Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 12

Ką tik sprogo "mirusi" Saulės dėmė ir paleido plazmos kamuolį į Žemę

Pirmadienį (balandžio 11 d.) sprogo Saulės dėmės "Lavonas" ir sukėlė Saulės medžiagos masės išmetimą, kuris nusidriekė Žemės kryptimi.

Sprogimas įvyko dėl mirusios Saulės dėmės, pavadintos AR2987, praneša SpaceWeather.com. Saulės dėmės sprogimas išlaisvino daug energijos radiacijos pavidalu, kuri taip pat sukėlė vainikinės masės išmetimą (CME) - sprogstančius Saulės medžiagos kamuolius, kurie gali paskatinti intensyvesnes šiaurės pašvaistes viršutiniuose Žemės atmosferos sluoksniuose. Pasak "SpaceWeather", tikėtina, kad CME medžiaga į Žemę atsitrenks balandžio 14 d.

Saulės dėmės - tai tamsūs Saulės paviršiaus regionai. Jas sukelia intensyvus magnetinis srautas iš Saulės vidaus, teigia Kosminių orų prognozių centras. Šios dėmės yra laikinos ir gali trukti nuo kelių valandų iki kelių mėnesių.

saulė, mokslas, kosmosas, geomagnetinė audra

Pasak Nacionalinio atmosferos tyrimų centro (NCAR) Aukštojo aukščio observatorijos Saulės fiziko Filipo Džudžo (Philip Judge), "negyvos" dėmės Saulėje yra labiau poetinė nei mokslinė idėja, tačiau Saulėje vykstanti konvekcija šias dėmes suskaido, palikdama po savęs ramios Saulės paviršiaus magnetinės erdvės gabalėlius.  

"Kartais, - elektroniniame laiške "Live Science" rašė Judge'as, - Saulės dėmės gali "atsinaujinti", vėliau (po kelių dienų, savaičių) tame pačiame regione atsiranda daugiau magnetizmo, tarsi konvekcijos zonoje būtų padaryta silpnų vietų arba po paviršiumi atsirastų nestabili sritis, kuri ypač gerai generuoja magnetinius laukus apačioje." 

Kad ir kokia būtų AR2987 ateitis, pirmadienį (balandžio 11 d.) 5.21 val. pasauliniu laiku Saulė paleido C klasės saulės žybsnį. Tokie žybsniai įvyksta, kai virš Saulės dėmės esanti plazma ir magnetiniai laukai nuo įtampos pasiduoda; jie pagreitėja į išorę, sakė Judge'as, nes, jei jie leistųsi žemyn link Saulės vidaus, susidurtų su tankia medžiaga.

C klasės žybsniai yra gana dažni ir retai sukelia tiesioginį poveikį Žemei. Kartais, kaip ir šiandienos išsiveržimas, Saulės žybsniai gali sukelti vainikinės masės išsiveržimus - didžiulius Saulės plazmos ir magnetinių laukų išsiveržimus, kurie milijonų kilometrų per valandą greičiu keliauja į kosmosą. Pasak "SpaceWeatherLive", C klasės Saulės žybsniai retai sukelia CME, o kai jie įvyksta, CME paprastai būna lėti ir silpni.

Kai CME patenka į Žemę supantį magnetinį lauką, įkrautos dalelės gali keliauti magnetinio lauko linijomis, einančiomis nuo Šiaurės ir Pietų ašigalių, ir sąveikauti su atmosferoje esančiomis dujomis, išskirdamos energiją fotonų pavidalu ir sukurdamos besikeičiančias, akinančias užuolaidas, vadinamas šiaurės ir pietų pašvaiste.

Ramiuoju Saulės paviršiaus periodu dalelių srauto, vadinamo Saulės vėju, pakanka, kad poliariniuose regionuose prasidėtų poliarinė aurora. Didelio CME metu dėl didesnių planetos magnetinio lauko sutrikimų aurora gali pasirodyti daug platesniame diapazone.

Kovo pabaigoje vadinamoji kanibalinė CME veržėsi Žemės link ir sukėlė auroras Kanadoje, šiaurinėje JAV dalyje ir Naujojoje Zelandijoje, pranešė Space.com. 

Pasak "SpaceWeather", pirmadienį išleista CME balandžio 14 d. gali sukelti nedidelę (G1) geomagnetinę audrą, o tai reiškia, kad gali būti nedidelė įtaka palydovų darbui ir silpni svyravimai elektros tinkle. Žaros gali būti matomos žemesnėse platumose nei įprastai, net iki Mičigano ir Meino valstijos šiaurinės dalies.

Pasak Belgijos karališkosios observatorijos Saulės įtakos duomenų analizės centro, kuris yra Belgijos karališkosios observatorijos dalis, visas šis aktyvumas yra gana įprastas Saulės reiškinys. Tai padidėjusio mūsų artimiausios žvaigždės aktyvumo metas, nes ji išgyvena ramybės ir aktyvumo periodus, vadinamus Saulės ciklais.

Šiuo metu Saulė yra 25-ajame Saulės cikle, 25-ajame nuo oficialių stebėjimų pradžios 1755 m. Šio ciklo metu Saulėje daugėja dėmių ir tikimasi, kad 2025 m. jos pasieks piką, o tai reiškia, kad atsiras daugiau galimybių kilti Saulės audroms ir auroroms.

Sekmadienį (balandžio 10 d.) taip pat stebėtos stiprios geomagnetinės audros. Tačiau Saulės poveikio duomenų analizės centro duomenimis, per pastarąją parą nebuvo pastebėta jokių kitų į Žemę nukreiptų CME, išskyrus tą, kurią išskleidė AR2987 liekanos.

Šį straipsnį iš pradžių paskelbė "Live Science". Originalų straipsnį skaitykite čia.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
24.05.2022 laikas 20:48 Kodėl špinatai turėtų atsidurti mitybos racione?
Špinatai – lapinė daržovė, kurią lengva rasti beveik bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Špinatus galima vartoti įvairiais būdais: valgyti virtus arba žalius, dėti į salotas ar trintus kokteilius. Tai ne tik skani, bet ir sveikatai naudinga daržovė, turtinga vitaminais bei mineralinėmis medžiago...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 18:24 ATSKLEISTA: Vuchano laboratorija atliko beždžionių raupų tyrimo rezultatus

Liūdnai pagarsėjusio Vuhano virusologijos instituto mokslininkų paskelbtame moksliniame žurnale buvo paskelbtas neseniai atliktas beždžionių raupų tyrimas, kuriame, kaip paaiškėjo, buvo naudojamasi funkcijos padidinimo tyrimais - prieštaringai vertinamu patogenų tyrimo metodu, galinčiu padidinti ...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:53 Naujose JK gairėse teigiama, kad beždžionių raupų atvejų kontaktiniai asmenys turėtų 21 dieną izoliuotis

Remiantis naujausiomis JK vyriausybės gairėmis, artimi beždžionių raupų ligonių kontaktai turėtų būti izoliuoti 21 dieną.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:41 Popiežius tyli, kai Kinijoje ir Honkonge Kinijos KKP areštuoja ir įkalina katalikų lyderius
Popiežius Pranciškus nieko nepasakė apie katalikų lyderių areštus ir įkalinimą Kinijoje ir Honkonge.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:28 Kinijos Vuchano laboratorijoje 2021 m. buvo eksperimentuojama su beždžionių raupais
Praėjusiais metais liūdnai pagarsėjusi Wuhano laboratorija Kinijoje eksperimentavo su beždžionių raupais, o šių metų pradžioje net paskelbė tyrimų ataskaitą tarptautiniame žurnale.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau