Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2022 » Balandžio » 7

Piramidžių tobulo išsidėstymo paslaptis vis dėlto gali būti paaiškinta

Šimtmečius Gizos piramidės glumino mokslininkus - ne tik jų paslaptingos ertmės ir paslėptos kameros, bet ir tai, kaip senovės egiptiečiai pastatė tokius įspūdingus statinius be šiuolaikinių technologijų.

Vienas iš labiausiai gluminančių klausimų - kaip statiniai tapo tokie tobulai suderinti.

Nors ji šiek tiek pasvirusi, apskritai 138,8 m (455 pėdų) Didžiosios Gizos piramidės, dar vadinamos Didžiąja Khufu piramide, kvadratinės kraštinės yra velniškai tiesios ir beveik tobulai išsidėsčiusios išilgai šiaurės-pietų-pietryčių-vakarų krypčių.

"Didžiosios Chufu piramidės statytojai išlygino didįjį paminklą pagal kardinalius taškus tiksliau nei keturių lanko minučių tikslumu, t. y. viena penkioliktoji laipsnio dalis", - aiškino archeologas ir inžinierius Glenas Dašas (Glen Dash) 2017 m. žurnale "The Journal of Ancient Egyptian Architecture" paskelbtame tyrime.

Iš tiesų visos trys didžiausios Egipto piramidės - dvi Gizoje ir viena Dahšūre (Dahshur) - yra nuostabiai suderintos taip, kaip nesitikėtumėte pamatyti epochoje be dronų, brėžinių ir kompiuterių.

"Visose trijose piramidėse pastebima ta pati paklaida - jos pasuktos šiek tiek prieš laikrodžio rodyklę nuo kardinalių taškų", - rašė Dashas.

Nors esama daug hipotezių, kaip jie tai padarė - naudodami ašigalio žvaigždę piramidėms išlyginti arba Saulės šešėlį, - niekada nebuvo iki galo aišku, kaip jie veikė.

Dašas pasiūlė kitą, paprastesnę idėją. Jo atliktame tyrime teigiama, kad egiptiečiai maždaug prieš 4500 metų galėjo naudoti rudens lygiadienį, kad pasiektų tobulą išlyginimą.

Lygiadieniu laikomas momentas du kartus per metus, kai Žemės ekvatoriaus plokštuma kerta Saulės disko centrą, o dienos ir nakties ilgumas yra beveik vienodas.

Anksčiau į lygiadienio matavimus nebuvo atsižvelgta kaip į galimą lyginimo metodą, nes manyta, kad jie nebus pakankamai tikslūs.

Tačiau Dašo darbas parodė, kad yra būdas, kuriuo tai galėjo būti daroma - naudojant strypą, vadinamą gnomonu.

Kad tai išsiaiškintų, Dashas iš tikrųjų atliko savo eksperimentą, pradėdamas pirmąją 2016 m. rudens lygiadienio dieną - 2016 m. rugsėjo 22 d. - ir naudodamasis gnomonu metė šešėlį.

Jis sekė šešėlio tašką reguliariais intervalais, sudarydamas tolygią taškų kreivę. O dienos pabaigoje, įtemptu virvės gabalu apvyniojęs stulpą, jis perėmė du kreivės taškus ir sukūrė beveik tobulą liniją, einančią iš rytų į vakarus.

Šis metodas dar vadinamas indėniškojo rato metodu, o jo veiksmą galite pamatyti toliau:

(Dash, JAEA, 2018)

"Lygiadienio dieną geodezininkas pamatys, kad šešėlio galas eina tiesia linija ir beveik tobulai eina rytų-vakarų kryptimi", - rašė Dashas.

Jis taip pat parodė, kad paklaidos laipsnis yra šiek tiek prieš laikrodžio rodyklę - tai panašu į nedidelę paklaidą, kuri nustatyta Khufu ir Khafre piramidžių Gizoje ir Raudonosios piramidės Dahšūre (Dahshur) išsidėstyme.

Eksperimentas buvo atliktas Konektikute, JAV, tačiau Dashas teigė, kad tas pats turėtų veikti ir Egipte.

Iš tikrųjų, kaip Dashas paaiškino "Live Science", viskas, ko senovės egiptiečiams reikėjo piramidėms suderinti, buvo giedra, saulėta diena.

Jis pridūrė, kad egiptiečiai galėjo nustatyti rudens lygiadienį skaičiuodami 91 dieną į priekį nuo vasaros saulėgrįžos.

Tačiau, nors jo darbas rodo, kad šis metodas galėjo būti naudojamas piramidėms suderinti, vis dar neturime jokių tvirtų įrodymų, kad taip buvo iš tikrųjų.

"Deja, egiptiečiai mums paliko nedaug užuominų. Nebuvo rasta jokių inžinerinių dokumentų ar architektūrinių planų, kuriuose būtų pateikti techniniai paaiškinimai, rodantys, kaip senovės egiptiečiai išlygino kurią nors iš savo šventyklų ar piramidžių", - rašė Dashas.

Nors galbūt niekada nesužinosime, kas iš tikrųjų įvyko, ši hipotezė yra įdomi - kad toks paprastas dalykas kaip šešėlių žemėlapio sudarymas rudens lygiadienio metu galėjo būti pakankamai sudėtingas, kad būtų galima suderinti kai kuriuos labiausiai atpažįstamus senovės žmonijos statinius.

Visą straipsnį galima perskaityti žurnale "The Journal of Ancient Egyptian Architecture".

Ankstesnė šio straipsnio versija pirmą kartą buvo paskelbta 2018 m. vasario mėn.

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
03.07.2022 laikas 21:13 Mokslininkai įspėja, kad dirvožemis staiga sukelia "žudikišką" širdies ligą

Mokslininkai įspėja sodininkus, kad dirvožemyje randama paslaptinga medžiaga sukelia staigų širdies ligų protrūkį.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 17:58 Singapūro alaus darykla pristato naują alų, pagamintą iš perdirbto nuotekų vandens

Kaip sunkiai klostosi situacija pasaulyje? Ką gi, Singapūre pradedamas gaminti naujas "susižavėjimo vertas" alus, gaminamas iš "perdirbtų nuotekų".

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 14:57 Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją

Sietlo policija pradėjo areštuoti žmones, kurie viešai skaito Bibliją, nes tai gali įžeisti LGBTQ+ bendruomenės narius

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:52 Prancūzijos vyriausybė "rekomenduoja" žmonėms vėl pradėti dėvėti veido kaukes ir svarsto dar vieną įpareigojimą
Prancūzijos vyriausybės pareigūnai pradėjo "kviesti" arba "rekomenduoti" žmonėms vėl dėvėti veido kaukes, nes sergančiųjų kokliušu* skaičius pradeda augti.

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 13:34 Honkongo įstatymų leidėjo Covid testas po nuotraukos su Xi teigiamas
Honkongo įstatymų leidėjas, kuris pozavo bendrai nuotraukai su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Xi Jinping) per šią savaitę vykusį šalies vadovo vizitą į šį finansų centrą, sekmadienį patvirtino, kad jo koronaviruso testas buvo teigiamas....

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 22:16 Receptai | Patiekalai Virta kepta karka orkaitėje su raugintais kopūstais
Ar mėgstate ruošti kiaulienos karką? Man asmeniškai tai vienas skaniausių patiekalų iš kiaulienos, kurį galėčiau valgyti, kad ir kasdien.

Skaityti daugiau

02.07.2022 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Skaniai keptas upėtakis ant grotelių su petražolėmis ir citrina

Greitai pagaminamas, lengvas, fantastiško skonio kepto upėtakio ant grotelių patiekalas. Man šitaip skaniai paruošta žuvis yra kažkas tokio. Atrodo, kad galėčiau valgyti tiesiog nesustodama.

Skaityti daugiau