Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Pasaulis » 2025 » Liepos » 15

Vakarų žemės ūkio verslo įmonės kolonizuoja Ukrainą, teigia Vengrijos naujienų portalas

„Šių gigantų pagrindinis interesas yra, kad Ukraina kuo greičiau taptų ES nare, kad ne tik sustiprintų savo nuosavybės teises, bet ir gautų prieigą prie didžiulės neapmokestinamos rinkos savo produktams“, rašo Mandiner

Vakarų žemės ūkio verslo įmonės kolonizuoja Ukrainą

Kviečių laukai vidurvasarį (rugpjūtį) Ukrainoje, Lvovo sritis (Wiki Commons)

Turėdami pinigų, politinę įtaką, tūkstančius lobistų ir pasinaudodami Ukrainos žemės reformos įstatymais, Vakarų gigantai nuo Sovietų Sąjungos žlugimo įsigijo didžiąją dalį Ukrainos žemės ūkio paskirties žemės, rašo Mandiner pirmojoje iš serijos straipsnių šia tema.

Ukraina žinoma dėl aukštos kokybės žemės ūkio paskirties žemės, pigių gamybos sąnaudų (darbo jėgos, energijos) ir labai palankios reguliavimo aplinkos.

Beveik visi 42 milijonai hektarų Ukrainos ariamos žemės yra padengtos vadinamu „juodžiamiu“, rusų kalba vadinama chernozem. Ši dirva yra ypač turtinga humusu, fosforu ir azotu, labai gerai sulaiko drėgmę, todėl yra geriausios kokybės dirva žemės ūkio kultūroms auginti.

Ukrainoje yra ketvirtadalis geriausios kokybės juodžiamio dirvožemio pasaulyje, todėl šalis yra viena didžiausių grūdų gamintojų ir eksportuotojų pasaulyje – penkta pagal eksportuojamų grūdų kiekį iki karo. Atidarius Europos ir jūrų transporto maršrutus, grūdų eksportas neslūgo.

Ukrainoje darbo jėga yra žymiai pigesnė nei ES šalyse. Palyginimui, Vengrijos minimalus darbo užmokestis yra daugiau nei keturis kartus didesnis, o vidutinis darbo užmokestis yra daugiau nei tris kartus didesnis nei Ukrainoje. Šalyje gamybai reikalinga energija taip pat yra pigesnė.

Reguliavimo aplinkos požiūriu, nors Europos Sąjungoje galioja griežčiausi pasaulyje įstatymai, Ukrainoje galioja beveik viskas.

Kaip Mandiner sakė Vengrijos ūkininkų ratų ir kooperatyvų nacionalinės asociacijos (MAGOSZ) generalinis sekretorius András Tibor Cseh,

Ukrainoje iš esmės nėra gyvūnų gerovės ar fitosanitarinių taisyklių.

Žemės ūkio ekspertas sakė, kad pusė Ukrainos žemės ūkyje naudojamų trąšų jau yra uždrausta ES, o kitos pusės sudėtis niekam nežinoma.

Be to, šalyje leidžiama auginti genetiškai modifikuotus augalus, skirtus tiek žmonėms, tiek gyvuliams.

Amerikos tyrimų centras „Oakland Institute“ paskelbė išsamią ataskaitą apie Ukrainos žemės ūkio paskirties žemės plėtrą į vakarus 2023 m. Autoriai teigia, kad 1991 m., kai buvo įkurta nepriklausoma Ukraina, korumpuotas valdymas ir privatizacija lėmė didžiulių žemės ūkio paskirties žemės plotų susikaupimą naujos oligarchijos rankose.

Ukrainos žemės ūkio paskirties žemės plotas yra 42 mln. hektarų. Iš jų 33 mln. hektarų yra ariama žemė. Palyginimui, pagal KSH 2022 duomenis, Vengrijos žemės ūkio paskirties žemės plotas yra šiek tiek daugiau nei 5 mln. hektarų, iš kurių 45 proc., t. y. apie 2,3 mln. hektarų, yra ariama žemė.

Ukrainoje didelio masto žemės ūkis vykdomas daugiau nei 4,3 mln. hektarų plote, o didžioji jo dalis – 3 mln. hektarų – priklauso vos kelioms didelėms žemės ūkio bendrovėms.

Vyriausybės duomenimis, apie 5 mln. hektarų – plotas, prilygstantis dviejų Krymo pusiasalių plotui – buvo „pavogti“ iš Ukrainos valstybės privačių interesų. Tačiau pagal JAV ataskaitą, oligarchų ir didelių užsienio žemės ūkio verslo korporacijų kontroliuojamas plotas yra daugiau nei 9 milijonai hektarų – tai sudaro daugiau nei 28 procentus šalies ariamos žemės. Likusią dalį naudoja daugiau nei 8 milijonai Ukrainos ūkininkų.

Užsienio interesai Ukrainos žemės ūkio paskirties žemėje daugiausia yra Europos ir Šiaurės Amerikos, įskaitant JAV įsikūrusią privataus kapitalo fondą ir Saudo Arabijos valstybinį fondą. Visos dešimt didžiausių žemės savininkių bendrovių, išskyrus vieną, yra registruotos užsienyje, daugiausia mokesčių rojaus šalyse, tokiose kaip Kipras ar Liuksemburgas. Tačiau daugelis Ukrainos oligarchų valdomų žemės ūkio bendrovių taip pat buvo įtrauktos į vertybinių popierių biržą, o Vakarų bankai ir investiciniai fondai įsigijo šių akcijų.

Oaklando instituto ataskaitoje išskiriami keli didžiausi investuotojai, tarp jų „Vanguard Group“, „Kopernik Global Investors“, „BNP Asset Management Holding“, „Goldman Sachs“ priklausanti „NN Investment Partners Holdings“ ir Norvegijos valstybės turto fondą valdanti „Norges Bank Investment Management“. Penktasis didžiausias žemės savininkas Ukrainoje yra JAV įsikūręs privataus kapitalo fondas „NCH Capital“, per kurį keli dideli JAV pensijų fondai, fondai ir universitetų fondai investuoja į Ukrainos žemę.

2020 m. kovo mėn., spaudžiama Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir kaip paskolos sąlyga, Ukraina priėmė žemės reformos pataisą, kuria nuo 2021 m. liepos mėn. panaikinamas 19 metų moratoriumas žemės ūkio paskirties žemės pardavimui. Apie 64 proc. Ukrainos gyventojų atmetė šį įstatymo pakeitimą, kuris buvo priimtas tuo metu, kai dėl koronaviruso pandemijos buvo įvestas komendanto valanda. Tai užkirto kelią dideliems protestams, nors visoje šalyje vis dėlto vyko daug veiksmų.

Žemės reformos tikslas – išstumti „mažiau produktyvius ūkininkus“ iš žemės ūkio ir skatinti tolesnę žemės koncentraciją, teigiama „Mandiner“ cituojamame pranešime. Didžiausios žemės ūkio įmonės tuo pasinaudoja, kad dar labiau padidintų savo valdomus plotus.

Vien per pirmuosius metus savininkai pasikeitė tūkstančiai žemės ūkio paskirties sklypų, o po karo pradžios sandorių skaičius dar labiau išaugo.

„Oakland Institute“ ataskaitoje išsamiai aprašomi atvejai, kai dėl karo pasikeitė žemės nuosavybės teisės, įskaitant teritorijas, kurias, kaip teigiama, užgrobė Rusijos žemės ūkio bendrovės. Kadangi žemę galėjo pirkti ir parduoti tik privatūs asmenys, žemės ūkio bendrovės dažnai „skatino“ savo darbuotojus pirkti žemę, o vėliau ją „nuomoti“ iš jų.

Naujausias įstatymo pakeitimas, įsigaliojęs 2024 m. sausio mėn., atnešė dar daugiau pokyčių. Pagal naująjį įstatymą, nuo praėjusių metų sausio 1 d. Ukrainos žemės ūkio paskirties žemę gali įsigyti ne tik fiziniai, bet ir juridiniai asmenys. Pakeitimu buvo padidinta 100 hektarų riba fiziniams asmenims iki 10 000 hektarų ir uždrausta žemę įsigyti Ukrainos įmonėms, kurių dalyviai, steigėjai ar naudos gavėjai nėra Ukrainos piliečiai.

Nors yra begalė būdų, kaip apeiti šį naują draudimą (pavyzdžiui, prezidento dekretu suteikiant kam nors Ukrainos pilietybę), įstatymas buvo papildytas dar viena spraga: pagal ją, jei vietos referendumu tai bus pripažinta priimtina, įmonės, kurių steigėjai ar naudos gavėjai nėra Ukrainos piliečiai, vis dar gali įsigyti žemės ūkio paskirties žemę.

Šių gigantų pagrindinis interesas yra, kad Ukraina kuo greičiau taptų ES nare, ne tik siekiant konsoliduoti jų nuosavybės teises, bet ir gauti prieigą prie didžiulės neapmokestinamos rinkos savo produktams.

Atsakydama į praėjusių metų lapkričio mėn. Europos Komisijai pateiktą klausimą apie padidėjusį JAV susidomėjimą Ukrainos žemės ūkio paskirties žeme, ji pažymėjo, kad „didžiosios Ukrainoje veikiančios žemės ūkio bendrovės dirba nuomojamoje žemėje“, remdamasi įstatymu, draudžiančiu užsieniečiams įsigyti žemę. Jie taip pat pabrėžė šių bendrovių svarbą „užtikrinant maisto saugą maždaug 400 milijonų žmonių visame pasaulyje“ ir tai, kad Ukrainos stojimo į ES sąlygos apima reikalavimą, kad jos žemės ūkio reglamentai atitiktų ES standartus.

Šie gamintojai turėtų didelį konkurencinį pranašumą prieš kitas ES veikiančias žemės ūkio bendroves. Be to, kad dėl moratoriumo, kuris greičiausiai truks mažiausiai septynerius metus, jiems nebūtų taikomi griežti ES žemės ūkio reguliavimo reikalavimai, jie galėtų gaminti savo produktus geresnės kokybės žemėje, mažesnėmis sąnaudomis ir didesniais kiekiais nei jų konkurentai Europoje.

Autoriai pažymi, kad jei Ukraina taptų ES nare, dėl savo dydžio ir gyventojų skaičiaus jai reikėtų daug didesnė suma iš Europos Sąjungos sanglaudos ir struktūrinių fondų nei bet kuriai kitai ES valstybei narei, o tai reiškia, kad didžiulės žemės ūkio subsidijų sumos atitektų šių žemės savininkams Ukrainoje.

Štai kodėl šios žemės ūkio bendrovės Briuselyje samdo tūkstančius lobistų, kad užtikrintų, jog bet koks stojimo procesas būtų joms palankus tiek reguliavimo, tiek greičio atžvilgiu.

Pasekmės Vengrijos žemės ūkiui būtų sunkios, rašo „Mandiner“, pažymėdamas, kad kitoje serijos dalyje bus nagrinėjami konkretūs aspektai, įskaitant didžiausias Ukrainoje įsteigtas bendroves ir tai, kaip jos perleidžia Ukrainos žemės ūkio paskirties žemę užsienio savininkams.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-07-12 laikas 10:50 Receptai Vištienos ir kiaulienos šaltiena su morkomis
Nerealioji vištienos ir kiaulienos šaltiena, kuri niekada nenuvilia! Nerealiai skanu patiekti su bulvių koše ir krienų - majonezo padažu, apibarsčius susmulkintais svogūnų laiškais. Skanaus!

Skaityti daugiau

2019-06-17 laikas 19:31 Receptai Vaflių receptas

Labai senas, bet geras.. niekada nenusibodęs, skanių vaflių receptas.

Skaityti daugiau

2020-03-20 laikas 21:47 Receptai Originalus Piemenėlių pyragas
Svogūną, morkas, saliero stiebus, česnakus paruoškite ir susmulkinkite nedideliais kubeliais. Keptuvę įkaitinkite, supilkite aliejų ir dėkite smulkintas daržoves. Kai šios apminkštės, sudėkite maltą mėsą ir išmaišykite. Kepkite, k...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-15 laikas 07:50 Pienas su medumi: nauda ir žala žmogaus organizmui

Pienas su medumi – natūralus būdas gerinti miegą ir kaulų sveikatą, tačiau gali sukelti alergijas ar svorio priaugimą. Sužinokite mokslinius faktus! Sužinokite, kaip šis gėrimas gali pagerinti jūsų miegą, stiprinti kaulus ar net padėti širdi...

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 07:31 Vakarų žemės ūkio verslo įmonės kolonizuoja Ukrainą, teigia Vengrijos naujienų portalas
„Šių gigantų pagrindinis interesas yra, kad Ukraina kuo greičiau taptų ES nare, kad ne tik sustiprintų savo nuosavybės teises, bet ir gautų prieigą prie didžiulės neapmokestinamos rinkos savo produktams“, rašo Mandiner...

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 07:23 Euro įvedimas Čekijoje mažai tikėtinas, nes rinkimų favoritai ir viešoji nuomonė priešinasi bendrai valiutai
Čekijos galimas euro įvedimas ateityje gali tapti klausimu, kuris bus svarstomas spalio mėnesį vyksiančiuose parlamento rinkimuose. Nors dauguma dabartinės valdančiosios koalicijos partijų pareiškė pritariantys bendros Europos valiutos įvedimui, opoz...

Skaityti daugiau

2025-07-14 laikas 07:36 ‘Lenkijos pasienyje viskas blogai’, – teigia Lenkijos parlamento pirmininko pavaduotojas K. Bosakas
Lenkija turi „pradėti rimtai žiūrėti į savo sienas ir reikalauti iš Vokietijos įrodymų, kad migrantai iš tiesų yra grąžinami“, – teigia K. Bosakas

Skaityti daugiau

2025-07-14 laikas 07:23 Italija: Egipto viešbučio darbuotojas areštuotas už 15-metės amerikietės turistės išžaginimą Amalfio pakrantėje
Mediciniai tyrimai patvirtino išžaginimą, o gydytojai patvirtino, kad prieš išžaginimą 15-metė auka buvo nekaltybė. 42 metų egiptietis, legaliai gyvenantis Italijoje ir dirbantis viešbutyje Amalfio pakrantėje, buvo areštuotas už įtariamą 15-metės ame...

Skaityti daugiau