Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 9

Šis ateivių pasaulis yra toks ekstremalus, kad jame yra tiesioginiai garuojančių uolienų debesys

Maždaug už 1360 šviesmečių esanti egzoplaneta yra taip arti savo žvaigždės, kad jos debesys sudaryti iš garuojančių uolienų.

Ji vadinama WASP-178b ir beprotiškai trumpa, vos 3,3 dienos, orbita skrieja aplink WASP-178 - jauną, dvigubai už Saulę masyvesnę baltą žvaigždę. Esant tokiam atstumui, dujinio pasaulio temperatūra yra labai aukšta - tokia karšta, kad jis klasifikuojamas kaip "itin karštas Jupiteris", turbūt ekstremaliausias mums žinomas egzoplanetų tipas.

Atlikus naują šio laukinio pasaulio orų tyrimą, pirmą kartą egzoplanetos atmosferoje nustatytas silicio monoksidas (SiO), o tai leidžia mums naujai pažvelgti į šiuos išties svetimus pasaulius.

"Mes vis dar gerai nesuprantame orų skirtingose planetų aplinkose, - sakė astrofizikas Deividas Singas (David Sing) iš Džono Hopkinso universiteto.

"Žvelgiant į Žemę, visos mūsų orų prognozės vis dar tiksliai pritaikytos prie to, ką galime išmatuoti. Tačiau kai keliaujate į tolimą egzoplanetą, jūsų prognozavimo galimybės yra ribotos, nes nesate sukūrę bendros teorijos apie tai, kaip viskas atmosferoje dera tarpusavyje ir kaip reaguoja į ekstremalias sąlygas."

Ypač karštieji Jupiteriai yra absoliučiai įdomūs ir tinkami tyrimams. Kaip rodo pavadinimas, šie pasauliai yra dujiniai milžinai, kaip Jupiteris, tačiau jie taip pat labai karšti, nes su savo žvaigždėmis skrieja itin artimomis orbitomis - kai kurie jų apsisuka per mažiau nei parą.

Jie kelia įdomų galvosūkį: jie negalėjo susiformuoti dabartinėje orbitoje, nes gravitacija, radiacija ir intensyvūs žvaigždžių vėjai turėjo neleisti dujoms susikaupti. Tačiau iki šiol aptikta daugiau kaip 300 karštųjų Jupiterių; astronomai mano, kad jie susiformavo toliau nuo savo žvaigždžių ir migruoja į vidų.

WASP-178b masė yra maždaug 1,4 karto didesnė už Jupiterio masę ir maždaug 1,9 karto didesnė už jo dydį. Egzoplanetoje, kurią išpučia žvaigždės karštis, temperatūra siekia 2450 Kelvinų (2177 laipsnių Celsijaus arba 3950 laipsnių Farenheito). Tokia temperatūra yra tinkamiausia aptikti išgaravusį silikatą: teoriniai tyrimai parodė, kad, esant aukštesnei nei 2 000 Kelvinų temperatūrai, turėtų būti aptinkamas silicio monoksidas.

Štai kaip. Egzoplaneta praskrieja tarp mūsų ir ją priimančios žvaigždės. Kiekvieno tranzito metu dalį žvaigždės šviesos sugeria egzoplanetos atmosferoje esantys atomai; kiekvienas elementas sugeria arba išspinduliuoja skirtingo bangos ilgio bangą, o tai reiškia, kad jį galima identifikuoti kaip signalą iš žvaigždės gaunamos šviesos spektre.

Kaip galite įsivaizduoti, šis signalas yra visiškai nežymus, tačiau, sudėdami tranzitus, astronomai gali sustiprinti spektrą ir gauti įskaitomą signalą. Naudojant šį metodą karštųjų Jupiterių atmosferose buvo aptikti išgaravę metalai, tokie kaip titanas, geležis ir magnis.

Tyrėjų komanda, vadovaujama Singo ir jo kolegos Džošo Lotringerio (Josh Lothringer) iš Jutos slėnio universiteto, pasinaudojo Hubble'o kosminiu teleskopu, kad gautų WASP-178b spektrą, ir aptiko signalą, nepanašų į nieką anksčiau matytą. Remiantis jų atlikta analize, paaiškėjo, kad tai yra silicis ir magnis.

"Mūsų žiniomis, ypač SiO anksčiau nebuvo aptiktas egzoplanetose, - rašoma jų straipsnyje, - tačiau SiO buvimas WASP-178b atitinka teorinius lūkesčius, nes jis yra dominuojanti Si turinti rūšis aukštoje temperatūroje."

WASP-178b, kaip ir visi žinomi karštieji Jupiteriai, yra tvidaliai pririšta prie savo žvaigždės. Tai reiškia, kad viena jo pusė yra nuolat atsukta į žvaigždę, t. y. nuolat dieną, o kita - nuolat naktį. Dėl to abiejuose egzoplanetos pusrutuliuose yra didelis temperatūrų skirtumas, o atmosfera sukasi tarp abiejų pusrutulių.

Naktinėje egzoplanetos pusėje gali būti pakankamai vėsu, kad garai susikondensuotų į debesis, kurie krinta gilyn į atmosferą, o paskui būtų nupūsti atgal į dieninę pusę, kur mineralai vėl išgaruoja.

Tyrėjai nepastebėjo jokių kondensacijos požymių WASP-178b terminatoriuje - linijoje, skiriančioje dieną nuo nakties. Tačiau rezultatai leidžia manyti, kad silicio monoksido gali būti ir kitose egzoplanetose, kurių terminatoriaus detalūs stebėjimai yra geriau matomi, būtent WASP-76b. Jei egzoplanetoje yra uolienų lietaus, tai gali būti vieta, kur jo galima rasti.

Komandos rezultatai taip pat rodo, kad mums vis geriau sekasi žvelgti į paslaptingas tolimų pasaulių atmosferas. Tai yra geras ženklas ieškant mažesnių ir nuo savo žvaigždžių labiau nutolusių egzoplanetų.

"Jei negalime išsiaiškinti, kas vyksta superkarštuose Jupiteriuose, kur turime patikimų patikimų stebėjimo duomenų, neturėsime galimybių išsiaiškinti, kas vyksta silpnesniuose spektruose stebint žemiškąsias egzoplanetas", - sakė Lothringeris (Lothringer).

"Tai mūsų metodų išbandymas, leidžiantis mums sukurti bendrą supratimą apie tokias fizikines savybes kaip debesų formavimasis ir atmosferos struktūra."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature".

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
29.06.2022 laikas 11:27 Skyrybos be santuokos: kaip pasidalinti kartu užgyventą turtą?
Bendras gyvenimas nesusituokus – kasdienybė reikšmingai daliai mūsų šalies gyventojų. Dalis tokių porų ilgainiui susituokia, tačiau dalies keliai išsiskiria po daugelio metų taip ir nesumainius žiedų. Kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms pasidalinti bendrai užgyventą turtą?...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 11:20 Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?

Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimyl...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 22:00 Senato ginklų seržantas, rytoj turėjęs liudyti Kongresui, rastas negyvas

Buvęs Senato ginkluotės seržantas, kuris sausio 6 d. buvo atsakingas už Kapitolijaus saugumą, rastas negyvas, pranešė "Fox News". "Fox" patvirtino, kad mirė Senato ginkluotės seržantas Maiklas Stengeris (Michael Stenger), kuris buvo atsakingas už Senato saugumą Kapitolijaus ri...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:29 JAV taiko G7 sankcijas Rusijos kariuomenei ir auksui
Antradienį Vašingtonas paskelbė apie veiksmus, kuriais siekiama įgyvendinti naujas sankcijas Rusijai, dėl kurių susitarė Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai, nukreiptas prieš Maskvos gynybos pramonę ir uždraudžiančias aukso importą iš šios šalies....

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:24 JAV paskelbs apie "ilgalaikį" karinį pastiprinimą Europoje: pareigūnas
Antradienį Madride vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos paskelbs apie naują ilgalaikį karinį pastiprinimą Europoje, pranešė JAV pareigūnas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 16:08 Receptai | Patiekalai Švelnus ir kreminis varškės ir bananų pyragas

Fantastiškai skanus kreminis varškės ir bananų pyragas! Varškės sluoksnis gaunasi labai švelnus, nuostabios kreminės konsistencijos... Tokio pyrago tiesiog neįmanoma atsivalgyti. Pirmą kartą buvo tiesiog "nušluotas" nuo stalo, tad jau kitą dieną teko gaminti dar kartą. Ir vėl nutiko tas...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 15:25 Receptai | Patiekalai Šiltos grikių salotos su tunu, avokadu ir vyšniniais pomidorais
Aš tikrai labai mėgstu grikius, bet kažkodėl vis nutinka taip, kad ne taip dažnai juos gaminu sau, kaip norėčiau. Nes įprastai vaikai pusryčiams renkasi kažką kitką, vyras taip pat nėra jų mėgėjas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 13:23 Receptai | Patiekalai Troškinti švieži kopūstai su dešrelėmis
Jau esu pasakojusi kaip labai skaniai troškinu raugintus kopūstus su dešrelėmis, tačiau šį kartą noriu papasakoti kitokį variantą, kai yra naudojami švieži kopūstai.

Skaityti daugiau