Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2022 » Sausio » 30

Debesylų šaknys (debesylai) – puikus vaistas žiemai

Jau viduramžių gydytojai teigė, kad didžiųjų debesylų preparatai suteikia jėgų, gerina nuotaiką, stiprina širdį, valo ir jaunina organizmą. Mūsų protėviai taip pat tikėjo, kad debesylų šaknimis galima išgydyti daugelį ligų.

Didysis debesylas (Inulae Radix) – dekoratyvus kvapus augalas su dideliais lapais ir panašiais į saulėgrąžų geltonais žiedais. Lietuvoje jis gana retas, daugiausia auginamas gėlynuose. Vaistams gali būti vartojamas ir paprastasis debesylas, kuris mūsų šalyje gana dažnas ir auga drėgnose pievose, upių pakrantėse, paežerėse, pagrioviuose. Gydyti naudojami debesylų šakniastiebiai su šaknimis, rečiau lapai.

Debesylų šaknys, augalai, vaistažolės, liaudies medicina, Inulae Radix

Gydomosios savybės

Debesylai pasižymi antimikrobiniu, tonizuojamuoju, uždegimą malšinančiu poveikiu. Šio augalo preparatai stimuliuoja organizmo medžiagų apykaitą ir apsaugines organizmo funkcijas, gerina virškinimą, žadina apetitą, padeda iš organizmo pašalinti parazitus. Debesylai žinomi kaip vaistai nuo viršutinių kvėpavimo takų uždegimų. Jų preparatai lengvina atsikosėjimą, skatina tulžies, šlapimo ir seilių išsiskyrimą.

Debesylų preparatai vartojami sergant skrandžio ir žarnyno, sąnarių, inkstų ir šlapimo pūslės, kepenų ir tulžies pūslės bei moteriškomis ligomis. Didžiųjų debesylų preparatų patariama vartoti segant širdies ligomis, hipertonija, cukriniu diabetu, hemorojumi, nuo migrenos ir galvos skausmų, jei nereguliarios ir skausmingos menstruacijos. Jie tinka burnai skalauti ir dantenoms stiprinti. Debesylų nuoviru, milteliais ir tepalu gydomos pūliuojančios, sunkiai gyjančios žaizdos.

Maisto pramonėje didžiaisiais debesylais aromatizuojami saldainiai, vermutas, likeris, žuvų konservai. Jų dedama į kompotus, kisielius, saldžius pudingus. Debesylais gardinami pirmieji ir antrieji patiekalai, padažai, marinatai.

Dėmesio: didžiųjų debesylų šaknų preparatais negalima gydytis sergantiesiems sunkiomis širdies ligomis, nefritu ir nėščioms moterims. Debesylų preparatų patariama vartoti saikingai, nes didelis vaistinės žaliavos kiekis gali sukelti vėmimą. Prieš gydantis debesylų preparatais patariama pasitarti su gydytoju.

Debesylų šaknys, augalai, vaistažolės, liaudies medicina, debesylai

Debesylų arbata, antpilai ir nuovirai

* Didžiųjų debesylų šaknų arbata: šaukštelį susmulkintos žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite trumpam pritraukti, paskui nukoškite ir pasaldinkite medumi. Ši arbata gerina apetitą ir virškinamojo trakto darbą, nuslopina dažną ir rūgštų atsiraugėjimą bei pilvo pūtimą. Arbata padeda malšinti pilvo skausmus, gydyti gastritą, stabdo neinfekcinės kilmės viduriavimą.

* Debesylų šaknų antpilas: šaukštelį susmulkintos žaliavos užpilkite 250 ml šalto virinto vandens, palikite 8 valandoms, paskui nukoškite. Antpilo gerkite po 50 ml 4 kartus per dieną 20 min. prieš valgį sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, hipertenzija ar hemorojumi. Gerkite šio antpilo atsikosėjimui palengvinti.

* Didžiųjų debesylų šaknų nuoviras: šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite pusvalandį ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite 10 min., paskui nukoškite. Gerkite nuoviro po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną. Debesylų šaknų nuoviro gerkite sirgdami viršutinių kvėpavimo takų ligomis, atsikosėjimui palengvinti (jis ypač veiksmingas, kai išsiskiria labai klampūs tiršti skrepliai). Nuoviro patariama vartoti sergant virškinamojo trakto ligomis. Debesylų nuoviras slopina uždegiminius procesus ir malšina skausmą, todėl jo patariama gerti sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.

Nuoviru patartina skalauti burną sergant gerklės ir dantenų uždegimu. Debesylų nuoviras stiprina dantenas. Šis nuoviras naudojamas ir išoriškai (kompresams, vonioms) gydant įvairias odos ligas: niežulį, egzemą, neurodermitą, dilgėlinę.

Jei sergate tulžies pūslės ir kepenų ligomis, vartokite tokio nuoviro: šaukštelį susmulkintų šaknų užpilkite stikline vandens, pavirkite 10 min. ant mažos ugnies. Gerkite šilto nuoviro po šaukštą 3 kartus per dieną.

Šaknų nuoviras sergant prostatitu: šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 10–15 min. ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite atvėsti, paskui nukoškite. Gerkite nuoviro po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį mėnesį.

Gydomieji mišiniai

* Rudenį ar žiemą persirgus bet kokia peršalimo liga, visada juntamas jėgų trūkumas. Atkurti jas ir sustiprinti imunitetą gali padėti gėrimas, kurį liaudies medicinos žinovai vadina „Devyniomis jėgomis“: 50 g sausų susmulkintų debesylų šaknų užpilkite litru vandens, pavirkite 20 min. ant mažos ugnies, nukoškite. Į nuovirą įpilkite pusę stiklinės spanguolių sulčių, išmaišykite ir palikite atvėsti, paskui įmaišykite medaus (pagal skonį). Mišinio vartokite po ketvirtadalį stiklinės rytais ir vakarais.

* Vaistinių augalų šaknų mišinys nuo kosulio: susmulkinkite ir lygiomis dalimis sumaišykite didžiųjų debesylų, vaistinių piliarožių ir paprastųjų saldymedžių šaknų. Šaukštelį šaknų mišinio užpilkite 2 stiklinėmis šalto virinto vandens, palikite 8 val., paskui nukoškite. Gerkite antpilo po pusę stiklinės 2 kartus per dieną.

* Šaknų mišinys sergant reumatu: susmulkinkite ir sumaišykite po šaukštą didžiųjų debesylų ir varnalėšų šaknų, užpilkite stikline vandens, pavirkite 20 min. ant mažos ugnies, indą šiltai apriškite ir palikite 4 val., paskui nukoškite. Gerkite nuoviro po šaukštą 3–4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Be to, ant skaudamų sąnarių dėkite šio nuoviro kompresus.

Debesylų tepalai ir šaknų milteliai

Didžiųjų debesylų šaknų nuoviru, šaknų milteliais, tepalu gydomos pūliuojančios, sunkiai gyjančios žaizdos, opos, piktybiniai augliai. Šviežių nuplautų lapų dedama ant vočių, patinimų, paraudusių ir pleiskanojančių odos vietų.

* Nuoviras žaizdoms plauti: 100 g šviežių arba 30 g džiovintų susmulkintų didžiųjų debesylų šaknų užpilkite litru vandens, pavirkite 15 min. ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite 4 val., paskui nukoškite. Nuoviru plaukite pūliuojančias ir ilgai negyjančias odos žaizdas.

* Debesylų tepalas egzemos, neurodermito pažeistoms vietoms gydyti: 50 g susmulkintų debesylų šaknų užpilkite puse stiklinės vandens, pavirkite, kol šaknys suminkštės, paskui sutrinkite (iki košelės) ir sumaišykite su taukais arba sviestu. Tepalą laikykite šaldytuve.

Galite tepalo pasigaminti ir taip: sausus didžiųjų debesylų šaknų miltelius sumaišykite su lydytais kiaulės taukais santykiu 1:2. Mišinį laikykite šaldytuve. Jau po 2 savaičių šiuo tepalu gydykite odos ligų pažeistas vietas.

savaite.lt  Remigija ZINKEVIČIENĖ

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
30.08.2019 laikas 19:39 Receptai Vyniotinis „Napoleonas“. Skanesnio ir greitesnio nieko nebandžiau

Labai patariu pasigaminti! Pabandykite pasigaminti tortą „Napoleonas“ – nepasigailėsite! Šis skanus pyragas susideda tik iš 3 ingredientų. Skanus, švelnus ir tiesiog tirpsta burnoje.

Skaityti daugiau

06.12.2017 laikas 19:49 Receptai Nuovirai skrandžio darbui palengvinti ( tankiažiedės rūgštynės, gyvatžolės)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Skrandis. Ingredientai: tankiažiedės rūgštynės, paprastosios gyvatžolės šaknų.

Skaityti daugiau

01.07.2019 laikas 18:13 Receptai Orkaitėje kepta višta
Gaminame. Orkaitėje kepta višta. Prieš kepant vištą dedame į kepimo maišą arba rankovę ir rankovę užrišame. Kepame apie 1,5-2 valandos (priklausimai nuo dydžio), vidutinio karštumo orkaitėje. Likus pusei valandos iki kepimo pabaig...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
24.11.2024 laikas 16:43 Jaunystės paslaptys: kaip požiūris keičia mūsų amžių

Amžius — tai tik skaičius, tačiau požiūris į jį gali visiškai pakeisti mūsų gyvenimo kokybę. Dauguma žmonių susiduria su iššūkiais, kai kalbama apie senatvę, tačiau teigiamas mąstymas ir aktyvus gyvenimo būdas gali padėti išlaikyti jaunatviš...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 22:46 Lipofuscinas: senėjimo pigmentas ir kaip jį sulėtinti
Lipofuscinas – tai paslaptingas pigmentas, kuris kaupiasi mūsų organizme su amžiumi, tačiau jo poveikio sužinojimas gali padėti geriau suprasti senėjimo procesus. Nors lipofuscinas nėra žalingas, jo kaupimasis gali turėti įtakos odos senėjimui ir kit...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 19:13 Vitaminas D: svarba, šaltiniai ir trūkumo pasekmės
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra esminė maistinė medžiaga, kuri daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir imuniteto funkcijai. Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, kai saulėtų dienų sumažėja, svarbu žinoti, kaip užtikrinti pakankamą šio...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Antarktidą daugeliui mūsų įsivaizduojame kaip negyvo, amžinai šalto krašto erdvę, tačiau šis žemynas slepia nuostabų gamtos fenomeną — Onikso upę. Ši unikali upė, kuri atsiranda vasarą, kai ledynai tirpsta, ne tik rodo, kaip gamta išgyvena ekstremali...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 13:42 Žemę pasiekė galinga galaktikų susidūrimo smūginė banga
Kosmosas nuolat stebina mus savo neįtikėtinomis dramomis ir paslaptimis. Neseniai astronomai atskleidė, kad galaktika NGC 7318b susidūrė su keturiomis kaimyninėmis galaktikomis Stefano kvintete, sukeldama galingą smūginę bangą. Šis fenomenas ne tik a...

Skaityti daugiau