvejus, kai gydytojai ir dietologai specialiai išrašo jų savo pacientams, kad subalansuotų pernelyg didelį suvartojamo kalcio kiekį.
VAISTAI KAULAMS
Kaulams reikia mitybos, kurioje būtų subalansuota mineralų sudėtis. Jeigu pusiausvyra sutrikdoma, kyla problemų.
Populiariausios disbalanso priežastys - mineralų stygius, atsiradęs dėl prastos mitybos, hormonų fono pakitimai, jie
taip pat neleidžia kaulams efektyviai pasisavinti mineralų. Dėl to vyresnėms kaip 50 metų moterims kartais išsivysto osteoporozė.
Sergant osteoporoze kaulai tampa porėti ir trapūs, padidėja lūžių rizika. Gydytojai tokiais atvejais skiria medikamentų bisfosfonatų. Bisfosfonatai atsirado praeito amžiaus paskutinį dešimtmetį. Maždaug tuo pačiu metu gydytojai pradėjo naudoti aparatus, išmatuojančius kaulų masės tankį. Tačiau kritikai tvirtina, kad nuolat siūlomų bisfosfonatų vartojimas turi ir neigiamą pusę. Deja, šie preparatai rekomenduojami net ir toms moterims, kurių kaulų masė sumažėjusi nežymiai (osteo-pinija).
Bisfosfonatai gerina kaulinio audinio mineralų rezorbciją. Nors jie iš tiesų didina kaulų tankį, bendra jų įtaka vertinama nevienareikšmiškai. Galimas šalutinis poveikis, įskaitant kraują šlapime, skausmingą šlapinimąsi, virškinamojo trakto sudirgimą, nervingumą ir gripą primenančius simptomus.
2012 m. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė tyrimą apie ilgalaikes bisfosfonatų vartojimo pasekmes. Mokslininkai nustatė, kad šie medikamentai „retais atvejais sukelia labai rimtą šalutinį poveikį“, įskaitant virškinamojo trakto vėžį ir klubo kaulo lūžį. Kuo ilgiau preparatas vartojamas, tuo didesnė nepageidaujamo poveikio rizika.
MAISTAS KAIP VAISTAS
Sunkiais atvejais būtina vartoti medikamentus ir kalcio papildus. Vis dėlto daugeliu atvejų pagrindinis vaistas kaulams turi būti maistas. Kaulų arba grybų sultinys, žalumynai, ankštiniai augalai, šakniavaisiai - štai efektyviausi mineralų šaltiniai. Cukrus, kofeinas, alkoholis, druska kaulams kenkia.
Pieno produktai šlovinami kaip naudingiausias maistas kaulams, bet ši reputacija labiausiai pelnyta dėl reklamos. Nėra jokių mokslinių tyrimų, įrodančių, kad pieno produktai geriau saugo kaulus nuo išretėjimo negu kiti kalcio šaltiniai. Tyrimai liudija, kad daug pieno geriantiems žmonėms kyla didesnė osteoporozės ir lūžių rizika.
Kaip gaminti nuovirą
Visų šių žolių galima įsigyti antpilų arba tablečių pavidalu, bet vienas iš geriausių būdų gauti būtinų mineralų-pasigaminti karšto antpilo. Dilgėlių nuovirams galima nusipirkti supakuotų paketėliais kaip arbatos, o likusios žolės paprastai būna supilstytos pabiros. Norint gauti mineralų turtingą mišinį, geriausia sumaišyti kelių rūšių arba visas minėtas žoles. Į pusę puodelio verdančio vandens reikia dėti 1 šaukštelį džiovintų žolių. Virkite žolių mišinį virš silpnos ugnies bent 20 min. Paskui skystį perkoškite per sietelį.
Kur kas naudingiau pasigaminti nuovirą iš šių žolių
DILGĖLĖS
Dilgėlės jau tūkstantmečius naudojamos sergant artritu ir esant bendram silpnumui. Tai puikus kalcio ir magnio šaltinis, taip pat jose yra silicio, boro ir kitų kaulams svarbių mineralų. Dilgelėse gausu vitaminų C ir D, kurie gerina kalcio įsisavinimą, taip pat kaulus stiprinančio vitamino K.
LIUCERNOS
Liucernų šaknys gali žemėje įsiskverbti net į 6-9 m gylį, o jų lapuose gausu kalcio, magnio, silicio, boro ir cinko. Liucernos - geras vitaminų D, K ir fitoestrogenų, kurie švelniai reguliuoja hormonų svyravimus, sukeliančius kaulų problemų, šaltinis.
RAUDONIEJI DOBILAI
Raudonasis dobilas, kaip ir liucerna, - puikus mineralų ir fitoestrogenų, ypač naudingų moterims, šaltinis. 2004 m. atliktas tyrimas, kuris buvo publikuotas Amerikos žurnale apie klinikinę mitybą (American Journal of Clinical Nutrition), kalbama apie tai, kad raudonųjų dobilų izoflavonus vartojančių moterų stuburo slankstelių kaulinė masė sumenkusi mažiau negu placebą vartojusių pacienčių.
AVIŽOS
Aviža (žalioji augalo dalis) - augalas, kuriame gausu mineralų. Avižų įeina į žolinių preparatų, skirtų gydyti lūžiams, sudėtį. Avižos taip pat naudojamos nervingumui mažinti ir didinti vaisingumui.
ASIŪKLIAI
Asiūkliuose daug seleno. Šis mineralas būtinas, kad būtų sveiki nagai, plaukai ir kaulai. Šiuolaikiniame racione labai trūksta seleno. Asiūkliai nuo senų laikų buvo naudojami kaulams stiprinti. Italų mokslininkų tyrimai rodo, kad metus asiūklių vartojančių moterų kaulų tankis padidėjo.
Kadangi asiūkliuose gana daug alkaloido nikotino, jie nerekomenduojami vaikams ir nėščioms moterims. Seleno taip pat yra migdoluose, linų sėmenyse ir saulėgrąžų branduoliuose, bananuose ir neskaidytuose grūduose.
Sąnarių ligas gydančios ir uždegimus švelninančios žolelės
Gamta mums dovanoja daugybę turtų, todėl išsamiau galime supažindinti tik su maža jų dalele. Sąnarių ligoms įveikti daug vaistinių augalų nėra, tačiau gausu talkininkų, mažinančių karščiavimą, slopinančių skausmą ir uždegimą.
Garšvos, takažolės, saulėgrąžos, rykštenės tirpina ataugas, sąnarių ir kraujagyslių užkalkėjimus.
Blindės, gluosniai, karklai, vingiorykštės, avietės, liepos turi aspirino pirmtakų - salicilatų, kurie slopina uždegimą, malšina karščiavimą ir mažina skausmą.
Vaistinių taukių (kaulažolių) kompresai, mėlynžiedės ožragės, šalto spaudimo sėmenų aliejus, liepų žievė, debesylai maitina sąnarius, padeda atsinaujinti kremzliniam audiniui, slopina uždegimą ir skausmą. Kaulažolių kompresai po kaulų lūžių ir traumų daro stebuklus!
Kopūstų ir varnalėšų lapai, bulvių ir agurkų tarkiai, alavijų, juodųjų serbentų, mėtų, lakišių kompresai malšina karščiavimą, vėsina, slopina uždegimą.
Kadagiai, kaštonai, gvazdikėliai (nuima skausmą), pipirai, laurų lapeliai gerina kraujotaką, šildo, greitina gijimo procesą. Kadagiai ir laurų lapeliai dar ir padeda nuo sąnarių užkalkėjimo.
Bruknės, garšvos, lakišiai, šeivamedžių žiedai, dilgėlės, viržiai, rykštenės, kiaulpienės, beržai padės nuo sąnarių tinimo, vandenės, podagros.
Rasakilos stiprina raumenis ir raiščius, todėl sumažėja traumų tikimybė. Bijūnai, pelynai, levandos, ramunėlės, medetkos, žiomenės, kraujažolės, čiobreliai, viržiai ramina, atpalaiduoja spazmus, malšina nervinio pobūdžio skausmus. Maudžiant sąnarius, kojas, padės pušų spyglių vonios, pelynų, kaulažolių, kvapiųjų kalizijų, bijūnų fitoliai (augalų aliejinės ištraukos).
Visos šios žolelės puikiai dezinfekuoja, tad geriant jų arbatos ir dedant kompresus sąnarių infekcija bus nugalėta greičiau. Ypač šiomis savybėmis pasižymi lakišių kompresai. Juos derinant su kaulažolėmis poveikis garantuotas!
Autorius: Rita Stoškutė
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau